SVET: Cestovanie v tieni koronavírusu

Na začiatok si povieme čo-to o koronavíruse. Jedná sa o označenie štyroch rodov vírov (desiatky druhov), ktoré spôsobujú menej závažné a žiaľ aj závažné ochorenia. S týmito vírusmi sme sa už v minulosti museli vysporiadať. V roku 2002 bol novo objavený tzv. SARS-CoV - pôvodca ochorenia SARS, neskôr v roku 2012 bol objavený nový druh označený MERS-CoV spôsobujúci ochorenie MERS a v súčasnosti (od konca roku 2019) svet postihla epidémia respiračnej choroby COVID-19, ktorú spôsobuje nový typ betakoronavírusu SARS-CoV-2.
Označenie týchto vírusov je odvodené od ich charakteristického usporiadania povrchových štruktúr do tvaru „slnečnej koróny“. Pôvodne boli tieto vírusy známe len, ako pôvodcovia infekcií zvierat, no neskôr sa zistila ich prítomnosť v infekciách aj u človeka. V súčasnosti je SARS-CoV-2 siedmym identifikovaným koronavírusom, ktorý infikuje človeka. Za jeho pôvodný zdroj sa považujú netopiere, ktorých genetická informácia koronavírusov sa zhoduje na 96%.
Ohniskom dnešnej už celosvetovej nákazy bolo čínske mesto Wu-chan, kde koncom roku 2019 dramaticky narástol počet pacientov s príznakmi zápalu pľúc neznámeho pôvodu. Ich ochorenie bolo spájané s miestnymi trhmi, ktoré už v minulosti boli akousi kolískou pandémie SARS (2002), a to z dôvodu slabej hygieny a hlavne neustáleho styku jedla (potravín) so živými zvieratami.
Postupne sa nový typ vírusu rozšíril do ďalších čínskych miest, potom do Thajska, Japonska a následne do desiatok ďalších krajín. V Európe boli prvé prípady hlásené z Francúzska a neskôr z Nemecka. Vo štvrtok 30. januára 2020 vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia globálny stav zdravotnej núdze a v stredu 11. marca bola vyhlásená pandémia.
Medzi základné príznaky ochorenia patrí suchý kašeľ, dýchavičnosť, únava a horúčka. Keďže sa jedná o kvapôčkovú infekciu zabrániť sa jej nekontrolovanému šíreniu dá len zvýšenou osobnou hygienou (napr. časté umývanie rúk, nosenie ochranných pomôcok...), dôkladnou dezinfekciou všetkých spoločenských i verejných priestorov, vyhýbaním sa kontaktu s ľuďmi vo väčších množstvách a tzv. karanténnym režimom. O ďalších ochranných opatreniach sa dočítate TU (EN). Liek alebo účinné očkovanie na tento typ vírusu zatiaľ nie je. Aktuálny stav nakazených, uzdravených a žiaľ aj zosnulých i samotný priebeh v jednotlivých zasiahnutých krajinách nájdete na interaktívnej mape TU.
Koronavírus zasiahol nie len naše zdravie, ale aj ekonomiku – cestovanie nevynímajúc. V súčasnosti sú zrušené viac menej všetky letecké spojenia, ruší sa medzinárodná doprava (osobná), všetky kongresy, festivaly, podujatia, uzatvárajú sa lyžiarske strediská, múzeá, galérie, zoologické záhrady, obchody (okrem potravín, drogérií, novinových stánkov a pod.), ubytovacie i reštauračné zariadenia a mnoho ďalších obdobných inštitúcií a prevádzok. Doslova nastáva jedna z najhorších cestovných kríz, akú sme kedy mali.
Napriek tomu, dobrou správou je, že v Číne sa už šírenie ochorenia podarilo výrazne zastaviť. Pokiaľ budeme v týchto dňoch zodpovední a dodržíme nariadenia štátnych orgánov, určite sa s touto pandémiou rýchlo vysporiadame, aj keď asi už nikdy úplne nevymizne.
Nateraz síce nemôžme vycestovať za dobrodružstvom na druhý koniec sveta, ani si ísť zaplávať niekde k moru, dokonca aj pohyb po horách je obmedzený, no naše okolie isto ponúka pár možností na krátku prechádzku, samozrejme s použitím ochranných pomôcok. Pretože nie na darmo sa hovorí, kde nie je slnko, tam chodí lekár.
V rámci voľných chvíľ sa môžete napríklad začítať aj do našich cestovateľských inšpirácií, ktoré vás aspoň na chvíľku prenesú do známych aj menej známych miest.
Text a zdroj: redakcia, WHO, SAV, MZ SR, Wikipedia.org
Foto: redakcia, pixabay.com
Diskusia k článku (0) |
Vložiť nový príspevok
Súvisiace články

Čína, Šanghaj – bohaté centrum Východu – VIDEO

SVET: Kalendárové medzinárodné a svetové dni II.

EURÓPA: Posielanie pohľadníc stále nevyšlo z módy

EURÓPA: Komerčná letecká doprava 2020

SVET: Rebríček najsilnejších pasov sveta 2021

SVET: Unikátna prechádzka po amerických národných parkoch

SR, ČR: Nevšedné PSČ a zvládanie koronakrízy

SR: Turistický sprievodca mestom i svetom

SVET: portál Infoglobe na Instagrame a 1500+ stiahnutí aplikácie pre cestovateľov

SVET: Spoznajte krajiny roka 2020

Čína, Na štúdiách: Chu-tchiao sia – kde tigre dávajú dobrú noc

Čína, Na štúdiách: Chu-tchiao sia – v ceste koňa a vodopády

Čína, Na štúdiách: Li-ťiang – jedlo, suveníry a turisti

Čína, Na štúdiách: Peking - Letný palác: konečne v lete

Čína: Ako to všetko začalo - Čcheng-tu - "pandie mesto"

Čína: Ako to všetko začalo - športový deň vo veľkom štýle

Čína: Ako to všetko začalo - úplne, ale úplne od začiatku

Čína: dlhá cesta IV. - Hohhot (Chöch chot) I.

Čína: Hongkong ázijský – VIDEO

Čína: Lang-mu-s’ II.

Čína: Na štúdiách - Čcheng-tu: ťažkosti pokračujú

Čína: Na štúdiách – Li-ťiang: vstup zakázaný

Čína: pohľadom novinára - sloboda slova po čínsky alebo internet I.

Čína: Pching-liang na východe provincie Kan-su
Súvisiaca fotogaléria
Lokácia:

Slovenská republika
Partneri:
Sprievodca:
Fotosúťaž:
Česká a slovenská zima
Aktuality:
Do osobitej pozornosti:
Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).
Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:
TIPY NA VÝLETY V BHUTÁNE a BANGLADÉŠI:
Bhután – pozvoľne odhaľované tajomstvá
Bhután - krajina hromových drakov I.
Bhután - krajina hromových drakov II.
Bhután - krajina hromových drakov III.
Bhután - krajina hromových drakov IV.
Bangladéš, Dháka – pamätihodnosti
Bangladéš, Dháka – Ružový palác a iné zaujímavé miesta
Bangladéš, Dháka – hlavné mesto rikší
Všetko dôležité, čo by ste o Bhutáne mali vedieť, nájdete TU a Bangladéši TU.