www.infoglobe.sk » Francúzsko, departement Somme – Amiens II

Francúzsko, departement Somme – Amiens II

Publikované: 15.9.2021
Dnes spolu naposledy navštívime srdce departementu Somme.

Tour Perret Amiens leží v regióne Pikardie, ktorý sa nachádza v pomyselnom trojuholníku medzi Londýnom, Amsterdamom a Parížom, a tak je jeho história bohatá na významné udalosti. Už v predchádzajúcich dieloch sme sa zmienili o tom, že okolie Amiens bolo významným bojiskom počas prvej aj druhej svetovej vojny a inak tomu nebolo ani v dávnejšej minulosti.

Amienska zvonicaMožno si zo školských lavíc pamätáte na slávnu bitku pri Kresčaku (Crécy) v roku 1346. Padol v nej vtedajší český kráľ Ján Luxemburský, otec Karla IV. Samotná Pikardia často striedala svojich vládcov. Patrila Angličanom, Habsburgovcom, Španielom a nakoniec Francúzom. Záujem o tento región bol medzi mocnosťami vždy veľký. A niet sa čomu diviť. Prevažne nížinatá krajina je obdarená hojnou pôdou, takže poľnohospodárstvo tu vždy bolo primárnou ekonomickou činnosťou. Dnes sú hlavným poľnohospodárskym produktom Pikardie obilniny, avšak región je v súčasnosti zároveň najväčším producentom cukrovej repy vo Francúzsku.

Zamierime do Musée de Picardie, jedného z najfantastickejších múzeí, ktoré môžete mimo Paríža navštíviť. Jeho predlohou bol samotný Louvre. Múzeum je zamerané na umenie a jeho zbierka je z hľadiska časového rozsahu pomerne široká. Zahŕňa umelecké predmety rôzneho druhu z prehistórie, staroveku i stredoveku. Zlatým klincom múzea sú diela zo 17. až 20. storočia – kusy od umelcov ako El Greco, Coubert, Corot, Picasso, Mirô a tak ďalej.

Musée de Picardie

Najviditeľnejšou pamiatkou Amiens je jednoznačne Tour Perret, jeden z prvých mrakodrapov postavených v Európe. Budova je viac než sto metrov vysoká a po zotmení je krásne osvetlená.

Tour PerretMedzi zaujímavé pamiatky sa dá zaradiť ešte aj amienská zvonica, postavená v období vlády Ľudovíta VI. (v prvej polovici 13. storočia). Pôvodne tu sídlili mestskí hodnostári, neskôr tu bol archív, po ňom sklad zbraní, a istý čas dokonca aj väzenie. V 18. storočí pribudol 11tonový zvon, ktorý však padol za obeť požiaru po bombardovaní v máji 1940. Až koncom 80. rokov 20. storočia bola 52metrová veža konečne zrekonštruovaná.

Divadlo Chés Cabotans d\'Amiens Théâtre de Marionnettes

V Amiens nesmiete vynechať bábkovú hru, ktorá patrí k najobľúbenejším tradíciám v Pikardii. Tradícia siaha až dve sto rokov do minulosti. Bábky sú ručne vyrábané, väčšinou sú drevené, ale nájdete tu aj hlinené. Samotné hry sú bláznivé, vtipné a zameriavajú sa prevažne na detské publikum, no aj dospelí sa isto dobre pobavia. Pokiaľ sa teda rozhodnete nejaké to bábkové predstavenie navštíviť, zájdite do Chés Cabotans d'Amiens Théâtre de Marionnettes.

 

GPS: 49°53'42.8"N 2°17'56.6"E

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: ignis, Pascal Lando, MonsieurDisorder, Shikari119, Alex B. Sammy, Firmin80

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Francúzsko, departement Somme – okolie Amiens
Publikované: 1.9.2021
Amiens nájdeme na brehoch rieky Sommy zhruba 120 kilometrov severne od Paríža. Pôvabné mesto, v ktorom mimochodom stojí jeden z najstarších európskych mrakodrapov, je obklopené pokojnou vidieckou krajinou. Vzhľadom na polohu mesta sú tu po celý rok relatívne príjemné teploty, ale na druhej strane zrážky sú o niečo početnejšie než v iných častiach krajiny.

Francúzsko, departement Somme – Amiens I.
Publikované: 8.9.2021
Potom, čo sme minule len krúžili okolo, sa dnes vydáme preskúmať aj mesto samotné. Na francúzske pomery je Amiens so 130 tisícmi obyvateľov len stredne veľké mesto. Vďaka tomu, že tu študuje asi 30 tisíc študentov, má mladistvý nádych.

Francúzsko, Antibes – Picassove múzeum, neoklasicistická vila a ďalšie
Publikované: 28.7.2017
Tento piatok zavítame do ďalšieho francúzskeho letoviska, tentokrát na Azúrové pobrežie. Regiónu nechýba slnko ani piesčité pláže. Nie je to tu ale iba o plážach, kúpaní alebo celebritách, ktoré sem rady zavítajú. Na miestnej ekonomike má značný podiel aj pestovanie kvetín, prevažne ruží a karafiátov. Ako v meste, tak aj v jeho okolí sa nachádza mnoho zaujímavých pamiatok, na ktoré sa v dnešnom článku pozrieme.

Francúzsko, Biarritz – skvelé kúpanie v Biskajskom zálive
Publikované: 7.7.2017
Dnes sa pozrieme takmer až k španielskym hraniciam – do prímorského letoviska Biarritz, ktoré sa rozkladá v Biskajskom zálive. Toto elegantné a prekrásne letovisko, ktoré kedysi bývalo zapadnutou rybárskou dedinkou, začalo byť v 19. storočí obľúbeným miestom letného oddychu pre francúzske vyššie vrstvy. Svoj voľný čas tu rada trávila napríklad Eugenia, manželka Napoleona III. Cisárovná si tu dokonca nechala postaviť grandiózny palác, z ktorého je dnes hotel. Nájdete v ňom reštauráciu ocenenú michelinskou hviezdou.

Francúzsko, Bretónsko – krajina megalitov, kalvárií, keltskej kultúry a burácajúceho Atlantiku
Publikované: 18.4.2019
Chceli by ste na svojich cestách navštíviť miesto plné dychberúcich prírodných krás a zaujímavej kultúry, vydať sa do divočiny, v krčmičkách s kulinárskymi špecialitami sa nechať unášať chytľavými rytmami tunajšej tradičnej hudby, ale nechce sa vám pritom cestovať príliš ďaleko? Že Európa je na to vraj príliš civilizovaná? Ale kdeže, vyvediem vás z omylu. Stačí sa vydať do Bretónska.

Francúzsko, Bouches-du-Rhône – Arles
Publikované: 16.6.2017
Čítali ste Smäd po živote od Irvinga Stonea? Alebo aspoň trošku lepšie poznáte život Vincenta van Gogha? Arles je totiž mesto, ktoré je so životom slávneho maliara úzko späté. Van Gogh tu strávil posledné roky svojho života a vy môžete ísť po jeho stopách.


Súvisiaca fotogaléria

Francúzsko, Nancy – perla Lotrinska
Prostredníctvom nasledujúcich fotografií vás zavedieme do francúzskeho mesta Nancy, ktoré ponúka ...

Francúzsko, Azúrové pobrežie – v srdci Provensalska
Azúrové pobrežie alebo tiež francúzska Riviéra je jednou z najatraktívnejších rekreačných oblastí...

Francúzsko – len čriepky z tejto krásnej krajiny
Francúzsko (oficiálne Francúzska republika) je štát, ktorého väčšina územia sa nachádza v západne...

Francúzsko: Paríž – mesto inšpirácie
Kamkoľvek sa v metropole Francúzska vydáte, narazíte na históriu v podobe úchvatných pamiatok. Ša...

Francúzsko: Paríž – perla na Seine
Paríž, hlavné mesto Francúzska, sa rozprestiera po oboch brehoch rieky Seina a patrí k najkrajším...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
14.9.2021
Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc sa tento rok uskutoční od 17. septembra do 3. októbra v Bratislave a od 9. do 24. októbra 2021 v Košiciach.
8.9.2021
Už 11. septembra 2021 budete mať možnosť zažiť tradície a zvyky na podujatí Slivková paráda v Španej Doline. Od 10-tej hodiny vás čaká nielen varenie slivkového lekváru tradičným spôsobom, ale aj ochutnávka špecialít zo sliviek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 17. 9. 2021
sviatok:Olympia
dnes:
piatok 17.9.
20 °C
zajtra:
sobota 18.9.
19 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X