www.infoglobe.sk » ČR, Dvůr Králové nad Labem: zoo a safari park

ČR, Dvůr Králové nad Labem: zoo a safari park

Publikované: 12.9.2019
Jediná zoologická záhrada v Českej republike, ktorá ponúka africké safari, je tá v Dvore Králové. Preto sa radí na predné priečky v obľúbenosti aj v návštevnosti. Zámer vtedajšieho riaditeľa Josefa Vágnera, ktorý pred rokmi začal zo svojich expedícii dovážať africké zvieratá, sa vydaril. V rozľahlom areáli na okraji mesta dnes nájdete okrem klasickej zoo a safari parku, ktorý môžete prejsť buď vlastným, alebo safari autom, aj ubytovanie v hoteli a kempe, pivovar aj kúpele.

zoo a safari Dvůr Králové n/L

Kto má záujem o komentovanú prehliadku, či už safari busom, alebo autom, nevyplatí sa veľmi otáľať. Hneď po vstupe do areálu si je dobré kúpiť a nechať načasovať lístky, pretože vstup do safari parku sa platí zvlášť. So vstupenkami do areálu dostanete aj plánik zoo, ktorý sa vám bude hodiť. Areál je naozaj veľmi rozľahlý a s ním aj výbehy a pavilóny zvierat.

zoo a safari Dvůr Králové n/L   zoo a safari Dvůr Králové n/L

Galéria maliara a ilustrátora Zdeňka Buriana, ktorá sa nachádza v Neumannovej vile pri pavilóne opíc, vám poskytne pohľad na obrazy zvierat a ich vývoj už od doby kamennej.

zoo a safari Dvůr Králové n/L

Cestou ku galérii narazíte na vonkajšiu výstavu kamenných sôch, ktoré vytvorili černošskí sochári v umeleckej komunite v mieste zvanom Tengenenge, kde sa ťaží tento hnedočierno sfarbený kameň. Všetky úpravy – tesanie, vyhladzovanie, leštenie a voskovanie sú výlučne ručné práce.

zoo a safari Dvůr Králové n/L   zoo a safari Dvůr Králové n/L

Mestečko Tiébélé je vystavané a vyzdobené podľa vzoru západoafrickej osady, v jeho domčekoch nájdete expozície drobných afrických zvierat a domorodých artefaktov. V letnej sezóne ponúkne aj pravú africkú kávu a špeciality z grilu.

zoo a safari Dvůr Králové n/L   zoo a safari Dvůr Králové n/L

V tropickom pavilónu Vtáčí svet budete mať nádherne zafarbené vtáky na dosah ruky. Musíte sa dívať pozorne, vtáky sú totiž voľne pustené a medzi bujnou vegetáciou a vodopádmi ich ľahko prehliadnete.

zoo a safari Dvůr Králové n/L

Safari Park Dvůr Králové, ako znie oficiálny názov zoologickej záhrady, je najväčším chovateľom žiráf na svete. Pri komentovanej prehliadke safari sa dozviete, že žirafa preje až 20 hodín z každého dňa a že jej jazyk je zafarbený na fialolo, aby si ho v lete od slnka nespálila.

zoo a safari Dvůr Králové n/L   zoo a safari Dvůr Králové n/L

Komentovaná prehliadka safari autom trvá necelú hodinu. Výklad sprievodcu a zároveň šoféra začne s naštartovaním vozidla a naozaj končí až s vypnutím motora. Každé zviera pozná po mene, nové prírastky aj s dátumom narodenia, charakterom plemena a občas pridá aj úsmevnú príhodu z jeho života. Aj na fotenie máte dostatok času, pri každom výbehu pribrzdí tak, aby ste mali dobrý záber z prednej i zadnej časti vozu.

zoo a safari Dvůr Králové n/L   zoo a safari Dvůr Králové n/L

zoo a safari Dvůr Králové n/L

Prehliadka levieho safari prebieha za prísnych bezpečnostných opatrení. Má zvláštny vjazd, vysoké drôtené ploty a pri troche šťastia uvidíte spiacu šelmu cez drôtené oká rolety, ktorá sa na vozidle spúšťa tesne pred vjazdom do tejto sekcie.

zoo a safari Dvůr Králové n/L   zoo a safari Dvůr Králové n/L

Pešie safari je ochudobnené o komentár, čo je škoda. Nedozviete sa tak napríklad to, že pštros dospieva v dvoch rokoch, že jeho vajce by ste varili natvrdo hodinu a pol a že má mozog menší než oko. A ako je to s pštrosom a jeho povestným strkaním hlavy do piesku? Je to len povera. So pštrosom sa neradno zahrávať. Vie zaútočiť z výskoku kopom nohami. A to takou silou, ako keď vás kopne kôň.

Do zoo môžete ísť aj so psom, ktorý však musí byť na vôdzke, do safari ho však už vziať nemôžete. Môžete však využiť miestne koterce.

zoo a safari Dvůr Králové n/L

GPS: 50°26'02.9"N 15°47'51.7"E

Text a foto: Monika Babická

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Dvůr Králové nad Labem - turistické centrum východných Čiech
Publikované: 19.8.2011
Dvůr Králové nad Labem, mesto ležiace po oboch brehoch horného toku rieky Labe, 35 km severne od Hradca Králové, 19 km južne od Trutnova v nadmorskej výške 371 m n. m. Mesto s tradíciou textilného priemyslu, množstvom historických, kultúrnych i umeleckých pamiatok, je jedným z turistických centier východných Čiech.

Dvůr Králové n/L:  Africké safari sa stalo kultúrnou pamiatkou
Publikované: 8.10.2016
Africké safari vo Dvoře Králové bolo v septembri tohto roku vyhlásené za kultúrnu pamiatku. Podľa ministerstva kultúry je v strednej a východnej Európe jedinečným zariadením s medzinárodným významom. Africké safari v ZOO Dvůr Králové bolo životným projektom Josefa Vágnera, ktorý sa stal riaditeľom dvorské zoo v roku 1965.

ČR: Hořice - mesto kameňa a sladkých trubičiek - VIDEO
Publikované: 23.8.2011
Nie je veľa miest, ktoré si človek pamätá úplne odlišne. Hořice sú jedným z nich.

ČR: Hradec Králové - architektonický skvost
Publikované: 21.10.2014
V Hradci som sa po prvý raz ocitol počas cesty z fotenia v Orlických horách a hneď od prvej chvíle som si mesto zamiloval. Vystúpil som z auta, rozhliadol sa po priečelí honosných prvorepublikových domov, pozrel niekoľkým ľuďom do tváre a vedel som, že tu určite nie som naposledy.

ČR: Jičín - Rumcajsov alebo Český raj - VIDEO
Publikované: 22.2.2011
Vitajte v meste rozprávky, v Jičíne. Ten, kto navštívi historické jadro mesta ležiaceho v Českom raji, len pár kilometrov od Prachovských skál, či chce alebo nie, sa cíti ako v rozprávke. A navyše, kto by si Jičín nespojil s lúpežníkom Rumcajsom, nezabudnuteľnou postavičkou Václava Čtvrtka?

ČR: Nová Paka - mesto bláznov - VIDEO  
Publikované: 6.9.2011
Mesto v podhorí Krkonôš, kde žije svoj vlastný novopacký život asi 10 tisíc ľudí.

ČR: Nový Hradec Králové – za prírodou
Publikované: 21.7.2016
Ešte predtým, než sa Hradečania rozhodnú odísť za prírodou mimo mesto, mnoho prejdených kilometrov im ušetrí poznanie okrajových častí Hradca Králové. Nový Hradec Králové totiž poskytuje všetko, čo ľudia z miest hľadajú v neďalekých Orlických horách alebo v Krkonošiach – čistú prírodu, lesy a rybníky alebo cestičky určené pre cyklistov. Zaujímavosťou sú aj trasy upravené špeciálne pre vozičkárov.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Dvůr Králové nad Labem: zoo – safari park
V safari parkuDvůr Králové nad Labem uvidíte zvieratá nielen v pavilónoch a výbehoch, ale tiež na...

ČR, Kostelec nad Orlicí – Nový zámok rodu Kinských
Empírová stavba z prvej tretiny 19. storočia sa spolu s novo opraveným hospodárskym objektom, kde...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 16. 10. 2019
sviatok:Vladimíra
dnes:
streda 16.10.
14 °C
zajtra:
štvrtok 17.10.
17 °C