Powerkiting

Šport, ktorý sa za svoju dobu pôsobenia rozrástol do mnohých variant, kde sa používa šarkan/kite na snehu, vode, zemi. Pre lepšiu predstavu, kite je veľmi podobný padáku alebo krídlu, ktoré sa používa pri paraglidingu. Veľký rozmach nastal na prelome tisícročia, pritom v roku 1998 sa na celom svete len ťažko našlo 30 jazdcov. Dnes ich napočítate desaťtisíce.

Podstatou tohto športu je najprv sa naučiť ovládať kite, bez akejkoľvek dosky na nohách. Až keď kite prestane ovládať vás a vy ho máte úplne pod kontrolou, môžete sa konečne dostať do fáze, kedy v rukách držíte kite a na nohách máte niektorú z dosiek - mountainboard, snowboard, kiteboard.

Všetky varianty powerkitingu sú považované za nebezpečné a veľmi extrémne, pretože kiting nie je len o tom, nechať sa ťahať šarkanom po zemi, vode či snehu. Ako náhle začnete dosku so šarkanom ovládať na dobrej úrovni, nebudete chcieť nič iného, než veľkú medzeru medzi povrchom pod vami a doskou. Budete prekonávať väčšie a väčšie výškové rozdiely a skúšať stále odvážnejšie triky.

 

Kite/ šarkan

V powerkitingu a jeho variantách sa používa kite alebo inak ťažný šarkan (snowkiting, landkiting atď.) Veľkosti šarkanov sú od 3 až do 16 m², výber vhodného kitu je vždy dobré konzultovať s odborníkom. Vďaka konštrukcii draka je možné okrem klasického ťahania po zemi, nechať sa tiež vyniesť do vzduchu, čo robí kiting nebezpečným a radí ho do extrémnych športov. Existujú dve základné konštrukcie šarkanov.

Komorový kite - veľmi podobný krídlu, ktoré sa využíva pri paraglidingu, táto konštrukcia kitu sa využíva skôr pri landkitingu a snowkitingu, pretože vďaka konštrukcii nie je možné po páde znovu odštartovať. Kite pozostáva z dvoch vrstiev látky, medzi ktorými je niekoľko vzduchových vreciek, oddelených látkovými rebrami, ktorých vytvarovanie určuje tvar kitu.

Nafukovací kite - oproti komorovému šarkanovi je tu použitá pevná nafukovacia konštrukcia, vďaka ktorej je ľahký štart z vody, nevýhodou je, že sa šarkan musí nafúknuť pumpou a je tu tiež riziko prepichnutia vzduchových vreciek.

Text: Nikol Wolfová

Foto: Štěpánka Svobodová

Preklad: O. Kubáčková

 


SR: Vysoké Tatry – predĺžený víkend plný dobrodružstva IV.
Publikované: 9.6.2011
V poslednej časti nášho rozprávania o nezabudnuteľnom predĺženom víkende vo Vysokých Tatrách sa zameriame na jeden z mnohých adrenalínových športov, ktorý má aj u nás čoraz viacej priaznivcov. Powerkiting je športová aktivita, pri ktorej sa využíva sila vetra a jazdec je pomocou ťažného šarkana (kite-u) posúvaný smerom dopredu či už na bugine, mountainboarde, snowboarde, lyžiach alebo korčuliach.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

11.5.2022
Pozývame vás na 57. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční od 27. do 29. mája 2022 v nádhernom prostredí rekreačného strediska Malinô Brdo a bude venované storočnici časopisu.
10.5.2022
Oravská galéria v Dolnom Kubíne vám už 49. sezónu ponúka nezabudnuteľnú vyhliadkovú plavbu po Oravskej priehrade a prehliadku expozícií tradičného ľudového umenia na Slanickom ostrove umenia.
8.5.2022
Dovedna 52 vybraných unikátnych miest z troch významných dolín okúzli každého návštevníka. Prostredníctvom mapovej aplikácie (stránky) sa môžete vydať tatranskými chodníčkami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Spojenom kráľovstve:

Spojené kráľovstvo

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Londýn – „pupok sveta” na Temži

Southampton – lode, lode, lode

Oxford – vzdelanosť na každom kroku

Seaford – výlet k Siedmim sestrám

Brighton and Hove – najlepšie miesto pre život

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 18. 5. 2022
sviatok:Viola

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X