www.infoglobe.sk » Francúzsko, Burgundsko – Cluny, Vézelay, Dijon

Francúzsko, Burgundsko – Cluny, Vézelay, Dijon

Publikované: 15.12.2021
Naše cestovanie po historických regiónoch, miestach a mestách Francúzska dnes pokračuje smerom na východ krajiny – do Burgundska.

opátstvo v ClunyPrvými známymi obyvateľmi boli Kelti, ktorých neskôr vystriedal germánsky kmeň Burgundov – tí tu v 5. storočí nášho letopočtu založili kráľovstvo. To ale príliš dlho nevydržalo a na začiatku 6. storočia ho pohltila rozpínajúca sa Franská ríša. Počas stredoveku bolo Burgundsko domovom najvýznamnejších kostolov a kláštorov v západnej Európe.

bazilika vo VézelayNapríklad môžeme spomenúť Cluny (čítaj klyny) na juhu regiónu, kde bývalo benediktínske opátstvo založené Viliamom Akvitánskym. Zlatý vek však trval len od 10. do 12. storočia. V 16. storočí Hugenoti (francúzski protestanti) vyplienili opátstvo a zničili množstvo cenných manuskriptov. Dnes tu sídli vysoká škola.

Vézelay bolo ďalším dôležitým centrom náboženského života. Malé mestečko, kde žije necelých 500 obyvateľov, je totiž domovom románskej baziliky z 11. storočia. V tejto bazilike údajne ležia aj ostatky Márie Magdalény, ktorých pravosť v roku 1058 potvrdil aj pápež Štefán IX. To bolo prielomové rozhodnutie, ktoré urobilo z baziliky jedno z najdôležitejších pútnických miest v Európe. Pútnici sem chodia dodnes.

Vézelay

Jedným z najväčších lákadiel však zostáva najdôležitejšie mesto regiónu – Dijon. Určite ste aspoň raz v živote ochutnali dijonskú horčicu – tá skutočne pochádza odtiaľto. Dijon bol v stredoveku centrom výroby horčice vo Francúzsku. Po prvý raz si ju dal k jedlu kráľ Filip VI. v roku 1336, ale populárna sa stala až v polovici 19. storočia, a to z jedného prostého dôvodu. Jej recept bol obmenený Jeanom Naigeonom, ktorý sa vďaka tomu preslávil. Naigeon totiž pôvodný ocot nahradil verjusom, čo je šťava z nedozretého hrozna. Hlavnými ingredienciami dijonskej horčice sú horčicové semienka a biele víno.

Palais des Ducs

Dijon je vo všetkých smeroch veľmi zaujímavé mesto. Jeho historické centrum je súčasťou svetového dedičstva UNSECO a akonáhle sa v ňom budete prechádzať, ihneď pochopíte prečo. Vidieť tu môžete nádherné monumentálne kostoly ako Notre-Dame de Dijon alebo katedrálu svätého Benigna Dijonského.

Palais des Ducs

Palais des Ducs v centre Dijonu skrátka musíte vidieť. Pôvodne bol palác jednoduchou pevnosťou postavenou v 3. storočí nášho letopočtu, ktorá mala brániť vtedy ešte rímske Divio pred nájazdmi barbarov. V polovici 14. storočia prišiel začiatok zásadnej rekonštrukcie, ktorá pretvorila starú pevnosť na nádherný palác. Iste si hneď povšimnete vežu Tour de Bar, ktorá patrí k najstarším častiam paláca – je vysoká úctyhodných 52 metrov. Naproti veži leží stará palácová kuchyňa, ktorá je zaujímavá tým, že sa v nej nachádza šesť krbov. Vďaka tomu si viete aspoň o niečo lepšie predstaviť, ako museli vyzerať prípravy na grandiózne stredoveké hostiny.

 

A v krásnom Dijone zostaneme aj o týždeň...

 

GPS: 46°26'00.4"N 4°39'34.5"E

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Christophe.Finot, Arnaud 25, Thierryjannolle, Ulrich Demlehner, Ntametrine, Amarant

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Francúzsko, Bretónsko – megality a Saint-Malo
Publikované: 18.11.2016
Dnes opustíme Normandiu a vydáme sa ďalej na západ – do susedného kultúrno-historického regiónu Bretónsko.

Francúzsko, Burgundsko – Dijon
Publikované: 22.12.2021
Musée des Beaux-Arts alebo Múzeum výtvarného umenia je naším ďalším cieľom v krásnom Dijone. Minule sme skončili v paláci Palais des Ducs a teraz nepôjdeme od neho príliš ďaleko, pretože spomínané múzeum sa nachádza v jeho východnom krídle. Jedná sa o jedno z najstarších a úplne najvýznamnejších múzeí umenia vo Francúzsku. Je domovom rozsiahlych zbierok, ktoré začínajú starovekým Egyptom a končia súčasnosťou. Za pomerne nízke vstupné (6 euro) sa tak môžete tešiť na umelecké hody, ktoré inde len tak neuvidíte.

Francúzsko, Gaskonsko – raj pre pôžitkárov
Publikované: 17.11.2021
Gaskonsko je ďalším z historických regiónov Francúzska, do ktorého sa na našich potulkách vydáme. Nájdete ho na juhozápade krajiny a susedí so Španielskom. Klasickým obrázkom tohto regiónu sú vlnité polia, slnečnice, prázdne cesty a pokoj.

Francúzsko, Bretónsko– Nantes II
Publikované: 9.12.2016
Bola by to škoda opustiť Nantes po takej krátkej návšteve. Preto sa tam dnes vydávame opäť, aby sme toto mesto o čosi lepšie spoznali. Stojí to za to.

Francúzsko, Bretónsko – Rennes
Publikované: 25.11.2016
Rozprávanie o Bretónsku bude dnes pokračovať zastávkou v Rennes, meste v srdci regiónu, ktoré je zároveň jeho hlavným mestom. Takže nie v Nantes, ktoré je „iba“ najväčším mestom. Rennes je skvelým miestom pre spoznávanie kultúry francúzskeho severu. Plavebný kanál Canal d'Ille-et-Rance spája Ille s riekou Rance, čím má mesto riečne spojenie so Saint-Malo a tým aj s Lamanšským prielivom.

Francúzsko, Bretónsko – Nantes I
Publikované: 2.12.2016
Po zastávke v Rennes, hlavnom meste Bretónska, sa pozrieme do Nantes, najľudnatejšieho mesta regiónu a šiesteho najľudnatejšieho mesta Francúzska. Známy americký magazín Time dokonca označil Nantes ako najlepšie európske mesto pre život.

Francúzsko, Normandia – cintorín amerických vojakov a ďalšie zaujímavé miesta
Publikované: 11.11.2016
Po úchvatnom Le Mont-Saint-Michel sa dá len ťažko uveriť, že v Normandii nájdete ešte zaujímavejšie miesto. Ale napriek tomu pre vás máme niekoľko tipov, kam vyraziť.

Francúzsko, Normandia – Le Mont-Saint-Michel
Publikované: 4.11.2016
Fanúšikovia vojnových filmov si Normandiu vybavia predovšetkým v súvislosti s vylodením spojeneckých vojsk v júni 1944. Normandia má ale samozrejme dlhú a bohatú históriu. Jej vlajku zdobia tri zlaté leopardy na červenom poli. Familiárne sa im hovorí „les treis cats“ alebo tri mačky.


Súvisiaca fotogaléria

Francúzsko – len čriepky z tejto krásnej krajiny
Francúzsko (oficiálne Francúzska republika) je štát, ktorého väčšina územia sa nachádza v západne...

Francúzsko: Paríž – mesto inšpirácie
Kamkoľvek sa v metropole Francúzska vydáte, narazíte na históriu v podobe úchvatných pamiatok. Ša...

Francúzsko: Paríž – perla na Seine
Paríž, hlavné mesto Francúzska, sa rozprestiera po oboch brehoch rieky Seina a patrí k najkrajším...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Mrazivý deň

1. 1. – 28. 2. 2022
1. cena:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
1. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
2. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
3. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše

Aktuality:

25.1.2022
Už túto stredu (26.1.) budete mať možnosť prostredníctvom Cestovateľského kina a Martina Šimka nájsť neobrúsené diamanty uprostred Atlantiku. Reč bude totiž o zabudnutom kúte sveta, ktorý poteší každého milovníka divokej škandinávskej prírody a nenútenej severskej sofistikovanosti.
31.12.2021
Už nás delí len pár hodín od nového roku 2022, no vďaka dátumovej hranici sa vítanie na ostrovoch Kiribati a Samoa odohrá už o 11tej hodine nášho stredoeurópskeho času, zatiaľ čo neosídlený Bakerov a Howlandov ostrov ho uvítajú ako posledné, a to o 13-tej hodine nasledujúceho dňa (1.1. 2022).
23.12.2021
Vyhliadku s útulňou uviedli do prevádzky nad bývalým vlekom v meste Svidník. Stavba v ťažko prístupnom teréne sprístupnila jedinečný výhľad z veže, ponúkajúci panorámu mesta Svidník od Pamätníka sovietskej armády až po lesný komplex Osy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Taliansku:

Taliansko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Pisa – Campo Santo a skvosty mesta

Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi

Sardínia – Cagliari a jeho široké okolie

Neapol – hlavné mesto Kampánie a pizze

Bari – prístavné mestečko na pobreží Jadranského mora

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 1. 2022
sviatok:Gejza
dnes:
utorok 25.1.
3 °C
zajtra:
streda 26.1.
1 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X