www.infoglobe.sk » SR, Bratislava: Veľký a Malý Draždiak – petržalské jazerá II.

SR, Bratislava: Veľký a Malý Draždiak – petržalské jazerá II.

Publikované: 6.12.2020
Ubehol už týždeň čo sme vás pozvali na prechádzku okolo petržalských jazier. Navštívili sme Veľký Draždiak, ktorý sa hlavne počas letného obdobia mení na obľúbenú rekreačnú lokalitu s možnosťou kúpania, občerstvenia aj športových aktivít.

Dnes pre zmenu potešíme milovníkov prírody, ktorí hľadajú človekom nedotknuté miesta. Avšak ešte pred samotnou prechádzkou okolo Malého Draždiaka vás zavedieme na Lúku vďaky. Tá sa nachádza medzi ulicami Starhradská, Kutlíková a jazerom Malý Draždiak.

Lúka vďaky - zmenšenina liatinového historického mosta z Hronca

Jedná sa o niekoľko desiatok metrov trávnatú plochu, ktorá sa od roku 2009 stala mementom na slávne či významné osobnosti podieľajúce sa na kultúrnom či spoločenskom živote Petržalky. Pamätníky sú tu v podobe stromov, a tak tu nájdete napríklad jaseň Antona Srholca, jarabinu Emílie Vášáryovej, javor Daniela Heviera, hrušku Hildy Múdrej či vŕbu Mariky Gombitovej a brest Milana Lasicu. Osobité miesto tu má herec Ladislav Chudík, ktorý tu okrem vysadeného duba má aj zmenšeninu liatinového historického mosta z Hronca, ktorý bol jeho rodiskom.  

Lúka vďakyspleť lesných chodníčkov

Pár krokov od Lúky vďaky sa rozprestiera pôvodne umelo vytvorené jazero Malý Draždiak. Oproti svojmu väčšiemu jazernému bratovi pôsobí prírodnejším dojmom, obkolesujú ho stromy, lemujú ho lesné chodníčky a vďaka viacerým polostrovným výbežkom poskytuje príjemné miesto na oddych či dokonca opekanie. Na východnom okraji jazera je situovaná chatová osada so záhradkami a  s asfaltovou prístupovou cestou (Starhradská).  

Malý Draždiak

Malý DraždiakMalý Draždiak (húseničky)

Malý Draždiak vznikol podobne ako Veľký, pri ťažbe štrku okolo roku 1982. Na ploche 9 hektárov poskytuje ideálne možnosti na rybárčenie a pre odvážnejších aj kúpanie, avšak podotýkame na vlastné riziko. Je príležitostným domovom vodného vtáctva. Zaujímavosťou je úzka hrádza na jeho severnom okraji, ktorá ho oddeľuje od tzv. Mŕtveho ramena Kutlíkova. Tento zvyšok pôvodného ukončenia Chorvátskeho ramena je hniezdiskom labutí, kačiek, lysiek a dokonca tu môžete zahliadnuť aj volavky, ďatle či sojky.

Mŕtve rameno Kutlíkova

Okolie jazera dotvárajú viaceré murované ohniská s posedením, drevený altánok aj tri informačné tabule, ktoré vám prestavia krajinu lužných lesov s jej rastlinnými i živočíšnymi obyvateľmi. Na záver prechádzky vás ešte pozveme k jednému čarokrásnemu miestu.

Drevený altánok, Malý Draždiak

Nachádza sa na úrovni spomínaného Mŕtveho ramena Kutlíkova, no musíte prejsť cez štvorprúdovú cestu (Kutlíkova) na druhú stranu Lesíka Zrkadlový háj, kde v hustom poraste objavíte ďalšie bezmenné jazierka. Tie v tôni stromov ponúkajú dychvyrážajúcu panenskú prírodnú scenériu.

bezmenné jazierko

Celá oblasť v okolí petržalských jazier je ideálna i na cykloturistiku a v zimnom období zas ku korčuľovaniu. Je akýmsi paradoxom, že posledné zvyšky lužných lesov v strednej Európe, ktoré sú jedinečné nielen druhovým bohatstvom, ale aj vysokou produkciou biomasy prirovnávanej k dažďovým pralesom, sa zachovali na okraji najväčšieho slovenského sídliska. Sú akousi prírodnou bariérou aj zásobárňami pitnej vody, ktoré treba chrániť. Zároveň sú jedinečným výletným miestom, ktoré vás dozaista očarí.

bezmenné jazierko

GPS: 48°06'29.2"N 17°07'19.9"E (Malý Draždiak)

GPS: 48°06'36.8"N 17°06'58.2"E (Lúka vďaky)

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Bratislava – petržalský ostrov Starý háj
Publikované: 8.4.2020
Najväčšie sídlisko Slovenska – bratislavská Petržalka skrýva mnoho prírodných zákutí. Jednou z nich je aj prírodná rezervácia Starý háj, ktorá sa nachádza vo východnej časti Petržalky, neďaleko Dolnozemskej cesty resp. Dunajskej cyklocesty (Eurovelo 6).

SR, Bratislava: Petržalské hájovne
Publikované: 22.11.2020
Len nedávno sa stali Petržalské hájovne významnými lesníckymi miestami, vďaka čomu čiastočne prešli obnovou, opätovne sa dostali do povedomia nielen miestnych obyvateľov a v neposlednom rade nám poskytli zabudnutý či skôr opomínaný pohľad do minulosti.

SR, Bratislava: Veľký a Malý Draždiak – petržalské jazerá I.
Publikované: 29.11.2020
Po minulotýždňovom predstavení petržalských hájovní, sa dnes vydáme k azda najobľúbenejším jazerám Bratislavy, kde si môžete užívať nielen relax v podobe kúpania, rybolovu či nenáročných turistických prechádzok, ale aj vychutnávať si krásne prírodné scenérie.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Pamätník M. R. Štefánika I.
Publikované: 26.8.2015
Aj tento rok sme počas letných dní vyhľadali príjemné osvieženie v sedle nášho dvojkolesového tátoša. Keďže bývame v Petržalke, tak aj naším východiskovým miestom pre cyklovýlety je toto najväčšie slovenské sídlisko.

SR, sídlisko Petržalka – dostihová dráha a jej okolie
Publikované: 24.4.2014
Jedna z najhustejšie obývaných oblastí na Slovensku a dokonca aj celej strednej Európy ponúka hneď niekoľko nevšedných prírodných zákutí. Jedným z nich je lužný les Starý háj, ktorý je vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť . A práve do tohto lesa sa dnes vydáme.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Pamätník M.R. Štefánika II.
Publikované: 2.9.2015
Potom ako sme sa vydali na bicykloch z Petržalky cez Prístavný most, popri Malom Dunaji a skrz Vrakunský lesopark, sme sa ocitli pri letisku, odkiaľ budeme dnes pokračovať ďalej k nášmu prvému cieľu, a to k Pamätníku M.R. Štefánika.

SR: Bratislava - Prírodné zákutia a zaujímavosti Petržalky
Publikované: 8.8.2013
Petržalka je najväčšou a najhustejšie obývanou mestskou časťou Bratislavy, zároveň je najväčším sídliskom v strednej Európe. Mnohí ju často v minulosti označovali prívlastkom “betónová džungľa“. V súčasnosti sa však táto mestská časť môže pýšiť nielen bohatou zeleňou, ale i viacerými zaujímavými prírodnými zákutiami rozprestierajúcimi sa priamo medzi zástavbou, ale i v jej blízkom okolí.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Bratislava: Veľký a Malý Draždiak a ich okolie
Pozývame vás na výlet k petržalským jazerám, ktoré sú situované na okraji pomerne hustej sídlisko...

SR, Bratislava – ostrov zelene
Možno sa niekto bude čudovať, no aj Bratislava ponúka množstvo prírodných zákutí. Navštívte spolu...

SR, Bratislava – mesto pod snehom
V posledných rokoch nebýva zvykom, aby naše hlavné mesto pokryla snehová nádielka. No tento raz s...

SR, Bratislava – zelený Starý háj
Starý háj v Petržalke je oázou zelene uprostred najväčšieho slovenského sídliska. Les, kde na kon...

SR: Bratislava - fauna a flóra Chorvátskeho ramena
Chorvátske rameno je kanál, ktorý vedie bratislavskou mestskou časťou Petržalka. Je vybudovaný v ...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku I.
Bratislava a jej okolie ponúka priam ideálne možnosti pre cykloturistiku. A tak sme sa rozhodli (...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Náučné prechádzky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Sada vitamínov pre Vaše zdravie + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy - Linda a kľúč od Andary
1. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakcie:
Exkluzívna kolekcia mini dámskych vôní VERSACE
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Bratislava známa - neznáma z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.6.2021
Kráľ Žigmund, krátko po nástupe na uhorský trón, musí zachrániť svoju manželku kráľovnú Máriu z chorvátskeho zajatia. Vyzbieraním výkupného poverí svojho verného vojvodu Stibora zo Stiboríc. Pomôžte aj vy Stiborovi. Vyrazte na štyri jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Žigmundove dukáty a osloboďte kráľovnú Máriu zo zajatia.

15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách sa stala prvou osobnou lanovkou na Slovensku vybavenou špeciálnymi ochrannými prvkami, ktoré by mali zabrániť kolíziám s prelietajúcim vtáctvom.
12.6.2021
V Českých Budějoviciach je výstava sôch pod šírym nebom už tradíciou. Tie sa nachádzajú v uliciach i v parkoch, čo znamená, že umenie prichádza za ľuďmi do ich prirodzeného prostredia, a teda nemusíte za ním do galérií.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST na Slovensku:

TOP 5 MIEST na Slovensku

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Martin - hlavné mesto kultúry Slovákov

Bratislava - malé veľké mesto

Košice – unikátna metropola východného Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lone prírody

Trenčín – majestátny hrad nad Váhom

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 18. 6. 2021
sviatok:Vratislav
dnes:
piatok 18.6.
30 °C
zajtra:
sobota 19.6.
32 °C