www.infoglobe.sk » Francúzsko, departement Somme – Amiens I.

Francúzsko, departement Somme – Amiens I.

Publikované: 8.9.2021
Potom, čo sme minule len krúžili okolo, sa dnes vydáme preskúmať aj mesto samotné. Na francúzske pomery je Amiens so 130 tisícmi obyvateľov len stredne veľké mesto. Vďaka tomu, že tu študuje asi 30 tisíc študentov, má mladistvý nádych.

Nájdete tu niekoľko pamiatok zapísaných do zoznamu UNESCO. Jednou z nich je katedrála Notre-Dame d'Amiens z 13. storočia, ktorá patrí medzi najväčšie gotické katedrály – dlhá je 145 metrov, vysoká 45 metrov a strop podopiera 126 pilierov. Len pre predstavu, rozmery katedrály by do seba dokázali pohltiť jedno celé futbalové ihrisko. Katedrála sa dokonca považovala za tak výnimočnú, že podobnú postavili v nemeckom Kolíne nad Rýnom. Tri vchody do katedrály boli inšpirované parížskou Notre-Dame. Na všetkých sú sochy zo Starého a Nového zákona – apoštoli, proroci alebo Ježiš dávajúci požehnanie.

                Notre-Dame d'Amiens     Notre-Dame d'Amiens

Katedrála, ktorá sa nachádza v samotnom srdci mesta, je súčasťou najkrajšej mestskej štvrte – Quartier Saint-Leu.Táto štvrť sa tiahne až po prístav Port d'Aval na Somme. Od katedrály sa vydáme k Somme, ktorá je čo by kameňom dohodil. Prechádzať sa tu budeme po úzkych uličkách, ktoré lemujú hrazdené domy. Pokiaľ trochu ovládate francúzštinu, všimnite si názvy ulíc – odkazujú na remeslá, ktoré sa tu v minulosti vykonávali.

Quartier Saint-Leu

Keby ste chceli vidieť štvrť z inej perspektívy, tak sa môžete previesť na loďke po niektorom z kanálov, ktoré ju pretínajú. Také Benátky v malom. Prípadne se prejdite pozdĺž rieky samotnej a užite si jej idylické nábrežie vo vlastnom tempe. Pokiaľ pôjdete pozdĺž toku Sommy, môžete dôjsť až k neskoro gotickej katedrále Eglise Saint-Leu, ktorá tak trochu evokuje pražskú Prašnú bránu.

Les Hortillonnages

A pokiaľ budete mať možnosť, navštívte Les Hortillonnages. Dostať sa sem ale nie je úplne jednoduché, keďže sa to dá len loďou, najlepšie so sprievodcom. Les Hortillonnages je totiž akýsi park nepark, ktorý sa rozkladá v bažinatej oblasti medzi riekou Sommou a Avre. Túto oblasť kultivovali záhradníci už v stredoveku a je pretkaná mnohými kanálmi. Tými sa dnes môžu plaviť len loďky, ktoré sú na to určené a ktoré sa od stredoveku nezmenili. Navrhnuté sú tak, aby pri kotvení nepoškodzovali breh.

Muzeum Julese Vernea

Z amienských atrakcií nesmieme zabudnúť na tú, ktorá je spätá s jedným zo zakladateľov žánru science fiction. A tým nie je nikto iný než Jules Verne. Ten totiž takmer dvadsať rokov žil v Amiens a napísal tu populárne dobrodružstvá Phileasa Fogga – Cestu okolo sveta za 80 dní. V jeho dome je dnes múzeum, ktoré odkrýva zdroje inšpirácií. Patrí medzi ne hlavne jeho súkromná knižnica s úctyhodnými zhruba 12 000 zväzkami, medzi ktorými nechýbajú jeho obľúbení autori ako Charles Dickens, Walter Scott, Edgar Allan Poe alebo James Fenimore Cooper.

 

Pokračovať budeme nabudúce...

 

GPS: 49°53'39.1"N 2°18'07.8"E

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: isamiga76, Raimond Spekking, Jacques 76250, Pierre Andre Leclercq, Patrick Despoix

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Francúzsko, departement Somme – okolie Amiens
Publikované: 1.9.2021
Amiens nájdeme na brehoch rieky Sommy zhruba 120 kilometrov severne od Paríža. Pôvabné mesto, v ktorom mimochodom stojí jeden z najstarších európskych mrakodrapov, je obklopené pokojnou vidieckou krajinou. Vzhľadom na polohu mesta sú tu po celý rok relatívne príjemné teploty, ale na druhej strane zrážky sú o niečo početnejšie než v iných častiach krajiny.

Francúzsko, departement Somme – Amiens II
Publikované: 15.9.2021
Dnes spolu naposledy navštívime srdce departementu Somme.

Francúzsko, Paríž – na skok vo veľkomeste I.
Publikované: 12.7.2015
Chcela som vyraziť niekam na výlet, a tak som sadla k internetu a skúmala svoje možnosti. Po chvíľke hľadania je rozhodnuté. Víťazí Paríž! Výlet bude síce krátky, ale nabitý zaujímavým programom.

Francúzsko, Paríž – na skok vo veľkomeste II.
Publikované: 19.7.2015
Po Luxemburských záhradách pokračujeme k svetoznámej univerzite Sorbonna, o ktorej rozvoj sa postaral sám kardinál Richelieu. Financoval jej rekonštrukciu a zmenil predtým obyčajné internáty pre chudobných študentov teológie na významné centrum vzdelanosti.

Francúzsko, Paríž – na skok vo veľkomeste III.
Publikované: 26.7.2015
Nedeľný program je veľmi lákavý. Po raňajkách opúšťame hotel, odvážame časť turistov do Paríža k individuálnemu programu a smerujeme do Giverny. Mestečko, kde žil a pracoval Claude Monet, vás okúzli. Obzvlášť, keď dorazíte v slnečný deň.

Francúzsko, Azúrové pobrežie II.: Nice – živé centrum - VIDEO
Publikované: 29.9.2015
Druhé najnavštevovanejšie mesto Francúzska nájdete na juhu krajiny v regióne Provence-Alpes-Côte d'Azur, neďaleko talianskych hraníc. Milióny turistov sem každý rok priláka povestné Azúrové pobrežie, krásne počasie a výborné francúzske víno. Punc, ktorý Nice získalo vďaka bohatým anglickým rodinám utekajúcim sem pred zimou v 18. storočí, stále rastie. Celé mesto má navyše nezabudnuteľné kúzlo a osobitú atmosféru. Poďte sa doň s nami na chvíľu pozrieť.

Francúzsko, Azúrové pobrežie V.: Fréjus a Saint-Raphaël – VIDEO
Publikované: 20.10.2015
Saint-Tropez je síce nepochybne najkrajším mestečkom Azúrového pobrežia, v sezóne do neho ale prichádza toľko návštevníkov, že si ho takmer nemáte šancu užiť. Máme pre vás neďalekú alternatívu. Fréjus a Saint-Raphaël tvoria dvojmesto medzi Cannes a Toulonom a so Saint-Tropez sa minimálne atmosférou môžu smelo merať. Navyše tu môžete nahliadnuť hlboko do histórie, zachovali sa tu totiž zaujímavé pamiatky z dôb vlády Rimanov.

Francúzsko, Bouches-du-Rhône – Arles
Publikované: 16.6.2017
Čítali ste Smäd po živote od Irvinga Stonea? Alebo aspoň trošku lepšie poznáte život Vincenta van Gogha? Arles je totiž mesto, ktoré je so životom slávneho maliara úzko späté. Van Gogh tu strávil posledné roky svojho života a vy môžete ísť po jeho stopách.

Francúzsko, Bretónsko – krajina megalitov, kalvárií, keltskej kultúry a burácajúceho Atlantiku
Publikované: 18.4.2019
Chceli by ste na svojich cestách navštíviť miesto plné dychberúcich prírodných krás a zaujímavej kultúry, vydať sa do divočiny, v krčmičkách s kulinárskymi špecialitami sa nechať unášať chytľavými rytmami tunajšej tradičnej hudby, ale nechce sa vám pritom cestovať príliš ďaleko? Že Európa je na to vraj príliš civilizovaná? Ale kdeže, vyvediem vás z omylu. Stačí sa vydať do Bretónska.


Súvisiaca fotogaléria

Francúzsko – len čriepky z tejto krásnej krajiny
Francúzsko (oficiálne Francúzska republika) je štát, ktorého väčšina územia sa nachádza v západne...

Francúzsko: Paríž – mesto inšpirácie
Kamkoľvek sa v metropole Francúzska vydáte, narazíte na históriu v podobe úchvatných pamiatok. Ša...

Francúzsko: Paríž – perla na Seine
Paríž, hlavné mesto Francúzska, sa rozprestiera po oboch brehoch rieky Seina a patrí k najkrajším...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
14.9.2021
Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc sa tento rok uskutoční od 17. septembra do 3. októbra v Bratislave a od 9. do 24. októbra 2021 v Košiciach.
8.9.2021
Už 11. septembra 2021 budete mať možnosť zažiť tradície a zvyky na podujatí Slivková paráda v Španej Doline. Od 10-tej hodiny vás čaká nielen varenie slivkového lekváru tradičným spôsobom, ale aj ochutnávka špecialít zo sliviek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 17. 9. 2021
sviatok:Olympia
dnes:
piatok 17.9.
20 °C
zajtra:
sobota 18.9.
19 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X