www.infoglobe.sk » Maroko, Casablanca – výlet k africkým brehom Atlantického oceánu I

Maroko, Casablanca – výlet k africkým brehom Atlantického oceánu I

Publikované: 4.1.2019
Slnko sotva vystúpi nad horizont a Casablanca je už hore. Červené taxíky križujú ulice lemované modernými budovami. Okolo seba ucítite neuveriteľné množstvo energie, ktorá sa samozrejme preleje aj na vás. V Casablance to skrátka žije.

Toto mesto je hospodárskym centrom Marockého kráľovstva a tiež centrom umenia. Čím to je, že práve v Casblance nachádzajú inšpiráciu mnohí umelci? Možno je to miestnymi budovami v štýle art deco. Každopádne, len málokde na svete narazíte na kozmopolitnejšie mesto.

Žiadny historik zatiaľ nebol schopný jasne určiť, kto založil Casablancu (Anfu). Niektorí tvrdia, že to boli Rimania. Iní, že Feničania, ďalší, že Berberi.

Anfa bola pôvodne miestom, kde sa zhromažďovali piráti a námorníci, ktorí pravidelne útočili na okolo prechádzajúce lode. Tieto praktiky nakoniec ukončili Portugalci, ktorí v druhej polovici 15. storočia podnikli ozbrojenú inváziu, aby ochránili vlastný obchod a Anfu zrovnali so zemou.

Sqala

V 18. storočí začalo miestne osídlenie opäť rozkvitať a bolo nazvané Dar Al Baida, v španielčine Casa Blanca. Na začiatku 20. storočia padlo rozhodnutie vybudovať z Casablanky moderný prístav, ktorý mal počas druhej svetovej vojny značný strategický význam. Okrem iného sa tu odohrala jedna z hlavných konferencií spojeneckých mocností, a to konkrétne v januári 1943, kedy sa tu zišli britský premiér Wiston Churchill, americký prezident Franklin Roosevelt a francúzsky generál Charles de Gaulle.

Vraví sa, že v Casablance má každý dom a každý kameň príbeh. Trebárs taká pevnosť Sqala. Tú dal postaviť v 18. storočí sultán Mohamed ben Abdallah a dnes je miestom, ktoré víta každého návštevníka do svojej reštaurácie. Stále tu však uvidíte staré kanóny, ktoré mieria na more. Pokiaľ budete mať chvíľu čas, urobte si prechádzku do útrob pevnosti, kde na vás čaká príjemná andalúzska záhrada so stromami a exotickými rastlinami.

Sqala

Vynechať by ste nemali ani mešitu Hassana II., ktorú nájdete v starom meste. Samotná budova vďaka svojim gigantickým rozmerom jednoznačne dominuje mestu. Dokončená bola len relatívne nedávno, a to v roku 1993. Jej celková plocha pokrýva dva hektáre a pýši sa najvyšším minaretom sveta. Celkovo je mešita druhou najväčšou na svete.

mešita

Vo vnútri chrámu sa môže naraz modliť až 25 tisíc veriacich, a pokiaľ by ste ešte vzali do úvahy aj nádvorie s výsuvnou strechou, tak sa sem vojde ešte ďalších 80 tisíc ľudí. Ako nemoslimovia sa môžete do mešity vydať na komentovanú prehliadku a verte, že to stojí za to.

GPS: 33°36'31.0"N 7°37'51.7"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Maher27777, Indy beetle, Alina chan, Bastenbas, Brio-En

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Maroko, Rabat – mesto svetiel I
Publikované: 21.12.2018
Už v minulosti ste mali možnosť s nami nahliadnuť do Maroka, konkrétne do Rabatu. Dnes sa však do tohoto zaujímavého mesta ponoríme o niečo hlbšie a unikneme tak zime, ktorá u nás panuje.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým brehom Atlantického oceánu II
Publikované: 11.1.2019
Než sa spolu vydáme spoznávať ďalšie casablanské pamiatky, predstavíme vám ešte mestskú kultúru.

Maroko, Rabat – mesto svetiel II
Publikované: 28.12.2018
V minulej časti o Rabate sme vám povedali niečo o histórii a architektonickom dedičstve tohto mesta. Dnes sa budeme zaujímať o miestnu kultúru.

Maroko: Africké kráľovstvo
Publikované: 24.7.2016
Na našich potulkách svetom tento raz opustíme Európu, aby sme zavítali do Afriky, kde bude naším cieľom Maroko alebo presnejšie Marocké kráľovstvo. Táto severoafrická krajina, v ktorej žije bezmála 32 miliónov obyvateľov je obľúbeným prímorským letoviskom s množstvom pamiatok.

Maroko: Kúzlo orientu II – uličky vo Feze
Publikované: 21.10.2017
Po ceste do Fezu prechádzame cez meknésku planinu, ktorá sa prezýva záhrada Maroka. Rastie tam skoro všetko – melóny, banány, pomaranče, citróny, mandle aj obilie.

Maroko: Kúzlo orientu III – Fez, Meknes a Marrákeš
Publikované: 28.10.2017
V druhej časti Fezu sa ideme pozrieť k Modrej bráne, ktorá je ale z druhej strany zelená. Zelená je totiž farba islamu a modrá je farba Fezu. Všade sa tu predáva množstvo zeleniny, orechov, ďatlí, ale tiež slepice.

Maroko: Kúzlo orientu IV – Marrákeš a Essaouira
Publikované: 4.11.2017
Dnešný deň trávime v Marrákeši, ráno ideme do záhrad Agdal, ktoré pochádzajú z 12. storočia. Založili ich berberskí Almohadi a postavili tu rozmanité vodné nádrže a kanály. Je to najdokonalejšia nádrž v celom Maghrebe. Vďaka tejto nádrži je okolo veľký sad olivovníkov a citrusov. Prichádzame k veľkému rezervoáru naplnenému vodou a v pozadí sa rysuje Vysoký Atlas s vrcholkami pokrytými snehom. Celkový dojem umocňujú vysoké palmy všade navôkol ako na neskutočnom obraze.

Maroko: Kúzlo orientu I – Casablanca a Rabat
Publikované: 14.10.2017
Hneď cestou na letisko som sa pozrela na film Casablanca. To úplne zapadalo do scenára môjho výletu. Po štyroch hodinách letu som sa stretla so svojim sprievodcom v Agadire. Po ceste z letiska mi ukázal osvetlenú pevnosť Agadir, po ktorej je mesto pomenované. Postavili ju Portugalci v 15. storočí. Pod ňou na kopci sú krásne osvetlené tri nápisy v arabčine a znamenajú Alah, kráľ a národ. Tri najdôležitejšie pojmy v živote Maročana.


Súvisiaca fotogaléria

Maroko – Africká romantika
Chceli by ste zažiť romantické dobrodružstvo? Tak sa vydajte na dovolenku do Maroka, kde vás čaka...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

18.3.2019
Ochutnajte dobrodružstvo na koľajniciach križujúcich mestá Petrohrad, Moskva, Novosibirsk, Jekaterinburg, Irkutsk a Bajkal. Zúčastnite sa pútavých prednášok v Bratislave, Banskej Bystrici alebo v Poprade.
17.3.2019
Verejné a školské knižnice na Slovensku a v Česku vás pozývajú stráviť noc medzi knihami, a to 29. marca 2019.
16.3.2019
Deviaty ročník rovnodennosti je pomyselným zahájením turistickej sezóny sedleckých pamiatok. Putovanie lúčov zapadajúceho slnka, ktoré v dňoch jarnej a jesennej rovnodennosti dopadajú najväčším oknom priamo na hlavný oltár, môžete pozorovať v stredu 20. marca od 17. hodiny v chráme Nanebovzatia Panny Márie a sv. Jána Krstiteľa.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LICHTENŠTAJNSKO a LUXEMBURSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 18. 3. 2019
sviatok:Eduard