Parašutizmus

Outdoorový šport s takmer päťdesiatročnou tradíciou, niekoľkými športovými disciplínami, ktoré sa v priebehu rokov vyvinuli aj v tomto športe. Adrenalínová zábava pre mnohých, práce a koníček pre pár vyvolených.

 Korene tohto športu siahajú až do roku 1797, kedy boli zaznamenané prvé pokusy o zbrzdenie a hlavne prežitie spojené s vynálezom horkovzdušného balóna (André-Jacques Garnerin). Úspešné pokusy (z hľadiska prežitia parašutistu) sa datujú ale až na začiatku 20. storočia. Slovenský vynálezca Štefan Banič si v 20. rokoch 20. storočia nechal patentovať upravený model padáku (U. S. Patent číslo 1,108,484). Parašutizmus vo svojich začiatkoch neslúžil na civilné účely. Jeho hlavné využitie bolo v armáde. Veľké uplatnenie parašutizmus zaznamenal počas II. svetovej vojny – výsadkári. Práve vďaka vojenským parašutistom, ktorí si činnosť obľúbili sa stal z parašutizmu civilný šport.

V súčasnosti je parašutizmus obľúbený celosvetovo a to ako športové odvetvie tak aj profesionálne (armáda - výsadkári). Záujemcovia o samostatný zoskok sú povinný absolvovať základní výcvik (cca 10hodín). Prvé zoskoky prebiehajú s padákmi, ktoré majú automatické otvorenie (Static line metóda) alebo metódou AFF (Accelerated Free Fall) z výšky 4 000m. So žiakom skáču vždy dvaja skúsení inštruktori, ktorí celú dobu zoskoku žiaka sledujú, vedú a v prípade núdze otvárajú padák.

Parašutista je vybavený padákovým kompletom - hlavný padák, záložný padák a postroj. Hlavný padák je dnes už väčšinou typu krídlo (lepšia manipulácia v priebehu letu), záložný padák je väčšinou taktiež typu krídlo, avšak napr. pri študentských/žiackych kompletoch sa môže jednať aj o guľatý typ. Do parašutistickej výbavy ďalej patrí výškomer, helma, nôž a dôležitá je tiež pevná obuv. Zoskoky prebiehajú väčšinou vo výškach od 700 metrov do 4 000 metrov. Pokiaľ sú výsadky z vyšších výšok, tak medzi ďalšiu povinnú výbavu patrí špeciálna výstroj (kyslíkové masky).

 

SPORTOVNÉ DISCIPLÍNY:

•         Presnosť pristátia – prednosť skúsených parašutistov

•         RW (Relative work) formácie – spolupráca pri voľnom páde, jedna z najčastejších disciplín

•         Free Fly (FF) – rôzne polohy vo voľnom páde „Sit“ (sedák), „Head Down“ – hlavou dole alebo poloha v stoji (stoják), free fly je náročný na zručnosti parašutistu ale aj na fyzickú kondíciu, vo voľnom páde rýchlosťou až 300km/hod

•         Free Sytel – akrobacia/gymnastika vo vzduchu. Disciplína, v ktorej vynikajú predovšetkým ženy, nádherné predstavenie pri pozorovaní polôh ako holubička, špagát, špagát hlavou dole, rotácia atď.

•         Big Ways (veľké zostavy) – koordinované veľké skupiny, v ČR rekord 33 parašutistov, celosvetový rekord 400 parašutistov

•         Swooping (pristátia na rýchlych padákoch) – najriskantnejšia disciplína, používajú sa padáky s malými plochami, vďaka menšej ploche parašutista výrazne viac zaťažuje padák a tým dosahuje väčšiu rýchlosť. Pred pristátím sa prevádza tzv. narychlenie padáku, kedy parašutista agresívnou otáčkou prudko stratí výšku a získa ešte väčšiu rýchlosť. Účel je získanie vysokého vztlaku, ktorý umožní po zrovnaní padáku vo výške letieť niekoľko metrov vodorovne so zemou

•         Skysurfing – počas voľného pádu má parašutista pripevnenú špeciálnu surfovaciu dosku k nohám, vďaka obtekaniu vzduchu okolo dosky je možné ,,surfovať“ vo voľnom páde, ale je možné tiež predvádzať najrôznějšie vzdušné akrobacie

•         Birdman (vtáčí muž) – parašutista v špeciálnej kombinéze, ktorá využíva vlastnosti krídla a tím pádom je možné takmer ploché kĺzanie po vzduchu, voľný pád sa tým tiež predĺži o niekoľko minút a dá sa povedať, že parašutista v tejto chvíli naozaj lieta.

Text: Nikol Wolfová

Foto: Štěpánka Svobodová

Preklad: O . KubáčkováLokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

11.5.2022
Pozývame vás na 57. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční od 27. do 29. mája 2022 v nádhernom prostredí rekreačného strediska Malinô Brdo a bude venované storočnici časopisu.
10.5.2022
Oravská galéria v Dolnom Kubíne vám už 49. sezónu ponúka nezabudnuteľnú vyhliadkovú plavbu po Oravskej priehrade a prehliadku expozícií tradičného ľudového umenia na Slanickom ostrove umenia.
8.5.2022
Dovedna 52 vybraných unikátnych miest z troch významných dolín okúzli každého návštevníka. Prostredníctvom mapovej aplikácie (stránky) sa môžete vydať tatranskými chodníčkami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Spojenom kráľovstve:

Spojené kráľovstvo

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Londýn – „pupok sveta” na Temži

Southampton – lode, lode, lode

Oxford – vzdelanosť na každom kroku

Seaford – výlet k Siedmim sestrám

Brighton and Hove – najlepšie miesto pre život

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 18. 5. 2022
sviatok:Viola

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X