www.infoglobe.sk » Maroko: Kúzlo orientu IV – Marrákeš a Essaouira

Maroko: Kúzlo orientu IV – Marrákeš a Essaouira

Publikované: 4.11.2017
Dnešný deň trávime v Marrákeši, ráno ideme do záhrad Agdal, ktoré pochádzajú z 12. storočia. Založili ich berberskí Almohadi a postavili tu rozmanité vodné nádrže a kanály. Je to najdokonalejšia nádrž v celom Maghrebe. Vďaka tejto nádrži je okolo veľký sad olivovníkov a citrusov. Prichádzame k veľkému rezervoáru naplnenému vodou a v pozadí sa rysuje Vysoký Atlas s vrcholkami pokrytými snehom. Celkový dojem umocňujú vysoké palmy všade navôkol ako na neskutočnom obraze.

Potom pokračujeme k vznešeným hrobkám mocného rodu Saadovcov. Práve na nich veľmi žiarlil sultán Moulay Ismail, a preto nechal ich hrobky zamurovať. Náhodne ich objavili Francúzi, ktorí tade prelietali v 20. storočí. Ich najvýznamnejším vládcom bol Ahmed Al Mansour, čo znamená víťazný.

medina   mesita koutubia v marakesi

Potom prechádzame židovskou štvrťou do paláca Bahia, ktorý patril veľkému vezírovi. Ten sa zamiloval do dcéry ministra vojny a vzal si ju za svoju štvrtú manželku. A práve podľa nej je palác pomenovaný. Navštevujeme tu izby jeho manželiek, priestorný hárem, záhrady a jeho prijímaciu sálu a tiež súkromné izby. Vezír tu mával slepých hudobníkov, aby nemohli pozorovať jeho súkromný život. Služobníci tu nesmeli hovoriť nahlas, aby nerušili jeho pokojnú rodinnú atmosféru, a tak sa naučili dohovárať gestami, tak ako v Istanbule v paláci Topkapi.

palác Bahia   palác Bahia

Odpoludnia sa vrháme do víru najslávnejšej mediny Maroka, uprostred ktorej je námestie Mŕtvych, ktoré inšpirovalo mnohých spisovateľov a maliarov. Je to tu skutočná exotika, predavači na seba kričia, ľudia tlieskajú akrobatom, hady sa zvíjajú po svojich majiteľoch. Na souku alebo trhu sa predáva korenie, korene bylín pre lekárstvo, mágiu a kozmetiku. Zoženiete tu aj koreň mandragory, antimonit na očné tiene a býval tu aj trh s otrokmi. Z peknej poschodovej kaviarničky si fotím celé slávne námestie ako na dlani. Pri západe slnka prichádzame k mešite Koutubia, teda jednému z troch pamätníkov almohadskej dynastie. Koutubia znamená kníhkupci, pretože tí tu predávali svoje knihy a z ich príspevkov bola postavená mešita. Dnes sú tu len malé stĺpy a nosné múry.

námestie Mŕtvych v Marrákeši

Ešte nás čaká pobrežie Atlantiku a kúzelné mesto Essaouira, ktoré je známe pestrou históriou. Essaouiru preslávili krásne a chytré ženy, ktoré odtiaľ unášali lupiči. Tí ich potom predávali sultánom do ich háremov. Mesto založili Berbery a neskôr sa sem priplavili Feničania a vzájomne si vymieňali svoj tovar. Do Essaouiry sa prisťahovali aj Židia, keď boli prepustení z babylonského zajatia, a následne tu predávali svoje drahocenné šperky a zlato. Žili tu tí najslávnejší šperkári na svete. Svoje stopy tu zanechali aj Gréci a neskôr Rimania.

Essaouira

Prehliadku začíname panoramatickou zastávkou nad mestom, kde sa nám ako na dlani rozprestiera oceán. Potom už pozdĺž promenády a okolo pláže vchádzame do mesta, kde prebývali v 70. rokoch hippies a kde mali koncert aj Rolling Stones a Oasis. Veľmi populárne miesto. Dnes tu pozorujeme mnoho surferov, konajú sa tu aj majstrovstvá vo windsurfingu. My vystúpime u prístave, kde začínajú hradby mesta. Je tu mohutná bašta a veľká a elegantná vstupná brána s nápisom v arabčine. Od námestia začína krásny labyrint souku s milými predavačmi obrazov, šperkov, sôch a mnohých tých krásnych vecí, ktoré nepotrebujete, ale dokážu ozdobiť váš život. Essaouira ma svojim kúzlom a svoju nespútanou atmosférou úplne pohltila. Na tvári cítim slaný vietor a ten pohľad si chcem zapamätať navždy.

Essaouira   Essaouira

GPS: 31°30'51.7"N 9°46'18.8"W

Text a foto: Sylvie Halouzková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Maroko: Kúzlo orientu I – Casablanca a Rabat
Publikované: 14.10.2017
Hneď cestou na letisko som sa pozrela na film Casablanca. To úplne zapadalo do scenára môjho výletu. Po štyroch hodinách letu som sa stretla so svojim sprievodcom v Agadire. Po ceste z letiska mi ukázal osvetlenú pevnosť Agadir, po ktorej je mesto pomenované. Postavili ju Portugalci v 15. storočí. Pod ňou na kopci sú krásne osvetlené tri nápisy v arabčine a znamenajú Alah, kráľ a národ. Tri najdôležitejšie pojmy v živote Maročana.

Maroko: Kúzlo orientu II – uličky vo Feze
Publikované: 21.10.2017
Po ceste do Fezu prechádzame cez meknésku planinu, ktorá sa prezýva záhrada Maroka. Rastie tam skoro všetko – melóny, banány, pomaranče, citróny, mandle aj obilie.

Maroko: Kúzlo orientu III – Fez, Meknes a Marrákeš
Publikované: 28.10.2017
V druhej časti Fezu sa ideme pozrieť k Modrej bráne, ktorá je ale z druhej strany zelená. Zelená je totiž farba islamu a modrá je farba Fezu. Všade sa tu predáva množstvo zeleniny, orechov, ďatlí, ale tiež slepice.

Maroko: Africké kráľovstvo
Publikované: 24.7.2016
Na našich potulkách svetom tento raz opustíme Európu, aby sme zavítali do Afriky, kde bude naším cieľom Maroko alebo presnejšie Marocké kráľovstvo. Táto severoafrická krajina, v ktorej žije bezmála 32 miliónov obyvateľov je obľúbeným prímorským letoviskom s množstvom pamiatok.

Maroko, Casablanca – pompézna mešita a art deco
Publikované: 10.4.2015
Zo Senegalu cestujeme na sever k severozápadnej časti afrického kontinentu. Našou destináciou je Maroko. Krajina, kde na takmer pol milióne kilometroch štvorcových žije asi 33 miliónov ľudí.


Súvisiaca fotogaléria

Maroko – Africká romantika
Chceli by ste zažiť romantické dobrodružstvo? Tak sa vydajte na dovolenku do Maroka, kde vás čaka...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Farby jesene

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Kniha Rozprávanie ruského pútnika + sada vitamínov
2. cena:
Elegantná dámska kabelka a prívesok
3. cena:
Termopohár, magnetka a muzikálové CD
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby na dve noci v 4* hoteli Piroška (Maďarsko)
2. cena redakcie:
Poukážka na 5 vstupov do LADY FITNESS s profesionálnym trénerom a k tomu špeciálne nápoje zdarma
3. cena redakcie:
Luxusný príbor značky Berndorf

Aktuality:

23.9.2018
V týchto dňoch sa v Bardejovských kúpeľoch dokončila obnova turistického okruhu Ostrá Hôrka. Turistický chodník má spolu 3 okruhy, najväčší meria 3,5 km, stredný 1,5 km a najmenší 1 km. Slúžiť bude bežkárom, horským cyklistom i turistom a vhodný je aj na prechádzky rodín s deťmi.
22.9.2018
V národnej prírodnej rezervácii Soos, ktorú spravuje Mestské múzeum Františkovy Lázně, vznikne nové návštevnícke centrum s bádateľňou, prírodnou učebňou a zázemím.
21.9.2018
Aj tento rok sa môžete tešiť na festival vedy - Európsku noc výskumníkov, ktorý sa uskutoční v posledný septembrový piatok (28.9.) v mestách: Bratislava, Banská Bystrica, Žilina, Košice a Poprad.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BULHARSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 23. 9. 2018
sviatok:Zdenka
dnes:
nedeľa 23.9.
20 °C
zajtra:
pondelok 24.9.
16 °C