www.infoglobe.sk » ČR: Praha, Letenské sady – celý deň na čerstvom vzduchu

ČR: Praha, Letenské sady – celý deň na čerstvom vzduchu

Publikované: 11.3.2021
Aj tento týždeň je situácia rovnaká a lockdown stále trvá. Pražania sem môžu hneď, mimopražskí budú musieť ešte chvíľu vydržať. V jednom z najobľúbenejších pražských parkov môžete stráviť celý deň a nudiť sa tu rozhodne nebudete. Okrem romantických miest a rozľahlých trávnatých priestranstiev sa tu nachádza tiež niekoľko detských ihrísk, in-line dráha či psie ihrisko, takže na svoje si tu príde snáď úplne každý.

Letenské sady boli založené na sklonku 19. storočia a radia sa tak medzi najstaršie európske verejné parky promenádneho typu. Predtým, než tu vznikol park, našli by ste na Letenskej pláni vinice a tiež kameňolomy. Tunajšie víno podľa historických prameňov ale za moc nestálo. Hovorí sa, že keď ním bol v polovici 15. storočia pohostený budúci pápež Pius II., rozhodne si, čo sa týka jeho kvalít, nebral servítku pred ústa. Samotný park bol založený za kráľovského miestodržiteľa Karla Chotka, ale na jeho podobe mal veľkú zásluhu najmä umelecký záhradník František Thomayer. Hoci sa neskôr niekoľkokrát vážne uvažovalo o zastavaní priestoru Letenskej pláne, sady tu zostali dodnes a sú druhým najväčším parkom na území Prahy.

panoráma Prahy

Prechádzka Letenskými sadmi

Ak si ako prístupové miesto do sadov zvolíte mostík cez Badeniho ulicu z Chotkových sadov, pravdepodobne neminiete Kramářovu vilu. V roku 1911 si ju tu postavil Karel Kramář, ktorý sa o pár rokov neskôr stal predsedom prvej československej vlády. Vila verejnosti prístupná nie je, zato v neďalekom Hanavskom pavilóne sídli reštaurácia a z miest okolo tejto stavbičky sa otvárajú prekrásne výhľady na Prahu. Pavilón bol pôvodne postavený pre jubilejnú zemskú výstavu v roku 1891 a jeho najväčšou zvláštnosťou je liatinová konštrukcia vyrobená v komárovských železiarňach. Podľa majiteľa železiarní – kniežaťa Viléma Hanavského – tiež dostal meno.

Kramářova vilavonkajšia výstava pri Kramářovej vile

Neprehliadnuteľný je metronóm osadený na začiatku 20. rokov 90. storočia na mieste Stalinovho pomníku. Pokračovať môžete až k Letenskému zámočku neďaleko budovy Národného technického múzea alebo ešte ďalej k pavilónu Expo 58. Za zmienku stojí tiež hudobný pavilón s detským kolotočom naproti budove Národného technického múzea. Kolotoč pôvodne stával na Vinohradoch, na jeho točni je umiestnených 21 rôzne veľkých koníkov potiahnutých pravou konskou kožou a 4 autíčka. Okrem väčších stavieb však sady skrývajú tiež drobné sochy, napríklad plastiku Sediaca žena od sochára Jana Kodeta.

kyvadlo Letenský zámoček

Letenský kolotoč

Letenský profil

Pod Hanavským pavilónom sa rozkladá jedna časť prírodnej pamiatky Letenský profil. Jedná sa o vrstvy drobových bridlíc, kremencov až kremitých pieskovcov prerastených rastlinami typickými pre skalné stepi. Letenský profil ako taký možno viac vynikne pri pohľade zdola (napríklad z nábrežia Edvarda Beneša), od Hanavského pavilónu sa ale otvárajú nádherné výhľady na Vltavu a historické centrum Prahy.

Hanavský pavilón

výhľad na Prahu

Možností, ako sa dostať do Letenských sadov je mnoho. Blízko je to zo zastávky električky Špejchar alebo Sparta, do Letenských sadov sa dá tiež dostať z nábrežia Edvarda Beneša alebo nábrežia kapitána Jaroša, a prechádzku po Letenských sadoch možno rovnako spojiť s návštevou susedných Chotkových sadov. S nimi sú spojené mostíkom.

 

GPS: 50°05'41.3"N 14°24'56.9"E (metronom)

Text: Eliška Gregorová

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: che, Ria, Juan de Vojníkov, Petr JandaDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Praha – Kunratický les
Publikované: 4.10.2017
Hlavné mesto Českej republiky - Praha ponúka okrem úchvatných pamiatok, výbornej kuchyne a ešte lepšieho piva, aj výlety do prírody. Jedno jej malebné prírodné zákutie dnes navštívime. Bude ním Kunratický les.

ČR, Praha – Milíčovský les a náučný chodník
Publikované: 20.8.2020
Lesopark na juhovýchodnom okraji Prahy, založený na začiatku 18. storočia ako súčasť Milíčovského dvora, je ako stvorený na vychádzku v horúcom letnom dni. Cesty vás zavedú k odpočinkovým zónam, detskému ihrisku alebo k rybníkom, kde sa ľudia kúpu. Kúpanie psov je však zakázané.

ČR, Praha – náučný chodník Chuchelský háj
Publikované: 11.6.2020
Prírodnou rezerváciou nad pražskou Chuchlí prechádza náučný chodník Chuchelský háj, ktorý nadväzuje na náučný chodník Barrandovské skaly. Prevedie vás po žltej turistickej a zároveň cyklistickej asfaltovej ceste prevažne listnatým porastom z Veľkej do Malej Chuchle, alebo opačne. Najväčším lákadlom hlavne pre deti je miestna zoo.

ČR, Praha – Po stopách Rýchlych šípov
Publikované: 15.2.2021
Hoci komiksová pätica chlapcov pod názvom Rýchle šípy je dnes už blízka skôr generácii starých rodičov a rodičov, aj tak zostávajú dobrodružstvá z dielne spisovateľa Jaroslava Foglara stále v našich pamätiach. K 80. výročiu Rýchlych šípov tak vytvorila organizácia rychlesipy.org jedinečnú vonkajšiu hru v samotnom centre Prahy. Do 14. marca 2021 na vás v Stínadloch a okolí čaká plno zaujímavých úloh na 25 stanovištiach, pri ktorých je možné súťažiť aj o ceny. Na webových stránkach rychlesipy.org iba stiahnite mapku a zápisník a vydajte sa s celou rodinou za dobrodružstvom, ku ktorému sú snáď potrebné len pohodlné topánky, teplé oblečenie a dobrá nálada.

ČR, Praha – Prokopské a Dalejské údolie
Publikované: 17.2.2016
Minulý rok na jeseň sme sa vydali do hlavného mesta Českej republiky – Prahy, aby sme absolvovali trošku netradičný výlet. Tentoraz sme nešli totiž obdivovať historické krásy mesta, ale tie prírodné. Naším cieľom bolo chránené územie Prokopského a Dalejského údolia.

ČR, Praha – Valdštejnská záhrada a iné malebné zákutia
Publikované: 5.11.2017
Po týždni sa opäť vraciame do Prahy, aby sme vás pozvali na prechádzku jej uličkami. Tentoraz sa vyhneme hlavným atrakciám mesta a navštívime skôr miesta so svojskou atmosférou, ktorú si dozaista zamilujete.

ČR, Praha: Staré Mesto – tisíce príbehov mnohých stáročí – VIDEO
Publikované: 30.10.2018
Spolu s Hradčanmi, Karlovým mostom a Malou Stranou patrí pražské Staré Mesto medzi ikonické miesta, ktoré aspoň z fotiek poznajú skoro po celom svete. História mestskej časti siaha do 9. storočia, tunajšia svetoznáma radnica vznikla už v roku 1338 ako prvá v Čechách. Poďme sa spoločne vypraviť na najznámejšie miesta aj do skrytých zákutí.

ČR, Praha: Svätoštefanská prechádzka najromantickejšou pražskou štvrťou
Publikované: 26.12.2019
Druhý sviatok vianočný je dňom svätého Štefana (po česky sv. Štěpána). V Čechách sa chodilo koledovať a dodnes ešte na mnohých miestach deti chodia „na koledu“. Na Štefana vraj nie je pána a myslí sa tým, že robotníci dostávajú dočasnú slobodu, vyrovnávajú sa ročné účty a vyplácajú sa odmeny. Aj keby sme boli na seba celý rok prísni, dnes si môžeme dopriať. Tento čas je vhodný na rannú vianočku a potom sa už môžeme vydať na príjemnú prechádzku.

ČR: Praha – Židovské mesto I: Starý židovský cintorín
Publikované: 21.6.2018
Žiadny návštevník Prahy by si nemal nechať ujsť prehliadku židovského mesta, resp. pamiatok, ktoré tu po ňom zostali. Patrí k tomu najtajemnejšiemu a najkrajšiemu, čo môžete v tomto meste vidieť. A nielen tu. Význam Starého židovského cintorína ďaleko presahuje hranice Prahy aj Čech, je najstarším a najlepšie dochovaným židovským cintorínom v celej Európe!

ČR: Praha – Židovské mesto II: Synagógy
Publikované: 28.6.2018
Dnes už z pražskej židovskej štvrte nestoja žiadne budovy, okrem synagóg a tajomného Starého židovského cintorína, o ktorom sme písali v predchádzajúcej časti. Synagógy patria ortodoxnej Pražskej židovskej obci, v niektorých sú expozície Židovského múzea. Môžete si ich prehliadnuť v bežnom návštevníckom režime.

ČR, Praha: Karlín – kúsok Francúzska pri Vltave – VIDEO
Publikované: 6.11.2018
Kto pred veľkou povodňou v roku 2002 a ešte niekoľko rokov po nej tušil, že sa z Karlína stane jedna z najluxusnejších pražských štvrtí? Dnes tu stojí jedna skvelá kaviareň, bistro či reštaurácia vedľa druhej, domy sa podarilo krásne opraviť a ulice sú neustále plné života. Ľahko tu zabudnete, že nejdete po nejakej francúzskej avenue.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Praha – Milíčovský les
Na juhovýchodnom okraji Prahy, na konci sídliska, kde by ste už nič ani nečakali, sa vám rozprest...

ČR: Praha - Karlovo námestie
Fotografie z Karlovho námestia; budov, ktoré ho obklopujú a blízkeho okolia. Foto: J. Štantejský

ČR: Praha - pražské zákutia III.
Tentoraz sa pozrieme aj na rušnejšie miesta, konkrétne: Václavské námestie, Staromestská radnica,...

ČR: Praha - pražské zákutia II.
Na obrázkoch môžete vidieť napríklad Národné divadlo, Mestskú knižnicu, kaviareň Slavia, Valdštej...

ČR: Praha - pražské zákutia I.
Snímky z Malej Strany, kde sa dá aj navzdory veľkému množstvu prázdninových turistov stále nájsť ...


Národné technické múzeum Praha
Nedávno otvorené Národné technické múzeum v Prahe prešlo v posledných rokoch náročnou rekonštrukc...

ČR, Praha - Prechádzka po Vinohradoch II.
Opäť sa s nami vydajte po Vinohradoch. Foto: Maxim Kucer

ČR, Praha - Kráľovské Vinohrady I.
Prehliadnite si z pohodlia domova jednu z najznámejších pražských štvrtí. Foto: Maxim Kucer


Súvisiace video

ČR, Praha: Karlín – kúsok Francúzska pri Vltave
Pražskú štvrť Karlín zasiahla v r. 2002 silná povodeň, dnes patrí k tým najluxusnejším. Kto by t...

ČR, Praha: Staré Mesto – tisíce príbehov mnohých storočí
Staré Mesto pražské poznajú aspoň z fotiek skoro po celom svete. Najslávnejší je samozrejme Karlo...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

19.4.2021
Cestovanie je úzko prepojené s dopravou. A práve doprava je mnoho ráz najväčšou položkou v rozpočte na dovolenku, preto vám prinášame prehľad cien palív v jednotlivých štátoch sveta.
16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 19. 4. 2021
sviatok:Jela
dnes:
pondelok 19.4.
10 °C
zajtra:
utorok 20.4.
14 °C