www.infoglobe.sk » ČR, Týnec nad Sázavou: zrúcanina Zbořený Kostelec

ČR, Týnec nad Sázavou: zrúcanina Zbořený Kostelec

Publikované: 16.3.2014
Ako už samotný názov napovedá, ide o zvyšky hradu, ktorý sa kedysi nazýval Kostelec nad Sázavou. Trosky stavby sa dajú vidieť na skalisku vrchu Hradečnice v prírodnej rezervácii Čížov pri Týnci nad Sázavou. Po 300 metroch výstupu sa naskytne aj pekný pohľad do údolia na kľukatiacu sa rieku Sázavu.

V kosteleckých lesoch bol na konci 13. storočia založený hrad, ktorý plnil svoju funkciu necelá dve storočia. Tragický osud ho postihol po dobytí vojskami Jiřího z Poděbrad a k obnove hradu už nikdy nedošlo. Postupne začali ľudia zrúcaninu nazývať Zborený Kostelec a tento názov sa zachoval až do dnešných dní.

 cesta na Zborený Kosteleccesta na Zborený Kosteleccesta na Zborený Kostelec

zrúcanina Zborený Kostelec

Najkratšia prístupová cesta vedie z rázcestia pri ceste č. 107 z Čakovic na Týnec nad Sázavou, kde sa dá v zákrute pri autobusovej zastávke na malom parkovisku zaparkovať auto. Už odtiaľ je kamenná stavba dobre vidieť, takže pokračujete pešky cez Kamenický potok a ďalej 300 m po zelenej turistickej značke až k zvyškom padacieho mosta. Lesná cesta vedie kamenitým korytom so stredným stupňom stúpania.

zrúcanina Zborený Kosteleczrúcanina Zborený Kostelec

Jadro hradu bývalo chránené vymurovanou priekopou a ďalšou predhradnou stavbou, ktorú zase chránil kamenný múr. Tri prístupové brány, každá z nich na inú svetovú stranu, a kruhová hláska na južnej strane, odkiaľ bol výborný palebný výhľad do troch strán, robili z hradu centrum bojovej základne. Dodnes je vidieť časť priekopy a brány, pozostatky kamenných budov a kruhovú strážnu vežu.

zrúcanina Zborený Kostelec

Z rázcestia pod hradom vedie červená turistická značka, ktorá vás prevedie pozdĺž rieky Sázavy chatovou oblasťou a pastvinami až do obce Nespeky, vzdialenej cca 6 km, a potom ďalej kopíruje riečny tok do ďalších obcí. Polovica 6kilometrového úseku rovinatej cesty má asfaltový povrch, v druhej polovici spevnenej poľnej cesty je len kratulinký úsek vysypaný hrubým štrkom. Komunikácia je určená pre cyklistov, chodcov aj motorové vozidlá (za celý úsek nás minuli len dve vozidlá), ale prevažne tu stretnete cyklistov.

výhľad na rieku Sázavuúdolie rieky Sázavy

Ako vzdialenejší východiskový bod môže poslúžiť aj obec Nespeky, parkovať sa tu dá napr. pri vyhlásenej „Starej hospode“, kde majú mimochodom výbornú domácu kuchyňu 7 dní v týždni, a odtiaľ pokračovať po ceste do mierneho kopca. Asi po 100 m sa dáte vľavo a napojíte sa na už zmienenú cyklistickú cestu smerom na Zborený Kostelec.

Stará hospoda v Nespekách

GPS: 49°51'18.205" N, 14°35'30.148" E

Text a foto: Monika Babická

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kraj Vysočina: turistická sezóna s názvom Vysočina sklárska
Publikované: 21.3.2020
Vysočina sklárska je hlavným turistickým lákadlom tohto roku. Návštevníkov pozýva k rozžeraveným peciam veľkých sklární aj malých hút a za poznaním sklárskeho remesla. Prvou výstavou tohoto projektu je expozícia v priestoroch sídla Kraja Vysočina v Jihlave. Ďalšie sklárske akcie budú nasledovať počas celého roku 2020, ktorý je pre Vysočinu rokom skla.

ČR, Pyšely: náučný chodník okolo golfu
Publikované: 16.7.2015
Južný okraj mesta Pyšel obklopuje porast zmiešaných lesov s názvom Obora. Tu bol vybudovaný krátky náučný chodník, ktorý bol ľuďmi v krajine Posázaví už aj tak vychodený.

ČR, hrad Zlenice – zrúcanina nad riečnymi kúpeľmi
Publikované: 15.3.2018
Hrad, ktorý sa podľa dochovanej veže prezýva Hláska, tróni nad senohrabskou plavárňou. Jeho vznik sa podľa archeologického prieskumu datuje do konca 13. storočia. V minulosti bol sídlom významného posázavského rodu pánov zo Zlenic.

ČR: Drbákov – Albertovy skály, výlet pre zdatných turistov
Publikované: 29.3.2018
Dnes vás pozývame na výlet, ktorý nie je pre každého. Úzka cestička na úbočí skál je veľmi ťažko schodná, niektoré miesta prekonáte len za pomoci reťazového zábradlia, neustále stúpate, potom klesáte o desiatky metrov, aby ste sa vzápätí znova šplhali do kopca. Cesta je dlhá asi 6,5 km a nedá sa ju nijak skrátiť, navyše cestou nie sú ani žiadne stánky s občerstvením, nie to ešte krčma. Tak čo? Ešte si trúfate? Výborne! Čaká vás adrenalínový výlet s nádherným výhľadom na vltavský meander a okolitú divočinu.

ČR, Jílové pri Prahe – Borek: štôlňa Halíře
Publikované: 18.11.2014
V okolí Jílového sa nachádza jedna z najmladších z troch sprístupnených štôlní. Vedie pod rovnomenným kopcom a jej najkrajší úsek z obdobia stredoveku vás čaká až na konci.

ČR: Divišov – Lbosín: rozhľadňa Špulka a náučný Vtáčí chodník
Publikované: 17.6.2014
Do Stredočeského kraja na Benešovsku pribudla tento rok nová rozhľadňa v podobe drevenej cievky na nite, podľa ktorej dostala aj svoj názov (cievka alebo tiež špuľka, po česky špulka). Špulka je tiež synonymum pre vzájomné prepojenie 21 obcí združených do mikroregiónu CHOPOS, ktorý sa stal hlavným aktérom výstavby. Cestou k rozhľadni sa pomocou informačných panelov dozviete niečo málo o vtáčej ríš

ČR, Petrov: Hadí skála – sázavská vyhliadka
Publikované: 23.3.2014
V Stredočeskom kraji je mnoho krásnych vyhliadok na rieku Sázavu. Jedna z nich je zo skalnatého vrcholku Hadí skály (Hadia skala) do údolia, tesne pred mestečkom Davle, kde sa Sázava vlieva do Vltavy. Okružná trasa vedie nenáročným, prevažne lesným terénom v dĺžke 6 km. Východiskovým bodom je obec Petrov, z ktorej sa vydáme po žltej.

Kouřim: astronomický stred Európy – VIDEO
Publikované: 12.4.2011
Neobyčajné mesto s neobyčajnou históriou, tak by sa dal charakterizovať Kouřim – mesto ležiace asi 40 kilometrov od Prahy, 18 kilometrov od Kolína a 30 od Kutnej Hory.

Sázava: mesto na rovnomennej rieke – VIDEO
Publikované: 7.6.2011
Sázava je rieka, o ktorej bratia Nedvědovci vždy spievali úplné ódy. Sázava je ale tiež mesto, ktoré na rovnomennej rieke leží.

ČR: Kostelec nad Černými lesy
Publikované: 10.9.2011
Kostelec nad Černými lesy sa nachádza v Stredočeskom kraji, cca 30 km východne od Prahy. Mesto má v súčasnosti necelých 3500 obyvateľov.

ČR, Benešov: nielen dopravný uzol, ale aj kus histórie - VIDEO
Publikované: 23.10.2012
Dôležitá obchodná a dopravná križovatka, moderné a dynamické mesto, ale tiež miesto plné histórie – taký je Benešov, vzdialený od Prahy necelých päťdesiat kilometrov.

ČR, Kostelec nad Černými lesy – zámok: najkrajšia pamiatka regióne – VIDEO
Publikované: 10.12.2013
Zaujímavé a pôvabné mestečko ležiace na pomedzí dvoch okresov – Prahy východ a Kolína. Podľa úradov sa kedysi radil ku Kolínu, ale pár rokov dozadu bolo rozhodnuté, že Kostelcu nad Černými lesy to bude viac slušať bližšie k Prahe. A tak bol s definitívnou platnosťou priradený k okresu Praha – východ.

ČR, Kouřim: kostol sv. Štefana – unikátna stavba
Publikované: 13.1.2014
Kouřimský kostol bol vždy významnou cirkevnou stavbou a v minulosti aj sídlom najvyššieho duchovného hodnostára. Postavený bol koncom stredoveku na mieste pôvodného kostola, jeho presná história však pre našu generáciu nezostala v záznamoch dochovaná.

ČR: Týnec nad Sázavou - mesto vodákov
Publikované: 22.7.2011
Mesto, umiestnené na ľavom aj pravom brehu rieky Sázavy, na ktorej je mnoho hatí a starých mlynov, vzdialené 35 km od hlavného mesta Prahy a 10 km od okresného mesta Benešov. Samotný názov Týnec vznikol od slova „zatýněná“ = opevnená. Vďaka bohatej histórii a okolitej lesnatej krajine bol a stále je miestom, ktoré vyhľadávajú turisti, a predovšetkým vodáci.

Mesto Sedlčany
Publikované: 5.11.2010
Sedlčany sú mestom s ranou históriou, doloženou už z konca 10. storočia. Svoje stopy tu zanechal aj Jakub Krčín, jeden z najznámejších českých rybnikárov, ktorý po roku 1580 nie lenže spravoval Sedlčany, ale založil tiež známe třeboňské rybníky Svet a Rožmberk.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Sázava – vodný klenot Česka
Vydajte sa spolu s nami k rieke Sázava, ktorá okrem zlatistej hladiny ponúka aj nádherné prírodné...

ČR, Jílové u Prahy: Regionálne múzeum
Jílovské múzeum nájdete v pamiatkovo chránenom objekte v dolnej časti námestia. V historickej bud...

ČR: Hrad Český Šternberk
Jeden z mála hradov v súkromnom vlastníctve, kde majiteľ s rodinou obýva prízemie a nad hlavou sa...

ČR: Kostelec nad Černými lesy
Mestečko Kostelec nad Černými lesy sa nachádza v Stredočeskom kraji, cca 30 km východne od Prahy....

ČR: Komorní Hrádek
Pre verejnosť neprístupný zámok Komorní Hrádek v súčasnej dobe slúži ako Školiace stredisko Minis...


Súvisiace video

ČR, Panenské Břežany - stopa Santiniho i Heydricha
Panenské Břežany – v malej stredočeskej obci, ležiacej asi 15 kilometrov od Prahy, stoja dva zámk...

ČR: Vlašim – na zámku aj v podzámku
Vlašim je asi dvanásť tisícové mestečko v stredných Čechách. Leží kúsok, necelých dvadsať kilomet...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 11. 7. 2020
sviatok:Milota
dnes:
sobota 11.7.
16 °C
zajtra:
nedeľa 12.7.
19 °C