www.infoglobe.sk » Španielsko, Girona – malý bonus na ceste do Barcelony

Španielsko, Girona – malý bonus na ceste do Barcelony

Publikované: 26.3.2014
Určite nie som jediná, ktorá na výlet do Barcelony využila služby nízkonákladovej leteckej spoločnosti. Musím povedať, že som tento krok nikdy neoľutovala, skôr naopak. Bola som milo prekvapená viacerými zážitkami, ktoré mi táto cesta ponúkla ako bonus.

V prvom rade – keďže nie som veľký cestovateľ – ma potešil prílet na malé letisko s jedným terminálom v Girone. Hneď som si uvedomila, že aj moja cesta domov bude bez stresov na letisku, lebo nebudem trpieť, či som sa správne zaradila na odlet môjho lietadla (ako sa mi to stáva na veľkých letiskách).

Ďalšie veľmi milé prekvapenie ma čakalo na druhý deň krátkeho výletu do Katalánska. Keďže prílet do Girony bol vo večerných hodinách, rozhodla som sa v tomto mestečku prespať v príjemnom hosteli v centre a do cieľovej Barcelony odísť až na druhý deň. Barcelona je od Girony vzdialená južne ani nie 100 kilometrov a dá sa do nej dostať autobusom priamo z letiska alebo vlakom z centra mesta.

Úzke uličky plné schodov

Maľované domčeky na nábreží

Na druhý deň som využila možnosť spoznať Gironu hneď ráno. Už ako som vyšla do ešte spiacich uličiek tohto neveľkého mesta (má len okolo 100 tisíc obyvateľov), ovanula ma atmosféra histórie. Z námestia, kde sídlil náš hostel, bolo vidieť veže kostolov a široké múry opevnenia, a tak som rázom zistila, že toto mestečko mi ponúkne široké spektrum pamiatok v rôznych období dávnej i novšej histórie. Pri prechádzaní po jednom z viac ako desiatich mostov, ktoré sú postavené cez rieku Onyar, sa mi ukázal čarovný obraz farebných domčekov stojacich na základoch priamo vo vode. Prechádzka popri rieke ma doviedla až k mostu, ktorý na pohľad nie je až taký romantický, ale zaujme tým, že jeho autorom je samotný Gustave Eiffel, ktorý ho postavil tesne pred stavbou Eiffelovej veže v Paríži.

Maľované domy na brehoch rieky Onyar cez Eiffelov most

Obranný múr chráni históriu

Stačilo sa vzdialiť len pár krokov od rieky a rázom som sa ocitla v úzkych uličkách s chodníkmi dláždenými kamennými kockami. Vytýčila som si cieľ – vežu katedrály a vydala som sa po strmých uliciach historického centra. Ďakovala som pritom mojej športovej náture, lebo som mala obuté pohodlné tenisky, čo bola tá správna voľba na prechádzku historickými zákutiami Girony. Vznik pevnosti Força Vella siaha až do rímskeho obdobia a v priebehu 14. a 15. storočia bola rozšírená o stredoveké mestské hradby. Pevnosť chránili obranné hradby postavené z veľkých kamenných kvádrov, z ktorých časť sa uchovala dodnes. Po chodníkoch, ktoré sú na opevnení, sa dá pohodlne prechádzať a ak si urobíte zastávky vo vežiach, môžete si nielen oddýchnuť, ale aj sa pokochať  pohľadom na časti mesta a širšieho okolia z nadhľadu.

Girona - Obranné múry

Najvýznamnejšie kostoly

Na najvyššom bode Força Vella je postavená Katedrála Panny Márie, ktorú začali stavať v 11. storočí v románskom slohu. V 13. storočí pokračovala jej výstavba v slohu gotickom, ale dokončená bola až v 18. storočí.  Katedrála má svetové prvenstvo v tom, že šírkou 22,98 m je najširšou jednolodnou gotickou katedrálou na svete.

Katedrála Panny Márie

Ďalšou významnou stavbou v Girone je Bazilika Sant Feliu. Je tokatedrála pôvodne z 10. storočia, ktorá bola dokončená s gotickými loďami a barokové fasádou v 13. až 18. storočí. Gotická zvonica Baziliky Sant FeliuJednu z najreprezentatívnejších gotických stavieb zdobia predovšetkým štíhle zvonice zo 14. až 16. storočia.

Na malom priestore veľa zaujímavostí

V minulosti bol v Girone čulý život židovskej komunity, ktorý skončil v roku 1492 vyhostením Židov z Katalánska. Dnes turistov, zaujímajúcich sa o túto spoločensko-kultúrnu oblasť histórie, láka v Girone prehliadka zachovalého židovského geta a  náboženského cintorína.

Mesto ponúka svojim návštevníkom množstvo pamiatok, ktoré sa zachovali až do dnes, veľa zaujímavých kultúrnych podujatí, ale hlavne pokojnú atmosféru malého historicky vzácneho mestečka, ktorú si môže každý vychutnať pri dobrej káve či chutnom jedle. V Girone sa určite sa oplatí stráviť viac ako jeden deň. A možno aspoň zopár z tých, ktorí do Girony zavítali viac-menej náhodne pri ceste do iných cieľov Katalánska, majú túžbu sa do Girony vrátiť a stráviť v nej viac času pri objavovaní množstva zaujímavostí. Tak ako ja.

Panoráma mesta Girona

Text a tofo: Hana KyseľováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Z Prahy k brehom Atlantiku I.
Publikované: 13.11.2010
Tím Infoglobe.cz podnikol tento rok výpravu do krajín Pyrenejského polostrova. V nasledujúcich týždňoch si budete môcť prečítať naše zážitky, poznatky, prehliadnuť si fotky a možno sa aj inšpirovať čo navštíviť atď. V prvom diely načrtneme, prečo sme sa na túto cestu vydali a čo je potrebné si vziať so sebou alebo čo je nutné zariadiť. Dúfame, že sa budete pri čítaní nášho cestopisu dobre baviť!

Španielsko, Costa Brava – po stopách Salvadora Dalího
Publikované: 29.4.2019
Salvador Dalí. Meno, ktoré aj 30 rokov po úmrtí jeho vlastníka žije vlastným životom. Tento excentrický umelec zanechal nezmazateľnú surrealistickú stopu nielen v maľbe, sochárstve, fotografii a literatúre, ale tiež v architektúre. A práve v tejto oblasti sa najviac realizoval vo svojej domovine, na tzv. Divokom pobreží (Costa Brava) autonómneho spoločenstva Katalánsko na severe Španielska.

Malorka – ostrov zážitkov a prírodných krás
Publikované: 21.1.2018
Dnes vás zavedieme na španielsky ostrov Malorka, ktorý sa nachádza v západnej časti Stredozemného mora a je súčasťou autonómneho spoločenstva Baleárskych ostrovov. Napriek tomu, že za oknami momentálne prebieha zima v plnom prúde, práve začiatok roka je ideálnym na plánovanie letnej dovolenky. Preto sa môžete nasledujúcimi riadkami inšpirovať a aspoň trochu spoznať lákadlá tohto žiarivého ostrova.

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou V.
Publikované: 14.6.2015
Už je čas vydať sa ďalej. To znamená smer Cádiz. Každý mi odporúčal, aby som sa naň išla pozrieť. Tak prečo nie.

Španielsko IV.: Barcelona – rušný život na uliciach - VIDEO
Publikované: 12.5.2015
Do katalánskeho hlavného mesta som prišiel s rodinou na týždeň cez vianočné sviatky. A pretože rád spoznávam kultúru danej krajiny, strávil som hromadu času blúdením po uliciach a parkoch, chodil som raňajkovať do malých zapadnutých kaviarničiek spolu s miestnymi, užíval si niekoľko hodinové večere s výborným tapas a ešte lepším vínom a snažil sa spoznať čo najviac nových ľudí. Len škoda, že neviem ani španielsky, nieto katalánsky.

Španielsko III.: Barcelona – stovky rokov histórie alebo kam za pamiatkami - VIDEO
Publikované: 5.5.2015
V úzkych uličkách historického centra Barcelony je až neuveriteľne jednoduché zablúdiť. Vždy máte ale istotu, že po chvíli narazíte na katedrálu alebo aspoň menší chrám. Z diaľky ich nie je vidieť, jednoducho sa pri nich zrazu vynoríte. Naopak slávnu Sagrada Família je vidieť už dlho pred tým, než k nej dorazíte.

Španielsko II. Tibidabo – posvätná hora nad Barcelonou - VIDEO
Publikované: 28.4.2015
So svojou výškou 512 metrov ide o najväčší vrchol prírodného útvaru Serra de Collserola. Práve preto by ste si ho nemali nechať ujsť, pokiaľ sa chcete pokochať jedným z najlepších výhľadov na celú Barcelonu. Hora Tibidabo sa týči na severozápade mesta a bezpečne ju spoznáte podľa monumentálneho bieleho chrámu na vrchole.

Španielsko, Lleida: mesto západného Katalánska
Publikované: 3.10.2014
Náš výlet do slnečného Španielska bude posledným ohliadnutím za tohtoročným letom, ktoré sa tento týždeň ešte naposledy ozýva pekným a teplým počasím.

Kanárske ostrovy, Tenerife – európska perla oceánu
Publikované: 25.5.2019
Pokiaľ práve premýšľate nad tohtoročnou dovolenkou, určite vo svojom výbere nezabudnite na Kanárske ostrovy. Aj keď sa geograficky jedná o súčasť afrického kontinentu, patria pod Španielsko. Tenerife je ich najväčším ostrovom a láka nielen pokojnou atmosférou, ale náročnejších turistov priťahuje aj pre svoju neopakovateľnú krásu sopečnej prírody.

Španielsko, Barcelona: katalánska metropola I.
Publikované: 26.10.2012
Vitajte pri čítaní nášho nového trojdielneho seriálu o fascinujúcom španielskom mestu Barcelona. Dočítate sa v nich, že je to mesto, ktoré by ste podľa možností mali aspoň raz v živote navštíviť.

Španielsko: Madrid – Katedrála Almudena
Publikované: 14.11.2011
Centrum Madridu je bohaté na zaujímavé miesta, kultúrno-spoločenské akcie, ale aj na prekrásne umelecké skvosty. Jedným z nich je Katedrála Santa Maria la Real de la Almudena, situovaná tesne pri kráľovskom paláci. Predstavuje zmes neoklasicizmu, gotiky a novorománskeho slohu. Je zaujímavá hodnotnými vitrážami, maľbami a dvoma hlavnými loďami vytvorenými krížom na seba.

Španielsko: Madrid - Retiro Park
Publikované: 7.11.2011
Obrovská až 350-hektárová plocha, množstvo pôvabných zákutí, upravené kríky, kvetinové záhony, lesné tienisté časti i slnkom ohrievané umelé jazero s romantickými člnkami, vzácne sochy či pamätníky a hudobníci. Taký je madridský Retiro Park. Prichádza sem denne množstvo návštevníkov, ktorí tu hľadajú oddych, romantickú atmosféru, možnosti pre aktívny šport alebo kultúrne obohatenie.


Súvisiaca fotogaléria

Malorka – španielsky ostrovný raj
V našej dnešnej fotogalérií vás zavedieme na jeden z Baleárskych ostrovov - Malorku. Tento najväč...

Španielsko: Barcelona – prímorská kráska
Mesto, ktoré nikdy nespí, asi tak by sme veľmi v skratke charakterizovali druhé najväčšie španiel...

Španielsko: Potulky Barcelonou
Hlavné mesto Katalánska – Barcelona leží na pobreží Stredozemného mora v severovýchodnej časti Šp...

Španielsko: Pohorie Sierra Nevada  
Pohorie Sierra Nevada s najvyššou horou Španielska Mulhacén (3482 m) sa tiahne neďaleko kultúrneh...

Španielsko: Cordoba
Mesto ležiace na juhu Španielska, kde okrem iného stojí slávna kresťansko-moslimská Mezquita. ...

Španielsko: V uliciach Granady
Tretia a posledná výprava do ulíc bohatého španielskeho mesta. Foto: Maxim Kucer

Španielsko: Hor sa do Granady!
Granada je centrom rovnomennej provincie a v minulosti bola významná aj ako hlavné mesto granadsk...

Španielsko - Krížom krážom Valenciou  
Valencia je hlavným mestom rovnomennej provincie. Mesto obýva cez 800 tisíc ľudí, ktorí môžu byť ...

Španielsko: Figueres
Štyridsaťtisícové Figueres sa stalo rodiskom jedného z najväčších svetových umelcov - Salvadora D...

Španielsko: Barcelona - mesto snov
Barcelona je hlavným mestom Katalánska, autonómnej španielskej provincie ležiacej na severovýchod...


Súvisiace video

Španielsko IV.: Barcelona – rušný život v uliciach
Barcelona je ideálnou destináciou asi úplne pre každého. Môžete tu chodiť po pamiatkach a galériá...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 17. 10. 2019
sviatok:Hedviga
dnes:
štvrtok 17.10.
17 °C
zajtra:
piatok 18.10.
13 °C