www.infoglobe.sk » Maroko: Kúzlo orientu I – Casablanca a Rabat

Maroko: Kúzlo orientu I – Casablanca a Rabat

Publikované: 14.10.2017
Hneď cestou na letisko som sa pozrela na film Casablanca. To úplne zapadalo do scenára môjho výletu. Po štyroch hodinách letu som sa stretla so svojim sprievodcom v Agadire. Po ceste z letiska mi ukázal osvetlenú pevnosť Agadir, po ktorej je mesto pomenované. Postavili ju Portugalci v 15. storočí. Pod ňou na kopci sú krásne osvetlené tri nápisy v arabčine a znamenajú Alah, kráľ a národ. Tri najdôležitejšie pojmy v živote Maročana.

Cestou do Casablanky míňame mnoho arganovníkov. Získava sa z nich olej, ktorý je veľmi známy v kozmetickom priemysle. Nikde inde na svete sa mu tak dobre nedarí ako tu. Na jeden z nich vyliezlo viacero hladných kôz, tak si ich dychtivo fotím.

kozy na arganovníku

Z filmu Casablanca som sa dozvedela ako Francúzi prchali z Francúzska počas druhej svetovej vojny pred Hitlerom. Z Marseille sa preplavili do Tunisu a potom rýchlo do Casablanky. Odtiaľ sa za dosť veľké poplatky dostali letecky do Lisabonu a potom loďou priamo do Ameriky. Casablanca síce nie je taká krásna ako iné marocké mestá, ale aj tak má svoje kúzlo. Pripomína historické európske mestá, ale mnohí architekti sa tu snažili predviesť, čo vedia a čo by si netrúfli nikde inde postaviť. My sme sa zastavili pri správnom centre a kráľovskom paláci. Naproti na námestí je rozostavané divadlo, pretože súčasný kráľ Mohamed VI. si uvedomil, že Casablanca je síce strediskom obchodu a priemyslu, ale zabudlo sa na kultúru!

správna budova v Casablance 

V minulosti bola Casablanca len bezvýznamné rybárske mestečko, pokiaľ z nej Francúzi počas kolonizácie od r. 1906 neurobili hlavný prístav. Dnes je tretím najväčším prístavom v Afrike. Najkrajšou tunajšou stavbou je zaručene mešita Hasana II., ktorá je skutočným pomníkom. Celá mešita je vysoká 210 m a jej piliere sú zapustené do more do hĺbky 180 m. Dovnútra sa vojde 25 000 veriacich a do priestoru v okolí ďalších 80 000. Na mešitu obyvatelia Maroka vyzbierali až 1 miliardu dolárov. Tak ako sa napríklad v Čechách ľudia skladali na Národné divadlo. Stavba bola dokončená po šiestich rokoch práce (roku 1994) a podieľalo sa na nej 15 000 remeselníkov. 

mešita v Casablance   mešita v Casablance 

Následne vyrážame ešte do hlavného mesta, Rabatu. Krajina sa mení každú hodinu – chvíľu pustina, potom zelená planina, vysoký Atlas či vádí plná oleandrov, dedinky a pevnosti. V Rabate prichádzame ku kráľovskému palácu, ktorý je postavený na výsostnom území, tak trochu štát v štáte, podobne ako Vatikán. Taktiež tu sú stajne, škola, ktorú navštevoval Mohamed VI., a tiež ministerstva a obytné priestory pre kráľovskú rodinu. Súčasný kráľ si však postavil nový palác na okraji mesta, a tak sem prichádza len pri zvláštnych príležitostiach. Prechádzame krásne udržovanými záhradami a mierime do pevnosti Shella, ktorú postavili Marínovci. Uchváti nás veľkolepá brána a pevnosť s majestátnymi hradbami. Vo vnútri nás obklopia rozsiahle záhrady a uprostred je starobylá medina. Hneď vedľa sú ruiny pôvodného rímskeho mesta, ktoré tu kedysi stávalo. Všade na zvyškoch budov sa usadili bociany, a tak oživujú toto inak spustnuté mesto. Pri prehliadke sme schádzali z kopca dole, a presne to využívali aj architekti Marínovcov, aby nechali všade pretekať malé kaskády a vodopády.

kasba v Rabate   Shella – pevnosť v Rabate

Shella

Prechádzame k obrej mešite z 11. storočia a k slávnej Hasanovej veži. Teraz meria už len 44 m, pôvodne však dosahovala 77 m a bola minaretom. Patrí medzi tri pamätníky almohadskej dynastie (spoločne s Girlandou v Seville v Andalúzii a minaretom mešity Koutubia v Marrakeši). Vedľa veže je veľa malých stĺpov na veľkom priestranstve. V týchto končinách sa stavali mešity ako oáza pre dušu a jednotlivé stĺpy pripomínali palmy oáz. Keď sa deduško Mohameda VI. vrátil z vyhnanstva na Korzike a na Madagaskare, kam ho upratali Francúzi, tak sa ako na prvé miesto prišiel pomodliť sem a poďakovať Alahovi za návrat do vlasti. A vtedy tiež prejavil prianie, aby tu raz bol pochovaný. Preto je tu aj budova Mauzólea Mohameda V. a neskôr sem pochovali aj Hasana II., teda otca súčasného kráľa.

Mauzóleum Mohameda V. a mešita s Hassanovou vežou   Mauzóleum Mohameda V. a mešita s Hassanovou vežou

Hassanova veža

Výhľad z veže je fakt krásny, dá sa vidieť na pevnosť, kde stával tábor asketických moslimských bojovníkov – rabat. Podľa tohoto tábora bolo pomenované aj celé mesto. Aj medzi moslimami nastalo totiž obdobie obrazoborectva a návratu k pôvodnému učeniu Mohameda.

A budúcu sobotu sa spolu s nami pozriete do Fezu.

GPS: 33°36'24.8"N 7°37'53.8"W

 

Text a foto: Sylvie Halouzková

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Tunisko, Sahara – do púšte
Publikované: 7.1.2021
Kto si myslí, že je Sahara len piesočná pláň, mýli sa. O tom som sa na vlastné oči tiež presvedčila pri jej návšteve v Tunisku. Najväčšia časť Sahary je kamenistá, piesočná časť je tá menšia. Je dobré myslieť na bezpečnosť a využiť služby profesionálneho sprievodcu.

Pozvanie na čaj v Maroku je príležitosť spoznať miestnych a ponoriť sa do ich mentality
Publikované: 1.11.2019
Korenistá exotika medzi púšťou a oceánom! Tisíce uličiek a ani jedna rovnaká! Cestovateľské kino v utorok 19. novembra v KC Dunaj vyzýva nasadnúť na lietajúci koberec a vojsť do labyrintu farieb, vzorov a vôní, v ktorom sa miesia kultúry arabského sveta, Afriky a Európy.

Maroko: Tinghir – roklina Todra a Dadés
Publikované: 27.8.2022
Pokiaľ sa pri putovaní cez Maroko chystáte do púšte, rozhodne cestou do Merzougy nevynechajte pomerne veľké provinciálne mesto Tinghir a k nemu pripojenú palmériu. V podstate sa jedná o oázu, posledné príjemné miesto pre život pred vstupom na planiny vedúce do púšte. V meste žije niečo vyše 40 000 obyvateľov, z ktorých sa väčšina hlási k berberskému etniku. Jedná sa o jeden z najchudobnejších regiónov v krajine a pravdepodobne počas svojho pobytu v tejto oblasti narazíte na žobrajúce deti, zvyknuté na pravidelný príjem z vreciek turistov.

Maroko, údolie Ourika – vodopády Setti Fatma
Publikované: 13.8.2022
Údolie Ourika sa nachádza asi 30 km od Marrákeša, doslova na úpätí Vysokého Atlasu. Preteká ním rovnomenná rieka, ktorá medzi vysokými horami vytvorila úzku, na oboch brehoch hojne obývanú dolinu.

Maroko, Ouarzazate – filmové štúdiá Atlas
Publikované: 6.8.2022
Cestovanie za filmovými kulisami je rok od roku obľúbenejšie, a tak niet divu, že je marocké údolie Ouarzazate vyhľadávanou a predovšetkým lacnou destináciou, do ktorej sa práve filmoví nadšenci z celého sveta sťahujú. Všetci túžia na vlastné oči vidieť a aj ohmatať kulisy, ktoré hrali hlavnú rolu v mnohých seriáloch a filmoch. V údolí sa dá vidieť skutočné miesta, kde sa natáčal napríklad historický kasbah Ait Ben Haddou. Predovšetkým sa tu ale nachádzajú rozľahlé filmové štúdia Atlas, postavené na prašných pláňach východného úpätia pohoria Atlas.

Maroko, Ait Ben Haddou – ksar v údolí Ounila
Publikované: 30.7.2022
Maroko je bezpochyby jednou z najrozmanitejších krajín, a to predovšetkým vďaka svojej veľkosti. Ráz krajiny sa s prejdenými kilometrami výrazne mení, a tak sa dá za niekoľko dní v rámci jednej krajiny dostať od pobrežia Atlantického oceánu cez pohorie Atlas až do rozsiahlych palmérií, tiesňav a tiež do púšte.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým brehom Atlantického oceánu II.
Publikované: 9.7.2022
Než sa spolu vydáme spoznávať ďalšie casablanské pamiatky, predstavíme vám ešte mestskú kultúru.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým brehom Atlantického oceánu I.
Publikované: 2.7.2022
Slnko sotva vystúpi nad horizont a Casablanca je už hore. Červené taxíky križujú ulice lemované modernými budovami. Okolo seba ucítite neuveriteľné množstvo energie, ktorá sa samozrejme preleje aj na vás. V Casablance to skrátka žije.

Maroko, Rabat – mesto svetiel II
Publikované: 28.12.2018
V minulej časti o Rabate sme vám povedali niečo o histórii a architektonickom dedičstve tohto mesta. Dnes sa budeme zaujímať o miestnu kultúru.

Maroko, Rabat – mesto svetiel I
Publikované: 21.12.2018
Už v minulosti ste mali možnosť s nami nahliadnuť do Maroka, konkrétne do Rabatu. Dnes sa však do tohoto zaujímavého mesta ponoríme o niečo hlbšie a unikneme tak zime, ktorá u nás panuje.

Maroko: Kúzlo orientu IV – Marrákeš a Essaouira
Publikované: 4.11.2017
Dnešný deň trávime v Marrákeši, ráno ideme do záhrad Agdal, ktoré pochádzajú z 12. storočia. Založili ich berberskí Almohadi a postavili tu rozmanité vodné nádrže a kanály. Je to najdokonalejšia nádrž v celom Maghrebe. Vďaka tejto nádrži je okolo veľký sad olivovníkov a citrusov. Prichádzame k veľkému rezervoáru naplnenému vodou a v pozadí sa rysuje Vysoký Atlas s vrcholkami pokrytými snehom. Celkový dojem umocňujú vysoké palmy všade navôkol ako na neskutočnom obraze.

Maroko: Kúzlo orientu III – Fez, Meknes a Marrákeš
Publikované: 28.10.2017
V druhej časti Fezu sa ideme pozrieť k Modrej bráne, ktorá je ale z druhej strany zelená. Zelená je totiž farba islamu a modrá je farba Fezu. Všade sa tu predáva množstvo zeleniny, orechov, ďatlí, ale tiež slepice.

Maroko: Kúzlo orientu II – uličky vo Feze
Publikované: 21.10.2017
Po ceste do Fezu prechádzame cez meknésku planinu, ktorá sa prezýva záhrada Maroka. Rastie tam skoro všetko – melóny, banány, pomaranče, citróny, mandle aj obilie.

Maroko: Africké kráľovstvo
Publikované: 21.9.2021
Na našich potulkách svetom tento raz opustíme Európu, aby sme zavítali do Afriky, kde bude naším cieľom Maroko alebo presnejšie Marocké kráľovstvo. Táto severoafrická krajina, v ktorej žije bezmála 32 miliónov obyvateľov je obľúbeným prímorským letoviskom s množstvom pamiatok.

Tunisko – severom po stopách histórie
Publikované: 23.1.2021
Tentokrát sa vypravíme na sever Tuniska, kde nás privíta architektúra s maurskými prvkami, prívetiví obyvatelia a hlavne nekonečne dlhé pláže. My ale plánujeme Tunisko preskúmať o trochu viac než len z plážového ležadla.

Maroko, Casablanca – pompézna mešita a art deco
Publikované: 10.4.2015
Zo Senegalu cestujeme na sever k severozápadnej časti afrického kontinentu. Našou destináciou je Maroko. Krajina, kde na takmer pol milióne kilometroch štvorcových žije asi 33 miliónov ľudí.


Súvisiaca fotogaléria

Maroko – Africká romantika
Chceli by ste zažiť romantické dobrodružstvo? Tak sa vydajte na dovolenku do Maroka, kde vás čaka...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimný balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Zimný balíček od eshopu Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Vstupenky na vybrané predstavenie v STARS auditorium (súťaž prebieha na FB)

Aktuality:

1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
1.3.2024
Klub slovenských turistov, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás pozývajú na 38. ročník medzinárodného stretnutia expedičných turistov a netradičných cestovateľov EXPEDÍCIE 2024.
13.2.2024
Pozývame vás na 3 dni plné inšpirácie so 48 cestovateľskými prezentáciami a diskusiami, ktoré sa uskutočnia od 1. do 3. marca 2024 v bratislavskom Dome kultúry Ružinov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 3. 2024
sviatok:Jozef
dnes:
utorok 19.3.
1 °C
zajtra:
streda 20.3.
-1 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X