www.infoglobe.sk » Maroko: Kúzlo orientu II – uličky vo Feze

Maroko: Kúzlo orientu II – uličky vo Feze

Publikované: 21.10.2017
Po ceste do Fezu prechádzame cez meknésku planinu, ktorá sa prezýva záhrada Maroka. Rastie tam skoro všetko – melóny, banány, pomaranče, citróny, mandle aj obilie.

V Meknese sa zastavíme na výborný obed . Naša reštaurácia je v rozprávkovo krásnom arabskom dome. Človek sa tu cíti ako v múzeu. Cédrové vyrezávané stropy, štukatúra, terasky, nádvoria, modro maľované kachličky, ako by ste sa ocitli v rozprávke. A po obede prechádzame mestom okolo brány popísanej kaligrafickým písmom, kde stojí: „Som šťastná brána, pretože tu môžem privítať príslušníkov mnohých národov, ľudí z rôznych krajín.“ Veď práve tu odjakživa bývali pospolu Židia, Arabi, Berberi a ďalšie menšiny v mieri a pohode. Brána je ďalším svedectvom špičkového umenia maurských architektov.

modrá brána vo Feze

Teraz nám zostáva ešte posledných 60 km. Prichádzame po bulvári Hasana II. na vyhliadku na staré mesto Fez. Je tu vyše 200 mešít, 25 synagóg a 15 kostolov. Veľmi tolerantné mesto. Dnes je mesto rozdelené na štyri časti. Ideme teda k tej najstaršej časti, ktorá vyzerá ako obrovské mravenisko. Tradičné miestne domy sa nazývajú rijády, je ich tu 8 000. Táto štvrť je od r. 1978 zapísaná do zoznamu UNESCO. Uprostred vyniká zelená strecha najstaršej univerzity na svete, založenej v roku 802 moslimskou ženou Fatimou. Táto štvrť vždy priťahovala básnikov, hudobníkov a intelektuálov. Na najstaršej univerzite študoval dokonca aj Maimonides, ktorý sa stal neskôr lekárom a filozofom na dvore sultána Saladina v Egypte. Usadili sa tu aj maurskí remeselníci utekajúci pred kresťanskou reconquistou z Andalúzie.

 kráľovský palác

Mesto bolo pre život moslimskej spoločnosti všetkým. Denne sa tu ľudia stretávali na piatich dôležitých miestach. V hammame, u pekára, pri studni, v mešite a v madrase. Uličky boli veľmi úzke a domy veľmi blízko pri sebe, a tak tu býval aj v tých najväčších teplách príjemný tieň. Súčasný kráľ sa snaží vystavať pre svojich poddaných nové obydlia so všetkým štandardom moderného života, ale tým sa stráca tá pôvodná myšlienka súžitia moslimov. V minulosti susedia vedeli, kto má dosť a kto má naopak nedostatok. Stretávali sa predsa pri kúpeli v hammame, pri naberaní vody zo studne, u pekára počas nákupu chleba na každý deň a tiež každý piatok v mešite a pri štúdiách v madrase. Teraz, keď sa ľudia presťahujú do „civilizovaných“ obydlí, bude ich život rovnako izolovaný ako v Európe.

Fez   Fez

Vo Feze je vyše 9 000 uličiek a tovar aj dnes dopravujú osle. Sú tu uličky, kde sa predáva zlato, uličky s hrncami, ďalšie s hodvábom z aloe, s kovovými výrobkami, s kadidlom – to keď sa blížime k hrobke zakladateľa mesta Idrisa II. Jeho otec Idris I. prišiel ako prvý Arab na územie Maroka a so sebou priniesol Islam. Bol totiž pokrvným príbuzným proroka Mohameda. A keďže miestni obyvatelia boli Berberi, tak si ich veľmi naklonil, keď sa oženil s berberskou ženou. Jeho kráľovstvo veľmi rozkvitalo a to poburovalo jeho súčasníka v Bagdade – mocného Al Rašída. To je presne ten krutý kráľ z Rozprávok tisíc a jednej noci, ktorý zabíjal každú ženu, s ktorou mal pomer. Z toho blúdenia v uličkách sa mi až hlava motá. Trhy sa vždy zámerne stavali v krivolakých uličkách, aby bol zákazník zmätený a zablúdil, čím vlastne strávil na tomto mieste omnoho viac času a teda aj viac utratil.

Fez

Návšteva mesta by nebola kompletná bez prehliadky jednej zo 400 koželužní, kde sa stále spracováva koža tradičnou metódou. Postup uvidíme úplne od začiatku a len vďaka vetvičke aromatickej mäty, ktorú si držíme pri nose, sa dá prežiť ten strašný smrad. Tak silný čuchový vnem nikdy inokedy ani nikde inde nezažijete. Hore na terase vidíme kade a v každej z nich prebieha konkrétny postup spracovávania.

koželužňa

GPS: 34°01'48.5"N 5°00'55.9"W

Text: Sylvie Halouzková

Foto: Sylvie Halouzková, Wikimedia Commons: Michal Osmenda

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Maroko: Kúzlo orientu I – Casablanca a Rabat
Publikované: 14.10.2017
Hneď cestou na letisko som sa pozrela na film Casablanca. To úplne zapadalo do scenára môjho výletu. Po štyroch hodinách letu som sa stretla so svojim sprievodcom v Agadire. Po ceste z letiska mi ukázal osvetlenú pevnosť Agadir, po ktorej je mesto pomenované. Postavili ju Portugalci v 15. storočí. Pod ňou na kopci sú krásne osvetlené tri nápisy v arabčine a znamenajú Alah, kráľ a národ. Tri najdôležitejšie pojmy v živote Maročana.

Maroko: Kúzlo orientu III – Fez, Meknes a Marrákeš
Publikované: 28.10.2017
V druhej časti Fezu sa ideme pozrieť k Modrej bráne, ktorá je ale z druhej strany zelená. Zelená je totiž farba islamu a modrá je farba Fezu. Všade sa tu predáva množstvo zeleniny, orechov, ďatlí, ale tiež slepice.

Maroko: Kúzlo orientu IV – Marrákeš a Essaouira
Publikované: 4.11.2017
Dnešný deň trávime v Marrákeši, ráno ideme do záhrad Agdal, ktoré pochádzajú z 12. storočia. Založili ich berberskí Almohadi a postavili tu rozmanité vodné nádrže a kanály. Je to najdokonalejšia nádrž v celom Maghrebe. Vďaka tejto nádrži je okolo veľký sad olivovníkov a citrusov. Prichádzame k veľkému rezervoáru naplnenému vodou a v pozadí sa rysuje Vysoký Atlas s vrcholkami pokrytými snehom. Celkový dojem umocňujú vysoké palmy všade navôkol ako na neskutočnom obraze.

Maroko, Casablanca – pompézna mešita a art deco
Publikované: 10.4.2015
Zo Senegalu cestujeme na sever k severozápadnej časti afrického kontinentu. Našou destináciou je Maroko. Krajina, kde na takmer pol milióne kilometroch štvorcových žije asi 33 miliónov ľudí.

Maroko: Africké kráľovstvo
Publikované: 24.7.2016
Na našich potulkách svetom tento raz opustíme Európu, aby sme zavítali do Afriky, kde bude naším cieľom Maroko alebo presnejšie Marocké kráľovstvo. Táto severoafrická krajina, v ktorej žije bezmála 32 miliónov obyvateľov je obľúbeným prímorským letoviskom s množstvom pamiatok.


Súvisiaca fotogaléria

Maroko – Africká romantika
Chceli by ste zažiť romantické dobrodružstvo? Tak sa vydajte na dovolenku do Maroka, kde vás čaka...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

19.12.2018
Pokiaľ patríte k aktívnym turistom, určite nevynecháte zimné výstupy na vrcholy slovenských hôr. Prinášame vám zopár turistických tipov na výlety, ktoré vám obohatia vianočné obdobie.
18.12.2018
Hrad Špilberk vás pozýva na netradičné dobrodružné prehliadky kazemát. S tabletom v ruke sa vrátite do histórie a zažijete dávne ľudské osudy. Atraktívnou zážitkovou formou spoznáte reálne postavy z dejín kazemát a navyše si zahrajete šifrovaciu hru. Nič podobné na inej českej pamiatke nenájdete.
17.12.2018
Korčuliarska sezóna nám pomaly, ale iste začala a my vám prinášame prehľad klzísk v Bratislave a okolí, kde sa môžete do sýtosti vyšantiť.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ARMÉNSKO / GRUZÍNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:streda 19. 12. 2018
sviatok:Judita
dnes:
streda 19.12.
0 °C
zajtra:
štvrtok 20.12.
-2 °C