www.infoglobe.sk » Od saván cez daždový prales až po vrchol Kilimandžára v dobrodružnom Cestovateľskom kine

Od saván cez daždový prales až po vrchol Kilimandžára v dobrodružnom Cestovateľskom kine

Publikované: 13.5.2022
Pozná ju každý, ale nespoznal ju skoro nikto! Cestovateľské kino sa v utorok 17. mája v KC Dunaj vydá na na dobrodružnú cestu do zvieracej ríše Afriky. Exotickú faunu a flóru odhalia národné parky od Krugera cez Etoshu, Chobe, Serengeti, Ngorongoro, Masai Maru až po menej známe Aberdare.

Cestovateľka Mirka Badinská priblíži zvery, ktoré tvoria legendárnu africkú veľkú päťku, ale návštevníkov zoznámi aj s netradičnými tvormi, ktoré formujú malú päťku. Prezradí, kde sa na safari dá bicyklovať alebo ako sa trekuje za horskými gorilami v Rwande.

Africké safari

Aká bola vaša prvá cesta do Afriky a ako ste sa dostali k safari?

Mirka Badinská: Ak si dobre pamätám, bolo to pred 20 rokmi, keď som ešte ako študentka cestovného ruchu pracovala v cestovnej kancelárii a naskytla sa príležitosť ísť na veľtrh cestovného ruchu do Harare v Zimbabwe. V rámci sprievodného programu som sa vtedy dostala na viacero miest, vyskúšala som si kŕmenie levíčat priamo z fľaše a dostala som sa tiež aj na svoje prvé safari do národného parku Hwange. Tam sa začala moja "love story" s Afrikou. (úsmev)

 

Afrika je dosť široký pojem. Ktoré krajiny či oblasti z pohľadu fauny sú najzaujímavejšie?

Mirka Badinská: To áno, ja sama som háklivá na to, keď sa o Afrike hovorí ako o jednej krajine. Afrika je obrovský kontinent a keď sa povie, že v Afrike je ebola, tak to vyvoláva dojem, že VŠADE v Afrike je ebola. Je to to isté, ako keby sme povedali, že v Európe sa bojuje.

 

Ak sa chce niekto vybrať do Afriky za zvieratami, tak je ideálne začať buď vo východnej alebo južnej Afrike. Keňa, Tanzánia, takisto aj Rwanda sú krajiny priateľské k turistom a ponúkajú široké spektrum rôznych národných parkov. V južnej Afrike kroky väčšiny turistov smerujú do Krugerovho národného parku, ja osobne však mám radšej národné parky v Namíbii a Botswane, kde stretnete podstatne menej áut a ľudí. A tiež ešte jeden tip – určite by som si vybrala kombináciu dvoch rôznych parkov či rezervácií, ako stráviť povedzme 3 – 4 dni v jednom národnom parku.

 

Ktoré národné parky vás oslovili najviac?

Mirka Badinská: Toto je večná dilema. Chcem ísť na safari, kam? Ak by som si mala vybrať iba jednu lokalitu, bol by to zrejme kráter Ngorongoro v Tanzánii, ktorý nie je síce rozľahlý, ale je domovom takého množstva zvierat, že ho volajú aj Noemova archa. A pri troche času naviac by som to skombinovala so Serengeti. Rovnako je skvelé aj safari v národnom parku Chobe v Bostwane. Cez park preteká rieka Chobe a safari sa tu dá robiť aj z auta, aj z lode, čo je super kombinácia. Zvieratá, ktoré idú piť k rieke tak môžete vidieť nielen "od zadku", ale aj tvárou v tvár. (úsmev) Pre tých, ktorí sa do Afriky na safari znovu vracajú, by som odporučila napríklad parky Aberdare, Samburu alebo Hell's gate v Keni. A potom sú tu špecifické lokality, kam sa chodí pozorovať šimpanzy alebo horské gorily.

 

Akú úlohu hrá počasie pri safari?

Mirka Badinská: Áno, okrem lokality je dôležité aj obdobie roka. V čase sucha sú zvieratá nútené hľadať vodu, napájadlá. V čase dažďov to majú jednoduchšie, ale zase je pre návštevníkov ťažšie zvieratá zbadať. Medzi parkami Serengeti  v Tanzánii a Masai Mara v Keňi zvieratá migrujú za potravou. Tento úkaz sa deje dvakrát ročne a volá sa Veľká migrácia (Great migration). Niežeby inde zvieratá nemigrovali, ibaže tu je najväčšia koncentrácia kopytnikov – pakone a zebry tu migrujú v miliónoch. Vidieť na vlastné oči, ako sa dvíhajú spod ich kopýt kúdole prachu, ako prekračujú rieku Mara, ktorá je pre nich kritickým miestom, lebo tu na nej číhajú krokodíly, je zážitok na celý život. Akurát, že na to neexistuje žiadny presný kalendár. Závisí to od počasia a prírody.

 

Svet pozná veľkú päťku, ale už menej ľudí vie, že tých "pätiek" z africkej zvieracej ríše je viac. Aké najzaujímavejšie zvieratá, ktoré bežne nepoznáme, možno vidieť v Afrike?

Mirka Badinská: Okrem tzv. Velkej africkej päťky existuje aj malá päťka, ale tiež aj škaredá africká päťka. V malej africkej päťke sú zvieratá, ktoré majú svoju, aspoň slovnú, dvojičku v vo veľkej päťke, ako napríklad korytnačka leopardia alebo chrobák nosorožtek. Škaredú africkú päťku zase tvoria zvieratá, ktoré, keď sa rozdávala krása, stáli zrejme na konci radu, ako napríklad hyena. Pre mňa osobne je fascinujúce pozorovať mláďatá. Či už malé levy, alebo sloníčatá, ktoré sa učia triafať si chobotom do úst. Zaujímavé sú aj malé opice, ktoré opakujú gestá dospelých jedincov – odtiaľ asi pochádza výraz opičiť sa. (úsmev)

 

Je pomerne dosť ťažko splniť niekomu prianie, keď chce na safari vidieť nejaké menšie zviera, napríklad servala. Napriek tomu, že je to mačkovitá šelma, je veľmi vzácne ho vidieť, jednak kvôli tomu, že mačky sú aktívnejšie v noci a jednak kvôli tomu, že tie menšie zvery sa musia vedieť lepšie skrývať.

 

Ako vlastne také safari prebieha, ak napríklad chceme vidieť tie známe dravé zvery?

Mirka Badinská: Existuje niekoľko druhov safari. Základné rozdelenie je, či sa budete pohybovať sami, teda self-drive safari alebo so sprievodcom – guided safari. To individuálne je možné v parkoch s lepšou infraštruktúrou, kde sa viete orientovať podľa mapy parku.Treba vopred vedieť, či v bude stačiť klasické auto alebo auto v safari úprave, čo si už vyžaduje isté šoférske schopnosti. Treba byť pripravený aj na také situácie, ako je zapadnutie v piesku či blate, výmenu defektu a pod. Toto je určite lacnejšia varianta.

 

Safari so sprievodcom vyjde drahšie, ale tu nemusíte šoférovať a títo šoféri majú skúsenosti jednak s vyhľadávaním zvere – môže sa stať, že leva vo vysokej suchej tráve neuvidíte ani na dva metre, taktiež sa vedia dohovoriť cez vysielačku s inými šoférmi v domácej reči, v prípade núdze. Mne osobne sa už párkrát stalo, že som dostala defekt (tri za jeden deň), alebo že sme vyťahovali zapadnuté auto z blata v kráteri Ngorongor, našťastie nie naše. (úsmev)

 

Štandardne sa chodí do národných parkov od svitania do súmraku, buď na celodenné safari s piknikom v prírode na vyhradených miestach (stravu treba mať vopred nachystanú so sebou a ideálne obed rýchlo zjesť, aby vám ho niečo neuchmatlo, hovorím z vlastnej skúsenosti), alebo na dve safari jazdy – rannú a poobednú. Cez obed, počas najväčšej horúčavy, aj zvieratá radi oddychujú v tieni.

 

Aké pravidlá by sme mali na safari dodržiavať?

Mirka Badinská: Aby ste zvýšili svoju šancu na videnie zvierat, je potrebné dodržiavať aj základné pravidlá ako nemávať rukami, ani ničím iným z auta, nehovoriť nahlas, nepúšťať hlasnú hudbu. Ak si potrebujete odskočiť a v blízkosti nie je žiadne miesto na to určené, chodí sa štandardne tesne za auto. Určite nie nikde mimo cesty, kde môžu byť hady, škorpióny a ďalšie menšie živočíchy. Pre tento prípad je určite bezpečnejšie mať na sebe pevnú členkovú obuv, nie sandále alebo šlapky. Autom sa môže jazdiť len po vyjazdených cestičkách a za žiadnych okolností sa zvieratá nemôžu lákať na potravu. V niektorých menších, zväčša súkromných parkoch sa robia aj pešie alebo nočné safari – vedia, aké zvieratá tam majú na relatívne malom oplotenom území, čiže vtedy je to bezpečné. Inak sa vo veľkých parkoch v noci zásadne nejazdí.

 

Veľmi netradičné safari sa dá zažiť v národnom parku Hell's gate v Keni, kde nemajú žiadnych veľkých predátorov a na bráne parku si môžete požičať bicykle a ísť tam na bicykli. Bicyklovať popri zebier, byvolov či paviánov je tiež veľký zážitok.

 

Ak príde k nejakému veľmi blízkemu stretu so zvieraťom, napríklad slonom alebo byvolom, ktorému nie je príjemná vaša prítomnosť, tak treba zvieraťu dať prednosť a bezpečne sa vzdialiť. Pre toto je dobré nevypínať motor a byť pripravený rýchlo zaradiť spiatočku.

V národných parkoch je tiež zakázané používať drony, na zvuk ktorých zvieratá môžu reagovať podráždene. Zažila som situáciu, v ktorej stádo slonov vyrušil dron a splašili sa. Našťastie sa rozbehli iným smerom ako boli naše autá.

 

Nie je safari záležitosť len pre tých majetnejších?

Mirka Badinská: Safari nie je práve najlacnejšia záležitosť, ale určite sa na ňu dá našetriť. Spravidla čím viac dní safari, tým viac peňazí si treba našetriť. Okrem dopravy, ubytovania a stravy treba rátať aj so vstupným do národného parku, čo môže byť aj okolo 50 – 80 amerických dolárov na deň. Sú však aj dostupnejšie a lacnejšie parky, ako napríklad v Nairobi, ktorý leží na okraji hlavného mesta Kene, kde vás jednodenné safari vyjde na cca 90 dolárov. Podľa štandardu ubytovania, dopravy a stravovania (do niektorých vzdialených lokalít treba letieť) sa ceny môžu pohybovať aj v tisícoch dolárov na osobu a deň.

 

Mirka Badinská

vyštudovala cestovný ruch a živí sa ním už viac ako 15 rokov. Cestovať začala po bývalých britských kolóniách od indického Kašmíru až po južnú Afriku. “Všade je niečo zaujímavé, či ste v rušnej metropole, alebo na myse na konci sveta,” hovorí Mirka, ktorá napríklad zbiera fotografie záchodov a po svete roznáša petrogramy od slovenského maliara Petra Rollera.

 

17.5. (utorok)

Štart: 19:00 hod.

Miesto: Nedbalova 435/3, 811 01 Bratislava

Lístky TU

Event TU



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Keňa: Mount Longonot – skvelý trek na sopku aj trocha safari neďaleko Nairobi – VIDEO
Publikované: 12.3.2019
Prvé miesto, kam som z hlavného mesta Kene (z Nairobi) zamieril, bol národný park Mount Longonot. Sopka vysoká 2 780 metrov s takmer dokonalým kráterom ponúka nádherný trek a zároveň možnosť vidieť zblízka mnoho divokých zvierat. Vyrazil som hneď po východe slnka a rozhodne som to neoľutoval.

Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah II – hurá na safari
Publikované: 8.10.2016
Všetko už vieme z minulej časti, takže môžeme vyraziť. Krátko po vjazde do parku sme sa mohli tešiť z výhľadov na skupinky slonov. Veľmi často medzi dospelými jedincami vykuklo nejaké to sloníča. Vozidlom sme prechádzalo po prašných cestách veľmi pomaly, občas sme pribrzdili, takže nebol problém s fotografovaním. Tu by som spomenula jednu úžasnú novinku – priamo v aute sú klasické zástrčky, takže si môžete svoje foťáky, mobily atď. dobíjať počas jazdy. Keď idete na klasické safari, tak v aute býva obvykle okolo šesť ľudí, musíte sa v nabíjaní vystriedať, ale my sme s dcérou jazdili len vo dvojici, to bola veľká výhoda.

Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah IV – jazero hrochov a ďalšie dobrodružstvo na safari
Publikované: 22.10.2016
Možno vás prekvapí, že hrochy patria k najnebezpečnejším zvieratám v Afrike. Mnoho miestnych obyvateľov má v rodinnej histórii úmrtie spôsobené hrochom. Mohutný tvor nemá takmer žiadny pigment, a preto musí celé dni tráviť vo vode, kde sa pre istotu omýva chvostom, aby ani na chvíľu nezostala jeho koža suchá. Napriek svojej zavalitej a na prvý pohľad nemotornej postave sú hrochy dosť rýchle (až 30 km/hod). Pokiaľ dostihnú človeka, dokážu ho svojou obrovskou tlamou prehryznúť na polovicu.

Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah V – pešie safari a návšteva Mount Meru
Publikované: 29.10.2016
Prechádzame hustým lesom, keď moja dcéra náhle vykríkne stop, zastavte prosím. Ukazuje do krovia pred nami a potom, čo sa viac sústredím, už ho tiež vidím – leopard škvrnitý! Fantastický úlovok, ihneď fotím. Šelma je dobre ukrytá medzi stromami, no aj tak ju môžeme krátko pozorovať. V tejto chvíli netušíme, aké veľké šťastie sme mali. Chvíľu nato prichádzame do centra parku a hneď sa chválime práve prežitým zážitkom. Nikto nám neverí, dokonca jeden ranger prezradí, že tu pracuje už 8 rokov a nikdy ho nevidel. Nezostáva nám nič iné než ukázať dôkaz vo foťáku.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 27. 4. 2024
sviatok:Jaroslav
dnes:
sobota 27.4.
8 °C
zajtra:
nedeľa 28.4.
12 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X