www.infoglobe.sk » Maroko: Kúzlo orientu III – Fez, Meknes a Marrákeš

Maroko: Kúzlo orientu III – Fez, Meknes a Marrákeš

Publikované: 28.10.2017
V druhej časti Fezu sa ideme pozrieť k Modrej bráne, ktorá je ale z druhej strany zelená. Zelená je totiž farba islamu a modrá je farba Fezu. Všade sa tu predáva množstvo zeleniny, orechov, ďatlí, ale tiež slepice.

Ďalšou zastávkou je kráľovský palác so siedmimi bránami, ktoré symbolizujú dni v týždni. Hneď vedľa paláca stojí židovská štvrť Mellah. Na domoch v tejto štvrti obdivujem krásne andalúzske balkóny. Dodnes je tu mnoho obchodníkov predávajúcich všetko možné.

Meknes

Dnes ideme do Meknesu, ktorý založil Moulay Ismail. Bol to desný tyran, ktorý dokonca prehlásil, že jeho poddaní sú ako krysy. Napriek tomu bol celkom schopným sultánom a chcel sa vyrovnať svojmu súčasníkovi Ľudovítovi XIV. Dokonca si trúfol požiadať o ruku jeho dcéru, ale bol zdvorilo odmietnutý. Ako veľmi sa musela Ľudovítova dcéra vyľakať pri predstave, že by sa stala súčasťou sultánovho háremu, asi ani netreba spomínať. Uspokojil sa teda s tým, že namiesto dcéry mu nechal Ľudovít doviesť hodiny. Taktiež mal mnoho stajní s nádhernými žrebcami, nezaprel v sebe berberskú krv. Za svojej vlády nechal vystavať mesto Meknes a tiež skutočne znamenitú bránu Al Mansur. Brány boli dôkazom prosperity a bohatstva mesta, a preto na nich sultánom tak veľmi záležalo.

Meknes

Po prehliadke Meknesu nás čaká dlhá cesta až do „perly juhu“ Marrákeša. Krajina sa rýchlo mení, prechádzame malými dedinkami a okolo rozsiahlych lesov plných korkovníkov. Neskôr sa lesy zmenia na eukalyptové, poskytujúce príjemný tieň. Tie za 20 rokov zlepšia veľmi nekvalitnú pôdu, na ktorej sa potom môže aj niečo pestovať. Potom už nasleduje pustá krajina, kde ľudia pestujú lány opuncií, pretože by tu už nič iné v tak vyprahnutej a slnkom rozpálenej pôde ani nevyrástlo. A o niečo neskôr sa už pred nami zdvíha pohorie Atlas a hlboké údolia plné rozkvitnutých oleandrov. Po niekoľkých hodinách cesty vchádzame do Beni Melah, kde sa trochu ponaťahujeme v krásnej záhrade na kopci nad mestom.

záhrady Beni Melah   záhrady Beni Melah

Z okienka vidím prvé skupinky paliem a farba piesku sa odrazu premenila zo zlatistej na ružovú až červenú. To je jasné znamenie toho, že o chvíľu budeme v cieli. Obranné hradby mesta sú z utlačenej hliny a merajú 12 km, sú vysoké až 9 m a ich hrúbka dosahuje 2 m. Táto krásna oáza so 100 000 ďatľovými palmami nás čaká s otvorenou náručou ako pútnikov. Dodnes je v Marrákeši vyše 200 karavansarajov – hotelov pre karavány. Sú nepredajné súkromným osobám, aby v nich mohli jednotliví obchodníci predávať svoj tovar a zarobiť si na živobytie. Vyprahnutá pustina sa konečne zmení na zelenú oázu. Preto aj mešity v týchto končinách pripomínajú mramorovú oázu so stĺpmi, ktoré nahrádzajú palmy. V oáze sa všetci hrnú k slávnemu námestiu Mŕtvych. To je srdcom tradičného Marrákeša a dušou marockej rozprávačskej tradície. Tu medzi kaukliarmi, hltačmi ohňa, žonglérmi, rozprávačmi príbehov a akrobatmi ľahko všetci zabudnú na strádanie v púšti. V duchu si predstavím tie koly s hlavami mŕtvych buričov, ktoré lemovali námestie ako strašná výzdoba. Tak si totiž sultán vynútil poslušnosť a podriadenosť poddaných. Takto krotil slobodomyseľné duše Berberov.

pohľad z Marrákeša na Atlas

GPS: (Marrákeš) 31°36'12.9"N 7°58'50.7"W

Text: Sylvie Halouzková

Foto: Sylvie Halouzková, Wikimedia Commons: Asemlal, Bernard Gagnon

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Maroko, Casablanca – výlet k africkým brehom Atlantického oceánu II
Publikované: 11.1.2019
Než sa spolu vydáme spoznávať ďalšie casablanské pamiatky, predstavíme vám ešte mestskú kultúru.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým brehom Atlantického oceánu I
Publikované: 4.1.2019
Slnko sotva vystúpi nad horizont a Casablanca je už hore. Červené taxíky križujú ulice lemované modernými budovami. Okolo seba ucítite neuveriteľné množstvo energie, ktorá sa samozrejme preleje aj na vás. V Casablance to skrátka žije.

Maroko, Rabat – mesto svetiel II
Publikované: 28.12.2018
V minulej časti o Rabate sme vám povedali niečo o histórii a architektonickom dedičstve tohto mesta. Dnes sa budeme zaujímať o miestnu kultúru.

Maroko, Rabat – mesto svetiel I
Publikované: 21.12.2018
Už v minulosti ste mali možnosť s nami nahliadnuť do Maroka, konkrétne do Rabatu. Dnes sa však do tohoto zaujímavého mesta ponoríme o niečo hlbšie a unikneme tak zime, ktorá u nás panuje.

Maroko: Kúzlo orientu IV – Marrákeš a Essaouira
Publikované: 4.11.2017
Dnešný deň trávime v Marrákeši, ráno ideme do záhrad Agdal, ktoré pochádzajú z 12. storočia. Založili ich berberskí Almohadi a postavili tu rozmanité vodné nádrže a kanály. Je to najdokonalejšia nádrž v celom Maghrebe. Vďaka tejto nádrži je okolo veľký sad olivovníkov a citrusov. Prichádzame k veľkému rezervoáru naplnenému vodou a v pozadí sa rysuje Vysoký Atlas s vrcholkami pokrytými snehom. Celkový dojem umocňujú vysoké palmy všade navôkol ako na neskutočnom obraze.

Maroko: Kúzlo orientu II – uličky vo Feze
Publikované: 21.10.2017
Po ceste do Fezu prechádzame cez meknésku planinu, ktorá sa prezýva záhrada Maroka. Rastie tam skoro všetko – melóny, banány, pomaranče, citróny, mandle aj obilie.

Maroko: Kúzlo orientu I – Casablanca a Rabat
Publikované: 14.10.2017
Hneď cestou na letisko som sa pozrela na film Casablanca. To úplne zapadalo do scenára môjho výletu. Po štyroch hodinách letu som sa stretla so svojim sprievodcom v Agadire. Po ceste z letiska mi ukázal osvetlenú pevnosť Agadir, po ktorej je mesto pomenované. Postavili ju Portugalci v 15. storočí. Pod ňou na kopci sú krásne osvetlené tri nápisy v arabčine a znamenajú Alah, kráľ a národ. Tri najdôležitejšie pojmy v živote Maročana.

Maroko: Africké kráľovstvo
Publikované: 24.7.2016
Na našich potulkách svetom tento raz opustíme Európu, aby sme zavítali do Afriky, kde bude naším cieľom Maroko alebo presnejšie Marocké kráľovstvo. Táto severoafrická krajina, v ktorej žije bezmála 32 miliónov obyvateľov je obľúbeným prímorským letoviskom s množstvom pamiatok.

Maroko, Casablanca – pompézna mešita a art deco
Publikované: 10.4.2015
Zo Senegalu cestujeme na sever k severozápadnej časti afrického kontinentu. Našou destináciou je Maroko. Krajina, kde na takmer pol milióne kilometroch štvorcových žije asi 33 miliónov ľudí.


Súvisiaca fotogaléria

Maroko – Africká romantika
Chceli by ste zažiť romantické dobrodružstvo? Tak sa vydajte na dovolenku do Maroka, kde vás čaka...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

18.3.2019
Ochutnajte dobrodružstvo na koľajniciach križujúcich mestá Petrohrad, Moskva, Novosibirsk, Jekaterinburg, Irkutsk a Bajkal. Zúčastnite sa pútavých prednášok v Bratislave, Banskej Bystrici alebo v Poprade.
17.3.2019
Verejné a školské knižnice na Slovensku a v Česku vás pozývajú stráviť noc medzi knihami, a to 29. marca 2019.
16.3.2019
Deviaty ročník rovnodennosti je pomyselným zahájením turistickej sezóny sedleckých pamiatok. Putovanie lúčov zapadajúceho slnka, ktoré v dňoch jarnej a jesennej rovnodennosti dopadajú najväčším oknom priamo na hlavný oltár, môžete pozorovať v stredu 20. marca od 17. hodiny v chráme Nanebovzatia Panny Márie a sv. Jána Krstiteľa.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LICHTENŠTAJNSKO a LUXEMBURSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 18. 3. 2019
sviatok:Eduard