www.infoglobe.sk » Maroko, Rabat – mesto svetiel II

Maroko, Rabat – mesto svetiel II

Publikované: 28.12.2018
V minulej časti o Rabate sme vám povedali niečo o histórii a architektonickom dedičstve tohto mesta. Dnes sa budeme zaujímať o miestnu kultúru.

Rabat bol v Maroku vyhlásený za mesto svetla a hlavné kultúrne mesto kráľovstva. Medzi rokmi 2014–2018 tu bežali rôzne programy, ktoré mali podporiť turizmus a tým aj miestnu ekonomiku. Tieto projekty zahŕňali napríklad rekonštrukciu minule zmienenej Hassanovej veže alebo napríklad výstavbu nových verejných priestorov – botanickej záhrady, Múzea archeológie a prírodných vied alebo opravy ciest či modernizáciu verejnej dopravy.

Rabat

Cato mladší

Keď už spomíname múzeá, v Rabate určite narazíte na niekoľko zaujímavých. Pri návšteve mesta rozhodne pôjdete okolo Múzea moderného umenia Mohammeda VI. Táto inštitúcia bola otvorená len nedávno v roku 2014 a sídli v bielej budove postavenej v období francúzskej koloniálnej nadvlády. Jej fasádu zdobia súčasné maľby. Múzeum sa sústreďuje na výstavu známych marockých umelcov ako Mohamed Ben Ali R’Bati, Ahmed Louardiri alebo Meriem Meziane.

Vynechať by ste určite nemali ani Archeologické múzeum. To má oproti Múzeu moderného umenia dlhšiu tradíciu, pretože bolo otvorené už v roku 1932. Nachádzajú sa v ňom rozsiahle zbierky archeologických nálezov z celej krajiny, a to vrátane objektov, ktoré sa datujú do neolitu, napríklad ostatky neandrtálca alebo objekty z obdobia pred príchodom islamu. Nájdete tu napríklad taniere, poháre či nože. Urobíte si tak lepšiu predstavu o vtedajšom každodennom živote.

Múzeum vystavuje aj antické bronzové predmety vrátane busty Catona mladšieho z 1. storočia nášho letopočtu, rímskeho senátora a vojvodcu, ktorý bol svojho času veľkým politickým nepriateľom Julia Caesara. Okrem toho uvidíte aj sochy z rímskeho obdobia ako hlavu mladého Berbera z obdobia vlády cisára Augusta, postavy rímskych a egyptských bohov Bakcha, Marsa alebo Anubisa.

Volubilis

Druhým významným historickým múzeom je Múzeum histórie a civilizácie Rabatu, založené už v 20. rokoch 20. storočia. Miestne zbierky zahŕňajú predovšetkým lovecké zbrane používané prehistorickým človekom, nálezy z čiastočne odkrytého rímskeho mesta Volubilis nachádzajúceho sa východne od Rabatu a starovekého prístavu Thamusida.

Ďalej odporúčame navštíviť Marocké múzeum telekomunikácie, ktoré je prvým technologickým múzeom v zemi. Jeho zameraním je ukážka vývoja technológií a komunikácie. Uvidíte tu napríklad najstarší marocký telefónny automat a dozviete sa, ako bol zavedený úplne prvý telefón v Maroku tesne po vynájdení tohoto prístroja Škótom Grahamom Bellom v roku 1876.

Múzeum Al-Maghrebské banky

Múzeum Al-Maghrebské banky návštevníkom prezentuje všetky meny, ktoré sa v Maroku historicky používali, a to počínajúc Rímskou ríšou cez dinár používaný dynastiou Almorávidov alebo dirham, ktorý zaviedla Idrisidská dynastia.

GPS: 33°59'15.7"N 6°51'38.7"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: TreasuryTag, Prioryman, Gilgamesh, Nawalbennani, Nawalbennani (2) 

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Maroko, Casablanca – pompézna mešita a art deco
Publikované: 10.4.2015
Zo Senegalu cestujeme na sever k severozápadnej časti afrického kontinentu. Našou destináciou je Maroko. Krajina, kde na takmer pol milióne kilometroch štvorcových žije asi 33 miliónov ľudí.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým brehom Atlantického oceánu I
Publikované: 4.1.2019
Slnko sotva vystúpi nad horizont a Casablanca je už hore. Červené taxíky križujú ulice lemované modernými budovami. Okolo seba ucítite neuveriteľné množstvo energie, ktorá sa samozrejme preleje aj na vás. V Casablance to skrátka žije.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým brehom Atlantického oceánu II
Publikované: 11.1.2019
Než sa spolu vydáme spoznávať ďalšie casablanské pamiatky, predstavíme vám ešte mestskú kultúru.

Maroko, Rabat – mesto svetiel I
Publikované: 21.12.2018
Už v minulosti ste mali možnosť s nami nahliadnuť do Maroka, konkrétne do Rabatu. Dnes sa však do tohoto zaujímavého mesta ponoríme o niečo hlbšie a unikneme tak zime, ktorá u nás panuje.

Maroko: Kúzlo orientu I – Casablanca a Rabat
Publikované: 14.10.2017
Hneď cestou na letisko som sa pozrela na film Casablanca. To úplne zapadalo do scenára môjho výletu. Po štyroch hodinách letu som sa stretla so svojim sprievodcom v Agadire. Po ceste z letiska mi ukázal osvetlenú pevnosť Agadir, po ktorej je mesto pomenované. Postavili ju Portugalci v 15. storočí. Pod ňou na kopci sú krásne osvetlené tri nápisy v arabčine a znamenajú Alah, kráľ a národ. Tri najdôležitejšie pojmy v živote Maročana.

Maroko: Kúzlo orientu II – uličky vo Feze
Publikované: 21.10.2017
Po ceste do Fezu prechádzame cez meknésku planinu, ktorá sa prezýva záhrada Maroka. Rastie tam skoro všetko – melóny, banány, pomaranče, citróny, mandle aj obilie.

Maroko: Kúzlo orientu III – Fez, Meknes a Marrákeš
Publikované: 28.10.2017
V druhej časti Fezu sa ideme pozrieť k Modrej bráne, ktorá je ale z druhej strany zelená. Zelená je totiž farba islamu a modrá je farba Fezu. Všade sa tu predáva množstvo zeleniny, orechov, ďatlí, ale tiež slepice.

Maroko: Kúzlo orientu IV – Marrákeš a Essaouira
Publikované: 4.11.2017
Dnešný deň trávime v Marrákeši, ráno ideme do záhrad Agdal, ktoré pochádzajú z 12. storočia. Založili ich berberskí Almohadi a postavili tu rozmanité vodné nádrže a kanály. Je to najdokonalejšia nádrž v celom Maghrebe. Vďaka tejto nádrži je okolo veľký sad olivovníkov a citrusov. Prichádzame k veľkému rezervoáru naplnenému vodou a v pozadí sa rysuje Vysoký Atlas s vrcholkami pokrytými snehom. Celkový dojem umocňujú vysoké palmy všade navôkol ako na neskutočnom obraze.


Súvisiaca fotogaléria

Maroko – Africká romantika
Chceli by ste zažiť romantické dobrodružstvo? Tak sa vydajte na dovolenku do Maroka, kde vás čaka...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

18.3.2019
Ochutnajte dobrodružstvo na koľajniciach križujúcich mestá Petrohrad, Moskva, Novosibirsk, Jekaterinburg, Irkutsk a Bajkal. Zúčastnite sa pútavých prednášok v Bratislave, Banskej Bystrici alebo v Poprade.
17.3.2019
Verejné a školské knižnice na Slovensku a v Česku vás pozývajú stráviť noc medzi knihami, a to 29. marca 2019.
16.3.2019
Deviaty ročník rovnodennosti je pomyselným zahájením turistickej sezóny sedleckých pamiatok. Putovanie lúčov zapadajúceho slnka, ktoré v dňoch jarnej a jesennej rovnodennosti dopadajú najväčším oknom priamo na hlavný oltár, môžete pozorovať v stredu 20. marca od 17. hodiny v chráme Nanebovzatia Panny Márie a sv. Jána Krstiteľa.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LICHTENŠTAJNSKO a LUXEMBURSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 18. 3. 2019
sviatok:Eduard