www.infoglobe.sk » SR, Bratislava – petržalský ostrov Starý háj

SR, Bratislava – petržalský ostrov Starý háj

Publikované: 8.4.2020
Najväčšie sídlisko Slovenska – bratislavská Petržalka skrýva mnoho prírodných zákutí. Jednou z nich je aj prírodná rezervácia Starý háj, ktorá sa nachádza vo východnej časti Petržalky, neďaleko Dolnozemskej cesty resp. Dunajskej cyklocesty (Eurovelo 6).

Prírodná rezervácia Starý háj (vyhlásená v roku 2005) je vlastne starým dunajským ostrovom, ktorý bol obkolesený riečnym ramenom. Kým si povieme viac o jeho vzniku resp. premenách, musíme sa naň dostať. Ideálnym prístupovým bodom je neznačená lesná cesta oproti Slovnaft pumpe (otočisko autobusov Mamateyova, Ovsište), ktorá križuje už spomínanú Dunajskú cyklomagistrálu. Taktiež je možný prístup od Chráneného areálu Hrabiny približne 700 metrov po cyklotrase smerom k Prístavnému mostu. Samozrejme neznačených ciest je oveľa viac, avšak nami uvádzané sú ideálne pre peších, ako aj cyklistov.

Prírodná rezervácia Starý háj Hneď úvodom vás očarí pralesný charakter územia. Dostanete sa do raja lužných lesov, kde okrem mohutných stromov, nechýba početná kvetena, liany obopínajúce konáre, hmyzom bzučiace kríky či trávy, no jedným slovom dokonalá a nespútaná príroda. Keďže sa jedná o rovinatý terén, výlet môžu absolvovať aj úplní turistickí začiatočníci resp. malé deti.

Prírodná rezervácia Starý háj Prírodná rezervácia Starý háj

Prírodná rezervácia Starý háj Celé územie ostrova Starý háj je chránené 4. a 5. stupňom ochrany. Okrem lesov tu natrafíte aj na kamenné i piesčité „pláže“, trávnaté plošiny, početné ohniská, vodné plochy a dokonca vojenský bunker.

Prírodná rezervácia Starý háj (vojenský bunker)Vznik súčasného ostrova spadá do polovice 18. storočia, kedy sa v dôsledku vplyvu človeka, ako aj hydrogeologických prejavov koryto Dunaja často menilo. Pravidelné vyplavovanie rieky so strhávaním celých pásov lesa, ako aj vytváranie nových riečnych ramien spôsobilo vznik viacerých protismerných zákrut – meandrov. Taktiež nahromadenie nánosov štrku a piesku zmenilo celkovú tvárnosť terénu a postupne vyformovalo dnešný ostrov. Samozrejme počas rokov si prešlo územie viacerými „stavebnými“ úpravami či už v podobe okrajového budovania hrádze, ťažby štrku alebo budovania obrannej línie.

Prírodná rezervácia Starý háj Posledná menovaná úprava t. j. obranná línia je do súčasnosti zachovaná v podobe betónovej pevnosti (bunkru) na južnom cípe ostrova. Táto vojenská pamiatka z čias prvej Československej republiky je mementom na pohnuté udalosti v strednej Európe, ktoré  vyústili do 2. svetovej vojny. Bunker nesie pomenovanie B-S 15 „Ostrov“ a kedysi uzatváral oblúk línie vojenských opevnení na ochranu petržalského predmostia. Objekt postavený v roku 1937 je dnes v zúfalom stave a pohľad naň, žiaľ, nie je veľmi lichotivý.

Prírodná rezervácia Starý háj (pohľad na Dunaj)Prírodná rezervácia Starý háj (pohľad na Dunaj)

Prírodná rezervácia Starý háj

Naproti tomu, túlaním sa spleťou ostrovných cestičiek určite narazíte aj na mŕtve rameno Dunaja zvané Zuzana, ktoré ponúka pohľad do minulosti, kedy spadnuté stromy ostávali ležať na svojom mieste a vytvárali tak úchvatné scenérie.

Prírodná rezervácia Starý háj

Tento petržalský prales je skutočnou oázou pokoja i radosti. Dodá vám veľa energie, ktorú v súčasnom svete postihnutom šírením vírusu určite každý z nás potrebuje, preto návštevu ostrova zelene – Starý háj určite odporúčame.

Prírodná rezervácia Starý háj

GPS: 48°07'00.2"N 17°08'01.6"E (prístupový bod pri pumpe)

GPS: 48°06'01.8"N 17°08'15.5"E (bunker B-S 15 „Ostrov“)

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Cyklovýlet: Petržalka - Wolfsthal
Publikované: 24.7.2013
Bicykel – jednoduchý stroj na dvoch kolesách sme sa rozhodli využiť počas našej letnej dovolenky na spoznávanie krás prírody, oboznamovanie sa s históriou miest a v neposlednom rade na zlepšenie osobnej kondície. Vydajte sa spolu s nami na nevšednú cyklotúru, ktorú dnes začneme v najväčšom sídlisku na Slovensku - Petržalke a ukončíme v malebnej rakúskej dedinke Wolfstahal.

SR, Bratislavský kraj – malokarpatský región zážitkov I.
Publikované: 22.4.2020
Bratislavský kraj je so svojou rozlohou 2052,6 km² najmenším spomedzi všetkých krajov Slovenska. Určite však za ostatnými nezaostáva, čo sa týka prírodných či historicky hodnotných miest, ktoré rozhodne stojí za to navštíviť.

Cyklovýlet: Petržalka – Kittsee
Publikované: 28.9.2014
Začiatkom septembra sme sa vydali za spoznávaním slovensko-rakúsko-maďarského pohraničia na bicykli. Za začiatok cyklotúry sme si zvolili, tak ako minulý rok, Petržalku – najväčšie sídlisko nielen na Slovensku, ale aj v celej strednej Európe.

Cyklovýlet: Petržalka – Mosonmagyaróvár
Publikované: 2.11.2014
Keďže sa už pomaly blíži zima a s ňou aj chladné, upršané či skôr zasnežené počasie, rozhodli sme sa ukončiť cyklistickú sezónu výletom do maďarského mesta Mosonmagyaróvár. Začiatok našej trasy bol opäť v bratislavskej mestskej časti Petržalka.

Cyklovýlet: Rajka - Petržalka
Publikované: 26.10.2014
Minulý týždeň sme v našom cykloseriáli navštívili nezvyčajné miesto – Trojmedzie, unikátny bod, v ktorom sa stretávajú hranice troch štátov, konkrétne Slovenska, Rakúska a Maďarska. Odtiaľ sme sa presunuli do maďarskej prihraničnej obce Rajka, ktorú si dnes aspoň letmo predstavíme.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Pamätník M. R. Štefánika I.
Publikované: 26.8.2015
Aj tento rok sme počas letných dní vyhľadali príjemné osvieženie v sedle nášho dvojkolesového tátoša. Keďže bývame v Petržalke, tak aj naším východiskovým miestom pre cyklovýlety je toto najväčšie slovenské sídlisko.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Pamätník M.R. Štefánika II.
Publikované: 2.9.2015
Potom ako sme sa vydali na bicykloch z Petržalky cez Prístavný most, popri Malom Dunaji a skrz Vrakunský lesopark, sme sa ocitli pri letisku, odkiaľ budeme dnes pokračovať ďalej k nášmu prvému cieľu, a to k Pamätníku M.R. Štefánika.

SR, sídlisko Petržalka – dostihová dráha a jej okolie
Publikované: 24.4.2014
Jedna z najhustejšie obývaných oblastí na Slovensku a dokonca aj celej strednej Európy ponúka hneď niekoľko nevšedných prírodných zákutí. Jedným z nich je lužný les Starý háj, ktorý je vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť . A práve do tohto lesa sa dnes vydáme.

SR: Bratislava - Prírodné zákutia a zaujímavosti Petržalky
Publikované: 8.8.2013
Petržalka je najväčšou a najhustejšie obývanou mestskou časťou Bratislavy, zároveň je najväčším sídliskom v strednej Európe. Mnohí ju často v minulosti označovali prívlastkom “betónová džungľa“. V súčasnosti sa však táto mestská časť môže pýšiť nielen bohatou zeleňou, ale i viacerými zaujímavými prírodnými zákutiami rozprestierajúcimi sa priamo medzi zástavbou, ale i v jej blízkom okolí.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Petržalka: Cyklopotulka Starohájskym ostrovom
Dnes vás zavedieme na najväčšie sídlisko Slovenska – do bratislavskej Petržalky. Avšak pokiaľ si ...

SR, Bratislava – ostrov zelene
Možno sa niekto bude čudovať, no aj Bratislava ponúka množstvo prírodných zákutí. Navštívte spolu...

SR, Bratislava – jarné prebúdzanie v Rusovciach
Pokiaľ máte radi prebúdzajúcu sa prírodu, tak sa vydajte prostredníctvom našej fotogalérie do bra...

SR, Bratislava: Nevšedná terénna vychádzka
Druhú októbrovú nedeľu sa priaznivci portálu Infoglobe, ako aj Slovenského paleontologického klub...

SR, Bratislava – zelený Starý háj
Starý háj v Petržalke je oázou zelene uprostred najväčšieho slovenského sídliska. Les, kde na kon...

SR: Bratislava - fauna a flóra Chorvátskeho ramena
Chorvátske rameno je kanál, ktorý vedie bratislavskou mestskou časťou Petržalka. Je vybudovaný v ...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku II.
V predošlej fotogalérií sme zo sedla bicykla obdivovali krásy prírody, zaujímavých zákutí a miest...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku I.
Bratislava a jej okolie ponúka priam ideálne možnosti pre cykloturistiku. A tak sme sa rozhodli (...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
20.5.2020
Praha je nádherná počas všetkých ročných období. Nateraz je navyše poloprázdna! Ponúka zážitky nielen pre milovníkov historických pamiatok a kultúry, ale aj pre tých, ktorí radi trávia čas v prírode. Preto vám prinášame niekoľko tipov na potulky po krásnych pražských parkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 25. 5. 2020
sviatok:Urban
dnes:
pondelok 25.5.
15 °C
zajtra:
utorok 26.5.
17 °C