www.infoglobe.sk » SR, Bratislava – petržalský ostrov Starý háj

SR, Bratislava – petržalský ostrov Starý háj

Publikované: 8.4.2020
Najväčšie sídlisko Slovenska – bratislavská Petržalka skrýva mnoho prírodných zákutí. Jednou z nich je aj prírodná rezervácia Starý háj, ktorá sa nachádza vo východnej časti Petržalky, neďaleko Dolnozemskej cesty resp. Dunajskej cyklocesty (Eurovelo 6).

Prírodná rezervácia Starý háj (vyhlásená v roku 2005) je vlastne starým dunajským ostrovom, ktorý bol obkolesený riečnym ramenom. Kým si povieme viac o jeho vzniku resp. premenách, musíme sa naň dostať. Ideálnym prístupovým bodom je neznačená lesná cesta oproti Slovnaft pumpe (otočisko autobusov Mamateyova, Ovsište), ktorá križuje už spomínanú Dunajskú cyklomagistrálu. Taktiež je možný prístup od Chráneného areálu Hrabiny približne 700 metrov po cyklotrase smerom k Prístavnému mostu. Samozrejme neznačených ciest je oveľa viac, avšak nami uvádzané sú ideálne pre peších, ako aj cyklistov.

Prírodná rezervácia Starý háj Hneď úvodom vás očarí pralesný charakter územia. Dostanete sa do raja lužných lesov, kde okrem mohutných stromov, nechýba početná kvetena, liany obopínajúce konáre, hmyzom bzučiace kríky či trávy, no jedným slovom dokonalá a nespútaná príroda. Keďže sa jedná o rovinatý terén, výlet môžu absolvovať aj úplní turistickí začiatočníci resp. malé deti.

Prírodná rezervácia Starý háj Prírodná rezervácia Starý háj

Prírodná rezervácia Starý háj Celé územie ostrova Starý háj je chránené 4. a 5. stupňom ochrany. Okrem lesov tu natrafíte aj na kamenné i piesčité „pláže“, trávnaté plošiny, početné ohniská, vodné plochy a dokonca vojenský bunker.

Prírodná rezervácia Starý háj (vojenský bunker)Vznik súčasného ostrova spadá do polovice 18. storočia, kedy sa v dôsledku vplyvu človeka, ako aj hydrogeologických prejavov koryto Dunaja často menilo. Pravidelné vyplavovanie rieky so strhávaním celých pásov lesa, ako aj vytváranie nových riečnych ramien spôsobilo vznik viacerých protismerných zákrut – meandrov. Taktiež nahromadenie nánosov štrku a piesku zmenilo celkovú tvárnosť terénu a postupne vyformovalo dnešný ostrov. Samozrejme počas rokov si prešlo územie viacerými „stavebnými“ úpravami či už v podobe okrajového budovania hrádze, ťažby štrku alebo budovania obrannej línie.

Prírodná rezervácia Starý háj Posledná menovaná úprava t. j. obranná línia je do súčasnosti zachovaná v podobe betónovej pevnosti (bunkru) na južnom cípe ostrova. Táto vojenská pamiatka z čias prvej Československej republiky je mementom na pohnuté udalosti v strednej Európe, ktoré  vyústili do 2. svetovej vojny. Bunker nesie pomenovanie B-S 15 „Ostrov“ a kedysi uzatváral oblúk línie vojenských opevnení na ochranu petržalského predmostia. Objekt postavený v roku 1937 je dnes v zúfalom stave a pohľad naň, žiaľ, nie je veľmi lichotivý.

Prírodná rezervácia Starý háj (pohľad na Dunaj)Prírodná rezervácia Starý háj (pohľad na Dunaj)

Prírodná rezervácia Starý háj

Naproti tomu, túlaním sa spleťou ostrovných cestičiek určite narazíte aj na mŕtve rameno Dunaja zvané Zuzana, ktoré ponúka pohľad do minulosti, kedy spadnuté stromy ostávali ležať na svojom mieste a vytvárali tak úchvatné scenérie.

Prírodná rezervácia Starý háj

Tento petržalský prales je skutočnou oázou pokoja i radosti. Dodá vám veľa energie, ktorú v súčasnom svete postihnutom šírením vírusu určite každý z nás potrebuje, preto návštevu ostrova zelene – Starý háj určite odporúčame.

Prírodná rezervácia Starý háj

GPS: 48°07'00.2"N 17°08'01.6"E (prístupový bod pri pumpe)

GPS: 48°06'01.8"N 17°08'15.5"E (bunker B-S 15 „Ostrov“)

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Cyklovýlet: Petržalka - Wolfsthal
Publikované: 24.7.2013
Bicykel – jednoduchý stroj na dvoch kolesách sme sa rozhodli využiť počas našej letnej dovolenky na spoznávanie krás prírody, oboznamovanie sa s históriou miest a v neposlednom rade na zlepšenie osobnej kondície. Vydajte sa spolu s nami na nevšednú cyklotúru, ktorú dnes začneme v najväčšom sídlisku na Slovensku - Petržalke a ukončíme v malebnej rakúskej dedinke Wolfstahal.

SR, Výlet do starobylej Bratislavy
Publikované: 18.4.2021
Viete, ako vyzerali ulice a námestia Bratislavy pred 300 rokmi? Viete si predstaviť, čím sa živili jej obyvatelia a ako vyzeral v tej dobe život v uliciach a domoch bohatých a menej bohatých občanov? Nová knižná publikácia Bratislava známa-neznáma nám ukáže, ako a čím žilo mesto v 18. storočí a zároveň nám umožní doslova nakuknúť do jeho jednotlivých zákutí.

SR, Bratislava – s aplikáciou za oddychom
Publikované: 5.5.2021
Milovníci prechádzok po prírode či turistickí nadšenci sa môžu tešiť na úplne novú a zároveň unikátnu mobilnú aplikáciu, ktorá vás pomocou interaktívnej mapy zavedie na mnohé nepoznané miesta bratislavského lesoparku.

SR, Bratislava: Medická záhrada – park v srdci mesta
Publikované: 19.12.2021
Pozývame vás na prechádzku jedným z najobľúbenejších i najkrajších verejných parkov v Bratislave. Nachádza sa v pomerne husto zastavanej oblasti mestskej časti Staré Mesto a nesie pomenovanie Medická záhrada, ktoré trefne vystihuje okolitú prítomnosť polikliniky, školy či dekanátu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského.

SR, Bratislava: Ondrejský cintorín – tichá spomienka
Publikované: 20.12.2021
Staré Mesto má len málo zákutí, kam sa schovať pred ruchom panujúcim v uliciach. Vydať sa môžete do jedného z verejných parkov, na prechádzku stredovekou Kapitulskou uličkou, prípadne na hrad. My vás však dnes zavedieme na historický cintorín situovaný pri novobudovanom nákupnom i administratívnom centre mesta či obľúbenej Medickej záhrade.

SR, Ivanka pri Dunaji: prímestská kráska s romantickým kaštieľom  - VIDEO
Publikované: 3.4.2022
V juhozápadnej časti Slovenska, za hranicou hlavného mesta Bratislavy, sa rozprestiera najslnečnejšia obec v krajine - Ivanka pri Dunaji. Počtom obyvateľov je druhou najväčšou obcou seneckého okresu, Bratislavského kraja a dokonca patrí do prvej päťky najpočetnejších obcí Slovenska. Prijmite pozvanie na malú prechádzku po jej pamiatkach a malebných zákutiach.

SR, Bratislava: Veľký a Malý Draždiak – petržalské jazerá II.
Publikované: 6.12.2020
Ubehol už týždeň čo sme vás pozvali na prechádzku okolo petržalských jazier. Navštívili sme Veľký Draždiak, ktorý sa hlavne počas letného obdobia mení na obľúbenú rekreačnú lokalitu s možnosťou kúpania, občerstvenia aj športových aktivít.

SR, Bratislava: Veľký a Malý Draždiak – petržalské jazerá I.
Publikované: 29.11.2020
Po minulotýždňovom predstavení petržalských hájovní, sa dnes vydáme k azda najobľúbenejším jazerám Bratislavy, kde si môžete užívať nielen relax v podobe kúpania, rybolovu či nenáročných turistických prechádzok, ale aj vychutnávať si krásne prírodné scenérie.

SR, Bratislava: Petržalské hájovne
Publikované: 22.11.2020
Len nedávno sa stali Petržalské hájovne významnými lesníckymi miestami, vďaka čomu čiastočne prešli obnovou, opätovne sa dostali do povedomia nielen miestnych obyvateľov a v neposlednom rade nám poskytli zabudnutý či skôr opomínaný pohľad do minulosti.

Petržalka: Deň hasičov a Okolo Slovenska 2022
Publikované: 7.9.2022
Pozývame vás na dve úžasné podujatia, ktoré sa uskutočnia na území najväčšieho sídliska na Slovensku. V sobotu 10. septembra 2022 sa od 10-tej hodiny uskutoční v priestoroch výstaviska Incheba tzv. Deň hasičov.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Pamätník M.R. Štefánika II.
Publikované: 2.9.2015
Potom ako sme sa vydali na bicykloch z Petržalky cez Prístavný most, popri Malom Dunaji a skrz Vrakunský lesopark, sme sa ocitli pri letisku, odkiaľ budeme dnes pokračovať ďalej k nášmu prvému cieľu, a to k Pamätníku M.R. Štefánika.

SR, Bratislavský kraj – malokarpatský región zážitkov I.
Publikované: 22.4.2020
Bratislavský kraj je so svojou rozlohou 2052,6 km² najmenším spomedzi všetkých krajov Slovenska. Určite však za ostatnými nezaostáva, čo sa týka prírodných či historicky hodnotných miest, ktoré rozhodne stojí za to navštíviť.

Cyklovýlet: Petržalka – Kittsee
Publikované: 28.9.2014
Začiatkom septembra sme sa vydali za spoznávaním slovensko-rakúsko-maďarského pohraničia na bicykli. Za začiatok cyklotúry sme si zvolili, tak ako minulý rok, Petržalku – najväčšie sídlisko nielen na Slovensku, ale aj v celej strednej Európe.

Cyklovýlet: Petržalka – Mosonmagyaróvár
Publikované: 2.11.2014
Keďže sa už pomaly blíži zima a s ňou aj chladné, upršané či skôr zasnežené počasie, rozhodli sme sa ukončiť cyklistickú sezónu výletom do maďarského mesta Mosonmagyaróvár. Začiatok našej trasy bol opäť v bratislavskej mestskej časti Petržalka.

Cyklovýlet: Rajka - Petržalka
Publikované: 26.10.2014
Minulý týždeň sme v našom cykloseriáli navštívili nezvyčajné miesto – Trojmedzie, unikátny bod, v ktorom sa stretávajú hranice troch štátov, konkrétne Slovenska, Rakúska a Maďarska. Odtiaľ sme sa presunuli do maďarskej prihraničnej obce Rajka, ktorú si dnes aspoň letmo predstavíme.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Pamätník M. R. Štefánika I.
Publikované: 26.8.2015
Aj tento rok sme počas letných dní vyhľadali príjemné osvieženie v sedle nášho dvojkolesového tátoša. Keďže bývame v Petržalke, tak aj naším východiskovým miestom pre cyklovýlety je toto najväčšie slovenské sídlisko.

SR, sídlisko Petržalka – dostihová dráha a jej okolie
Publikované: 24.4.2014
Jedna z najhustejšie obývaných oblastí na Slovensku a dokonca aj celej strednej Európy ponúka hneď niekoľko nevšedných prírodných zákutí. Jedným z nich je lužný les Starý háj, ktorý je vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť . A práve do tohto lesa sa dnes vydáme.

SR: Bratislava - Prírodné zákutia a zaujímavosti Petržalky
Publikované: 8.8.2013
Petržalka je najväčšou a najhustejšie obývanou mestskou časťou Bratislavy, zároveň je najväčším sídliskom v strednej Európe. Mnohí ju často v minulosti označovali prívlastkom “betónová džungľa“. V súčasnosti sa však táto mestská časť môže pýšiť nielen bohatou zeleňou, ale i viacerými zaujímavými prírodnými zákutiami rozprestierajúcimi sa priamo medzi zástavbou, ale i v jej blízkom okolí.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Bratislava – Ondrejský cintorín v jesennom šate
Prijmite pozvanie na jesennú prechádzku historickým Ondrejským cintorínom, ktorý bol založený v r...

SR, Bratislava – Kostol svätého Vincenta de Paul
Dnes vás pozveme na prehliadku farského rímskokatolíckeho Kostola svätého Vincenta situovanom na ...

SR, Bratislava: Veľký a Malý Draždiak a ich okolie
Pozývame vás na výlet k petržalským jazerám, ktoré sú situované na okraji pomerne hustej sídlisko...

SR, Petržalka: Cyklopotulka Starohájskym ostrovom
Dnes vás zavedieme na najväčšie sídlisko Slovenska – do bratislavskej Petržalky. Avšak pokiaľ si ...

SR, Bratislava – ostrov zelene
Možno sa niekto bude čudovať, no aj Bratislava ponúka množstvo prírodných zákutí. Navštívte spolu...

SR, Bratislava – jarné prebúdzanie v Rusovciach
Pokiaľ máte radi prebúdzajúcu sa prírodu, tak sa vydajte prostredníctvom našej fotogalérie do bra...

SR, Bratislava: Nevšedná terénna vychádzka
Druhú októbrovú nedeľu sa priaznivci portálu Infoglobe, ako aj Slovenského paleontologického klub...

SR, Bratislava – zelený Starý háj
Starý háj v Petržalke je oázou zelene uprostred najväčšieho slovenského sídliska. Les, kde na kon...

SR: Bratislava - fauna a flóra Chorvátskeho ramena
Chorvátske rameno je kanál, ktorý vedie bratislavskou mestskou časťou Petržalka. Je vybudovaný v ...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku II.
V predošlej fotogalérií sme zo sedla bicykla obdivovali krásy prírody, zaujímavých zákutí a miest...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku I.
Bratislava a jej okolie ponúka priam ideálne možnosti pre cykloturistiku. A tak sme sa rozhodli (...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hra farieb

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Jesenný balíček plný farieb
2. cena:
Jesenný balíček plný farieb
3. cena:
Jesenný balíček plný farieb
1. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení

Aktuality:

21.9.2022
Oslavy zberu úrody a vína prebiehajú už v plnom prúde. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad hodových slávností i vinobraní, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.
20.9.2022
Slávnosti jedla a pitia z darov zeme sú v plnom prúde. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad hodov, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.
16.9.2022
Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc sa tento rok uskutoční od 16. do 18. septembra v Bratislave a od 23. do 25. septembra 2022 v Košiciach.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 25. 9. 2022
sviatok:Vladislav
dnes:
nedeľa 25.9.
10 °C
zajtra:
pondelok 26.9.
12 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X