Rafting

Prepojenie tisícich riek po celom svete, pokojné, divoké, obklopené impozantnými horami, pamiatkami, stromami, kopcami, mestami a dedinkami. Tečúce v údoliach, nížinách, exotickými krajinami. To všetko Vám ponúka rafting. Zážitky a spomienky zo splavovania riek v zahraničí aj u nás, ktoré Vás obohatia o ďalšie kúzlo prírody a športu zároveň.

 Historicky prvá zmienka o rafte sa datuje k r. 1846 na patentovom úrade mesta Sheetu v USA, kde je raft uvádzaný ako záchranný čln. Veľké využitie nafukovacích člnov/raftov prišlo počas 2. svetovej vojny, kde rafty slúžili ako invázne člny alebo záchrana leteckých posádok. Ako rekreačná činnosť má rafting svoje počiatky zaznamenané po 2. svetovej vojne v USA.

 Česká republika je v tomto športe na popredných celosvetových rebríčkoch, v celej histórii konania Majstrovstiev Sveta alebo Majstrovstiev Európy sa ešte nikdy nestalo, aby sa českí reprezentanti nevrátili aspoň s jednou zlatou medailou z niektorej zo závodných disciplín. Preteká sa v klasickom zjazde, šprinte a slalome. Českí majstri v raftingu, nie sú však známi len pre svoje víťazstvá na MS a ME, ale aj pre svoje prvé zjazdy extrémne divokých riek. Rieku Indus v Himalájach alebo Tchatchechinku na Aljaške po prvý krát zišla práve česká legenda a ikona raftingu, nie len v ČR, pán Jaromír Štětina. V r. 1997 bola založená IRF (Medzinárodná Raftová Federácia), ktorá sa nachádza v Juhoafrickej republike. Zväz vodákov Českej Republiky sa stal členom IRF a olympijského výboru v roku 1998 a Európska Raftová asociácia bola založená taktiež v tomto roku.

Rafting je ale výborný aj pre vyplnenie voľného času alebo ako jedna z možností trávenia aktívnej dovolenky. Vždy však záleží na dobrom zvážení svojich možností, či ste začiatočník alebo skúsený jazdec, aká je vaša fyzická zdatnosť, či chcete inštruktora a či chcete splavovať rieky v ČR, na Slovensku alebo niekde ďalej v zahraničí. Všetky tieto body by ste mali zvážiť, predtým než vyrazíte na vodu. Vždy je dôležité poradiť sa s odborníkom a spýtať sa na všetky otázky čo Vás zaujímajú, poprípade vyjasniť si niektoré nezrovnalosti. Splavovanie rieky je krásne, ale nesmiete zabúdať, že aj veľmi nebezpečné, pokiaľ nie ste v tomto obore naozaj skúsený. Dôležité je nikdy rieku nepodceniť a vždy premyslieť dopredu každý krok.

Text: Nikol Wolfová

Foto: wikipedia.org

Preklad: O. Kubáčková


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

22.8.2019
Najlepší triatlonisti z 39 krajín sveta sa už po tretí raz zídu na pretekoch ITU Svetového pohára, ktorý sa každoročne koná na konci augusta v Karlových Varoch. CITY TRIATLON Karlovy Vary sa tento rok uskutoční 23.–25. augusta. Súčasťou programu budú aj preteky pre deti, amatérskych športovcov, nočný beh kúpeľným mestom, ale aj koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
21.8.2019
Všetci milovníci rýchlych áut sa môžu tešiť na výnimočné preteky cestných automobilov na okruhu Slovakia ring, ktoré sa uskutočnia 24. a 25. augusta 2019.

20.8.2019
V poradí už 46. ročník najnavštevovanejšej poľnohospodárskej výstavy začína na českobudějovickom výstavisku vo štvrtok 22. a potrvá do utorka 27. augusta. Koniec augusta je pre všetkých poľnohospodárov oslavou a sviatkom úrody. Národné dožinky budú sprevádzať ľudia v krojoch, mažoretky, živá hudba, poľovníci s dravcami a loveckými psami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 22. 8. 2019
sviatok:Tichomír
dnes:
štvrtok 22.8.
22 °C
zajtra:
piatok 23.8.
26 °C