www.infoglobe.sk » SR, cyklovýlet: Petržalka – Pamätník M.R. Štefánika II.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Pamätník M.R. Štefánika II.

Publikované: 2.9.2015
Potom ako sme sa vydali na bicykloch z Petržalky cez Prístavný most, popri Malom Dunaji a skrz Vrakunský lesopark, sme sa ocitli pri letisku, odkiaľ budeme dnes pokračovať ďalej k nášmu prvému cieľu, a to k Pamätníku M.R. Štefánika.

Popri plote bratislavského letiska sme smerovali asfaltovou cestou k obci Ivanka pri Dunaji. Približne v polovici cesty sme narazili na zaujímavý technický monument. Jednalo sa o letiskový radar. Veľká biela guľa na červenom železnom podstavci bola na prvý pohľad fascinujúca. Hneď vedľa sa nachádzala krásna lipová aleja, ktorá tvorila vstupnú bránu k Pamätníku Milana Rastislava Štefánika, ktorý je mementom tragického pádu lietadla  zo 4. mája 1919, kedy Slovensko prišlo o jednu z najvýznamnejších osobností v novodobých dejinách. Samotný areál vznikol v roku 1923 na základe projektu uznávaného architekta Dušana Jurkoviča, s ktorého stavbami sme sa napríklad stretli v Brezovej pod Bradlom, Skalici či v českých Luhačoviciach.

letiskový radar

lipová alejalipová aleja - smerovník

Po prejdení lipovej aleje sme sa ocitli v areáli, ktorý vymedzovala priekopa, ale aj násypy. V jeho strede sa nachádzala pyramída a žulová stéla s nápisom pripomínajúcim osobnosť Štefánika. Oproti pyramíde sa nachádzala kamenná polkruhová lavička pre minimálne desiatku návštevníkov. Napriek tomu, že je to pietne miesto, vyžarovala z neho veľmi príjemná atmosféra. Na chvíľu sme sa stíšili a vzdali tak hold pamiatke generála. Areál je v správe dedinky Ivanka pri Dunaji, ktorá každoročne organizuje spomienkové slávnosti a udržuje tu poriadok. Musíme uznať, že tu bolo mimoriadne čisto, okolo pamätníka boli vysadené kvetiny a pokosená tráva.

Pamätník Milana Rastislava Štefánika

Pamätník Milana Rastislava ŠtefánikaPamätník Milana Rastislava Štefánika

Po malej prestávke sme pokračovali ďalej. Ani nie za 10 minút sme dorazili do Ivanky pri Dunaji. Obec, aspoň teda svoju zdokumentovanú históriu, začala písať v roku 1209. Má cez 6000 obyvateľov a vďaka svojej polohe patrí k obciam s najväčším počtom slnečných dní v roku. To sme mali možnosť nielen pozorovať, ale aj cítiť. V náš cyklodeň dosahovala teplota miestami až nepríjemných 37 °C. Pri hľadaní cesty smerom do obce Svätý Jur sme sa ocitli v centre tejto malebnej dedinky. To tvorilo pomerne novo zrekonštruované Námestie sv. Rozálie, kde sa nachádzala aj Kaplnka sv. Rozálie. Jednalo sa o rotundu s novoklasicistickým priečelím a kupolovitou strechou, nad ňou vykúkala malá vežička, v ktorej sa nachádzal zvon a ukončená bola krížom. Postavená bola v roku 1832 na pamiatku ukončenia morovej epidémie. Zasvätenie súvisí s ukončením moru, a to sa udialo práve na sviatok sv. Rozálie. Žiaľ to bola jediná pamiatka, ktorú sme navštívili, nakoľko čas bol neúprosný a my sme museli pokračovať ďalej. Napriek tomu sa sem určite chceme vrátiť, aby sme si pozreli rokokový kaštieľ či Kostol sv. Jána Krstiteľa, kde sú do gule pod krížom uschované dokumenty svedčiace o dnešnej dobe a určené ako posolstvo pre budúce generácie alebo „barokový park“ či mnohé menšie sakrálne pamiatky.   

poľná cestička popri vodnom kanáli

Kaplnka sv. Rozáliecyklochodník Jurava

Po krátkom blúdení sme sa vrátili na začiatok dediny, k vodnému kanálu „Malého Dunaja“, aby sme sa popri ňom napojili na nový cyklochodník Jurava. Poľná cesta smerujúca popri vode bola skutočným dobrodružstvom. Vysoká tráva, úzky chodník, prekonávanie cestných mostov (Senecká cesta, D1). Napriek obavám o správnosti tejto trasy, sme sa zrazu ocitli na rázcestí. To nám ponúklo cestu do bratislavskej mestskej časti Vajnory alebo k národnej prírodnej rezervácii Šúr s pokračovaním ďalej do obce Svätý Jur. Bolo to miesto, kde začínal aj cyklochodník Jurava. Vybrali sme sa rovno, teda smer Svätý Jur. A ako náš cyklodeň pokračoval, sa dozviete už o týždeň.

 

GPS: 48°10'16.9"N 17°13'50.5"E (Pamätník M.R. Štefánika) 

GPS: 48°11'20.4"N 17°15'21.6"E (Ivanka pri Dunaji) 

Zdroj a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, cyklovýlet: prírodná rezervácia Šúr – Bratislava
Publikované: 9.9.2015
Minulý týždeň sme naše rozprávanie skončili napojením sa na nový cyklochodník Jurava, v ktorého bezprostrednej blízkosti sa nachádza národná prírodná rezervácia Šúr nazývaná aj ako Jurský Šúr. Nedalo nám neodbočiť z našej trasy a aspoň na chvíľu sa pokochať nevšednou mokraďovitou lokalitou.

SR: Bratislava - malé veľké mesto - VIDEO
Publikované: 12.1.2016
Hlavné mesto Slovenska vidí väčšina ľudí len z okna vlaku, autobusu alebo auta pri ceste medzi Slovenskou republikou a Maďarskom. Bola by ale veľká škoda sa aspoň na chvíľku v takmer polmiliónovej metropole na brehoch Dunaja nezastaviť. Bratislava sa zmenila, jej povesť niekdajšieho nudného mesta už dávno neplatí. Pomaly, ale isto sa darí napraviť to, čo na pamiatkach napáchali komunisti. S novou generáciou sa do Bratislavy vracia život.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Pamätník M. R. Štefánika I.
Publikované: 26.8.2015
Aj tento rok sme počas letných dní vyhľadali príjemné osvieženie v sedle nášho dvojkolesového tátoša. Keďže bývame v Petržalke, tak aj naším východiskovým miestom pre cyklovýlety je toto najväčšie slovenské sídlisko.

Cyklovýlet: Pama - Deutsch Jahrndorf
Publikované: 12.10.2014
Po minulotýždňovej návšteve rakúskej obce Pama sa vydáme ďalej po stopách nášho jednodňového cyklovýletu na pomedzí troch štátov. Dnes sa zastavíme pri nevšednej kaplnke a nazrieme aj do najvýchodnejšej obce nášho suseda.

Cyklovýlet: Schloss Hof - Bratislava
Publikované: 14.8.2013
V záverečnej časti nášho cyklovýletu sa vyberieme z najväčšieho barokového zámockého komplexu v Rakúsku - Schloss Hof, cez novopostavený Cyklomost slobody, až do mestských častí hlavného mesta Slovenska - Bratislavy.

Cyklovýlet: Deutsch Jahrndorf - Trojmedzie
Publikované: 19.10.2014
Minulý týždeň sme náš seriál o cyklovýlete ukončili odchodom z najvýchodnejšej obce Rakúska – z Deutsch Jahrndorf. Po prihraničnej asfaltovej ceste, ktorú lemovali aleje stromov, sme sa pomaly, ale isto blížili k nášmu cieľu – k Trojmedziu.

Cyklovýlet: Petržalka – Mosonmagyaróvár
Publikované: 2.11.2014
Keďže sa už pomaly blíži zima a s ňou aj chladné, upršané či skôr zasnežené počasie, rozhodli sme sa ukončiť cyklistickú sezónu výletom do maďarského mesta Mosonmagyaróvár. Začiatok našej trasy bol opäť v bratislavskej mestskej časti Petržalka.

Cyklovýlet: Petržalka - Wolfsthal
Publikované: 24.7.2013
Bicykel – jednoduchý stroj na dvoch kolesách sme sa rozhodli využiť počas našej letnej dovolenky na spoznávanie krás prírody, oboznamovanie sa s históriou miest a v neposlednom rade na zlepšenie osobnej kondície. Vydajte sa spolu s nami na nevšednú cyklotúru, ktorú dnes začneme v najväčšom sídlisku na Slovensku - Petržalke a ukončíme v malebnej rakúskej dedinke Wolfstahal.

Cyklovýlet: Rajka - Petržalka
Publikované: 26.10.2014
Minulý týždeň sme v našom cykloseriáli navštívili nezvyčajné miesto – Trojmedzie, unikátny bod, v ktorom sa stretávajú hranice troch štátov, konkrétne Slovenska, Rakúska a Maďarska. Odtiaľ sme sa presunuli do maďarskej prihraničnej obce Rajka, ktorú si dnes aspoň letmo predstavíme.

Cyklovýlet: Petržalka – Kittsee
Publikované: 28.9.2014
Začiatkom septembra sme sa vydali za spoznávaním slovensko-rakúsko-maďarského pohraničia na bicykli. Za začiatok cyklotúry sme si zvolili, tak ako minulý rok, Petržalku – najväčšie sídlisko nielen na Slovensku, ale aj v celej strednej Európe.

Cyklovýlet: Wolfsthal - Hainburg
Publikované: 31.7.2013
V predchádzajúcej časti nášho cyklovýletu sme prekročili hranice Rakúska a po nevšednej zastávke v malebnej a kvetmi obsypanej obci Wolfsthal sme sa vybrali po cykloceste ďalej k nášmu ďalšiemu výletnému bodu – k mestečku Hainburg.

Cyklovýlet: Kittsee – Pama
Publikované: 5.10.2014
Minulý týždeň sme sa vydali na bicykli za poznávaním slovensko-rakúsko-maďarského pohraničia. Po prekonaní štátnej hranice sme sa ocitli v malebnej rakúskej obci Kittsee, kde sme si prešli námestím a zastavili sa pri rôznych pamätihodnostiach. No azda tú najznámejšiu sme vynechali.

Cyklovýlet: Hainburg -Schloss Hof
Publikované: 6.8.2013
Stredoveké mestečko Hainburg bolo zaujímavou zástavkou v našom putovaní na bicykloch. Dnes budeme pokračovať cez dlhý most, dve rakúske obce, až po najväčší barokový zámocký komplex v Rakúsku - Schloss Hof.

SR, cyklovýlet: Spišská Teplica  - Lopušná dolina
Publikované: 7.11.2013
Jesenné počasie je priam stvorené na cyklistiku, a preto si dnes predstavíme cyklotrasu, ktorá je vhodná pre celú rodinu. Vydáme sa na východ Slovenska do mesta Poprad, odkiaľ budú naše kroky smerovať v ústrety dobrodružstvu.

SR, sídlisko Petržalka – dostihová dráha a jej okolie
Publikované: 24.4.2014
Jedna z najhustejšie obývaných oblastí na Slovensku a dokonca aj celej strednej Európy ponúka hneď niekoľko nevšedných prírodných zákutí. Jedným z nich je lužný les Starý háj, ktorý je vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť . A práve do tohto lesa sa dnes vydáme.

Slovensko: knižná publikácia z edície Po Slovensku – Najkrajšie cyklovrcholy
Publikované: 8.6.2014
Opäť sa mi dostala do rúk úžasná knižka z edície Po Slovensku od vydavateľstva Dajama, ktorá tentoraz nesie názov Najkrajšie cyklovrcholy. Pokiaľ aj vy patríte k milovníkom horskej cyklistiky a chceli by ste mať tohto jedinečného cyklosprievodcu vo svojej knižnici, tak čítajte ďalej a zapojte sa do našej súťaže. Možno sa šťastie usmeje práve na vás!


Súvisiaca fotogaléria

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku II.
V predošlej fotogalérií sme zo sedla bicykla obdivovali krásy prírody, zaujímavých zákutí a miest...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku I.
Bratislava a jej okolie ponúka priam ideálne možnosti pre cykloturistiku. A tak sme sa rozhodli (...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.10.2019
Jednou z hlavných kultúrnych udalostí tohto roku na Pražskom hrade je výstava venovaná českému a rímskemu kráľovi Václavovi IV. a umeniu jeho doby, ktorú môžete navštíviť až do 3. novembra, a to denne od 10. do 18. hodiny.
18.10.2019
V sobotu 19. októbra prebieha v Národnom dome na Vinohradoch už VII.ročník veľtrhu a festivalu súčasnej fotografie – FOTOEXPO 2019, ktorý predstaví to najlepšie zo súčasnej fotografickej tvorby, fotografickej techniky a príslušenstva, ale hlavne množstvo inšpirácie a zábavy.
17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 19. 10. 2019
sviatok:Kristián
dnes:
sobota 19.10.
18 °C
zajtra:
nedeľa 20.10.
19 °C