www.infoglobe.sk » Maroko, Rabat – mesto svetiel I

Maroko, Rabat – mesto svetiel I

Publikované: 21.12.2018
Už v minulosti ste mali možnosť s nami nahliadnuť do Maroka, konkrétne do Rabatu. Dnes sa však do tohoto zaujímavého mesta ponoríme o niečo hlbšie a unikneme tak zime, ktorá u nás panuje.

Keď budete počuť Legendu o dvoch riekach, zrejme si pomyslíte, že je z Príbehov tisíc a jednej noci. V oblasti dnešného Rabatu sa vystriedalo mnoho civilizácií a odohralo sa tu mnoho historických udalostí, ktoré ovplyvnili podobu dnešného kráľovstva.

Úplne prvé doložené osídlenie sa datuje do 7. storočia pred našim letopočtom. Feničania tu založili obchodný prístav, ktorý sa stal prvým mestom na ústí rieky Bouregreg. Približne do 5. storočia bolo mesto súčasťou Rímskej ríše a bolo známe pod menom Chellah.

Rabat

Hneď ako sa mesto dostalo pod nadvládu moslimov, zaznamenalo silný rozkvet. Počas dynastie Almorávidovcov, ktorá tu vládla od 10. do 12. storočia, bola nad ústím rieky Bouregreg postavená pevnosť Ribat. V roku 1150 nechal sultán Abd el Moumen postaviť „ribat“ alebo opevnené sídlo, kde zhromažďoval bojovníkov, ktorí mali dobyť Andalúziu a zvyšok Maghrebu.

jedna z mestských brán

Až jeho vnuk, Yacoub El Mansour, sa rozhodol, že na tomto mieste založí mesto, ktoré by sa slávou vyrovnalo Alexandrii. Nechal preto vybudovať impozantné hradby a masívne obranné dvere. Vstup do mesta chránilo päť monumentálnych brán. Mesto pomenoval Ribat al Fath alebo Tábor víťazstva, aby vzdal hold svojím bojovníkom, ktorí pomáhali Granadskému kráľovstvu odrážať útoky kresťanských vojsk na Pyrenejskom polostrove.

Rabat sa pýši siedmimi historickými miestami, ktoré sú zapísané na zoznam UNESCO. Vek pamiatok, ktoré nájdete v strede mesta, sa datuje od rímskych čias až po 20. storočieí.

Rabat

Hassanova veža

Medzi tie najzaujímavejšie jednoznačne patrí napríklad kasba, pevnosť z 11. storočia, odkiaľ boli detašované vojská na Pyrenejský polostrov. V rámci pevnosti si zájdite napríklad do Andalúzskych záhrad alebo do legendárnej maurskej kaviarne.

Ďalej sa presunieme k Hassanovej veži, ktorá je len tieňom toho, čím mala byť, teda najväčšou mešitou sveta s najvyšším minaretom. Stavbu zahájil Abu Yusuf Yaqub al-Mansur v roku 1195. No o štyri roky neskôr zomrel, a tak sa stavebné práce zastavili. Minaret z červeného pieskovca bol dokončený len do výšky 44 metrov. Hovorím „len“ iba preto, že pôvodný plán počítal s 86 metrami. 

Hneď naproti minaretu navštívte mauzóleum Mohammeda V., ktoré okrem samotného Mohammeda V. uchováva aj ostatky jeho synov. Stavba v arabsko-andalúzskom slohu bola postavená medzi rokmi 1961 a 1971.

GPS: (mauzóleum) 34°01'23.0"N 6°49'18.4"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Eskarlotey, Steven C. Price, Pline, Matanya, farm1

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Maroko, Casablanca – pompézna mešita a art deco
Publikované: 10.4.2015
Zo Senegalu cestujeme na sever k severozápadnej časti afrického kontinentu. Našou destináciou je Maroko. Krajina, kde na takmer pol milióne kilometroch štvorcových žije asi 33 miliónov ľudí.

Maroko, Rabat – mesto svetiel II
Publikované: 28.12.2018
V minulej časti o Rabate sme vám povedali niečo o histórii a architektonickom dedičstve tohto mesta. Dnes sa budeme zaujímať o miestnu kultúru.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým brehom Atlantického oceánu I
Publikované: 4.1.2019
Slnko sotva vystúpi nad horizont a Casablanca je už hore. Červené taxíky križujú ulice lemované modernými budovami. Okolo seba ucítite neuveriteľné množstvo energie, ktorá sa samozrejme preleje aj na vás. V Casablance to skrátka žije.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým brehom Atlantického oceánu II
Publikované: 11.1.2019
Než sa spolu vydáme spoznávať ďalšie casablanské pamiatky, predstavíme vám ešte mestskú kultúru.

Maroko: Kúzlo orientu I – Casablanca a Rabat
Publikované: 14.10.2017
Hneď cestou na letisko som sa pozrela na film Casablanca. To úplne zapadalo do scenára môjho výletu. Po štyroch hodinách letu som sa stretla so svojim sprievodcom v Agadire. Po ceste z letiska mi ukázal osvetlenú pevnosť Agadir, po ktorej je mesto pomenované. Postavili ju Portugalci v 15. storočí. Pod ňou na kopci sú krásne osvetlené tri nápisy v arabčine a znamenajú Alah, kráľ a národ. Tri najdôležitejšie pojmy v živote Maročana.

Maroko: Kúzlo orientu II – uličky vo Feze
Publikované: 21.10.2017
Po ceste do Fezu prechádzame cez meknésku planinu, ktorá sa prezýva záhrada Maroka. Rastie tam skoro všetko – melóny, banány, pomaranče, citróny, mandle aj obilie.

Maroko: Kúzlo orientu III – Fez, Meknes a Marrákeš
Publikované: 28.10.2017
V druhej časti Fezu sa ideme pozrieť k Modrej bráne, ktorá je ale z druhej strany zelená. Zelená je totiž farba islamu a modrá je farba Fezu. Všade sa tu predáva množstvo zeleniny, orechov, ďatlí, ale tiež slepice.

Maroko: Kúzlo orientu IV – Marrákeš a Essaouira
Publikované: 4.11.2017
Dnešný deň trávime v Marrákeši, ráno ideme do záhrad Agdal, ktoré pochádzajú z 12. storočia. Založili ich berberskí Almohadi a postavili tu rozmanité vodné nádrže a kanály. Je to najdokonalejšia nádrž v celom Maghrebe. Vďaka tejto nádrži je okolo veľký sad olivovníkov a citrusov. Prichádzame k veľkému rezervoáru naplnenému vodou a v pozadí sa rysuje Vysoký Atlas s vrcholkami pokrytými snehom. Celkový dojem umocňujú vysoké palmy všade navôkol ako na neskutočnom obraze.


Súvisiaca fotogaléria

Maroko – Africká romantika
Chceli by ste zažiť romantické dobrodružstvo? Tak sa vydajte na dovolenku do Maroka, kde vás čaka...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

18.3.2019
Ochutnajte dobrodružstvo na koľajniciach križujúcich mestá Petrohrad, Moskva, Novosibirsk, Jekaterinburg, Irkutsk a Bajkal. Zúčastnite sa pútavých prednášok v Bratislave, Banskej Bystrici alebo v Poprade.
17.3.2019
Verejné a školské knižnice na Slovensku a v Česku vás pozývajú stráviť noc medzi knihami, a to 29. marca 2019.
16.3.2019
Deviaty ročník rovnodennosti je pomyselným zahájením turistickej sezóny sedleckých pamiatok. Putovanie lúčov zapadajúceho slnka, ktoré v dňoch jarnej a jesennej rovnodennosti dopadajú najväčším oknom priamo na hlavný oltár, môžete pozorovať v stredu 20. marca od 17. hodiny v chráme Nanebovzatia Panny Márie a sv. Jána Krstiteľa.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LICHTENŠTAJNSKO a LUXEMBURSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 18. 3. 2019
sviatok:Eduard