Mountainboarding

Pre mnoho ľudí neznáme slovo. Pre niektorých z nás šport, bez ktorého si hory v lete ani neviem predstaviť. Pumpujúci adrenalín a splynutie s terénom na tvrdej pôde je neopísateľný zážitok. Po každej jazde emócie vystúpia na povrch a človek opäť popadne svoju dosku do rúk a odhodlá sa na ďalšiu cestu na vrchol hory alebo kopca.

O čo vlastne ide? Mountainboard je v skratke snowboard na terénnych kolieskach. Jedná sa o dosku/board s dĺžkou približne 90-100 cm, pre bližšiu predstavu je to buď dlhší skateboard, alebo kratší snowboard. Mountainboard vlastne vznikol z oboch športov. Inšpirácia sa hľadala medzi doskami, ktoré sa využívajú v lete a jazdia na kolieskach a snowboardom. Technika a štýl jazdy je na hranici práve medzi skateboardom a snowboardom. Mountainboard má niekoľko častí. Základom je doska, na ktorú nadväzujú trucky (podvozky) a na trucky disky, duše a plášte, a samozrejme viazanie. Neodmysliteľnou súčasťou sú samozrejme chrániče, pretože pády na hline sú o poznanie bolestivejšie než na snehu. Veľmi dôležitá je helma, chrániče na kolená, lakte a zápestia a tiež rukavice. Pre odvážnejších, ktorí sa púšťajú aj do skokov je samozrejmosťou chránič chrbta (korytnačka) a hillbilly – špeciálne trenírky s vystužením, ktoré chránia kostrč, bedrá a zadnú časť tela. V dnešnej dobe je v niektorých typoch mountainboardov nainštalovaná brzda, ale tá sa dá aj dokúpiť a kedykoľvek nainštalovať.

                          

Mountainboard vznikol v deväťdesiatych rokoch v USA v Colorade. Skupinka mladých nadšencov hľadala spôsob ako si podmaniť hory aj v lete, až nakoniec prišiel nápad – mountainboard. Ide teda o veľmi mladý šport, ktorý si svoju tradíciu zatiaľ najviac vybudoval v USA a potom v Anglicku, kde sa tiež zrodila ikona tohto športu – Tom Kirkman. V Českej republike funguje mountainboarding cez desať rokov a vďaka absencii snehu, ktorého tu nie je celoročne dostatok, si tento šport získava stále viac aktívnych nadšencov. Týka sa to hlavne stúpencov z radov snowboardistov, ale vďaka asociácii Českého mountainboardingu – ATBA-CZ sa šport dostáva do podvedomia širokej verejnosti. ATBA-CZ pripravuje exhibície, preteky, sústredenia, kurzy pre začiatočníkov a práve vďaka asociácii Českého mountainboardingu vzniklo prvé stredisko v Českej republike, ktoré je postavené špeciálne pre jazdu na mountainboarde. Stredisko nájdeme na Vysočině pri Havlíčkovom Brode, konkrétne pri obci Horní Krupá. Preteky a všetky sústredenia sa konajú väčšinou v priebehu letných prázdnin a ide o víkendové akcie. Preteky sa konajú po celej Českej republike vrátane vyššie zmieneného strediska pri Havlíčkovom Brode, ktoré sa nazýva SillyHill. Ďalej je pre tento šport zaujímavý napr. Frýdek-Místek, Rokytnice nad Jizerou, Rakovník a iné.

Disciplíny, v ktorých sa súťaží:

-          Slalom (jazda dole z kopca medzi bránkami na čas)

-          Freeride (voľná jazda z kopca s prírodnými prekážkami)

-          Freestyle (rotačné a rovné skoky na rampách z hliny alebo dreva)

-          Slopestyle (skoky a triky na prekážkach dole z kopca)

-          Boardcross (jazda z kopce v klopenkách a muldách)

Šport, ktorý sa začína stávať aj u nás stále populárnejší, je veľkým prínosom do športového odvetvia. Rozširuje obzory všetkých ľudí, čo sa radi poddávajú adrenalínu a pocitu slobody. Výhodou je, že tento šport môže skúsiť naozaj každý, nezáleží na veku alebo pohlaví. Jediné čo je potrebné, sú pevné nervy a odhodlanie, pretože začiatky nikdy neprebiehajú príliš ružovo, ale výsledky už stoja za to.

Text/foto: Nikol Wolfová

Preklad: O. Kubáčková

 


Mountainboarding - rozhovor s ...
Publikované: 26.11.2010
Rozhovor s Marekom Vampolom, jedným zo zakladajúcich členov Českej mountainboardovej asociácie, vynikajúcim jazdcom nie len na mountainboarde, ale aj na longboarde, snowboarde a v neposlednom rade aj surfe a ďalších variantoch boardu.

Sezóna a lokality v ČR
Publikované: 26.11.2010
Preteky sa konajú v priebehu leta a jedná sa o víkendovú akciu, kde sa väčšinou zídu všetci jazdci z celej Českej republiky, tzn. Havlíčkovho Brodu, Svetlé nad Sázavou, Frýdku Místku, Prahy. Mountainboard si našiel svojich priaznivcov aj na Slovensku a v Poľsku, kde je veľmi úzka a dobrá spolupráce práve s ČR.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

3.6.2020
Gemersko-malohontské múzeum vás pozýva na výstavu s názvom Bionika – príroda na to prišla prvá, ktorá je zameraná na prírodu ako nevyčerpateľný zdroj inšpirácie a poznatkov pre techniku, architektúru aj dizajn.
1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - TANZÁNIA (ZANZIBAR):

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 3. 6. 2020
sviatok:Karolína
dnes:
streda 3.6.
19 °C
zajtra:
štvrtok 4.6.
25 °C