www.infoglobe.sk » Viete, že? Najvyšší vodopád sveta

Viete, že? Najvyšší vodopád sveta

Publikované: 1.5.2011
Vodopády sú často fascinujúcim divom prírody aj napriek tomu, že sa jedná o celkom prirodzený jav obyčajnej padajúcej vody. Je v tom niečo elektrizujúce, keď sa masy vody s každou sekundou za zlovestného hukotu presúvajú o desiatky ba stovky metrov do kaňonov, strží a priepastí. A my sa dnes vydáme za tým úplne NAJvyšším! Viete, že najvyšší vodopád sveta bol objavený až v roku 1935?

V našom putovaní po svetových NAJ sa dnes pozrieme až do juhoamerickej Venezuely, čo bude, myslím, zároveň prvé zastavenie na tomto kontinente v rámci nášho nekonečného seriálu. A reč bude o najväčšom vodopáde sveta, monumentálnom Salto del Ángel.

Príbeh o objavení tohto vodopádu je spätý s postavou pilota, dobrodruha a v tomto prípade aj objaviteľa, Američana Jimmyho Crawforda Angela, ktorý sa do neprebádaných končín venezuelskej džungle 16. novembra 1933 vydal s túžbou vyhľadať predovšetkým nálezisko drahých kovov a len ťažko mohol očakávať, že ho v džungli čaká niečo omnoho pôsobivejšie ...         

Pri oblete jednej zo stolových hôr zbadal zo svojho dvojplošníka množstvo potokov, ktoré cez okraj rozoklanej náhornej plošiny padali do nekonečnej hlbiny dažďového pralesa. Pri jednom z obletov stuhol úžasom. Z hornej hrany ostrého skalného zrázu sa s mohutným burácaním rútila masa vody, ktorá prehlušila aj rev motora prieskumného letúna. V tej chvíli ešte Angel nevedel, že objavil dosiaľ najvyšší vodopád sveta.

Po návrate do Caracasu podal všetkým túto ohromujúcu správu a za niekoľko rokov sa do neprebádanej oblasti Diablovej hory vrátil na väčšiu výpravu, ktorá však mohla skončiť katastrofou, keďže jeho letún sa počas pristávacieho manévru doslova zaboril do rozmáčanej pôdy, ktorá sa ako jediná v hustom pralese náhornej plošiny zdala ako spevnená plocha, vhodná k pristátiu. Pilot, jeho manželka a dvaja priatelia prežili, ale čakala ich strastiplná cesta do jednej z domorodých dedín, odkiaľ sa dostali späť do civilizácie. Letún zostal zakliesnený v močaristom teréne až do roku 1970, kedy ho za pomoci armádneho vrtuľníka vyslobodili. Stroj Flamingo G-2-W bol potom ako symbol objavenia vodopádu deponovaný pred halou letiska Ciudad Bolívar v rovnomennom venezuelskom meste, ktoré je tiež najlepším východiskovým miestom pre súčasné výpravy k najvyššiemu svetovému vodopádu. Priamo k nemu potom cestovateľa dopraví vyhliadkové lietadlo, ktoré sa takmer dotýka hrany skalného masívu. Presná replika Angelovho lietadla bola dodatočne vystavená aj na mieste pamätného stroskotania.

Rokom 1933 však nijako slávna história vodopádu nezačala. Nález musela potvrdiť až expedícia vedená Ruthom Robertsonom, ktorá sa na motorových kanoe vydala kaňonom rieky Churún až v roku 1949. Objavila niečo, čo domorodí obyvatelia poznali už odnepamäti pod menom Kerepakupai merú.

Salto Angel leží na území národného parku Canaima pri rieke Rio Churun, ktorá je prítokom rieky Caroni v povodí Orinoca. Oblasť sa nachádza neďaleko venezuelskej hranice s Brazíliou a Guyanou.   

Podľa všetkých meraní vodopád dosahuje výšku úctyhodných 979 m, čo je 18x viac než majú vodopády Niagarské. Nerušeným pádom tu voda klesá celých 807 metrov! Sila prúdu však nie je stála, počas daždivých období sa celá oblasť ponorí do mokradín, naopak v parných letných dňoch sa väčšina slabého prúdu vody vyparí skôr, než dopadne do údolia. V tej dobe je tiež prístupný ohromný skalný amfiteáter pri päte vodopádu, ktorý tu počas miliónov rokov modelujúca padajúca rieka vyhĺbila. Masy vody vrhajúce sa z kolmej skalnej steny sú počuť až do vzdialenosti 50 kilometrov. Najbližšia cesta je od vodopádu vzdialená na 200 km, ale ani tento fakt by Vás nemal pripraviť o vskutku nezabudnuteľný zážitok, ktorý vám sprostredkujú miestne cestovné kancelárie.

 

text: Jan Chaloupka

foto: Wikimedia Commons,  Poco , Guillermo Ramos Flamerich , Jlazovskis

preklad: Zuzana MegerssováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Venezuela, Caracas – metropola na brehu Karibiku I.
Publikované: 26.12.2014
Opäť zostaneme na americkom kontinente. Avšak teraz sa presunieme južnejšie, vydáme sa do Venezuely. Mnohí z vás budú pravdepodobne poznať Venezuelu prevažne v spojení s už zosnulým diktátorom Hugom Chávezom, alebo pre fakt, že krajina je jedným z najväčších svetových producentov ropy.

Viete, že? Najväčší ľadovec sveta
Publikované: 11.9.2011
Putovanie za najväčším ľadovcom sveta nás tentoraz zavedie do Patagónskych Ánd, kde sa nachádza vskutku impozantný prírodný útvar hodný pripomenutia.

Viete, že? NAJ vodopády ČR
Publikované: 24.7.2011
Vodopády nie sú len doménou škandinávskych krajín, ale naopak tvoria tiež významnú súčasť českej prírody. Dnes sa pozrieme na dva najzaujímavejšie a samozrejme najvyššie vodopády Českej republiky.

Viete, že? Mesto na streche sveta
Publikované: 10.7.2011
Návšteva v najvyššie položenom meste sveta, trocha tradícií a zaujímavostí z drsného života obyvateľov bolívijských hôr.

Viete, že? Najvyššia budova sveta
Publikované: 5.6.2011
V dnešnom putovaní za zaujímavosťami a svetovými unikátmi sa vyberieme do Dubaja. Našim cieľom bude tentoraz najvyššia budova sveta - Burdž Chalífa.

Viete, že? Najväčšia stanica Európy
Publikované: 17.4.2011
Európske cestovanie sa dá len ťažko predstaviť bez železnice, ktorej kolískou je síce Veľká Británia, ale najväčší rozkvet a nárast komfortu zažívajú skôr dráhy pevninské. Medzi hlavných európskych prepravcov patria predovšetkým francúzske SNCF resp. spolkové Deutsche Bahn. My dnes navštívime najväčšiu a najmodernejšiu stanicu súčasnej Európy - hlavný železničný svätostánok Nemecka.

Viete, že? Najväčšia parná lokomotíva sveta
Publikované: 3.4.2011
V posledných stretnutiach sme sa venovali predovšetkým zaujímavým miestam, architektúre a životnému štýlu a teraz je teda vhodný čas zablúdiť opäť do sveta techniky a dopravy. Našou dnešnou témou bude najväčšia a najdlhšia parná lokomotíva, ktorá kedy po svete jazdila.

Viete, že? Najväčší cirkus sveta
Publikované: 20.3.2011
Cirkus, svet artistov, groteskných umelcov, tisíce najazdených kilometrov a zastávok, ktoré si snáď ani nie je možné zapamätať. Cirkus, ako miesto úžasu, nadšenia, okúzlenia i strachu. Tak nejako by sa dalo v skratke popísať putovanie umenia, pozlátkovú parádu či umenie svetských kočovníkov, ktoré je však v posledných desaťročiach na ústupe.

Viete, že? Najstarší štát a mesto sveta
Publikované: 6.3.2011
Keď sa povie najstaršia civilizácia, asi i laik bude poznať približnú odpoveď, ale čo keď sa vás niekto opýta, ktorý zo súčasných štátov je najstarší? Ktoré územie či mesto je v histórii najdlhšie osídlené? Na tieto a iné otázky sa dnes pokúsime odpovedať.

Viete, že? Najväčšia loď sveta
Publikované: 27.2.2011
Kráľovná všetkých morí, plávajúce letovisko či impozantný stroj. Tak nejako by sa mohol volať dnešný článok nášho NAJ seriálu a reč nebude o ničom menšom, ale o najväčšej lodi sveta, ktorá snáď ani neznesie priezvisko rekreačná. Dnešok teda strávime na palube Oasis of the Seas – impozantnej lodi, ktorej podstatná časť vznikala aj v Českej republike.

Viete, že? Najväčšie zlaté bane sveta
Publikované: 30.1.2011
Zlato, fenomén, ktorý v ľuďoch aj dnes vyvoláva neprekonateľnú túžbu po jeho vlastníctve, dobývaní a obchodovaní s ním. Každý z nás má niečo zlatého, nech už je to prsteň po babičke, zubný mostík, či ako súčasť extra vodivého spoja medzi mikroprocesormi v našom počítači. Zlato bolo oddávna platidlom, rovnako ako podnetom mnohých svárov, vojen a dobyvačných výprav.

Argentina: Vodopády Iguacú
Publikované: 13.11.2008
Nádherné vodopády Iguacú sa nachádzajú na hranici Brazílie s Argentínou. Svojou šírkou prekonajú Viktóriine vodopády a svojou výškou Niagarské vodopády. Neďaleko tohto úchvatného prírodného úkazu stojí aj megalomanské technické dielo – hydroelektráreň Itaipú.

Venezuela, Caracas – metropola na brehu Karibiku II.
Publikované: 2.1.2015
V druhej časti nášho seriálu o Caracase začneme tam, kde sme minule skončili, a to pri stanici metra Capitolio, ktorá nás dostane k na pohľad najkrajším historickým budovám v meste.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 1. 6. 2020
sviatok:Žaneta
dnes:
pondelok 1.6.
21 °C
zajtra:
utorok 2.6.
19 °C