www.infoglobe.sk » Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah II – hurá na safari

Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah II – hurá na safari

Publikované: 8.10.2016
Všetko už vieme z minulej časti, takže môžeme vyraziť. Krátko po vjazde do parku sme sa mohli tešiť z výhľadov na skupinky slonov. Veľmi často medzi dospelými jedincami vykuklo nejaké to sloníča. Vozidlom sme prechádzalo po prašných cestách veľmi pomaly, občas sme pribrzdili, takže nebol problém s fotografovaním. Tu by som spomenula jednu úžasnú novinku – priamo v aute sú klasické zástrčky, takže si môžete svoje foťáky, mobily atď. dobíjať počas jazdy. Keď idete na klasické safari, tak v aute býva obvykle okolo šesť ľudí, musíte sa v nabíjaní vystriedať, ale my sme s dcérou jazdili len vo dvojici, to bola veľká výhoda.

sloní klan

Ďalšími zástupcami cicavcov sú antilopy. Existuje pomerne veľké množstvo druhov antilop a niektoré z nich dokážu bežať rýchlosťou až 95 km za hodinu, čím sa zaraďujú k najrýchlejším zvieratám na svete. Tu je veľmi rozšírený druh impala. Samci majú dlhé čierne zaujímavo stočené rohy (až 90 cm). Ak máte šťastie, môžete uvidieť aj byvolca, priamorožca a ešte ďalšie druhy.

impala

Prechádzame nádhernou krajinou a pozorujeme množstvo zvierat a nielen to – míňame statné baobaby. Sú naozaj staré, niektoré sa dožívajú až 2 000 rokov. Baobab má kmeň široký niekedy až 50 m, čo je omnoho viac než meria na výšku. Jeho koruna je veľmi zvláštna, pripomína skôr korene. Existuje dokonca africká povesť, v ktorej sa vraví, že kedysi niekto tento strom vytrhol zo zeme a späť zasadil obrátene. Kmene sú úžasnou zásobárňou vody. Stromy pôsobia masívne, ale ich drevo je mäkké, čo využívajú slony v období sucha – svojimi klami rozrývajú strom, aby sa dostali k vlhkosti vo vnútri.

baobab

Čas plynie rýchlo, a tak mierime k odpočívadlu a dostávame obed. Pokojne sedíme, keď si všimneme vtáky na okolitých stromoch. Rýchlo zisťujeme, že sú pomerne krotké a môžeme ich fotografovať. Z tých menších druhov vtáctva, ktoré tu žijú, si môžeme prehliadnuť rôzne druhy afrických škorcov alebo snovačov. Pri väčšom šťastí zahliadneme aj pestrofarebné rybáriky.

Lamprotornis superbus   snovač

rybárik

Vraciame sa späť do parku, darí sa nám získať mnoho ďalších zaujímavých záberov a pomaly sa presúvame k miestu nášho dnešného ubytovania – Maramboi Tented Camp. Výhoda tohoto typu ubytovania (steny sú látkové, vo vnútri sú klasické postele) spočíva v tom, že počujete všetky zvuky z okolí. Počujete všetky zvieratá, ktoré sú blízko, a tak ste takmer medzi nimi. Areál je pomerne rozľahlý, je tu krásna vonkajšia reštaurácia, z ktorej môžete pri jedle sledovať zver, ktorá je tu všadeprítomná.

Maramboi Tented Camp

Náš program na ďalší deň je trošku odlišný, ideme na návštevu do dediny Mto Wa Mbu, kde nás čaká miestny sprievodca, aby nám vysvetlil, ako tu miestni obyvatelia žijú, ako sa stravujú a v čom bývajú.

Dôležitou plodinou je biela ryža. Zasieva sa a zbiera dvakrát ročne a okrem obživy pre obyvateľov tvoria jej zvyšky dôležité krmivo pre dobytok. V dedine nájdete veľké množstvo truhlárskych dielní. Najšikovnejší sú prisťahovalci z Mozambiku, ktorí sa sem uchýlili v období občianskej vojny. Ak máte chuť, môžete si rezbu vyskúšať. Vedľa dielní sú predajne suvenírov, kde si môžete kúpiť mnoho krásnych predmetov za veľmi prijateľné ceny.

rezbári v dedine Mto Wa Nbu

Dedina Mto Wa Mbu má aj svoju raritu – reštauráciu Prague, ktorú kedysi založil český turista, ktorý sa tu „trošku“ zdržal... V menu aj dnes nájdete okrem iného hovädzí guláš podávaný s ryžou alebo cestovinami.

Odpoludnia smerujeme do národného parku Lake Manyara, ktorý sa rozprestiera pozdĺž jazera Manyara na okraji priekopovej prepadliny. Okrem už tradičných zástupcov zvere – slonov, byvolov, antilop, žiráf a hrochov vás zaujme veľké množstvo vtáctva. Mnohé z nich vidím po prvý raz ako napr. zoborožca, ktorých tu žije dokonca viac druhov. Rozoznáte ich pomerne ľahko podľa typického mohutného zobáku. Dozaista tu neprehliadnete opice – menších druhov je tu naozaj veľa.

zoborožec

Následujúce dni konečne navštívime miesta, ktoré sú najväčším lákadlom našej cesty. Prvým z nich je Ngorongoro, ale o tom vám povieme až za týždeň.

GPS: 3°24'33.6"S 35°53'06.8"E

 

Text a foto: Magdaléna Radostová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah I – začíname
Publikované: 1.10.2016
Dnes sa spoločne vydáme veľmi ďaleko. Vyrazíme do miest, kde som mala zatiaľ prvú možnosť plniť si svoje sny o fotografovaní divokých mačiek. Letieť do Afriky som chcela už dávno a z možných destinácií bola Tanzánia celkom jasnou prvou voľbou. Na safari som vyrazila so svojou dcérou. Ako vždy som sa pripravila dopredu, naštudovala aspoň základné informácie o krajine, flóre a predovšetkým faune, ktorá ma lákala najviac.

Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah III – národný park i masajská dedina
Publikované: 15.10.2016
Do NP Ngorongoro vyrážame už okolo siedmej hodiny ráno. Ešte sa vyfotíme s ochrancami nášho kempu (zástupcami kmeňa Masajov) a už nás víta náš šofér – usmievavý Little John. Krajina je poškodená veľkými prívalovými dažďami, ktoré tu ustali len krátko pred našim príjazdom. Na ceste sme asi hodinu, keď konečne prichádzame k vstupnej bráne do národného parku. Nechýba tu ani návštevnícke centrum, kde sa dozviete mnoho dôležitých informácií o parku a jeho obyvateľoch. Potešia vás snímky vtáctva s popiskami, podrobné informácie o faune aj flóre, jednoducho všetko, čo vás môže zaujímať.

Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah IV – jazero hrochov a ďalšie dobrodružstvo na safari
Publikované: 22.10.2016
Možno vás prekvapí, že hrochy patria k najnebezpečnejším zvieratám v Afrike. Mnoho miestnych obyvateľov má v rodinnej histórii úmrtie spôsobené hrochom. Mohutný tvor nemá takmer žiadny pigment, a preto musí celé dni tráviť vo vode, kde sa pre istotu omýva chvostom, aby ani na chvíľu nezostala jeho koža suchá. Napriek svojej zavalitej a na prvý pohľad nemotornej postave sú hrochy dosť rýchle (až 30 km/hod). Pokiaľ dostihnú človeka, dokážu ho svojou obrovskou tlamou prehryznúť na polovicu.

Tanzánia: Divoké zvieratá na dosah V – pešie safari a návšteva Mount Meru
Publikované: 29.10.2016
Prechádzame hustým lesom, keď moja dcéra náhle vykríkne stop, zastavte prosím. Ukazuje do krovia pred nami a potom, čo sa viac sústredím, už ho tiež vidím – leopard škvrnitý! Fantastický úlovok, ihneď fotím. Šelma je dobre ukrytá medzi stromami, no aj tak ju môžeme krátko pozorovať. V tejto chvíli netušíme, aké veľké šťastie sme mali. Chvíľu nato prichádzame do centra parku a hneď sa chválime práve prežitým zážitkom. Nikto nám neverí, dokonca jeden ranger prezradí, že tu pracuje už 8 rokov a nikdy ho nevidel. Nezostáva nám nič iné než ukázať dôkaz vo foťáku.

Tanzánia, Zanzibar: Nungwi – príjazd do raja
Publikované: 23.11.2019
O Zanzibare som sa dozvedela náhodou od kolegu z práce. Rozprával mi o plážach s takým bielym pieskom, aký doposiaľ za svoj život ešte nevidel. A to ma zaujalo natoľko, že som sa rozhodla sem vyraziť. Presvedčím aj vás?

Tanzánia, Zanzibar: Stone Town – bývalé prekladisko otrokov
Publikované: 30.11.2019
Pokiaľ navštívite Zanzibar, nevynechajte jeho hlavné mesto Stone Town (Kamenné mesto) s jeho bohatou históriou, ktoré bolo zapísané aj do zoznamu UNESCO.

Tanzánia, Zanzibar: Prison Island – korytnačky obrovské a farma s korením
Publikované: 7.12.2019
Naším ďalším výletom je návšteva Prison Island alebo ostrova Changuu. Vydávame sa sem z hlavného mesta malou loďkou. Názov Prison Island môžeme preložiť ako ostrov väzenia, čo je trochu zavádzajúce. Väznica, ako ju dnes poznáme, tu totiž nikdy nebola. Ostrov však slúžil ako dočasný pobyt pre neposlušných otrokov.


Súvisiaca fotogaléria

Tanzánia: Africké safari
Divoké zvieratá, pláne, spanie v stane a neuveriteľné zážitky… to je africké safari. Naša autorka...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 14. 7. 2020
sviatok:Kamil
dnes:
utorok 14.7.
25 °C
zajtra:
streda 15.7.
25 °C