www.infoglobe.sk » ČR, Dětenice – zámok, pivovar aj stredoveká krčma

ČR, Dětenice – zámok, pivovar aj stredoveká krčma

Publikované: 17.12.2020
Malá obec ležiaca v královohradeckom kraji pochádza síce už z roku 1052, avšak svoju najväčšiu slávu zažíva pravdepodobne až teraz. Schádzajú sa sem návštevníci z celej Českej republiky, aby si tu užili jedinečnú stredovekú atmosféru. Dětenice sa nachádzajú na ceste medzi Jičínom a Mladou Boleslavou, necelých 70 kilometrov od Prahy. Obec leží prakticky na začiatku krásneho Českého raja. Súčasťou tejto malej dedinky je jedinečný Zámocký rezort Dětenice, ktorý zahŕňa barokový zámok, pivovar a stredovekú krčmu.

vitajte v Dětenicích

Zámok pochádza už z roku 1404, neskôr bol upravený v renesančnom štýle, avšak následne ho čakala ešte úprava baroková. Dnes môžete v tomto výrazne červenom zámku obdivovať historické zbrane, obrazy aj najrôznejšiu dobovú výzdobu. Zámok je uprostred romantického parku, kde sa dá v pokoji posedieť, a nachádzajú sa tu aj drobné drevené atrakcie pre deti v podobe najrôznejších domčekov. V priebehu roka sa v areáli konajú jarmoky a slávnosti plné skvelého jedla a pitia. Prehliadnuť zámok si môžete každý deň ako klasicky, tak so spestrením v podobe napr. čarodejníckej či rozprávkovej prehliadky. Hneď vedľa zámku sa tiež počas víkendu konajú stredoveké rytierske turnaje. Zlého počasia sa netreba báť, turnaje sa konajú vždy a pri daždi je hľadisko zakryté.

zámok

interiér zámku (www.tadeasmarek.cz) hotel (www.tadeasmarek.cz)

zámocký park zámocký park

Vedľa zámockého parku sa nachádza pivovar, ktorého história siaha až do 18. storočia. Dnes sa tu varí miestne dětenické pivo a konajú sa tu pravidelné prehliadky s ochutnávkou.

Stredoveká krčma je medzi pivovarom a zámockým parkom a určite sa nejedná o miesto pre slabé povahy. Interiér je ladený do stredoveku, svetlo tu zaisťujú iba sviečky. Počas večera tu prebieha aj špeciálny program, ktorého súčasťou je šermiarsky zápas, vystúpenie hltačov ohňa a tanečníc aj ďalších zábavných postáv ako napríklad čarodejnice. Avšak zásadné je asi spomenúť fakt, že návštevník je čiastočne do programu zahrnutý a obsluha s ním zaobchádza, ako keby v stredoveku práve bol. Žiadne vykanie nečakajte. Ale možno práve v tom tkvie to kúzlo tejto krčmy, ktorá je neustále plná. Miesta si preto určite rezervujte vopred, navyše jedlo je tu naozaj skvelé. V hoteli aj zámku sa môžete ubytovať.

Stredoveká krčma Dětenice

Stredoveká krčma Dětenice

Mimo rezort potom v Děteniciach za pozretie stojí ešte malá kaplnka sv. Jána Nepomuckého z 19. storočia, ktorá sa nachádza len pár krokov od zámockého parku vedľa parkoviska. O kus ďalej je potom každým smerom jedna z dvoch pekných výklenkových kaplniek Dětenice. V najbližšom okolí obce sa potom nachádza renesančný hrad a zámok Staré Hrady, o kúsok ďalej potom už plno ďalších skvelých turistických miest ako sú hrad Kost, zrúcanina hradu Trosky a Valečov, rozhľadne Čížovka a Romanka a plno ďalšieho.

výklenková kaplnka Dětenice kaplnka sv. Jána Nepomuckého

Návšteva krčmy však bohužiaľ v tejto dobe nebude so všetkým. Tak čo hovoríte na to, že teraz vyrazíte na výlet a dobrý obed a až sa všetko upokojí, vychutnáte si stredovekú hostinu?

stredoveká hostina

hostina

GPS: 50°22'09.6"N 15°10'17.8"E

Text: Veronika Schubertová

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Veronika Schubertová, Zámocký resort DěteniceDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Hradec Králové - architektonický skvost
Publikované: 21.10.2014
V Hradci som sa po prvý raz ocitol počas cesty z fotenia v Orlických horách a hneď od prvej chvíle som si mesto zamiloval. Vystúpil som z auta, rozhliadol sa po priečelí honosných prvorepublikových domov, pozrel niekoľkým ľuďom do tváre a vedel som, že tu určite nie som naposledy.

ČR, Jánské Lázně – Cesta korunami stromov Krkonoše
Publikované: 7.6.2018
Na západnom okraji Jánských Lázní, smerom na Černý Důl, bola ani nie pred rokom otvorená ďalšia cesta v korunách stromov. V Českej republike je to v poradí už tretia drevená rozhľadňa smerujúca do oblakov. Obdobné stavby sa tešia z návštevnosti aj u nemeckých susedov.

ČR, Krkonoše – na Vrbatovu boudu dvakrát inak
Publikované: 6.2.2020
Snehové podmienky síce momentálne nie sú v Čechách úplne ideálne, no na hory to väčšinu ľudí ťahá aj tak. A tak sa dnes nechajte nalákať do Špindlu.

ČR, Krkonoše – výnimočný horský hotel
Publikované: 11.3.2020
Dnes sa vydáme do jednej z turisticky najnavštevovanejších oblastí Českej republiky, do majestátnych a zároveň najvyšších hôr krajiny - Krkonôš. Naším cieľom bude najväčšia a najstaršia krkonošská horská chata Luční bouda (1410 m n. m.).

ČR, Krkonoše: Snežka - výstup na najvyššiu českú horu z Pece
Publikované: 3.2.2013
Po druhýkrát sa zastavíme v českých najvyšších horách – zavítame do pohoria Krkonoše, aby sme tu zdolali úplne najvyššiu českú horu. Odkiaľ vyraziť, ako sa pripraviť a čo očakávať od dlhého stúpania a následnej hrebeňovej túry, počas ktorej prekonáte hneď niekoľko z najvyšších českých vrcholov sa dočítate v dnešnom článku.

ČR, Adršpašsko-teplické skaly – prekrásne pieskovcové mesto – VIDEO
Publikované: 28.8.2018
Medzi Adršpachom a Teplicami nad Metují vo východných Čechách nájdete jedno z najkrajších miest v Čechách. Vďaka pôsobeniu vody, vetra a mrazu tu za milióny rokov vzniklo úchvatné skalné pieskovcové mesto, ktorým vás teraz krátko prevedieme.

ČR, Rychnov nad Kněžnou – spätý s rodom Kolowratov
Publikované: 3.9.2020
Mesto ležiace v Královohradeckom kraji na rieke Kněžnej je spájané s niekoľkými historicky významnými menami. Pochádza odtiaľ autor románu Bolo nás päť – spisovateľ Karel Poláček, hudobný skladateľ Jiří Rychnovský, Magdalena Dobromila Rettigová tu napísala známu Domácu kuchárku a rod Kolowratov tu vlastní a spravuje jeden z najväčších barokových celkov v Čechách – kolowratský zámok.

ČR, Dobruška – po stopách F. L. Věka
Publikované: 2.7.2020
Začneme hádankou: poznáte nejaké mesto, ktoré má svoje hlavné námestie pomenované po literárnej postave? Možno si spomeniete, že kadaňské nábrežie sa volá podľa maxipsa Fíka, v Plzni majú svoje ulice postavy z Rýchlych šípov a niekoľko miest a obcí neodolalo recesistickým nápadom a vzdalo hold Járovi Cimrmanovi. Ale ústredné námestie pomenované po literárnej postave má len pôvabná východočeská Dobruška: námestie F. L. Věka a potom mesto Trutnov – Krakonošovo námestie.

ČR, Dvůr Králové nad Labem: zoo a safari park
Publikované: 12.9.2019
Jediná zoologická záhrada v Českej republike, ktorá ponúka africké safari, je tá v Dvore Králové. Preto sa radí na predné priečky v obľúbenosti aj v návštevnosti. Zámer vtedajšieho riaditeľa Josefa Vágnera, ktorý pred rokmi začal zo svojich expedícii dovážať africké zvieratá, sa vydaril. V rozľahlom areáli na okraji mesta dnes nájdete okrem klasickej zoo a safari parku, ktorý môžete prejsť buď vlastným, alebo safari autom, aj ubytovanie v hoteli a kempe, pivovar aj kúpele.

ČR: Vamberk – mesto paličkovaných čipiek – VIDEO
Publikované: 19.6.2018
V podhorí Orlických hôr navštívte nenápadné mestečko Vamberk, ktoré sa preslávilo hlavne vďaka svojím paličkovaným čipkám. Možno vás pobaví, že jedna jeho časť sa volá Peklo. A práve odtiaľ pochádza múmia, ktorú dnes nájdete v Broumovskom kláštore.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Turistami milovaný Český raj
Dnes vás pozývame na foto-prechádzku Českým rajom situovaným v Polabí približne 90 kilometrov sev...

ČR, Adršpašsko-teplické skaly a Horolezecké múzeum
V dnešnej fotografickej prechádzke zavítame do oblasti medzi Adršpachom a Teplicami nad Metují vo...

ČR, Dvůr Králové nad Labem: zoo – safari park
V safari parkuDvůr Králové nad Labem uvidíte zvieratá nielen v pavilónoch a výbehoch, ale tiež na...

ČR, Krkonoše – Cesta korunami stromov
Bezbariérový prístup od parkoviska až na vrchol a bez jedného dňa celoročná prevádzka robia z toh...

ČR, Krkonoše: Vrchlabí – mesto na Labe
Známe krkonošské mesto leží v nadmorskej výške 477 metrov pod najvyšším vrcholom Krkonôš – Sněžko...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

22.1.2021
Fotopublikácia Slovenské hrady a zámky Slovenska z autorského pera Milana Paprčku bola spracovaná ako audiokniha pre seniorov. Na konci minulého roka bola darovaná domovom dôchodcov vo forme DVD nosičov a v súčasnosti je už dostupná aj širokej verejnosti.  
20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, ktorý je venovaný prírodným unikátom a kultúrnym zaujímavostiam Slovenska, turistike, cestovnému ruchu, horolezectvu, jaskyniarstvu, ochrane prírody a tradíciám sa v tomto roku dožíva jubilejných 100 rokov.
18.1.2021
Krehké vianočné ozdoby zostavené z maličkých trblietavých perličiek, ktoré poznajú celé generácie, sa vyrábajú v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné striebro v podobe hviezdičiek, zvončekov či postavičiek, ktoré sú svetovým unikátom a technológiu výroby pozná len hŕstka ľudí, sa dočkalo zápisu do UNESCO.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 22. 1. 2021
sviatok:Zora
dnes:
piatok 22.1.
10 °C
zajtra:
sobota 23.1.
4 °C