www.infoglobe.sk » Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah IV – jazero hrochov a ďalšie dobrodružstvo na safari

Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah IV – jazero hrochov a ďalšie dobrodružstvo na safari

Publikované: 22.10.2016
Možno vás prekvapí, že hrochy patria k najnebezpečnejším zvieratám v Afrike. Mnoho miestnych obyvateľov má v rodinnej histórii úmrtie spôsobené hrochom. Mohutný tvor nemá takmer žiadny pigment, a preto musí celé dni tráviť vo vode, kde sa pre istotu omýva chvostom, aby ani na chvíľu nezostala jeho koža suchá. Napriek svojej zavalitej a na prvý pohľad nemotornej postave sú hrochy dosť rýchle (až 30 km/hod). Pokiaľ dostihnú človeka, dokážu ho svojou obrovskou tlamou prehryznúť na polovicu.

Pri jazere je niekoľko vyhliadkových bodov, odkiaľ môžete pozorovať tieto zvieratá. Taká veľká koncentrácia na jednom mieste je pomerne ojedinelá.

hroch   hroší súboj

My sa ale vraciame k nášmu „leopardiemu stromu“, kde v tejto chvíli odpočíva iba najmladší člen rodiny a predstaví sa nám aj skupina mladých levov. Váľajú sa popri ceste a len tak ich niečo nerozhádže. Dokonca im je úplne ukradnutá aj skupinka antilop, ktorá im div neskáče po hlave. Je zrejmé, že hladom netrpia. Pravdepodobne to cítia aj okolité stáda gaziel a zebier, a preto nikam neutekajú. Naše auto parkuje len kúsoček od nich, ani sa človeku nechce veriť, že by tu mohlo hroziť nejaké nebezpečenstvo. Zisťujeme, že jedna levica má na krku akýsi obojok, ktorý slúži na monitorovanie počtu levov v oblasti a aj na monitorovanie ich pohybu.

leopardia rodina

Zvláštnym druhom levov, ktoré sme mohli pozorovať, sú tzv. climbing lions – levi, ktoré žijú na stromoch.

climbing lions   lev junior

mladý lev

Šikovnosť nášho šoféra oceníme, keď zastavujeme v malom údolí a žmúrime oči proti slnku. Fotím, ale nič nevidím. Preto sa pýtam šoféra, čo vidí on. Odpoveď ma prekvapuje – sú tam levi. To, že sa celá tlupa skrývala všade okolo nás vo vysokej tráve, som si overila až pri prehliadaní fotiek doma. Šťastie nám skutočne praje. Po chvíli sa objavuje krásaá levica, ktorá pomaly kráča našim smerom. Prejde okolo nás, pretiahne sa a postaví trochu stranou. Trvá to len krátko, než sa z kríkov začnú vynárať mláďatá. Jedno za druhým sa pridávajú k tejto skvelej partii, nakoniec ich je až päť. Možno sa ich mama prišla s nimi pochváliť, neviem, ale mláďatá prichádzajú takmer k nám, ľahnú si do piesku, chvíľu sa zdržia a potom postupne odchádzajú a miznú v tráve.

partia levov

Dnes sa stretávame aj s mnohými zástupcami antilop. V Afrike môžete vidieť mnoho z nich, či už to sú impaly, byvolce, priamorožce, antilopy pravé – gazely, alebo aj bahnivce, napr. voduška. Niektoré sa združujú v stádach, iné žijú samostatne. Kroviská pozdĺž ciest sú plné týchto zvierat. Večer sa ubytujeme v ďalšom z pekných miest – Ngorongoro Farm House.

Ešte dva dni strávime v blízkosti kráteru Ngorogoro a budeme sa tešiť pohľadmi na veľkú päťku, aj keď nie úplne. Jeden člen nám chýba a bohužiaľ ho neuvidíme po celú dobu nášho pobytu – nosorožec dvojrohý. Dozvedáme sa, že nie je vhodné počasie na jeho sledovanie – je ich málo a pravdepodobnosť, že ho zahliadneme je mizivá.

byvol africký   byvol africký

Na záver zájazdu sa vraciame do národného parku Arusha, kde sa naša cesta začínala. Ako prvé navštívime samotný park, ležiaci blízko mesta Arusha. Jeho dominantou je 4 565 m vysoký vulkán Mount Meru. Súčasťou parku je aj známy kráter Ngurdoto, ktorý je domovom bohatej fauny, vďaka ktorej sa môže pýšiť druhým názvom „malé Ngorongoro“. Program je veľmi zaujímavý, čaká nás pešie safari.

GPS: (NP Arusha) 3°14'58.8"S 36°45'06.6"E

 

Text a foto: Magdaléna Radostová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah I – začíname
Publikované: 1.10.2016
Dnes sa spoločne vydáme veľmi ďaleko. Vyrazíme do miest, kde som mala zatiaľ prvú možnosť plniť si svoje sny o fotografovaní divokých mačiek. Letieť do Afriky som chcela už dávno a z možných destinácií bola Tanzánia celkom jasnou prvou voľbou. Na safari som vyrazila so svojou dcérou. Ako vždy som sa pripravila dopredu, naštudovala aspoň základné informácie o krajine, flóre a predovšetkým faune, ktorá ma lákala najviac.

Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah V – pešie safari a návšteva Mount Meru
Publikované: 29.10.2016
Prechádzame hustým lesom, keď moja dcéra náhle vykríkne stop, zastavte prosím. Ukazuje do krovia pred nami a potom, čo sa viac sústredím, už ho tiež vidím – leopard škvrnitý! Fantastický úlovok, ihneď fotím. Šelma je dobre ukrytá medzi stromami, no aj tak ju môžeme krátko pozorovať. V tejto chvíli netušíme, aké veľké šťastie sme mali. Chvíľu nato prichádzame do centra parku a hneď sa chválime práve prežitým zážitkom. Nikto nám neverí, dokonca jeden ranger prezradí, že tu pracuje už 8 rokov a nikdy ho nevidel. Nezostáva nám nič iné než ukázať dôkaz vo foťáku.

Tanzánia, Zanzibar: Nungwi – príjazd do raja
Publikované: 23.11.2019
O Zanzibare som sa dozvedela náhodou od kolegu z práce. Rozprával mi o plážach s takým bielym pieskom, aký doposiaľ za svoj život ešte nevidel. A to ma zaujalo natoľko, že som sa rozhodla sem vyraziť. Presvedčím aj vás?

Tanzánia, Zanzibar: Stone Town – bývalé prekladisko otrokov
Publikované: 30.11.2019
Pokiaľ navštívite Zanzibar, nevynechajte jeho hlavné mesto Stone Town (Kamenné mesto) s jeho bohatou históriou, ktoré bolo zapísané aj do zoznamu UNESCO.

Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah II – hurá na safari
Publikované: 8.10.2016
Všetko už vieme z minulej časti, takže môžeme vyraziť. Krátko po vjazde do parku sme sa mohli tešiť z výhľadov na skupinky slonov. Veľmi často medzi dospelými jedincami vykuklo nejaké to sloníča. Vozidlom sme prechádzalo po prašných cestách veľmi pomaly, občas sme pribrzdili, takže nebol problém s fotografovaním. Tu by som spomenula jednu úžasnú novinku – priamo v aute sú klasické zástrčky, takže si môžete svoje foťáky, mobily atď. dobíjať počas jazdy. Keď idete na klasické safari, tak v aute býva obvykle okolo šesť ľudí, musíte sa v nabíjaní vystriedať, ale my sme s dcérou jazdili len vo dvojici, to bola veľká výhoda.

Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah III – národný park i masajská dedina
Publikované: 15.10.2016
Do NP Ngorongoro vyrážame už okolo siedmej hodiny ráno. Ešte sa vyfotíme s ochrancami nášho kempu (zástupcami kmeňa Masajov) a už nás víta náš šofér – usmievavý Little John. Krajina je poškodená veľkými prívalovými dažďami, ktoré tu ustali len krátko pred našim príjazdom. Na ceste sme asi hodinu, keď konečne prichádzame k vstupnej bráne do národného parku. Nechýba tu ani návštevnícke centrum, kde sa dozviete mnoho dôležitých informácií o parku a jeho obyvateľoch. Potešia vás snímky vtáctva s popiskami, podrobné informácie o faune aj flóre, jednoducho všetko, čo vás môže zaujímať.


Súvisiaca fotogaléria

Tanzánia: Africké safari
Divoké zvieratá, pláne, spanie v stane a neuveriteľné zážitky… to je africké safari. Naša autorka...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 14. 7. 2020
sviatok:Kamil
dnes:
utorok 14.7.
25 °C
zajtra:
streda 15.7.
25 °C