www.infoglobe.sk » HoryZonty ponúknu silné príbehy už v októbri

HoryZonty ponúknu silné príbehy už v októbri

Publikované: 2.10.2018
Už o necelý mesiac sa v Trenčíne bude konať festival dobrodružných filmov HoryZonty. Hlavný program sa síce začína vo štvrtok 8. novembra, ale prvú festivalovú chuťovku pripravili organizátori už v sobotu 20. októbra v podobe inšpiratívnej hostky Dagmar Svátekovej.

festival Horyzonty

Dagmar Sváteková bola celkom normálnou 29-ročnou matkou na materskej. Všetko sa zmenilo v jeden letný večer. Vrátila sa domov z behu a po tom, ako sa jej pravdepodobne upchala cievka v hlave, upadla na dva týždne do kómy. Lekári jej dávali len desaťpercentnú šancu na prežitie. Po prebudení sa nemohla pohnúť. Nanovo sa učila prijímať potravu i komunikovať. Hoci zostala odkázaná na invalidný vozík, nevzdávala sa. Začala tancovať spoločenské tance, dokonca sa jej do určitej miery podarilo pohyb obnoviť. Verila, že dokáže posunúť hranicu možností ďalej a nevzdala sa ani vo chvíľach, keď už nevládala. „Je to silný príbeh silnej ženy. Verím, že bude inšpiráciou a motiváciou pre mnohých zdravých ľudí,“ myslí si riaditeľka HoryZontov Mária Dutková.

Dagmar Sváteková

Nebude to po prvýkrát, kedy sa v rámci podujatia predstaví divákom hosť s hendikepom. „Určite ani posledný,“ hovorí hlavná organizátorka, ktorá ani zďaleka nezdieľa postoj väčšinovej spoločnosti voči zdravotne znevýhodneným občanom. Z tohto dôvodu sa pred piatimi rokmi rozhodla do programu festivalu zaradiť sekciu s názvom Umenie a šport v živote zdravotne postihnutých, v rámci ktorej sa trenčianskemu publiku prihovárajú hostia, ktorí sú príkladom, že aj život s hendikepom môže byť dobordružstvom.

Druhým hosťom sekcie bude Denis Kučera. Jeho doménou je cvičenie s vlastnou váhou (workout). V tejto oblasti dokáže cviky, ktoré majú problém zvládnuť mnohí zdraví športovci. „Verím, že práve prostredníctvom tohto hosťa sa nám podarí osloviť mladú generáciu,“ hovorí Dutková o mladíkovi, ktorého prezentácia spolu s workshopom bude v rámci sprievodných podujatí v sobotu 10. novembra v Trenčíne pri Váhu v blízkosti Zátoky pokoja.

Súčasťou sekcie, ktorá sa koná aj vďaka podpore Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, budú aj tvorivé dielne, workshopy a súťaže. Jedno z týchto podujatí, kreatívny workshop pre deti Tvorenie na ceste, dostane priestor v sobotu 3. novembra v kaviarni Na ceste.

Deťom bude určený tiež workshop Pomysli na zmysly. Formou rôznych hier a aktivít zasvätia v sobotu 10. novembra v priestoroch Kina Hviezda lektorky z trenčianskeho Montassori centra najmenších návštevníkov HoryZontov do spoznávania okolitého sveta neznámym spôsobom. Do sekcie patrí aj premietanie filmov, ktorých témou sú výkony hendikepovaných športovcov, výstava víťazných prác umeleckej súťaže, či výstava fotografií Alzheimer centra z Piešťan.

festival Horyzonty

 

 

Hlavný program festivalu dobrodružných filmov HoryZonty sa začne vo štvrtok 8. novembra. Potrvá tri dni a zastrešovať ho bude Kino Hviezda a Klub Lúč. Trinásty ročník sa koná aj vďaka podpore Mestra Trenčín, Trenčianskeho samosprávneho kraja, Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Audiovizuálneho fondu.

 

 

 

Doplnené:

Súčasťou festivalu dobrodružných filmov HoryZonty je už po piatykrát sekcia Umenie a šport v živote zdravotne postihnutých. V rámci nej sa aj vďaka podpore Ministerstva kultúry Slovenskej republiky publiku predstavia hostia, ktorí sú príkladom, že aj život s hendikepom môže byť dobrodružstvom.

 

V sobotu 20. októbra sa v trenčianskej kaviarni Na ceste návštevníkom HoryZontov prihovorí Dagmar Sváteková. Matka dvoch detí v relatívne mladom veku po náhlej cievnej mozgovej príhode zostala odkázaná na invalidný vozík. Na podujatí porozpráva nielen o svojej vášni k tancu, ktorej prepadla až po nehode, ale aj o tom, že aj na invalidnom vozíku sa dajú prekonávať prekážky, ktoré nám neraz kladie do cesty sám život.

 

Druhým hosťom sekcie bude Denis Kučera. Len dvadsaťpäťročný vozíčkar sa venuje cvičeniu s vlastnou váhou (workoutu). V tejto oblasti dokáže cviky, ktoré majú problém zvládnuť mnohí zdraví športovci. Jeho prezentácia spojená s workshopom bude v rámci sprievodných podujatí HoryZontov v sobotu 10. novembra v Trenčíne pri Váhu v blízkosti Zátoky pokoja.

Denis Kučera

Súčasťou sekcie budú aj tvorivé dielne, workshopy a súťaže. Jedno z týchto podujatí, kreatívny workshop pre deti Tvorenie na ceste, môžu návštevníci navštíviť 3. novembra v kaviarni Na ceste, ktorá je zároveň chránenou dielňou klientov Domova sociálnych služieb v Adamovských Kochanovciach. Aj týmto spôsobom chcú organizátori HoryZontov zapojiť do diania i skupinu ľudí so zdravotným postihnutím a pomáhať tak psychologické bariéry v postoji väčšinovej spoločnosti voči hendikepovaným ľuďom.

 

Deťom bude venovaný aj workshop Pomysli na zmysly. Prostredníctvom rôznych hier a aktivít zasvätia v sobotu 10. novembra v priestoroch Kina Hviezda lektorky z trenčianskeho Montassori centra najmenších návštevníkov HoryZontov do spoznávania okolitého sveta neznámym spôsobom.

 

Súčasťou sekcie bude aj premietanie filmov, ktorých témou sú výkony fyzicky hendikepovaných športovcov, výstava víťazných prác umeleckej súťaže, či výstava fotografií Alzheimer centra z Piešťan.

 

Zdroj a foto: festival HoryzontyDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Slovensko: Trenčín a jeho hradná skala
Publikované: 6.1.2011
Dve vari najväčšie pamätihodnosti západoslovenského krajského mesta Trenčín sú spojené s mohutným skalným bralom. Ide o majestátny Trenčiansky hrad a o unikátny nápis z rímskych čias na úpätí skaly.

Našli sa v cestovaní a každý z nich má k nemu iný prístup. V Starej tržnici sa bude konať trojdňový cestovateľský festival Kaleidoskop
Publikované: 1.5.2019
Prejsť svet na trabante alebo tuk tuku? Zdolať všetky osemtisícovky bez kyslíka? Potápať sa so žralokmi či žiť na ropnej plošine uprostred mora? Tieto, ale aj mnoho ďalších zážitkov prinesie nový cestovateľský festival Kaleidoskop, ktorý sa bude konať od stredy 15. do piatka 17. mája v Starej tržnici. Nezvyčajné cestovateľské zážitky a inšpiratívne príbehy jeho hostí prenesú návštevníkov na všetky kontinenty sveta.

SR: Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice
Publikované: 2.5.2013
Trenčianske Teplice sú malé kúpeľné mesto učupené pod Strážovskými vrchmi, takže z každej strany ich obklopujú kopce plné zelene. Za liečivými účinkami sírnych prameňov sem prichádzajú ľudia z rôznych častí sveta.

SR, Trenčianske Teplice – jedinečné kúpeľné mestečko I.
Publikované: 19.10.2016
Unavení z každodenných povinností bežného života sme sa rozhodli zobrať si dovolenku a vydať sa niekam za oddychom. Pri prezeraní mapy naše pohľady dopadli na kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice nachádzajúce sa len pár kilometrov od Trenčianskej Teplej.

SR: Trenčianske Teplice – hotel PANORAMA
Publikované: 13.11.2017
Pozývame vás na návštevu nášho novopostaveného hotelu PANORAMA **** v Trenčianskych Tepliciach. Nechajte sa rozmaznávať širokou ponukou našich služieb vrátane wellness centra, kde nájdete bazén, sauny, whirlpool, ľadové vedro, vodné kúpele a mnoho ďalšieho. Vybrať si môžete zo širokej ponuky masáží. V hoteli sa ďalej nachádza reštaurácia Tilia, lobby bar Salvia a záhradná terasa. Samozrejmosťou je kamerou sledované parkovisko a internetové Wi-Fi pripojenie.

SR: Trenčín – majestátny hrad nad Váhom – VIDEO
Publikované: 5.9.2017
Hrad, ktorý kedysi z vysokej skaly strážil údolie rieky Váh, si všimnete už z diaľky a rozhodne by bola škoda po ceste sa na ňom nezastaviť. Za návštevu ale stojí aj samotné mesto Trenčín, ktoré okolo neho postupne vzniklo – okrem iného patrí medzi 3 najstaršie mestá Slovenska. Poďme sa do neho teraz pozrieť.

SR: Trenčín – Matúšovo kráľovstvo
Publikované: 17.4.2014
Na západnom Slovensku pri rieke Váh leží jedno z najstarších slovenských miest, ktoré bolo od pradávna centrom obchodu, hospodárstva i kultúry. Mesto kráľov, módy a tiež najznámejšieho festivalu na Slovensku. Prijmite naše pozvanie na malú prechádzku mestom Trenčín, klenotom stredného Považia.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Trenčianske Teplice – kúpele s orientálnym nádychom
Neďaleko kráľovského mesta Trenčín sa rozprestiera kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice, ktoré je...

SR, Trenčiansky hrad – monument stredného Považia
Neprehliadnuteľná dominanta mesta Trenčín, ktorá oddávna strážila obchodné trasy spájajúce stredo...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

10.12.2019
Olomoucké výstavisko vás v dňoch 12.–15. decembra pozýva do kúzelnej atmosféry vianočnej pohody. Sprievodný kultúrny program je pripravený pre deti aj dospelých, rovnako tak predaj vianočných stromčekov, dekorácií a darčekov. Vstup na akciu je zdarma.
9.12.2019
Príďte si vychutnať osobitné čaro Vianoc na najstaršie trhovisko v meste Trnava. Námestie sv. Mikuláša bude od 13. do 15. decembra 2019 hostiť staré stredoveké remeslá i ručne vyrobený živý adventný kalendár.

8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 10. 12. 2019
sviatok:Radúz
dnes:
utorok 10.12.
3 °C
zajtra:
streda 11.12.
-3 °C