www.infoglobe.sk » USA, Maryland – Annapolis

USA, Maryland – Annapolis

Publikované: 1.1.2021
Dnešný záver pracovného týždňa strávime pri Chesapeakskej zátoke. Navštívime tu krásne historické mesto s nádherným výhľadom na oceán. Annapolis je hlavným mestom štátu Maryland, teda sa tu nachádzajú jedny z najlepších múzeí a historických miest.

K tým najzaujímavejším miestam sa iste radí Námorná akadémia Spojených štátov amerických, k nej pridružené múzeum námorníctva Academy Naval Museum či múzeum Annapolis Maritime Museum.

Najprv začneme prechádzkou po historickom centre. Annapolis patrí medzi najstaršie mestá v Spojených štátoch, a dokonca bol jednu dobu hlavným mestom USA. Už len táto skutočnosť dáva znať, že v Annapolise sa môžete tešiť na rad historických budov a miest ako William Paca House, kostol sv. Anny alebo Maryland State House. Odporúčame vám aj komentované prehliadky. Niektoré sú zamerané na špecifické témy ako dejiny Afroameričanov, iné zase na architektúru či obdobie vzniku USA.

Maryland State House

Múzeum námorníctva bolo založené v polovici 19. storočia a ctí dlhú tradíciu amerického námorníctva a mariňákov. Medzi pozoruhodné exponáty sa radia napríklad historické modely lodí, ktoré boli vyrobené vždy v rovnakom čase ako ich reálne náprotivky. Tie najstaršie modely pochádzajú z konca 17. storočia a pýšia sa neuveriteľnými detailmi. K ďalším exponátom patria rôzne osobné artefakty ako medaily, uniformy alebo rôzne nástroje, ktoré sa na lodiach používali.

William Paca House

O niečo vyššie sme spomenuli dom William Paca House. Je v koloniálnom štýle a bol postavený na začiatku druhej polovice 18. storočia pre bohatého plantážnika Williama Paca, ktorý bol signatárom Deklarácie nezávislosti. Dom musel v minulosti prejsť rozsiahlou rekonštrukciou, vďaka čomu je dnes spolu s priľahlými záhradami jednou z najobľúbenejších pamiatok v meste. Záhrady pokrývajú plochu približne 2 hektárov. Sú tu vysadené rastliny, ktoré tu rástli už v 18. storočí. Nechýba ani priestor vyhradený pre liečivé byliny alebo rôzne jazierka a fontány.

Paca House Garden

Inú atmosféru v sebe nesie Maryland State House, bývalá ústredná vládna budova Spojených štátov. Dokončená bola roku 1779. Dnes ide o jednu z najdlhšie fungujúcich legislatívnych budov v Spojených štátoch. Jej kupola je vyrobená z dreva a bola dokončená na konci 18. storočia. Ide o najväčšiu a najstaršiu drevenú kupolu v USA. V tejto budove zasadal kontinentálny kongres a práve tu George Washington rezignoval na svoju rolu veliteľa kontinentálnej armády, ktorá bojovala s britským impériom za nezávislosť USA, čím oficiálne skončila vojna za nezávislosť.

Maryland State House

Teraz sa vydáme do episkopálneho kostola sv. Anny. Pôvodný kostol tu bol postavený na začiatku 18. storočia, avšak v druhej polovici 18. storočia bol nahradený väčším kostolom pre potreby rozrastajúcej sa kongregácie. Po veľkom požiari v 19. storočí tu potom vyrástol dnešný kostol, ktorý je postavený v novorománskom slohu.

 

GPS: 38°58'47.9"N 76°29'13.3"W

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikipedia.org: Diiscool, Martin Falbisoner, Irteagle102704, Pubdog, Pubdog (2)Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA: Maryland – prístavné mesto Baltimore
Publikované: 27.8.2017
Po minulotýždňovej návšteve Pensylvánie sa dnes vydáme za poznávaním susediaceho štátu Maryland, ktorý je známy vďaka víkendovému sídlu amerických prezidentov (Camp David). Jeho hlavným mestom je Annapolis a zaraďuje sa do prvej desiatky najmenších štátov v USA.

USA, Maryland: Annapolis – náhľad do histórie
Publikované: 8.1.2021
Aj dnes sa spolu s nami vydáte do historického mesta Annapolis v štáte Maryland.

USA, Maryland – najzaujímavejšie miesta
Publikované: 15.1.2021
V dnešnom článku vás prevedieme naším výberom najzaujímavejších miest, ktoré štát Maryland ponúka. Maryland patrí k najmenším z amerických štátov, ktorý je navyše akoby rozpolený Chesapeakskou zátokou. Leží v srdci koloniálnej Ameriky, ide o miesto, ktoré hralo dôležitú úlohu vo formovaní amerických dejín, a to vrátane obdobia ako priemyselná revolúcia, prenikanie na západ alebo vesmírne preteky.

USA, New York – Brooklyn a Queens – VIDEO
Publikované: 9.1.2018
Najväčšie mesto Spojených štátov to nie sú len mrakodrapy, nákupy a socha Slobody. Štvrte mimo centrálny Manhattan si žijú vlastným životom a navyše v nich bývajú ľudia z celého sveta. Rozhodne odporúčam aspoň chvíľu stráviť v umeleckom Brooklyne a v susednej štvrti Queens. Poďme do nich spoločne aspoň na chvíľu nahliadnuť.

USA, New York – Manhattan – VIDEO
Publikované: 2.1.2018
Empire State Building, desiatky ďalších mrakodrapov, Broadway, Central Park, žlté taxíky… O centre New Yorku, štvrti Manhattan, už niekedy počul každý. Sústredí sa sem obrovské množstvo svetového obchodu, diplomacie, kultúry, médií a trebárs aj módy. Veď si treba uvedomiť, že New York je najľudnatejšie mesto Spojených štátov a jedno z najväčších miest sveta. Poďme sa do jeho centra aspoň na chvíľu spoločne preniesť.

USA, New York: 5 miest, ktoré by ste nemali vynechať
Publikované: 14.6.2020
New York je mesto, ktoré sa nachádza na cestovateľskom zozname mnohých ľudí. Niet sa ani čomu čudovať. Je plné historických pamiatok a desiatok zaujímavých miest. Túžite navštíviť New York a robíte si plán, čo všetko chcete vidieť? V tom prípade nezabudnite na týchto 5 miest.


Súvisiaca fotogaléria

USA, New York – najamerickejšie mesto
Živým stelesnením Spojených štátov amerických je veľkomesto New York. Nájdete tu rušné ulice, osl...


Súvisiace video

USA, New York – Brooklyn a Queens
New York to nie je len slávny Manhattan, o kúsok ďalej je napríklad najľudnatejšia štvrť Brooklyn...

USA, New York – Manhattan
Čo sa vám vybaví, keď sa povie Manhattan? Pravdepodobne mrakodrapy, Central Park, Brodway a typic...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

22.1.2021
Fotopublikácia Slovenské hrady a zámky Slovenska z autorského pera Milana Paprčku bola spracovaná ako audiokniha pre seniorov. Na konci minulého roka bola darovaná domovom dôchodcov vo forme DVD nosičov a v súčasnosti je už dostupná aj širokej verejnosti.  
20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, ktorý je venovaný prírodným unikátom a kultúrnym zaujímavostiam Slovenska, turistike, cestovnému ruchu, horolezectvu, jaskyniarstvu, ochrane prírody a tradíciám sa v tomto roku dožíva jubilejných 100 rokov.
18.1.2021
Krehké vianočné ozdoby zostavené z maličkých trblietavých perličiek, ktoré poznajú celé generácie, sa vyrábajú v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné striebro v podobe hviezdičiek, zvončekov či postavičiek, ktoré sú svetovým unikátom a technológiu výroby pozná len hŕstka ľudí, sa dočkalo zápisu do UNESCO.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 22. 1. 2021
sviatok:Zora
dnes:
piatok 22.1.
10 °C
zajtra:
sobota 23.1.
4 °C