Mountainboarding

Pre mnoho ľudí neznáme slovo. Pre niektorých z nás šport, bez ktorého si hory v lete ani neviem predstaviť. Pumpujúci adrenalín a splynutie s terénom na tvrdej pôde je neopísateľný zážitok. Po každej jazde emócie vystúpia na povrch a človek opäť popadne svoju dosku do rúk a odhodlá sa na ďalšiu cestu na vrchol hory alebo kopca.

O čo vlastne ide? Mountainboard je v skratke snowboard na terénnych kolieskach. Jedná sa o dosku/board s dĺžkou približne 90-100 cm, pre bližšiu predstavu je to buď dlhší skateboard, alebo kratší snowboard. Mountainboard vlastne vznikol z oboch športov. Inšpirácia sa hľadala medzi doskami, ktoré sa využívajú v lete a jazdia na kolieskach a snowboardom. Technika a štýl jazdy je na hranici práve medzi skateboardom a snowboardom. Mountainboard má niekoľko častí. Základom je doska, na ktorú nadväzujú trucky (podvozky) a na trucky disky, duše a plášte, a samozrejme viazanie. Neodmysliteľnou súčasťou sú samozrejme chrániče, pretože pády na hline sú o poznanie bolestivejšie než na snehu. Veľmi dôležitá je helma, chrániče na kolená, lakte a zápestia a tiež rukavice. Pre odvážnejších, ktorí sa púšťajú aj do skokov je samozrejmosťou chránič chrbta (korytnačka) a hillbilly – špeciálne trenírky s vystužením, ktoré chránia kostrč, bedrá a zadnú časť tela. V dnešnej dobe je v niektorých typoch mountainboardov nainštalovaná brzda, ale tá sa dá aj dokúpiť a kedykoľvek nainštalovať.

                          

Mountainboard vznikol v deväťdesiatych rokoch v USA v Colorade. Skupinka mladých nadšencov hľadala spôsob ako si podmaniť hory aj v lete, až nakoniec prišiel nápad – mountainboard. Ide teda o veľmi mladý šport, ktorý si svoju tradíciu zatiaľ najviac vybudoval v USA a potom v Anglicku, kde sa tiež zrodila ikona tohto športu – Tom Kirkman. V Českej republike funguje mountainboarding cez desať rokov a vďaka absencii snehu, ktorého tu nie je celoročne dostatok, si tento šport získava stále viac aktívnych nadšencov. Týka sa to hlavne stúpencov z radov snowboardistov, ale vďaka asociácii Českého mountainboardingu – ATBA-CZ sa šport dostáva do podvedomia širokej verejnosti. ATBA-CZ pripravuje exhibície, preteky, sústredenia, kurzy pre začiatočníkov a práve vďaka asociácii Českého mountainboardingu vzniklo prvé stredisko v Českej republike, ktoré je postavené špeciálne pre jazdu na mountainboarde. Stredisko nájdeme na Vysočině pri Havlíčkovom Brode, konkrétne pri obci Horní Krupá. Preteky a všetky sústredenia sa konajú väčšinou v priebehu letných prázdnin a ide o víkendové akcie. Preteky sa konajú po celej Českej republike vrátane vyššie zmieneného strediska pri Havlíčkovom Brode, ktoré sa nazýva SillyHill. Ďalej je pre tento šport zaujímavý napr. Frýdek-Místek, Rokytnice nad Jizerou, Rakovník a iné.

Disciplíny, v ktorých sa súťaží:

-          Slalom (jazda dole z kopca medzi bránkami na čas)

-          Freeride (voľná jazda z kopca s prírodnými prekážkami)

-          Freestyle (rotačné a rovné skoky na rampách z hliny alebo dreva)

-          Slopestyle (skoky a triky na prekážkach dole z kopca)

-          Boardcross (jazda z kopce v klopenkách a muldách)

Šport, ktorý sa začína stávať aj u nás stále populárnejší, je veľkým prínosom do športového odvetvia. Rozširuje obzory všetkých ľudí, čo sa radi poddávajú adrenalínu a pocitu slobody. Výhodou je, že tento šport môže skúsiť naozaj každý, nezáleží na veku alebo pohlaví. Jediné čo je potrebné, sú pevné nervy a odhodlanie, pretože začiatky nikdy neprebiehajú príliš ružovo, ale výsledky už stoja za to.

Text/foto: Nikol Wolfová

Preklad: O. Kubáčková

 


Mountainboarding - rozhovor s ...
Publikované: 26.11.2010
Rozhovor s Marekom Vampolom, jedným zo zakladajúcich členov Českej mountainboardovej asociácie, vynikajúcim jazdcom nie len na mountainboarde, ale aj na longboarde, snowboarde a v neposlednom rade aj surfe a ďalších variantoch boardu.

Sezóna a lokality v ČR
Publikované: 26.11.2010
Preteky sa konajú v priebehu leta a jedná sa o víkendovú akciu, kde sa väčšinou zídu všetci jazdci z celej Českej republiky, tzn. Havlíčkovho Brodu, Svetlé nad Sázavou, Frýdku Místku, Prahy. Mountainboard si našiel svojich priaznivcov aj na Slovensku a v Poľsku, kde je veľmi úzka a dobrá spolupráce práve s ČR.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

17.8.2019
Do konca septembra bude v pražských uliciach prebiehať kampaň zameraná na pravidlá, ktoré musia dodržiavať turisti v hlavnom meste. Sústredí sa na chovanie turistov v nočnej Prahe v problematických lokalitách.
16.8.2019
Turistická krajina Nemecko vás pozýva osláviť leto. Počas horúcich dní ožívajú ulice nemeckých miest tancom, kinom pod holým nebom, koncertami i veľkolepou atmosférou.
15.8.2019
Od piatka 16. do nedele 18. augusta sa koná 49. ročník Barum Czech Rally Zlín. Toto podujatie patrí k najvýznamnejším motoristickým akciám v Českej republike. Slávnostný štart rally je naplánovaný na 16. hodinu na námestí pred zlínskou radnicou, celková dĺžka trate 750 km obsahuje niekoľko etáp.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 17. 8. 2019
sviatok:Milica
dnes:
sobota 17.8.
26 °C
zajtra:
nedeľa 18.8.
30 °C