www.infoglobe.sk » Argentina: Vodopády Iguacú

Argentina: Vodopády Iguacú

Publikované: 13.11.2008
Nádherné vodopády Iguacú sa nachádzajú na hranici Brazílie s Argentínou. Svojou šírkou prekonajú Viktóriine vodopády a svojou výškou Niagarské vodopády. Neďaleko tohto úchvatného prírodného úkazu stojí aj megalomanské technické dielo – hydroelektráreň Itaipú.

IquacuV zarámovaní bujným morom rastlinstva juhoamerického dažďového pralesa sa valia ílovo žlté vodné haldy rieky Rio Iguacú. Zdá sa, že je to rieka ako stovky iných na latinskoamerickom kontinente. Význam tohto vodného toku, ako pohraničnej rieky nestojí zdanlivo za zmienku; vo svojej strednej časti tvorí na úseku zhruba 100 km hranicu medzi Argentínou na juhu a Brazíliou na severe. Skôr než rieka v mieste styku Iquacuhraníc troch štátov – Brazílie, Argentíny a Paraguaja – konečne vplynie do veľtoku Paraná, je jej idyla náhle ukončená krajinným zlomom. Cez skalnú hranu čadiča sa vlny rieky Iguacú rútia cez dva mohutné kamenné stupne vysoké až 70 metrov za mohutného hrmenia do priepasti. To sú vodopády rieky Iguacú, Saltos do Iguacú. So svojimi asi 275 jednotlivými Iquacukaskádami sú vedľa slávnych kanadsko-amerických Niagarských vodopádov a vedľa Viktóriiných vodopádov na rieke Zambezi medzi Zambiou a Zimbabwe v Afrike najúžasnejším prírodným divadlom tohto druhu. V štvorkilometrovej šírke sa dunivo valia vodné masy do hlavnej strže kosákovitého tvaru, dlhej viac než 1 km, ktorá sa na svojom južnom konci nazýva Čertova roklina a ďalej pretekajú kaňonom. Spenené masy vody sa rútia cez mohutné skalné stupne a napĺňajú roklinu večným revom. Tony vody sa s hrmením a so zdanlivou ťažkopádnosťou valia do priepasti cez hrany vodopádov a všetko zahaľujú do iskriaceho oparu. Jednotlivé prúdy vodopádu si do skaly vyryli

Iquacu panorama

 svoje cesty a súvisle sa rútia do hlbín koryta rieky Iguacú. Ešte aj vo veľkej vzdialenosti je stále počuť dunenie tohto grandiózneho vodného úkazu, ktorým každú sekundu preteká 1750 m3 vody, čo by stačilo na naplnenie stredne veľkého plaveckého bazénu až po okraj. Skalné stupne Iquacua kaňon, do ktorého sa rieka Iguacú vlieva, vznikli zlomom v 1600 m silnej doske z vulkanické horniny, ktorá sa nazýva Paraná-Basalte a pokrýva plochu väčšiu než jeden milión km2. Je tak jedným z najväčších vyvretých útvarov na Zemi. Aj keď vodopády Saltos do Iguacú, ktoré z časti patria k Brazílii a z časti k Argentíne, nie sú tak slávne ako Niagarské alebo Viktóriine vodopády, sú predsa len húfne vyhľadávané turistami. Po malých mostoch Iquacunad stržou sa môžu návštevníci prejsť pozdĺž celej rady vodopádov alebo sa môžu dať odviesť ľahkými motorovými člnmi až do tesnej blízkosti priepasti. Vrtuľníky ponúkajú príležitosť pozorovať fantastické predstavenie zo vzduchu a dva hotely neďaleko vodopádov umožňujú pobyt v tomto chránenom území.

Prírodný zázrak Iguacú však má konkurenciu zo severu v podobe „technického zázraku“. Na hraniciach medzi Paraguajom a Brazíliou – vo vzdialenosti iba 40 km od Iquacuvodopádov Iguacú – postavili oba štáty na rieke Paraná jednu z najväčších vodných elektrární sveta: elektráreň Itaipu. Najskôr bol odvedený tok rieky do nového koryta. Pomocou asi 8 miliónov kg trhaviny bol počas dvoch rokov v skale prerazený dva kilometre dlhý, 50 m široký a 90 m hlboký kanál: ide o najväčší riečny obchvat, ktorý kedy bol človekom uskutočnený. Stavba vlastnej elektrárne začala roku 1979, v roku 1983 bola dokončená. Hrádza je dlhá 7,7km; samotná dĺžka hlavného priehradného múru je 1,2km, jeho šírka je skoro 100 metrov. Dvadsaťosem turbín s výkonom 14 000 megawattov dodáva dve tretiny množstva elektrickej energie, ktorá bola kedysi vyrábaná v celej Brazílii. Vodopády Iguacú však stále zostávajú aj s menšími rozmermi väčšou atrakciou.

Iquacu panorama

 

Text: J. Štantejský a Monumete der Welt

Foto: Wikimedia Commons, Fabien 1309, Herr stahlhoefer, Tcbcuritiba, Nanosmile, č.2, Mario Roberto Duran Ortiz, č.2, Seltharis, Nilsf 

Preklad: O. Kubáčková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Argentína, pamiatky UNESCO I.
Publikované: 17.3.2009
Poďte sa s nami zoznámiť s WH UNESCO v Argentíne. Nachádza sa tu 8 rôznorodých lokalít, ktoré dokážu pri pohľade „z oka do oka“ naplniť dušu pútnika úžasom i rozjímaním. Majú však moc osloviť aj človeka, ktorý sa s nimi zoznamuje v prítmí svojej izby.

Argentina: Tierra del Fuego - Ohňová zem I.
Publikované: 8.6.2011
Na území veľkom ako Česká republika sa nachádza jedinečné miesto našej modrej planéty s kútmi krásnej a nedotknutej prírody.

Argentina: Tierra del Fuego - Ohňová zem II.
Publikované: 15.6.2011
Dnešný článok je venovaný najjužnejšiemu mestu sveta Ushuaie

Viete, že? Najvyšší vodopád sveta
Publikované: 1.5.2011
Vodopády sú často fascinujúcim divom prírody aj napriek tomu, že sa jedná o celkom prirodzený jav obyčajnej padajúcej vody. Je v tom niečo elektrizujúce, keď sa masy vody s každou sekundou za zlovestného hukotu presúvajú o desiatky ba stovky metrov do kaňonov, strží a priepastí. A my sa dnes vydáme za tým úplne NAJvyšším! Viete, že najvyšší vodopád sveta bol objavený až v roku 1935?

Viete, že? NAJ vodopády ČR
Publikované: 24.7.2011
Vodopády nie sú len doménou škandinávskych krajín, ale naopak tvoria tiež významnú súčasť českej prírody. Dnes sa pozrieme na dva najzaujímavejšie a samozrejme najvyššie vodopády Českej republiky.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 26. 4. 2024
sviatok:Jaroslava
dnes:
piatok 26.4.
4 °C
zajtra:
sobota 27.4.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X