www.infoglobe.sk » ČR, Výlet k rieke Sázava alebo vodnícke prechádzky

ČR, Výlet k rieke Sázava alebo vodnícke prechádzky

Publikované: 8.9.2019
Počas našej návštevy Českej republiky sme sa vydali aj k rieke Sázava, ktorá je považovaná za tzv. Zlatú rieku. K tomuto pomenovaniu prispela nielen farba tečúcej vody, ale aj fakt súvisiaci s dolovaním zlata v meste Jílové pri Prahe.

Sázava je vodným klenotom Česka, či už z pohľadu prírodných alebo aj historických krás. Pri jej brehoch stoja mnohé hrady i významné historické miesta. Taktiež je vyhľadávaná vodákmi vďaka jej pokojnej hladine a viaceré úseky sú chránenými územiami.

rieka Sázava

lesné cestičky v okolí rieky Sázavarieka Sázava - raj vodákov

My sme sa vydali do obce Čtyřkoly resp. Javorník, kde sme po trošku adrenalínovej jazde zaparkovali pri Prievoze Zlenice. Hneď po vystúpení a prejdení cez drevenú lávku sa dostávame do vskutku rozprávkového areálu plavárne Senohraby, ktorá tento rok oslavuje 130 rokov svojej existencie.

plaváreň Senohraby

plaváreň Senohrabyplaváreň Senohraby (okolie)

Nádherne upravený areál nás vítal romantickým modro bielym domčekom „pre plavčíka“, kde bola možnosť zakúpenia suveníru, oproti stáli drevené prezliekarne a o kúsok ďalej, v miernom kopci, nás lákal bufet s voňavým občerstvením i posedením. Trávnaté plochy slúžili nielen na oddych či hranie hier, ale aj pre táborenie, prípadne stanovanie. Na viacerých miestach boli informačné tabule s dobovými fotkami, ako aj Ladovskými vodníckymi výjavmi. Dole pri rieke sa kúpali deti a hojdala sa priviazaná loďka, ktorá je po zaplatení symbolickej sumy prievozníkovi pripravená k plavbe na druhý breh, kde stojí hotel s rozsiahlym areálom, či o kúsok ďalej dedinka Zlenice (v súčasnosti časť obce Lštění).

lesné cestičky v okolí potoka Mnichovka

lesné cestičky v okolí potoka Mnichovka (brod)potok Mnichovka

Po krátkom exkurze sme sa vydali do priľahlého lesa, kde viedla pomerne široká cesta. Lemovala a občas aj križovala potok Mnichovka. Keďže sme mali so sebou aj kočík, našu prechádzku ukončil po pár stovkách metrov brod. Cestou späť sme sa rozdelili. Jedna časť našej výpravy pokračovala v prechádzke k rieke Sázava, kde tiež vedie pekný lesný chodníček, zatiaľ čo druhá vystúpila k bývalému šľachtickému sídlu – hradu Zlenice. Impozantná zrúcanina učarovala nielen nám, ale bola aj obľúbeným motívom viacerých českých umelcov od Jozefa Ladu až po Karla Hynka Máchu nevynímajúc. Viac o histórií tejto pamiatky si môžete prečítať TU.

zrúcanina hradu Zlenice

zrúcanina hradu Zlenicezrúcanina hradu Zlenice

Postupne sme sa všetci zišli v už spomínanom bufete, kde nastal čas na prestávku. Čakanie na jedlo sme si skrátili pozorovaním detí, ktoré skákali do rieky z malého móla. Po chvíľke sa už presúvame  k prievozu. Naloďujeme seba i kočík a prepravujeme sa na druhý breh. Tu pomerne svižne obehneme rekreačný areál, „pozdravíme“ tunajšie kačky a šup späť skrz rieku k autu.   

Prievoz Zlenice     
Na záver nášho výletu sa presúvame do len pár kilometrov vzdialenej dedinky Čerčany, kde sa nachádza zaujímavá reštaurácia so záhradkou a detským ihriskom, ktorá sa preslávila tzv. rezňom ako krava. A že bol skutočne veľký a chutný sa môžete presvedčiť na nasledujúcej fotografii.

řízek  jako  kráva :-)
Výlet k rieke Sázava bol našou poslednou zastávkou v malebnom Ladovom kraji, avšak ešte o týždeň navštívime nie až tak vzdialenú dedinku Soběhrdy, kde „vyrástol“ unikátny rodinný areál - Farmapark.

 

GPS: 49°52'53.3"N 14°43'45.4"E

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

ČR, hrad Zlenice – zrúcanina nad riečnymi kúpeľmi
Publikované: 15.3.2018
Hrad, ktorý sa podľa dochovanej veže prezýva Hláska, tróni nad senohrabskou plavárňou. Jeho vznik sa podľa archeologického prieskumu datuje do konca 13. storočia. V minulosti bol sídlom významného posázavského rodu pánov zo Zlenic.

ČR, Velké Popovice – Ringhofferovské mestečko
Publikované: 25.8.2019
Súčasťou Ladovho kraja je aj mestečko Velké Popovice. Nájdete tu idylickú krajinku plnú krásnej architektúry, rybníkov, lesov, kveteny, zručných majstrov a v neposlednom rade zaujímavej histórie.

ČR, Velké Popovice – malebný pivovar
Publikované: 1.9.2019
Minulý týždeň sme navštívili krásne mestečko Velké Popovice, vzdialené len pár kilometrov juhovýchodne od Prahy, kde sme spoznávali nielen históriu, ale aj tunajšie pamiatky či prírodné scenérie. Avšak jednu pamätihodnosť, ktorá je neoddeliteľne spätá s mestečkom, sme zámerne vynechali. Azda už tušíte, že reč je o miestnom preslávenom pivovare, ktorého prehliadku absolvujeme v nasledujúcich riadkoch.

Sázava: Po stopách archeologických výskumov kláštora
Publikované: 17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.

ČR, Ladov kraj – rozprávkový región
Publikované: 11.8.2019
Najbližšie týždne vás povodíme po mikroregióne rozprestierajúcom sa medzi hlavným mestom Českej republiky – Prahou a riekou Sázava. Dovedna 24 obcí sa v roku 2000 spojilo a vytvorilo tak rozprávkovú oblasť, ktorej pomenovanie nesie meno po jednej z najväčších osobností českej kultúry - po maliarovi a spisovateľovi Jozefovi Ladovi.

ČR, Hrusice – dedinka, ako z rozprávky
Publikované: 18.8.2019
Dnes vás zavedieme do rozprávkového kraja obklopeného malebnou prírodou. Presnejšie do dedinky, kde žijú vodníci, strašidlá, všakovaké zvieratká, dokonca aj hovoriace. Isto už tušíte, že naším cieľom bude obec Hrusice, nachádzajúca sa necelých 40 kilometrov od historického centra Prahy.

ČR, Benešov: nielen dopravný uzol, ale aj kus histórie - VIDEO
Publikované: 23.10.2012
Dôležitá obchodná a dopravná križovatka, moderné a dynamické mesto, ale tiež miesto plné histórie – taký je Benešov, vzdialený od Prahy necelých päťdesiat kilometrov.

ČR, zámok Berchtold – Vidovice: výlet do rozprávky - VIDEO
Publikované: 25.3.2014
Malý, ale dokonale romantický zámoček Berchtold nájdete v obci Kunice, v miestnej časti Vidovice, asi 25 kilometrov východne od Prahy.

ČR, Kamenice: krajom baróna Ringhoffera - VIDEO
Publikované: 29.7.2014
Do stredočeskej Kamenice, resp. jej časti, sme už raz zavítali, keď sme navštívili zámok Štiřín. V Kamenici ale stoja zámky dva. Ten druhý z nich sa volá rovnako ako samotná obec – Kamenice.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Sázava – vodný klenot Česka
Vydajte sa spolu s nami k rieke Sázava, ktorá okrem zlatistej hladiny ponúka aj nádherné prírodné...

ČR, Velké Popovice – pivovarnícke mestečko
Juhovýchodne od centra Prahy sa nachádza malebné mestečko Velké Popovice preslávené predovšetkým ...

ČR, Soběhrdy – rodinný Farmapark
Pokiaľ máte radi prírodu a zvieratá, tak určite navštívte dedinku Soběhrdy v okrese Benešov, kde ...

ČR, Rozprávkové Hrusice
Prijmite pozvanie na malú prechádzku po jednej stredočeskej obci, ktorá je neodmysliteľne spojená...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 17. 10. 2019
sviatok:Hedviga
dnes:
štvrtok 17.10.
16 °C
zajtra:
piatok 18.10.
13 °C