Rafting

Prepojenie tisícich riek po celom svete, pokojné, divoké, obklopené impozantnými horami, pamiatkami, stromami, kopcami, mestami a dedinkami. Tečúce v údoliach, nížinách, exotickými krajinami. To všetko Vám ponúka rafting. Zážitky a spomienky zo splavovania riek v zahraničí aj u nás, ktoré Vás obohatia o ďalšie kúzlo prírody a športu zároveň.

 Historicky prvá zmienka o rafte sa datuje k r. 1846 na patentovom úrade mesta Sheetu v USA, kde je raft uvádzaný ako záchranný čln. Veľké využitie nafukovacích člnov/raftov prišlo počas 2. svetovej vojny, kde rafty slúžili ako invázne člny alebo záchrana leteckých posádok. Ako rekreačná činnosť má rafting svoje počiatky zaznamenané po 2. svetovej vojne v USA.

 Česká republika je v tomto športe na popredných celosvetových rebríčkoch, v celej histórii konania Majstrovstiev Sveta alebo Majstrovstiev Európy sa ešte nikdy nestalo, aby sa českí reprezentanti nevrátili aspoň s jednou zlatou medailou z niektorej zo závodných disciplín. Preteká sa v klasickom zjazde, šprinte a slalome. Českí majstri v raftingu, nie sú však známi len pre svoje víťazstvá na MS a ME, ale aj pre svoje prvé zjazdy extrémne divokých riek. Rieku Indus v Himalájach alebo Tchatchechinku na Aljaške po prvý krát zišla práve česká legenda a ikona raftingu, nie len v ČR, pán Jaromír Štětina. V r. 1997 bola založená IRF (Medzinárodná Raftová Federácia), ktorá sa nachádza v Juhoafrickej republike. Zväz vodákov Českej Republiky sa stal členom IRF a olympijského výboru v roku 1998 a Európska Raftová asociácia bola založená taktiež v tomto roku.

Rafting je ale výborný aj pre vyplnenie voľného času alebo ako jedna z možností trávenia aktívnej dovolenky. Vždy však záleží na dobrom zvážení svojich možností, či ste začiatočník alebo skúsený jazdec, aká je vaša fyzická zdatnosť, či chcete inštruktora a či chcete splavovať rieky v ČR, na Slovensku alebo niekde ďalej v zahraničí. Všetky tieto body by ste mali zvážiť, predtým než vyrazíte na vodu. Vždy je dôležité poradiť sa s odborníkom a spýtať sa na všetky otázky čo Vás zaujímajú, poprípade vyjasniť si niektoré nezrovnalosti. Splavovanie rieky je krásne, ale nesmiete zabúdať, že aj veľmi nebezpečné, pokiaľ nie ste v tomto obore naozaj skúsený. Dôležité je nikdy rieku nepodceniť a vždy premyslieť dopredu každý krok.

Text: Nikol Wolfová

Foto: wikipedia.org

Preklad: O. Kubáčková


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

5.6.2020
Podporiť domáci rozvoj cestovného ruchu má nová publikácia  - Čarovné sakrálne pamiatky. Realizátori projektu pozývajú širokú verejnosť, aby sa stali jej tvorcami. Publikácia bude vhodnou pomôckou aj pre vyučovacie predmety dejepisu či zemepisu.
3.6.2020
Gemersko-malohontské múzeum vás pozýva na výstavu s názvom Bionika – príroda na to prišla prvá, ktorá je zameraná na prírodu ako nevyčerpateľný zdroj inšpirácie a poznatkov pre techniku, architektúru aj dizajn.
1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - TANZÁNIA (ZANZIBAR):

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 5. 6. 2020
sviatok:Laura
dnes:
piatok 5.6.
17 °C
zajtra:
sobota 6.6.
21 °C