www.infoglobe.sk » Bangladéš, Dháka – hlavné mesto rikší

Bangladéš, Dháka – hlavné mesto rikší

Publikované: 25.1.2022
Hlavné mesto rikší je prezývka pre metropolu krajiny s najväčšou hustotou zaľudnenia na planéte. Viac sa dozviete v našom článku.

Bangladéšsku metropolu má okolo roku 2025 obývať 25 miliónov ľudí, v súčasnosti mesto a okolie obýva približne 21 miliónov obyvateľov, čím sa zaraďuje medzi úplne najväčšie mestá sveta. Deväť desatín jej obyvateľstva vyznáva islam, sedem percent hinduizmus a sú tu tiež malé minority kresťanov a budhistov.

Dhaka

V meste sa nachádza mnoho parkov, medzi ktoré môžeme započítať aj dhácku zoologickú záhradu. Tá bola založená v roku 1975 a ročne do nej zavíta vyše štyri milióny návštevníkov, ktorí môžu vidieť vyše 190 druhov zvierat.

Medzi zmienené parky patrí napríklad Ramna Park. Ten bol založený už roku 1610, kedy oblasť ovládala Mughalská ríša. Park potom po dlhé roky upadal, až sa ho nakoniec rozhodli Angličania zvelebiť. Dnes má park rozlohu takmer 28 hektárov.

Banglades

Čo sa týka kultúrnych udalostí, každý rok dňa 26. marca oslavujú Bangladéšania Deň nezávislosti. V noci 25. marca 1971 vyhlásil Bangladéš nezávislosť nad Pakistanom, po čom nasledovala „vojna za slobodu,“ ako nazývajú obyvatelia tejto krajiny konflikt medzi Indiou, Bangladéšom a Pakistanom. Trvala deväť mesiacov a v jej dôsledku zomreli státisíce ľudí a milióny utiekli zo svojich domovov. Tejto vojne je venované aj Liberation War Museum, ktoré patrí k tým najlepším v Dháke. Počas osláv dňa nezávislosti sa usporadúvajú sprievody, politické prejavy, trhy, hudobné vystúpenia a ďalšie spoločenské akcie.

riksi

Dháka je ekonomickým centrom Bangladéša. Mnoho obyvateľov sa angažuje v textilnom priemysle a nezanedbateľná časť sa živí ako rikšovia, či má svoje stánky a podobne. Napriek tomu, že v meste stále rastie počet ľudí, ktorí by sa dali svojim socioekonomickým statusom zaradiť do strednej triedy, stále žije vyše tretina obyvateľov Dháky pod hranicou chudoby. Bežne tu budete narážať na priepastné rozdiely medzi bohatými a chudobnými.

Rikšovia sú v Dháke všadeprítomní, každý deň ich do ulíc vyrazí okolo 400 tisíc. Oficiálnu licenciu pritom má iba okolo 85 tisíc z nich. Tento lacný dopravný prostriedok vás môže dopraviť do rôznych dháckych obchodných centier a na trhy. Jedným z najväčších obchodných centier je Bashundara City s viac než 2500 obchodmi a kaviarňami, centrum sa nachádza neďaleko komerčnej štvrti Kawran Bazar. Jeden z najstarších a najznámejších trhov v Dháke je Mouchak Market. Postavený bol v 40. rokoch minulého storočia a denne ho navštívi niekoľko tisíc ľudí.

Cresent lake

V Dháke sa veľmi dobre najete a obzvlášť v starej Dháke si kúpite jedlo bežne aj pod jedno euro. Z národných kuchýň je tu zastúpená prirodzene indická kuchyňa, potom thajská, vietnamská, čínska, ale tiež grécka či mexická. Nechýbajú tu ani celosvetovo rozšírené reťazce rýchleho občerstvenia. Nezabudnite ochutnať aj miestny sladký pokrm mišti.

V meste je niekoľko pamiatok, ktoré stoja za to navštíviť. Patrí medzi ne napríklad pevnosť Lalbag, ktorá bola postavená v druhej polovici 17. Storočia. V pevnosti je aj mešita s minaretmi a je tu mnoho tajných pasáží. Národný pamätník je miestom, kde je sústredených mnoho predmetov pripomínajúcich kultúrne a historické dedičstvo Bangladéša. Ahsan Monjil je bývalou rezidenciou rodiny Nawabov, ktorá v Dháke vládla od polovice 19. do polovice 20. storočia. Dnes je z paláca múzeum.

Ahsan - Monjil

GPS: 23°45'51.8"N 90°22'45.8"E

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Closedmouth, zahangir kabir, Soman, Crosji, BL2593Fion Kidney

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Bangladéš, Dháka – pamätihodnosti
Publikované: 15.5.2015
Dnes sa po dlhšej dobe vypravíme za hranice Indie, a to konkrétne smerom na východ, do Bangladéša.

Bangladéš, Dháka – Ružový palác a iné zaujímavé miesta
Publikované: 22.5.2015
Počas predošlej návštevy Dháky sme skončili na okraji mesta pri pevnosti Lalbagh, ktorá sa nachádza na brehu rieky Burigangy. Táto nedokončená, avšak monumentálna pevnosť zo 17. storočia sa skladá z niekoľkých budov a mnohých sôch roztrúsených v bujnej vegetácii.

Mjanmarsko – trek k jazeru Inle
Publikované: 3.8.2020
Mjanmarsko predstavuje svoju najkrajšiu stranu v Shanskom štáte a v okolí turistického magnetu, jazera Inle. Môžete sa k nemu jednoducho dostať autobusom, ale čo sa takto vydať na dvojdennú až trojdennú dobrodružnú cestu z mestečka Kalaw? Zažijete tak putovanie od dediny k dedine, medzi rôznymi etnickými skupinami. Prespíte v budhistickom kláštore, budete mať príležitosť sa priblížiť k miestnej kultúre a životu na vidieku, a nakoniec dôjdete až k zmieňovanému jazeru Inle. Jazero je jedným z najobľúbenejších a zároveň najkrajších turistických cieľov v Mjanmarsku.

Mjanmarsko – výlet do „neskazenej” Ázie
Publikované: 11.4.2017
Juhovýchodná Ázia sa rozvíja neuveriteľným tempom a Thajsko, Vietnam či Malajzia sú v mnohom výrazne ďalej než my v strednej Európe. Pokiaľ ale chcete zažiť tú „pravú”, globalizáciou neskazenú Áziu, vyrazte do Laosu, na vidiek do Kambodže alebo – ako my v tomto krátkom videu – do Mjanmarska, ktoré možno poznáte skôr pod starším menom Barma.

Mjanmarsko, Inle Lake – tradiční rybári, plávajúce záhrady aj „ázijské Benátky” – VIDEO
Publikované: 18.4.2017
Jedno z najnavštevovanejších miest Mjanmarska – Inle Lake – láka návštevníkov na niekoľko zaujímavostí naraz. V prvom rade tu uvidíte tradičných rybárov, dokonalý objekt na fotenie pri východe či západe slnka, ale tiež unikátne plávajúce záhrady a mnoho dedín postavených na vode nielen priamo v samotnom jazere, ale aj na rieke, ktorá z jazera vyteká.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí I – Mandalay za starých čias
Publikované: 16.7.2016
Hradné brány, gigantický kráľovský palác, drevený teakový kláštor, najväčšia kniha na svete, rieka Iravádí – to je Mandalay.

India je aj veľká chudoba a zároveň silná viera
Publikované: 9.6.2019
Pestrofarebná, dobrodružná, snová, ale aj krutá a špinavá. Cestovateľské kino v stredu 17. júla v trnavskom Kine Hviezda odhalí závoj mnohovrstevnej Indie a ponorí sa do jej magickej a spirituálnej atmosféry.

India – expedícia Tiger: cesta a uvítanie
Publikované: 9.3.2019
Asi by som mala ísť spať, keď musím už o 3.30 vstávať, ale čo s tým, keď nie som unavená. Všetko je už zbalené, len ešte premýšľam, či si mám vziať pršiplášť, alebo nie, keď hlásia slnečno 44 °C. Nakoniec som ho z kufru vybrala. Vám ho ale odporúčam pribaliť, je veľmi praktický, keď vás náhle prepadne prietrž mračien.


Súvisiaca fotogaléria

India – jedna z najfascinujúcejších krajín sveta
Dnes prostredníctvom fotografií navštívime druhú najľudnatejšiu krajinu sveta Indickú republiku, ...

Mjanmarsko – jedna z najtajomnejších destinácii sveta
V dlhej a pochmúrnej zime je tropická dovolenka najlepšou možnosťou, ako si dobiť baterky. Spolu ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

25.5.2022
Turistická sezóna 2022 bude pre návštevníkov Východnej Moravy mimoriadne bohatá. Programová ponuka pritom neoplýva len mnohými, časom preverenými tromfmi. Región opierajúci sa o stáročnú ľudovú kultúru, stále živú folklórnu tradíciu a gastronómiu, o početné prírodné či duchovné pamiatky bude teraz vďaka novinkám turisticky ešte atraktívnejší.
24.5.2022
Po dvojročnej a miestami až trojročnej pauze znovu ožívajú kultúrne podujatia na severovýchode Slovenska. Región okresov Bardejov a Svidník je známy predovšetkým osobitosťami rusínskej kultúry, či až do stredoveku siahajúcej tradície Bardejovského jarmoku.
21.5.2022
Aktuálne číslo časopisu Krásy Slovenska vychádzajúceho od roku 1921 prináša zaujímavý rozhovor so slovenským reprezentantom v dráhovej i cestnej paracyklistike Jozefom Metelkom, pozve vás na potulky prírodou, dozviete sa o našich susedoch – Ukrajine v kocke a budete pozvaní na celoslovenské stretnutie čitateľov časopisu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Spojenom kráľovstve:

Spojené kráľovstvo

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Londýn – „pupok sveta” na Temži

Southampton – lode, lode, lode

Oxford – vzdelanosť na každom kroku

Seaford – výlet k Siedmim sestrám

Brighton and Hove – najlepšie miesto pre život

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 25. 5. 2022
sviatok:Urban

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X