www.infoglobe.sk » ČR, Petrov: Hadí skála – sázavská vyhliadka

ČR, Petrov: Hadí skála – sázavská vyhliadka

Publikované: 23.3.2014
V Stredočeskom kraji je mnoho krásnych vyhliadok na rieku Sázavu. Jedna z nich je zo skalnatého vrcholku Hadí skály (Hadia skala) do údolia, tesne pred mestečkom Davle, kde sa Sázava vlieva do Vltavy. Okružná trasa vedie nenáročným, prevažne lesným terénom v dĺžke 6 km. Východiskovým bodom je obec Petrov, z ktorej sa vydáme po žltej.

PetrovPetrovPetrov

Z centra Petrova kopíruje žltá chvíľu cestnú komunikáciu č. 104 smerom na Jílové (ul. U Ručiček) a tesne pri prechode pre chodcov zatáča doprava na poľnú cestu, ktorá nás po chvíli dovedie do zmiešaných lesov prírodnej pamiatky Třeštibok. Do tohto miesta ústí aj záverečná časť okružnej cestičky, ktorou sa potom budete vracať späť. (Tu sa dá zaparkovať).

Petrov, cesta na Hadí skálu

Zo začiatku sa v lese križujú ešte ďalšie cesty, ktoré si tu vytvorili cyklisti a rodiny s kočíkmi, takže sa nenechajte zmiasť a pri včelích úľoch zatočte vpravo. Lesná cesta je pohodlná a dobre značená, takže po prejdení asi 2 km budete pri Hadej skale, 100 m nad riekou, na vyhliadke Třeštibok. Svoj názov získala podľa vzhľadu členitých skál, o ktoré sa pri veľkých vodách trieštili plte pri splavovaní dreva. Na južných stráňach s prvkami skalnej stepi, ktorej horné časti sú zalesnené, sa vyskytuje ešte pôvodná fauna a flóra stredných Čiech a územie sa považuje za dôležitý biokoridor. Ani skala nenesie svoje meno nadarmo. Stretnúť sa tu môžete s vretenicou obyčajnou, slepúchom, mlokom, užovkami, jaštericou aj výrom. Bridlicový povrch horniny je ako stvorený na vyhrievanie, preto sa majte na pozore pri kochaní sa pohľadom zo skalnatej stráne do údolia rieky Sázavy na náprotivnú obec Luka pod Medníkem a železničnú trať do Pikovic.

Petrov, cesta na Hadí skáluPetrov, cesta na Hadí skáluPetrov, cesta na Hadí skálu

Petrov, vyhliadka Třeštibok

Pokračujeme lesom po žltej turistickej značke a cez potok zídeme do udržovanej chatovej osady Na Zlatých dolích a ďalej do osady Bohuliby, o ktorej sa z historických prameňov dozvieme o stredovekej ťažbe zlata, pstruhovej vode Záhořanského potoka a počiatkoch českého trampingu. Dnes tadeto prechádza cyklotrasa a nadväzuje na ťažbou zlata preslávené územie Jílového u Prahy. Bohuliby sú samostatnou časťou obce Petrov, kde sa zlaté bane uzavreli v roku 1968. Meno získali snáď preto, že miestny ľud bol veľmi zbožný či snáď mal na tom podiel tunajší výskyt zlata, kto vie…

Petrov, vyhliadka TřeštibokPetrov, vyhliadka TřeštibokPetrov, osada Na Zlatých dolích

Petrov, osada Na Zlatých dolích

Z údolia začína cesta mierne stúpať a vedie okolo novo vznikajúcej modernej zástavby do polí a pastvín. K ďalšiemu rázcestiu nedôjdeme, a pokiaľ áno, môžeme pokračovať smerom na Jílové a napojiť sa na náučný chodník Jílovské vyhliadky. V opačnom prípade sa asi 10 krokov vrátime a odbočíme na zatrávnenú poľnú cestu, ktorá vedie pod stožiarmi elektrického vedenia. Pohodlná rovinatá cesta nás dovedie späť k východiskovému miestu. V tomto úseku síce nie je trasa nijak značená, ale ďalšie možnosti tu ani nie sú.

 Petrov

Text a foto: Monika BabickáDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Sázava: mesto na rovnomennej rieke – VIDEO
Publikované: 7.6.2011
Sázava je rieka, o ktorej bratia Nedvědovci vždy spievali úplné ódy. Sázava je ale tiež mesto, ktoré na rovnomennej rieke leží.

ČR, Sázava – Centrum sklárskeho umenia, Huta František
Publikované: 2.4.2020
Mesto ležiace na oboch brehoch rieky Sázavy známe vďaka turistickým trasám romantickou prírodou, z ktorých je najznámejšia tá Posázavská. Romantickosť krajiny umocňujú svahy nad korytom rieky a klenot v podobe Sázavského kláštora týčiaci sa na jednom z kopcov. Sázavská oblasť sa stala aj miestom pre mnoho sklární, pretože sa tu ťažil kryštalický vápenec. Jednou zo znovuvzkriesených sklární je Huta František.

ČR, hrad Zlenice – zrúcanina nad riečnymi kúpeľmi
Publikované: 15.3.2018
Hrad, ktorý sa podľa dochovanej veže prezýva Hláska, tróni nad senohrabskou plavárňou. Jeho vznik sa podľa archeologického prieskumu datuje do konca 13. storočia. V minulosti bol sídlom významného posázavského rodu pánov zo Zlenic.

ČR, Pyšely: náučný chodník okolo golfu
Publikované: 16.7.2015
Južný okraj mesta Pyšel obklopuje porast zmiešaných lesov s názvom Obora. Tu bol vybudovaný krátky náučný chodník, ktorý bol ľuďmi v krajine Posázaví už aj tak vychodený.

ČR, Jílové pri Prahe – Borek: štôlňa Halíře
Publikované: 18.11.2014
V okolí Jílového sa nachádza jedna z najmladších z troch sprístupnených štôlní. Vedie pod rovnomenným kopcom a jej najkrajší úsek z obdobia stredoveku vás čaká až na konci.

ČR, Týnec nad Sázavou: zrúcanina Zbořený Kostelec
Publikované: 16.3.2014
Ako už samotný názov napovedá, ide o zvyšky hradu, ktorý sa kedysi nazýval Kostelec nad Sázavou. Trosky stavby sa dajú vidieť na skalisku vrchu Hradečnice v prírodnej rezervácii Čížov pri Týnci nad Sázavou. Po 300 metroch výstupu sa naskytne aj pekný pohľad do údolia na kľukatiacu sa rieku Sázavu.

ČR, Kostelec nad Černými lesy – zámok: najkrajšia pamiatka regióne – VIDEO
Publikované: 10.12.2013
Zaujímavé a pôvabné mestečko ležiace na pomedzí dvoch okresov – Prahy východ a Kolína. Podľa úradov sa kedysi radil ku Kolínu, ale pár rokov dozadu bolo rozhodnuté, že Kostelcu nad Černými lesy to bude viac slušať bližšie k Prahe. A tak bol s definitívnou platnosťou priradený k okresu Praha – východ.

ČR: kam do prírody – Stredočeský kraj
Publikované: 28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.

ČR: Týnec nad Sázavou - mesto vodákov
Publikované: 22.7.2011
Mesto, umiestnené na ľavom aj pravom brehu rieky Sázavy, na ktorej je mnoho hatí a starých mlynov, vzdialené 35 km od hlavného mesta Prahy a 10 km od okresného mesta Benešov. Samotný názov Týnec vznikol od slova „zatýněná“ = opevnená. Vďaka bohatej histórii a okolitej lesnatej krajine bol a stále je miestom, ktoré vyhľadávajú turisti, a predovšetkým vodáci.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Sázava – Huta František
Jedna z najstarších sázavských hút dnes slúži ako výukové a spoločenské centrum. Jej výrobky sa p...

ČR, Sázava – vodný klenot Česka
Vydajte sa spolu s nami k rieke Sázava, ktorá okrem zlatistej hladiny ponúka aj nádherné prírodné...

ČR, Jílové u Prahy: Regionálne múzeum
Jílovské múzeum nájdete v pamiatkovo chránenom objekte v dolnej časti námestia. V historickej bud...

ČR: Hrad Český Šternberk
Jeden z mála hradov v súkromnom vlastníctve, kde majiteľ s rodinou obýva prízemie a nad hlavou sa...

ČR: Kostelec nad Černými lesy
Mestečko Kostelec nad Černými lesy sa nachádza v Stredočeskom kraji, cca 30 km východne od Prahy....


Súvisiace video

ČR, Panenské Břežany - stopa Santiniho i Heydricha
Panenské Břežany – v malej stredočeskej obci, ležiacej asi 15 kilometrov od Prahy, stoja dva zámk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 11. 7. 2020
sviatok:Milota
dnes:
sobota 11.7.
16 °C
zajtra:
nedeľa 12.7.
19 °C