Powerkiting

Šport, ktorý sa za svoju dobu pôsobenia rozrástol do mnohých variant, kde sa používa šarkan/kite na snehu, vode, zemi. Pre lepšiu predstavu, kite je veľmi podobný padáku alebo krídlu, ktoré sa používa pri paraglidingu. Veľký rozmach nastal na prelome tisícročia, pritom v roku 1998 sa na celom svete len ťažko našlo 30 jazdcov. Dnes ich napočítate desaťtisíce.

Podstatou tohto športu je najprv sa naučiť ovládať kite, bez akejkoľvek dosky na nohách. Až keď kite prestane ovládať vás a vy ho máte úplne pod kontrolou, môžete sa konečne dostať do fáze, kedy v rukách držíte kite a na nohách máte niektorú z dosiek - mountainboard, snowboard, kiteboard.

Všetky varianty powerkitingu sú považované za nebezpečné a veľmi extrémne, pretože kiting nie je len o tom, nechať sa ťahať šarkanom po zemi, vode či snehu. Ako náhle začnete dosku so šarkanom ovládať na dobrej úrovni, nebudete chcieť nič iného, než veľkú medzeru medzi povrchom pod vami a doskou. Budete prekonávať väčšie a väčšie výškové rozdiely a skúšať stále odvážnejšie triky.

 

Kite/ šarkan

V powerkitingu a jeho variantách sa používa kite alebo inak ťažný šarkan (snowkiting, landkiting atď.) Veľkosti šarkanov sú od 3 až do 16 m², výber vhodného kitu je vždy dobré konzultovať s odborníkom. Vďaka konštrukcii draka je možné okrem klasického ťahania po zemi, nechať sa tiež vyniesť do vzduchu, čo robí kiting nebezpečným a radí ho do extrémnych športov. Existujú dve základné konštrukcie šarkanov.

Komorový kite - veľmi podobný krídlu, ktoré sa využíva pri paraglidingu, táto konštrukcia kitu sa využíva skôr pri landkitingu a snowkitingu, pretože vďaka konštrukcii nie je možné po páde znovu odštartovať. Kite pozostáva z dvoch vrstiev látky, medzi ktorými je niekoľko vzduchových vreciek, oddelených látkovými rebrami, ktorých vytvarovanie určuje tvar kitu.

Nafukovací kite - oproti komorovému šarkanovi je tu použitá pevná nafukovacia konštrukcia, vďaka ktorej je ľahký štart z vody, nevýhodou je, že sa šarkan musí nafúknuť pumpou a je tu tiež riziko prepichnutia vzduchových vreciek.

Text: Nikol Wolfová

Foto: Štěpánka Svobodová

Preklad: O. Kubáčková

 


SR: Vysoké Tatry – predĺžený víkend plný dobrodružstva IV.
Publikované: 9.6.2011
V poslednej časti nášho rozprávania o nezabudnuteľnom predĺženom víkende vo Vysokých Tatrách sa zameriame na jeden z mnohých adrenalínových športov, ktorý má aj u nás čoraz viacej priaznivcov. Powerkiting je športová aktivita, pri ktorej sa využíva sila vetra a jazdec je pomocou ťažného šarkana (kite-u) posúvaný smerom dopredu či už na bugine, mountainboarde, snowboarde, lyžiach alebo korčuliach.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

16.7.2019
Novootvorená rozhľadňa s názvom Božia vyhliadka v Krušných horách na Karlovarsku, na vrchole ktorej je umiestnený zvon, stojí v nadmorskej výške 1099 metrov a je prístupná po červenej turistickej značke.
15.7.2019
Od 18. do 21. júla 2019 sa v duchu tradície výročných trhov uskutoční jedno z najstarších podujatí na Slovensku - Spišský trh.
14.7.2019
V sobotu 20. júla 2019 sa uskutočnia jubilejné 25. Majstrovstvá Pohorelej a sveta v kosení, a to od 10-tej hodiny.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 16. 7. 2019
sviatok:Drahomír