www.infoglobe.sk » Španielsko, Costa Brava – po stopách Salvadora Dalího

Španielsko, Costa Brava – po stopách Salvadora Dalího

Publikované: 29.4.2019
Salvador Dalí. Meno, ktoré aj 30 rokov po úmrtí jeho vlastníka žije vlastným životom. Tento excentrický umelec zanechal nezmazateľnú surrealistickú stopu nielen v maľbe, sochárstve, fotografii a literatúre, ale tiež v architektúre. A práve v tejto oblasti sa najviac realizoval vo svojej domovine, na tzv. Divokom pobreží (Costa Brava) autonómneho spoločenstva Katalánsko na severe Španielska.

Divoké pobrežie svoj český názov nedostalo len tak náhodou, jedná sa o približne 220 km dlhú prímorskú oblasť, kde sa členité skalnaté útesy dramaticky striedajú s piesočnými plážami (Costa Brava v preklade znamená Skalnaté pobrežie). Asi najimpozantnejšia ukážka rázovitosti miestnej krajiny sa dá nájsť na najvýchodnejšom výbežku Iberského polostrova, v prírodnej rezervácii Cap de Creus.

Costa Brava

Načervenalé skalné útvary tohoto mysu a všadeprítomný prudký vietor spoločne s kľukatou a nepredvídateľnou cestou vytvárajú prekvapujúce obrazy, ktoré akoby ani nepatrili do tohoto sveta. Nie je teda ťažké práve tu si predstaviť mladého Salvadora (ktorého rodina mys pravidelne navštevovala počas letných prázdnin) s ceruzkou a náčrtníkom. Traduje sa, že práve tu sa Dalí vyznal zo svojich romantických citov svojej budúcej žene a celoživotnej múze, Gale Éluard.

Cadaqués   cestou na Cap de Creus

maják na Cap de Creus

Cap de Creus Dalího okúzlil až tak veľmi, že si v neďalekej rybárskej dedinke Cadaques postavil dom, v ktorom so svojou ženou trávil podstatnú časť roku. Niet divu, Cadaques je aj v súčasnosti malebnou perlou španielskeho pobrežia. Neveľkú azúrovú zátoku tu lemujú bielym vápnom nahodené domy v čele s impozantným katalánskym kostolom. V zátoke sa kolíšu mnohé farebne natrené rybárske lodičky. Neďaleko Cadaques sa nachádza dedinka Portlligat, v ktorej stojí neprehliadnuteľný dom s obrovskými vajcami na streche, jasná známka toho, že sa jedná práve o sídlo kontroverzného umelca.

Dalího dom v Cadaqués

surrealistická výzdoba múzea s pre Dalího typickými vajcami   chlieb je hlavným vonkajším výzdobným prvkom Dalího múzea

Pokiaľ sa však chceme pozrieť až k úplným koreňom Salvadora Dalího, tak sa musíme vypraviť do Figueres, mesta, v ktorom sa v roku 1904 narodil. Práve tu totiž postavil svoje známe múzeum a divadlo surrealizmu a taktiež práve tu v roku 1989 zomrel. Múzeum bolo postavené z budovy bývalého mestského divadla, v ktorom mal Dalí v roku 1919 jednu zo svojich prvých výstav a tiež je v jeho krypte pochovaný. Stavbu zdobí ružová omietka s plastikami v tvare chleba a veža osadená gigantickými vajcami. Vďaka tomuto poznávaciemu bodu sa vo Figueres návštevník nikdy nestratí, no stratiť sa vo vnútri múzea je kvôli labyrintu miestností viac než ľahké.

priečelie Dalího múzea vo Figueres

GPS: 42°17'19.7"N 3°16'42.0"E

Text a foto: Barbara Nováková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Španielsko I.: Barcelona – katalánske centrum - VIDEO
Publikované: 21.4.2015
Druhé najväčšie mesto Španielska, katalánske centrum, veľmi obľúbený cieľ digitálnych nomádov a hlavne miesto, odkiaľ si priveziete nespočetne veľa krásnych zážitkov. Barcelona je veľmi ústretová pre všetky typy cestovateľov a môžete ju navštíviť v ktoromkoľvek ročnom období.

Kanárske ostrovy, Tenerife – európska perla oceánu
Publikované: 25.5.2019
Pokiaľ práve premýšľate nad tohtoročnou dovolenkou, určite vo svojom výbere nezabudnite na Kanárske ostrovy. Aj keď sa geograficky jedná o súčasť afrického kontinentu, patria pod Španielsko. Tenerife je ich najväčším ostrovom a láka nielen pokojnou atmosférou, ale náročnejších turistov priťahuje aj pre svoju neopakovateľnú krásu sopečnej prírody.

Španielsko III.: Barcelona – stovky rokov histórie alebo kam za pamiatkami - VIDEO
Publikované: 5.5.2015
V úzkych uličkách historického centra Barcelony je až neuveriteľne jednoduché zablúdiť. Vždy máte ale istotu, že po chvíli narazíte na katedrálu alebo aspoň menší chrám. Z diaľky ich nie je vidieť, jednoducho sa pri nich zrazu vynoríte. Naopak slávnu Sagrada Família je vidieť už dlho pred tým, než k nej dorazíte.

Španielsko IV.: Barcelona – rušný život na uliciach - VIDEO
Publikované: 12.5.2015
Do katalánskeho hlavného mesta som prišiel s rodinou na týždeň cez vianočné sviatky. A pretože rád spoznávam kultúru danej krajiny, strávil som hromadu času blúdením po uliciach a parkoch, chodil som raňajkovať do malých zapadnutých kaviarničiek spolu s miestnymi, užíval si niekoľko hodinové večere s výborným tapas a ešte lepším vínom a snažil sa spoznať čo najviac nových ľudí. Len škoda, že neviem ani španielsky, nieto katalánsky.

Španielsko, Girona – malý bonus na ceste do Barcelony
Publikované: 26.3.2014
Určite nie som jediná, ktorá na výlet do Barcelony využila služby nízkonákladovej leteckej spoločnosti. Musím povedať, že som tento krok nikdy neoľutovala, skôr naopak. Bola som milo prekvapená viacerými zážitkami, ktoré mi táto cesta ponúkla ako bonus.


Súvisiaca fotogaléria

Španielsko: Barcelona – prímorská kráska
Mesto, ktoré nikdy nespí, asi tak by sme veľmi v skratke charakterizovali druhé najväčšie španiel...

Španielsko: Figueres
Štyridsaťtisícové Figueres sa stalo rodiskom jedného z najväčších svetových umelcov - Salvadora D...

Španielsko: Barcelona - mesto snov
Barcelona je hlavným mestom Katalánska, autonómnej španielskej provincie ležiacej na severovýchod...


Súvisiace video

Španielsko, Sevilla – rozmanité centrum Andalúzie
Sevilla je najväčším mestom juhu Španielska a počas jej návštevy nebudete vedieť, čo máte skôr ro...

Španielsko IV.: Barcelona – rušný život v uliciach
Barcelona je ideálnou destináciou asi úplne pre každého. Môžete tu chodiť po pamiatkach a galériá...

Španielsko III.: Barcelona - pamiatky
V historickom centre Barcelony je neuveriteľne jednoduché zablúdiť. Vždy sa ale ocitnete pri neja...

Španielsko I.: Barcelona – katalánske centrum
Barcelona leží na pobreží Stredozemného mora v samotnom srdci španielskej provincie Katalánsko. Z...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

22.2.2020
Múzeum východných Čiech vás pozýva na výstavu unikátneho súboru gotického a ranorenesančného umenia tunajšieho regiónu od 13. do 16. storočia. Expozícia Uprostred Koruny českej ponúka vyše 400 umeleckých diel a pre návštevníkov bude prístupná do 28. júna 2020.
21.2.2020
Pozývame vás na podujatie pre celé rodiny, ktoré sa uskutoční už túto sobotu (22.2.) v Banskej Štiavnici. Detský festival Zimomravenie už po 11-ty raz prinesie celodenný kultúrno-zábavný program.
20.2.2020
Kroměřížske Hanácké námestie ožije v sobotu 22. februára od 9. hodiny ráno fašiangovým jarmokom. Čaká vás domáca zabíjačka, špeciality a muzika. Program s voľným vstupom pokračuje do 17. hodiny a koná sa za každého počasia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 22. 2. 2020
sviatok:Etela
dnes:
sobota 22.2.
8 °C
zajtra:
nedeľa 23.2.
13 °C