www.infoglobe.sk » Argentína, pamiatky UNESCO I.

Argentína, pamiatky UNESCO I.

Publikované: 17.3.2009
Poďte sa s nami zoznámiť s WH UNESCO v Argentíne. Nachádza sa tu 8 rôznorodých lokalít, ktoré dokážu pri pohľade „z oka do oka“ naplniť dušu pútnika úžasom i rozjímaním. Majú však moc osloviť aj človeka, ktorý sa s nimi zoznamuje v prítmí svojej izby.

UNESCO – organizácia OSN pre výchovu, vedu a kultúru - vyberá od roku 1975 do zoznamu svetové kultúrne a prírodné dedičstvo, najrôznejšie kultúrne a prírodné pamiatky. Jedná sa napr. o rôzne stavby či skupiny budov, pamätníky, ale i napr. jaskynné obydlia, ktoré majú výnimočnú svetovú hodnotu z hľadiska dejín, umenia či vedy. Rovnako tak zaraďuje do zoznamu i prírodné, biologické, geologické či fyziografické javy, majúce výnimočnú hodnotu estetickú, vedeckú či prírodnú, ako napr. národné parky, vrchy či jazerá. Všetky vybrané argentínskeJaskyňa rúk pamiatky medzi ne bezo sporu patria.

Jaskyňa rúk (1999)

GPS: 47°09'S, 70°40'W

Cueva de las Manos, Rio Pinturas

Jaskynné umenie, ktoré vzniklo pred 10 000 až 1 000 rokmi. Na stenách jaskyne umenia sa nachádzajú farebné - červené , biele, čierne alebo žlté - negatívne i pozitívne odtlačky ľudských rúk. Sú tu znázornené i zvieratá, napr. Lama guanaco, ktorá je v oblasti stále bežná, rovnako ako lovecké výjavy, či geometrické vzory. Maľby vytvorili domorodí lovci - zberači, tu žijúci až do príchodu Európanov v 18. až 19. stor. Jaskyňa leží v provincii Santa Cruz, v národnom parku, v opustenom údolí rieky Rio Pinturas.

Jezuitskej misie u kmeňa GuaraniJezuitské misie u kmeňa Guarani (1983, 1984, 1986)

Jesuit Missions of the Guaranis: San Ignacio Mini ( 27°15'S,55°32'W), Santa Ana, Nuestra Señora de Loreto a Santa Maria Mayor (27°33'S,55°30'W), v Argentíne, spolu so São Miguel das Missões v Brazílii ( 28°33'S,54°33'W).

Pozostatky 5-tich jezuitských misií a indiánskych osád kmeňa Guarani, ktoré vznikli v tropickom pralese v 17. - 18. storočí. Každá z nich je charakteristická zvláštnosťou usporiadania.
Hlavný komplex pamiatok je v mestečku San Ignacio v provincii Misiones asi 3 km od rieky Rio Paraná. Nachádzajú sa tu zvyšky kláštora. Ďalšie z pamiatok sú menšieho rozsahu. Jezuitské misie boli opustené, keď boli jezuiti v 18. stor. vyhnaní z týchto oblastí a tak sú dnes často hlboko v pralese. Ďalší ucelenejší komplex, zahrnutý do tejto oblasti je v malom meste São Miguel das Missões v južnej Brazílii.
Jezuitskí misionári, okrem iného, chránili miestne obyvateľstvo pred prenasledovaním zo strany španielskych a portugalských obchodníkov s otrokmi.


Katedrála GórdobaJezuitský komplex v Cordobe (2000)

GPS: 31°25'14" S, 64°11'28" W

Jesuit Block and Estancias of Córdoba

Centrum bývalej jezuitskej provincie Paraguay s univerzitou, kolujú, kostolom a sídlom Spoločenstva Ježišovho, postavené misionármi z Buenos Aires. Spoločne s piatimi poľnohospodárskymi usadlosťami, zriadených na prevádzkovanie celého projektu, v ktorých sa nachádzajú pozostatky náboženských a svetských stavieb. V každej farme bol postavený kostol a fara, okolo ktorých vyrástli mestá, ako napr. Alta Gracia (31°39'26" S, 64°26'4" W), alebo naopak zanikli. Napr. San Ignacio.
Jezuitský blok, Cordobské centrum, spoločne s ostatnými usadlosťami, je možné navštíviť po tzv. ceste jezuitských Estancias, dlhé cca 250 km.
Vznik sa datuje od roku 1615. V r. 1767, boli síce jezuiti dekrétom kráľa Karola III. vyhnaní, univerzitu však prevzali františkáni, ktorí v práci pokračovali do roku 1853, kedy sa správa opäť vrátila jezuitom. Jedná sa o ukážku náboženského, spoločenského i ekonomického spôsobu života v Južnej Amerike po dobu viac ako 150 rokov, v 17. - 18. storočí.


 Los Glaciares (1981)

 GPS: 50°00'S,73°15'WLos Glaciares

Nacional Los Glaciares je národný park v provincii Santa Gruz, v argentínskej Patagónii, zahrňujúca oblasť s rozlohou 4 459 km2. Vyhlásený v roku 1937, r. 1981 bol prehlásený za svetové dedičstvo UNESCO. Patrí medzi najväčšie NP v Argentíne. Z 30% je pokrytý ľadom z 47 veľkých a mnoho menších ľadovcov, z ktorých 13 odteká smerom k Atlantiku. Ide celosvetovo o najväčšie zaľadnené územie po Antarktíde a Grónsku, navyše s nízkou nadmorskou výškou. Studené podnebie a oceánsky vzduch tu vytvárajú zrážky, ktoré neustále primŕzajú na ľadovcoch a stávajú sa tak ich súčasťou. Ľad odráža modré svetlo, zatiaľ čo iné farby pohlcuje. Tento "modrý ľad" je príznačný pre oblasť Los Glaciares.
Park sa dá rozdeliť na dve časti, podľa dvoch veľkých, pretiahnutých jazier nachádzajúcich sa čiastočne na jeho území. Na juhu sa rozprestiera najväčšie argentínske jazero, Lago Argentíno, 1 466 km2, dlhé 160 km, do ktorého okrem niekoľkých menších, stekajú tri z najväčších ľadovcov, Viedma Lakeperito Moreno Glaciar, ľadovec Upsala a Spegazzini. Po jazere je možné dostať sa loďou až pod ľadovce.
Severnú polovicu tvorí jazero Viedma Lake 1 100km2 s ľadovcom rovnakého mena a s niekoľkými ľadovcami menšími. Sú tu veľmi populárne trekkingové a horolezecké trasy, vrátane Mount FitzRoy a Cerro Torre. V tejto oblasti, vo vysokohorských partiách, sú dodnes nevyjasnené hranice medzi Argentínou a Chile.
El Calafate (50°20'S,72°16'W), ležiace na brehu jazera Argentína je východiskovým miestom do južnej časti parku a El CHaltén (49°20'S,72°53'W) v severnej časti, na úpätí FitzRoye. Susedným, priliehajúcim parkom je N.P. Torres del Paine (50°59'S,72°30') na Chilskej strane.

 

Text: Oliver Kucka

Foto: Wikimedia Commons, Christov Berger, Mariano, Juan, Pablo D. Flores, Heretiq, NASA  



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Argentina: Vodopády Iguacú
Publikované: 13.11.2008
Nádherné vodopády Iguacú sa nachádzajú na hranici Brazílie s Argentínou. Svojou šírkou prekonajú Viktóriine vodopády a svojou výškou Niagarské vodopády. Neďaleko tohto úchvatného prírodného úkazu stojí aj megalomanské technické dielo – hydroelektráreň Itaipú.

Argentina: Tierra del Fuego - Ohňová zem I.
Publikované: 8.6.2011
Na území veľkom ako Česká republika sa nachádza jedinečné miesto našej modrej planéty s kútmi krásnej a nedotknutej prírody.

Argentina: Tierra del Fuego - Ohňová zem II.
Publikované: 15.6.2011
Dnešný článok je venovaný najjužnejšiemu mestu sveta Ushuaie

Svet: UNESCO rozšírilo svoj zoznam
Publikované: 5.7.2011
Organizácia Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) pridala na zoznam ohrozeného prírodného dedičstva tropické dažďové pralesy v Hondurase a Indonézii.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2024
sviatok:Jela
dnes:
piatok 19.4.
5 °C
zajtra:
sobota 20.4.
7 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X