www.infoglobe.sk » ČR, Výlet k rieke Sázava alebo vodnícke prechádzky

ČR, Výlet k rieke Sázava alebo vodnícke prechádzky

Publikované: 8.9.2019
Počas našej návštevy Českej republiky sme sa vydali aj k rieke Sázava, ktorá je považovaná za tzv. Zlatú rieku. K tomuto pomenovaniu prispela nielen farba tečúcej vody, ale aj fakt súvisiaci s dolovaním zlata v meste Jílové pri Prahe.

Sázava je vodným klenotom Česka, či už z pohľadu prírodných alebo aj historických krás. Pri jej brehoch stoja mnohé hrady i významné historické miesta. Taktiež je vyhľadávaná vodákmi vďaka jej pokojnej hladine a viaceré úseky sú chránenými územiami.

rieka Sázava

lesné cestičky v okolí rieky Sázavarieka Sázava - raj vodákov

My sme sa vydali do obce Čtyřkoly resp. Javorník, kde sme po trošku adrenalínovej jazde zaparkovali pri Prievoze Zlenice. Hneď po vystúpení a prejdení cez drevenú lávku sa dostávame do vskutku rozprávkového areálu plavárne Senohraby, ktorá tento rok oslavuje 130 rokov svojej existencie.

plaváreň Senohraby

plaváreň Senohrabyplaváreň Senohraby (okolie)

Nádherne upravený areál nás vítal romantickým modro bielym domčekom „pre plavčíka“, kde bola možnosť zakúpenia suveníru, oproti stáli drevené prezliekarne a o kúsok ďalej, v miernom kopci, nás lákal bufet s voňavým občerstvením i posedením. Trávnaté plochy slúžili nielen na oddych či hranie hier, ale aj pre táborenie, prípadne stanovanie. Na viacerých miestach boli informačné tabule s dobovými fotkami, ako aj Ladovskými vodníckymi výjavmi. Dole pri rieke sa kúpali deti a hojdala sa priviazaná loďka, ktorá je po zaplatení symbolickej sumy prievozníkovi pripravená k plavbe na druhý breh, kde stojí hotel s rozsiahlym areálom, či o kúsok ďalej dedinka Zlenice (v súčasnosti časť obce Lštění).

lesné cestičky v okolí potoka Mnichovka

lesné cestičky v okolí potoka Mnichovka (brod)potok Mnichovka

Po krátkom exkurze sme sa vydali do priľahlého lesa, kde viedla pomerne široká cesta. Lemovala a občas aj križovala potok Mnichovka. Keďže sme mali so sebou aj kočík, našu prechádzku ukončil po pár stovkách metrov brod. Cestou späť sme sa rozdelili. Jedna časť našej výpravy pokračovala v prechádzke k rieke Sázava, kde tiež vedie pekný lesný chodníček, zatiaľ čo druhá vystúpila k bývalému šľachtickému sídlu – hradu Zlenice. Impozantná zrúcanina učarovala nielen nám, ale bola aj obľúbeným motívom viacerých českých umelcov od Jozefa Ladu až po Karla Hynka Máchu nevynímajúc. Viac o histórií tejto pamiatky si môžete prečítať TU.

zrúcanina hradu Zlenice

zrúcanina hradu Zlenicezrúcanina hradu Zlenice

Postupne sme sa všetci zišli v už spomínanom bufete, kde nastal čas na prestávku. Čakanie na jedlo sme si skrátili pozorovaním detí, ktoré skákali do rieky z malého móla. Po chvíľke sa už presúvame  k prievozu. Naloďujeme seba i kočík a prepravujeme sa na druhý breh. Tu pomerne svižne obehneme rekreačný areál, „pozdravíme“ tunajšie kačky a šup späť skrz rieku k autu.   

Prievoz Zlenice     
Na záver nášho výletu sa presúvame do len pár kilometrov vzdialenej dedinky Čerčany, kde sa nachádza zaujímavá reštaurácia so záhradkou a detským ihriskom, ktorá sa preslávila tzv. rezňom ako krava. A že bol skutočne veľký a chutný sa môžete presvedčiť na nasledujúcej fotografii.

řízek  jako  kráva :-)
Výlet k rieke Sázava bol našou poslednou zastávkou v malebnom Ladovom kraji, avšak ešte o týždeň navštívime nie až tak vzdialenú dedinku Soběhrdy, kde „vyrástol“ unikátny rodinný areál - Farmapark.

 

GPS: 49°52'53.3"N 14°43'45.4"E

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

ČR, Benešov: nielen dopravný uzol, ale aj kus histórie - VIDEO
Publikované: 23.10.2012
Dôležitá obchodná a dopravná križovatka, moderné a dynamické mesto, ale tiež miesto plné histórie – taký je Benešov, vzdialený od Prahy necelých päťdesiat kilometrov.

ČR, Sázava – Centrum sklárskeho umenia, Huta František
Publikované: 2.4.2020
Mesto ležiace na oboch brehoch rieky Sázavy známe vďaka turistickým trasám romantickou prírodou, z ktorých je najznámejšia tá Posázavská. Romantickosť krajiny umocňujú svahy nad korytom rieky a klenot v podobe Sázavského kláštora týčiaci sa na jednom z kopcov. Sázavská oblasť sa stala aj miestom pre mnoho sklární, pretože sa tu ťažil kryštalický vápenec. Jednou zo znovuvzkriesených sklární je Huta František.

Kraj Vysočina: turistická sezóna s názvom Vysočina sklárska
Publikované: 21.3.2020
Vysočina sklárska je hlavným turistickým lákadlom tohto roku. Návštevníkov pozýva k rozžeraveným peciam veľkých sklární aj malých hút a za poznaním sklárskeho remesla. Prvou výstavou tohoto projektu je expozícia v priestoroch sídla Kraja Vysočina v Jihlave. Ďalšie sklárske akcie budú nasledovať počas celého roku 2020, ktorý je pre Vysočinu rokom skla.

Stredočeský kraj: nový sprievodca po kraji
Publikované: 14.3.2020
Novo vydaný sprievodca Stredočeského kraja s názvom Veda a umenie hrou, cesty za poznaním a zážitky vás zavedie do sveta vedy, techniky, umenia, remesiel a kreativity. K dispozícii je v tlačenej aj elektronickej podobe.

ČR, Velké Popovice – malebný pivovar
Publikované: 1.9.2019
Minulý týždeň sme navštívili krásne mestečko Velké Popovice, vzdialené len pár kilometrov juhovýchodne od Prahy, kde sme spoznávali nielen históriu, ale aj tunajšie pamiatky či prírodné scenérie. Avšak jednu pamätihodnosť, ktorá je neoddeliteľne spätá s mestečkom, sme zámerne vynechali. Azda už tušíte, že reč je o miestnom preslávenom pivovare, ktorého prehliadku absolvujeme v nasledujúcich riadkoch.

ČR, Velké Popovice – Ringhofferovské mestečko
Publikované: 25.8.2019
Súčasťou Ladovho kraja je aj mestečko Velké Popovice. Nájdete tu idylickú krajinku plnú krásnej architektúry, rybníkov, lesov, kveteny, zručných majstrov a v neposlednom rade zaujímavej histórie.

ČR, hrad Zlenice – zrúcanina nad riečnymi kúpeľmi
Publikované: 15.3.2018
Hrad, ktorý sa podľa dochovanej veže prezýva Hláska, tróni nad senohrabskou plavárňou. Jeho vznik sa podľa archeologického prieskumu datuje do konca 13. storočia. V minulosti bol sídlom významného posázavského rodu pánov zo Zlenic.

ČR, Kamenice: krajom baróna Ringhoffera - VIDEO
Publikované: 29.7.2014
Do stredočeskej Kamenice, resp. jej časti, sme už raz zavítali, keď sme navštívili zámok Štiřín. V Kamenici ale stoja zámky dva. Ten druhý z nich sa volá rovnako ako samotná obec – Kamenice.

ČR, zámok Berchtold – Vidovice: výlet do rozprávky - VIDEO
Publikované: 25.3.2014
Malý, ale dokonale romantický zámoček Berchtold nájdete v obci Kunice, v miestnej časti Vidovice, asi 25 kilometrov východne od Prahy.

ČR: kam do prírody – Stredočeský kraj
Publikované: 28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.

ČR, Ladov kraj – rozprávkový región
Publikované: 11.8.2019
Najbližšie týždne vás povodíme po mikroregióne rozprestierajúcom sa medzi hlavným mestom Českej republiky – Prahou a riekou Sázava. Dovedna 24 obcí sa v roku 2000 spojilo a vytvorilo tak rozprávkovú oblasť, ktorej pomenovanie nesie meno po jednej z najväčších osobností českej kultúry - po maliarovi a spisovateľovi Jozefovi Ladovi.

ČR, Hrusice – dedinka, ako z rozprávky
Publikované: 18.8.2019
Dnes vás zavedieme do rozprávkového kraja obklopeného malebnou prírodou. Presnejšie do dedinky, kde žijú vodníci, strašidlá, všakovaké zvieratká, dokonca aj hovoriace. Isto už tušíte, že naším cieľom bude obec Hrusice, nachádzajúca sa necelých 40 kilometrov od historického centra Prahy.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Sázava – Huta František
Jedna z najstarších sázavských hút dnes slúži ako výukové a spoločenské centrum. Jej výrobky sa p...

ČR, Sázava – vodný klenot Česka
Vydajte sa spolu s nami k rieke Sázava, ktorá okrem zlatistej hladiny ponúka aj nádherné prírodné...

ČR, Velké Popovice – pivovarnícke mestečko
Juhovýchodne od centra Prahy sa nachádza malebné mestečko Velké Popovice preslávené predovšetkým ...

ČR, Soběhrdy – rodinný Farmapark
Pokiaľ máte radi prírodu a zvieratá, tak určite navštívte dedinku Soběhrdy v okrese Benešov, kde ...

ČR, Rozprávkové Hrusice
Prijmite pozvanie na malú prechádzku po jednej stredočeskej obci, ktorá je neodmysliteľne spojená...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

3.6.2020
Gemersko-malohontské múzeum vás pozýva na výstavu s názvom Bionika – príroda na to prišla prvá, ktorá je zameraná na prírodu ako nevyčerpateľný zdroj inšpirácie a poznatkov pre techniku, architektúru aj dizajn.
1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - TANZÁNIA (ZANZIBAR):

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 4. 6. 2020
sviatok:Lenka
dnes:
štvrtok 4.6.
25 °C
zajtra:
piatok 5.6.
17 °C