www.infoglobe.sk » Taliansko, Rím – výlet mimo hlavnej sezóny II – Vatikán

Taliansko, Rím – výlet mimo hlavnej sezóny II – Vatikán

Publikované: 16.3.2017
Asi žiadna prehliadka Ríma by sa neobišla bez návštevy slávneho mestského štátu – Vatikánu. Jedná sa o najmenší a najmenej obývaný štát na svete. Každoročne však láka milióny turistov na prehliadku najrôznejších múzeí, Sixtínskej kaplnky či baziliky sv. Petra. Celé územie je ohraničené hradbami a v súhrne sa skladá z Vatikánskych záhrad, Svätopeterského námestia, baziliky sv. Petra, Apoštolského paláca a následne ďalších kultúrne významných budov.

K Vatikánu sa dá priblížiť asi všetkými druhmi mestskej hromadnej dopravy. My sme si zvolili metro, a to kvôli dobrej prehľadnosti trás, ktoré sú navyše zobrazené takmer na každej turistickej mape. Z našej východzej zastávky Roma Termini sme sa dostali linkou A na stanicu Ottaviano – S. Pietro. Odtiaľ sme pokračovali ulicou Via Ottaviano cez Pizza Risorgimento a ulicu Via di Porta Angelica až k samotnému vstupu do Vatikánu – konkrétne na Svätopeterské námestie. Mapa tu takmer netreba, pretože stačí ísť smerom ako väčšina ďalších turistov. O chvíľu sú už vidieť hradby tohoto mestského štátu. Navyše tu je plno bezpečnostných pracovníkov, ktorí vám s čímkoľvek ochotne pomôžu.

výhľad z kupole baziliky, Vatikánske záhrady

Villa Medici   výhľad z kupole baziliky, Vatikánske záhrady

Vstup na Svätopeterské námestie je zdarma a nie sú tu žiadne kontroly. Jedná sa o prvý okamžik, kedy máte možnosť prehliadnuť si hlavnú časť Vatikánu v celej jeho kráse. Je však ale jedno miesto, ktoré vám ponúkne ešte lepší výhľad – bazilika sv. Petra, ktorá dominuje celému námestiu. My sme mali primárne v pláne navštíviť kupolu tejto baziliky, a to kvôli už zmienenému slávnemu výhľadu, ale zvažovali sme aj prehliadku Sixtínskej kaplnky. Avšak kvôli úmorným radom sme nakoniec zostali len pri návšteve baziliky. Minimálne celú polovicu námestia totiž tvoria davy ľudí čakajúcich na kontrolu batožiny, aby po nej mohli pokračovať do baziliky sv. Petra či na iné slávne miesta. Ani so vstupenkou zakúpenou online sme sa nemohli dostať dovnútra skôr než po hodinovom čakaní v rade. Kontrola prebieha obdobne ako na letisku, no je o niečo miernejšia. Pitie tu je povolené, ale dajte si pozor na veľké ruksaky – s tými by vás dovnútra nemuseli pustiť. Ruksaky sú zakázané priamo na ceduliach, avšak tie menších rozmerov vôbec nikto nerieši.

Svätopeterské námestie   Svätopeterské námestie, šialene dlhé rady ľudí

Svätopeterské námestie   Svätopeterské námestie

Vstup do baziliky sv. Petra je zdarma a vo vnútri je na väčšine miest možné fotiť. Jedná sa o ohromnú stavbu (jedna z najväčších bazilík na svete) vybudovanú za vlády cisára Konštantína I. Veľkého. V priebehu času prešla ďalšími rekonštrukciami a úpravami, s ktorými je spojené aj meno slávneho talianskeho umelca Michelangela (predovšetkým freska Posledný súd v Sixtínskej kaplnke).

bazilika sv. Petra

Po návšteve interiéru baziliky sme sa vydali do kupole. Vstupné je 6 eur bez výťahu a 8 eur s výťahom. Odporúčam využiť výťah, pretože aj tak musíte absolvovať šialené množstvo schodov – táto prehliadka nie je vhodná pre starších alebo chorých ľudí, výstup je pomerne náročný. Ešte nebola hlavná sezóna a tým pádom ani toľko návštevníkov, preto kto potreboval, urobil si v priebehu výstupu pauzu. Samotná vyhliadka cez Svätopeterské námestie je po výstupe skvelou odmenou. Navyše sa na samotnom vršku kupole rozprestrie pred vami celý Rím a je tu tiež možnosť občerstvenia. Vráťme sa však späť na námestie. Ako bonus môžete odoslať pohľadnicu priamo z vatikánskej pošty – sú tu k dispozícii štýlové známky s charakteristickými náboženskými motívmi.

v bazilike sv. Petra   v bazilike sv. Petra

pod kupolou baziliky sv. Petra

výhľad z kupole baziliky sv. Petra na Svätopeterské námestie   pod kupolou baziliky sv. Petra

Od Vatikánu sme sa peši presunuli k Anjelskému hradu (Castel Sant´Angelo) – na pravý breh rieky Tiber. Táto kruhová stavba slúžila pôvodne ako mauzóleum cisára Hadriána. Pred hradom spája druhý breh Tiberu nemenej slávny Anjelský most (Ponte Sant´Angelo), ktorý kedysi slúžil ako popravisko. Je z neho krásny výhľad na kupolu baziliky sv. Petra aj na susediaci most Viktora Emanuela II. (Ponte Vittorio Emanuele II.). Z mostu sme pokračovali na krásne barokové námestie Piazza Navona, ktoré je len kúsok od ďalšej význačnej rímskej stavby – Pantheonu, ktorý leží na Piazza della Rotonda. Tento chrám patrí k najvýznamnejším antickým pamiatkam. Jeho stavba započala roku 29 pred naším letopočtom za Marca Vipsania Agrippa. Vstup do chrámu je zdarma.

Anjelský most

Anjelský hrad   Anjelský hrad, pohľad z Anjelského mostu

most Viktora Emanuela II., v pozadí bazilika sv. Petra, pohľad z Anjelského mostu

Od Pantheonu sme vyrazili na Piazza di Spagna, kde sa nachádzajú slávne Španielske schody a Berniniho fontána Barcaccia. Schody zakončuje kostol Trinitá dei Monti zo 16. storočia. Len pár krokov od kostola stojí Vila rodu Medicejských (Villa Medici). Poslednou zastávkou počas prechádzky bolo námestie Piazza del Popolo.

Piazza del Popolo   Piazza Navona

Pantheon   Berniniho fontána Barcaccia, Španielske schody, kostol Trinitá dei Monti

GPS: 41°54'08.3"N 12°27'19.0"E

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko, Rím: Nápady a inšpirácie na eurovíkend v meste plnom (proti)kladov
Publikované: 26.10.2015
Máte na starom kontinente svoju obľúbenú krajinu alebo turistickú oblasť? Pre nás je to jednoznačne Rím! Pýtate sa prečo? Tak to je otázka, na ktorú stručne odpovedať nedokážeme. Naozaj dobrých dôvodov by sme asi dokázali vymenovať desiatky.

Taliansko, Orvieto – história tesaná do tufu II
Publikované: 29.6.2018
Tento piatok sa ešte na skok vrátime do 20tisícového umbrijského mesta.

Taliansko, Orvieto – história tesaná do tufu
Publikované: 22.6.2018
Sto kilometrov severne od Ríma leží umbrijské mesto Orvieto. Vyníma sa vysoko nad údolím rieky Paglia. Mesto založili dávni Etruskovia. Neskôr sa z neho stala významná pevnosť, a to najmä vďaka svojej strategickej polohe. Dnes pozostáva z dvoch častí. Staré mesto je vyššie položené, tá novšia časť, kde vystúpite z vlaku alebo kde zaparkujete svoje auto, leží v údolí. Aby ste sa dostali do historického centra, môžete použiť napríklad lanovku. Tam nájdete väčšinu turistických atrakcií.

Taliansko, Tivoli – mesto nádherných vil
Publikované: 8.6.2018
Kedysi Tibur, dnes Tivoli. Šesťdesiattisícové mesto nájdete približne 30 kilometrov východne od Ríma v Sabinskej pahorkatine. Cisár Augustus si toto miesto veľmi obľúbil. Utekal sem pred parným rímskym letom, aby sa nadýchal chladného vzduchu.

Taliansko, Ostia – závan histórie
Publikované: 30.3.2018
Jari sa tento rok akosi nechce prísť, a tak sa oplatí zamieriť niekam, kde je počasie o čosi prívetivejšie. Ako cieľ dnešnej cesty sme si preto vybrali talianske mestečko Ostia, ktoré bolo v minulosti známe ako najdôležitejší rímsky prístav niekoľko kilometrov od Tyrrhenského mora a dnes ako druhé najväčšie vykopávky v Taliansku (prvé sú Pompeje).

Taliansko, Amalfitana – za slnkom na juh Talianska II
Publikované: 26.1.2018
Dnes pokračujeme v našom výlete po oblasti, z ktorej sa vám bude asi ťažko vracať domov.

Taliansko, Amalfitana – za slnkom na juh Talianska I
Publikované: 19.1.2018
Dnes sa pozrieme do talianskeho regiónu Kampánia. Túto prevažne kopcovitú krajinu nájdete na juhu krajiny. Kampániu budete milovať. Jej pobrežie je nádherné, história bohatá a jedlo návykové. To celé je zabalené do krásnej prírody a navyše je tento región ako perlami posiaty kúzelnými mestečkami.

Taliansko, Florencia – mesto umeleckých velikánov
Publikované: 15.12.2017
Dnes sa vrátime do talianskej Florencie, aby sme sa spoločne pozreli na ďalšie zaujímavé miesta.

Taliansko, Siena – renesančné mestečko
Publikované: 1.12.2017
Na mape nájdeme Sienu v centrálnom Toskánsku, regióne, ktorý bol kolískou renesancie a ktorého obyvatelia sú pre svoju regionálnu uvedomelosť často považovaní za národ v národe.

Taliansko, Bologna - monumentálna bazilika a ďalšie pamiatky
Publikované: 17.11.2017
V dnešnom článku sa opäť budeme venovať krásnej Bologni.

Taliansko, Pisa – okolo slávnej veže
Publikované: 27.10.2017
V staroveku bola Pisa významným rímskym prístavom. Avšak rieka Arno sa od tej doby zaniesla bahnom a medzi Pisou a morom tak vznikla desaťkilometrová medzera. Určite však Pisu poznáte ako domov slávnej šikmej veže, ale možno už neviete, že okrem nej sa medzi hlavné pamiatky zaraďuje aj cintorín Campo Santo alebo miestna katedrála.

Taliansko, okolie Ríma – Frascati a Ostia Antica
Publikované: 6.4.2017
Náš posledný deň v Ríme vhodný pre výlet do okolia sme využili hneď dvojnásobne a navštívili dve úplne odlišné miesta. Po nadšení z Villa d‘Este sme sa rozhodli vydať ešte do mestečka Frascati, kde sa nachádza Villa Aldobrandini. Frascati leží 20 km juhovýchodne od Ríma a pravidelne sem jazdí vlak z Roma Termini. Cesta trvá pol hodiny a pozor si treba dať len na to, že vlak vychádza z pomerne vzdialeného nástupišťa, takže rozhodne nevyrážajte na nástupište na poslednú chvíľu.

Taliansko, okolie Ríma – návšteva Tivoli (Villa d'Este, Villa Adriana)
Publikované: 30.3.2017
V nedeľu sme se rozhodli opustiť rušný Rím a vydať sa na návštevu mestečka Tivoli, ktoré je vzdialené asi 40 km. V minulosti slúžilo toto mesto na rekreačné účely bohatých Rimanov, ktorí si tu stavali svoje letné sídla. Teraz však turistov najviac láka návšteva veľkolepej renesančnej vily – Villa d'Este.

Taliansko, okolie Ríma – návšteva etruskej nekropole Banditaccia u Cerveteri
Publikované: 23.3.2017
Keďže sme do Ríma išli na päť dní, rozhodli sme sa podniknúť tiež niekoľko výletov do okolia. Po porade v turistickom centre sme sa vydali navštíviť mestečko Cerveteri, ktoré sa nachádza približne 40 km od Ríma v regióne Lazio. Do stanice Marina di Cerveteri sa dostanete vlakom za necelú hodinku (jazdí niekoľkokrát denne zo stanice Roma Termini). Potom je potrebné dôjsť na autobusovú zastávku (cca 100 metrov od stanice), odkiaľ jazdí zadarmo mikrobus až do historického centra Cerveteri (na námestie Piazza Aldo Moro) a cesta trvá okolo 20 minút.

Taliansko, Rím – výlet mimo hlavnej sezóny I
Publikované: 9.3.2017
Rozmýšľali sme, či vôbec sú zima a začiatok jari vhodné termíny pre pobyt v Ríme, ale výsledne sa to ukázalo ako skvelý variant. V Ríme v tom čase nie je hlavná sezóna, takže ubytovanie je podobne ako letenky podstatne lacnejšie, nepredierate sa davmi turistov (aj keď s ďalšími návštevníkmi minimálne vo Vatikáne a na hlavnej vlakovej stanici aj tak počítajte), a navyše utečiete do nádherného počasia. Aj keď zrána bývalo trošičku mrazivo, slnko tu má naozaj silu a počas poludnia sa teploty väčšinou vyšplhali až na 18 °C, takže sme chodili len v mikine (a niektorí turisti nosili už aj krátke nohavice a tričko).

SVET: Cestovateľské novinky na letiskách i mimo nich
Publikované: 22.1.2020
Bratislavské letisko si tento rok pre cestujúcich pripravilo viacero noviniek. Azda tou najlepšou sú pravidelné letecké linky na grécke ostrovy Korfu a Rodos.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

3.7.2020
Nenechajte si ujsť úžasné výstavy a podujatia počas tohto leta v Slovenskom národnom múzeu. Azda najväčším lákadlom pre návštevníkov bude svetová výstava Poklad Inkov, ktorá sa koná v priestoroch Bratislavského hradu.

1.7.2020
Len nedávno bola spustená online platforma Behaj s rozumom, kde si môže ktokoľvek stiahnuť zaujímavú trať na Slovensku a ísť si ju zabehnúť, prípadne ju využiť ako príjemnú prechádzku v prírode.
29.6.2020
Európska komisia spustila novú webovú platformu týkajúcu sa voľného pohybu resp. cestovania po celej Európe, ktorá obsahuje nielen základné informácie o šírení koronavírusu, ale aj o aktuálnych opatreniach daného štátu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 4. 7. 2020
sviatok:Prokop
dnes:
sobota 4.7.
26 °C
zajtra:
nedeľa 5.7.
29 °C