www.infoglobe.sk » SVET: Cestovanie v tieni koronavírusu

SVET: Cestovanie v tieni koronavírusu

Publikované: 18.3.2020
Dnes vám prinášame trošku netradičný článok o cestovaní, v ktorom sa zameriame na ochorenie COVID-19 vyvolávajúce smútok, strach a paniku vo viac ako 150 krajinách či autonómnych oblastiach sveta.

Na začiatok si povieme čo-to o koronavíruse. Jedná sa o označenie štyroch rodov vírov (desiatky druhov), ktoré spôsobujú menej závažné a žiaľ aj závažné ochorenia. S týmito vírusmi sme sa už v minulosti museli vysporiadať. V roku 2002 bol novo objavený tzv. SARS-CoV - pôvodca ochorenia SARS, neskôr v roku 2012 bol objavený nový druh označený MERS-CoV spôsobujúci ochorenie MERS a v súčasnosti (od konca roku 2019) svet postihla epidémia respiračnej choroby COVID-19, ktorú spôsobuje nový typ betakoronavírusu SARS-CoV-2.

Koronavírus (pixabay.com) - ilustračné fotoOznačenie týchto vírusov je odvodené od ich charakteristického usporiadania povrchových štruktúr do tvaru „slnečnej koróny“.  Pôvodne boli tieto vírusy známe len, ako pôvodcovia infekcií zvierat, no neskôr sa zistila ich prítomnosť v infekciách aj u človeka. V súčasnosti je SARS-CoV-2 siedmym identifikovaným koronavírusom, ktorý infikuje človeka. Za jeho pôvodný zdroj sa považujú netopiere, ktorých genetická informácia koronavírusov sa zhoduje na 96%.

Koronavírus (pixabay.com) - ilustračné fotoOhniskom dnešnej už celosvetovej nákazy bolo čínske mesto Wu-chan, kde koncom roku 2019 dramaticky narástol počet pacientov s príznakmi zápalu pľúc neznámeho pôvodu. Ich ochorenie bolo spájané s miestnymi trhmi, ktoré už v minulosti boli akousi kolískou pandémie SARS (2002), a to z dôvodu slabej hygieny a hlavne neustáleho styku jedla (potravín) so živými zvieratami.

umývanie rúk (pixabay.com) - ilustračné fotoPostupne sa nový typ vírusu rozšíril do ďalších čínskych miest, potom do Thajska, Japonska a následne do desiatok ďalších krajín. V Európe boli prvé prípady hlásené z Francúzska a neskôr z Nemecka. Vo štvrtok 30. januára 2020 vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia globálny stav zdravotnej núdze a v stredu 11. marca bola vyhlásená pandémia.

Tipy na výlety: okolitá prírodaMedzi základné príznaky ochorenia patrí suchý kašeľ, dýchavičnosť, únava a horúčka. Keďže sa jedná o kvapôčkovú infekciu zabrániť sa jej nekontrolovanému šíreniu dá len zvýšenou osobnou hygienou (napr. časté umývanie rúk, nosenie ochranných pomôcok...), dôkladnou dezinfekciou všetkých spoločenských i verejných priestorov, vyhýbaním sa kontaktu s ľuďmi vo väčších množstvách a tzv. karanténnym režimom. O ďalších ochranných opatreniach sa dočítate TU (EN). Liek alebo účinné očkovanie na tento typ vírusu zatiaľ nie je. Aktuálny stav nakazených, uzdravených a žiaľ aj zosnulých i samotný priebeh v jednotlivých zasiahnutých krajinách nájdete na interaktívnej mape TU.

Tipy na výlety: okolitá prírodaKoronavírus zasiahol nie len naše zdravie, ale aj ekonomiku – cestovanie nevynímajúc. V súčasnosti sú zrušené viac menej všetky letecké spojenia, ruší sa medzinárodná doprava (osobná), všetky kongresy, festivaly, podujatia, uzatvárajú sa lyžiarske strediská, múzeá, galérie, zoologické záhrady,  obchody (okrem potravín, drogérií, novinových stánkov a pod.), ubytovacie i reštauračné zariadenia a mnoho ďalších obdobných inštitúcií a prevádzok. Doslova nastáva jedna z najhorších cestovných kríz, akú sme kedy mali.

Tipy na výlety: okolitá prírodaNapriek tomu, dobrou správou je, že v Číne sa už šírenie ochorenia podarilo výrazne zastaviť. Pokiaľ budeme v týchto dňoch zodpovední a dodržíme nariadenia štátnych orgánov, určite sa s touto pandémiou rýchlo vysporiadame, aj keď asi už nikdy úplne nevymizne.

Tipy na výlety: okolitá prírodaTipy na výlety: okolitá príroda

Tipy na výlety: okolitá prírodaNateraz síce nemôžme vycestovať za dobrodružstvom na druhý koniec sveta, ani si ísť zaplávať niekde k moru, dokonca aj pohyb po horách je obmedzený, no naše okolie isto ponúka pár možností na krátku prechádzku, samozrejme s použitím ochranných pomôcok. Pretože nie na darmo sa hovorí, kde nie je slnko, tam chodí lekár.

Tipy na výlety: okolitá príroda

V rámci voľných chvíľ sa môžete napríklad začítať aj do našich cestovateľských inšpirácií, ktoré vás aspoň na chvíľku prenesú do známych aj menej známych miest.

 

Text a zdroj: redakcia, WHO, SAV, MZ SR, Wikipedia.org

Foto: redakcia, pixabay.comDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SVET: Svetové porovnanie cien benzínu
Publikované: 19.4.2021
Cestovanie je úzko prepojené s dopravou. A práve doprava je mnoho ráz najväčšou položkou v rozpočte na dovolenku, preto vám prinášame prehľad cien palív v jednotlivých štátoch sveta.

SVET: Kalendárové medzinárodné a svetové dni II.
Publikované: 29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.

SVET: Rebríček najsilnejších pasov sveta 2021
Publikované: 13.1.2021
Agentúra Henley & Partners aj tento rok zostavila rebríček najsilnejších pasov sveta na základe počtu krajín, ktoré môže navštíviť držiteľ pasu bez nutnosti vybavovania povolení a platenia víz. Samozrejme v roku 2021 bude vysoko pravdepodobná nutnosť preukázania vakcinácie, ktorá bude požadovaná, ako jednotlivými štátmi, tak aj prepravnými spoločnosťami.

SR, ČR: Cestovateľské online večeri pokračujú aj v roku 2021
Publikované: 25.1.2021
Momentálna situácia u nás doma, ale aj vo svete, stále neumožňuje voľne cestovať, zažívať dobrodružstvá či spoznávať rôzne kúty našej planéty. A preto je ideálnym riešením posadiť sa v pohodlí domova k počítaču a pozrieť si online cestovateľské besedy v podaní úžasných prednášateľov.

SVET: Najlepšie miesta sveta pre rok 2021
Publikované: 3.2.2021
Jeden z najznámejších a najuznávanejších cestovateľských časopisov sveta – National Geographic zostavil zoznam najlepších destinácií pre rok 2021, avšak tentoraz ho rozdelil do kategórií udržateľnosť, rodina, dobrodružstvo, príroda a kultúra.

SVET: World Travel Awards pozná víťazov
Publikované: 5.2.2021
Napriek tomu, že v roku 2020 zažil cestovný ruch nebývalý prepad, uskutočnilo sa hlasovanie v prestížnej ankete World Travel Awards. Výsledky v poradí 27. ročníka vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.

Čína, Šanghaj – bohaté centrum Východu – VIDEO
Publikované: 26.12.2017
Najväčšie mesto Číny priťahuje čím ďalej tým väčšiu pozornosť zahraničných návštevníkov. Vďaka tomu, že v Šanghaji môžete získať bezvízové povolenie na vstup na 144 hodín, pokiaľ potom letíte ďalej, máte veľa možností čo v meste pri prestupe navštíviť. Ja som sa tu zastavil na 17 hodín počas cesty na Nový Zéland a rozhodne neľutujem.

SVET: Unikátna prechádzka po amerických národných parkoch
Publikované: 5.4.2020
Pred pár dňami sme vám priniesli informácie o virtuálnych prechádzkach po múzeách či galériách. Dnes budeme v tomto trende pokračovať a tentoraz vám predstavíme vizuálne aj posluchovo úžasnú virtuálnu turistiku po amerických národných parkoch.

SR, ČR: Nevšedné PSČ a zvládanie koronakrízy
Publikované: 20.4.2020
Slovensko i Česká republika sa stále môžu pochváliť, že patria k najbezpečnejším krajinám sveta, čo sa zvládania koronavírusovej pandémie týka. Uvádza to konzorcium komerčných a neziskových organizácií Deep Knowledge Group.

SR: Turistický sprievodca mestom i svetom
Publikované: 6.1.2020
Pokiaľ ste majitelia chytrého telefónu, tak vás dozaista poteší informácia o novej turistickej aplikácií mestom Revúca, ktorá prináša tipy na atraktívne prírodné a kultúrne pamiatky v meste a blízkom okolí, podujatia, prehľad ubytovacích a stravovacích zariadení, užitočné informácie, kontakty a ešte oveľa viac na jednom mieste.

SVET: portál Infoglobe na Instagrame a 1500+ stiahnutí aplikácie pre cestovateľov
Publikované: 3.6.2019
Portál Infoglobe v týchto dňoch nájdete už aj na sociálnej sieti Instagram, kde bude postupne predstavovať nielen prírodné, architektonické či tajuplné miesta na Zemi, ale aj prinášať aktuálne pozvánky na vybrané podujatia.

SVET: Spoznajte krajiny roka 2020
Publikované: 26.2.2020
Jeden zo svetovo najznámejších cestovateľských bedekrov zostavil rebríček desiatich krajín sveta, ktoré by ste rozhodne mali v roku 2020 navštíviť. Ich prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.

Čína, Na štúdiách:  Chu-tchiao sia – kde tigre dávajú dobrú noc
Publikované: 24.10.2015
Aj keď sa zdalo, že nejaký balvan na nás cestou do hostelu skrátka spadnúť musí, vodič nás doviezol v úplnom poriadku a ešte sme zvládli visieť z okienok a fotiť okolitú krajinu, akoby to bola jediná príležitosť. Behom niekoľkých nasledujúcich dní sme však zistili, že tohto miesta sa snáď skutočne nedá nabažiť...

Čína, Na štúdiách: Chu-tchiao sia – v ceste koňa a vodopády
Publikované: 7.11.2015
Zdalo sa, že prebúdzať sa do horských rán naplnených príjemným oparom nás nikdy nemôže omrzieť. V našom hosteli sme spali už niekoľkú noc a pri každých raňajkách na terase pod horskými štítmi sme dumali, či sú aj miestni stále tak okúzlení.

Čína, Na štúdiách: Li-ťiang – jedlo, suveníry a turisti
Publikované: 12.12.2015
Z ticha chrámu skrytého v jednej z uličiek Li-ťiangu sme opäť vykročili medzi davy turistov. Väčšinu z nich tvorili Číňania, ktorí sa radostne vrhali na všakovaké pochutiny – hlohom v cukrovej poleve začínajúc a obrovskými opekanými kosťami končiac.

Čína, Na štúdiách: Peking - Letný palác: konečne v lete
Publikované: 16.1.2016
Hodiny zostávajúce dievčatám (a vlastne aj nám) do odchodu sa dali už celkom ľahko zrátať, ale predsa sme sa rozhodli využiť ich ako sa dá a aj napriek neuveriteľnej horúčave preskúmať z Pekingu maximum.

Čína: Ako to všetko začalo - Čcheng-tu - "pandie mesto"
Publikované: 28.6.2014
Keď som vtedy v Amsterdame čakala na svoj let do Čcheng-tu, odvšadiaľ sa na mňa usmievali hrajúce sa pandy a pozadie tvorilo blankytne modré nebo. Nie. Nebola ani modrá obloha a neboli ani pandy v každom mestskom parku, takže dojem vytvorený plagátmi na letisku sa rýchlo rozplynul. Keď som sa ale trochu rozkukala, rozhodla som sa za pandami vyraziť a vidieť ich konečne na vlastné oči.

Čína: Ako to všetko začalo - športový deň vo veľkom štýle
Publikované: 30.8.2014
Na univerzite v Čcheng-tu už ubehol nejaký ten piatok a dni plynuli viac-menej rovnako, niekedy viac, niekedy menej pokojne. Ani žiadny výlet na obzoru nebol a my sme čakali, čo iného sa bude diať.

Čína: Ako to všetko začalo - úplne, ale úplne od začiatku
Publikované: 22.3.2014
Leto. Horúco. Peking. Horúco. Od výstupu z letiska ma delí už len oválna pečiatka. Ale na tú si ešte budem musieť počkať hodnú chvíľu v rade. Som skrátka zase v Číne.

Čína: dlhá cesta IV. - Hohhot (Chöch chot) I.
Publikované: 20.5.2013
Z Pekingu do Ta-tchungu. Z Ta-tchungu do Hohhotu, hlavného mesta Vnútorného Mongolska, našej druhej zastávky na ceste Čínou. Vybavení instantnými rezancami (ktoré sa čínsky príhodne volajú fang-pien-mien, doslova „pohodlné rezance“) čakáme na Ta-tchungskej stanici a v ruke víťazoslávne držíme lístky, na ktorých je znakmi napísané jing-cuo („tvrdé sedadlá“).

Čína: Hongkong ázijský – VIDEO
Publikované: 16.5.2017
Už som vám ukázal, že Hongkong sa pýši stovkami mrakodrapov a obrovským bohatstvom. Pri moderne to ale našťastie nekončí. Pokiaľ budete pozorní, všimnete si aj množstvo detailov. Detailov, ktoré omnoho častejšie povedú k Ázii než k našej západnej kultúre.

Čína: Lang-mu-s’ II.
Publikované: 12.10.2013
Vyzeralo to, akoby nás chcelo počasie odmeniť za útrapy predchádzajúceho dňa, a tak sme sa prebudili do slnečného rána. Zistili sme tiež, že cez noc úplne rozkopali hlavnú cestu v dedine, takže sme si zvesela zaskákali cez novo vzniknuté priekopy.

Čína: Na štúdiách - Čcheng-tu: ťažkosti pokračujú
Publikované: 4.7.2015
Celé toto rozprávanie, ktoré začalo už v minulom článku, sa postupom času stalo jednou z našich najobľúbenejších historiek. Skrátka – hovoríme o tom, ako sme išli z Čcheng-tu 成都 do Čcheng-tu.

Čína: Na štúdiách – Li-ťiang: vstup zakázaný
Publikované: 3.10.2015
Návštevu juhočínskeho mestečka Li-ťiang 丽江 sme nezačali práve ideálne. Vďaka mojej snahe bývať „medzi miestnymi“ sme medzi nimi bývali možno až príliš. Od samotného historického centra sme boli vzdialení dobrú polhodinu jazdy autom a k nášmu hostelu nešlo ani taxi, nieto pravidelný linkový autobus. Hostiteľka bola – mierne povedané – nie príliš pohostinná a do toho všetkého pršalo, ako keby mal prísť koniec sveta.

Čína: pohľadom novinára - sloboda slova po čínsky alebo internet I.
Publikované: 9.2.2013
Všetci sme si už zvykli, že je Čína ovenčená stovkami superlatívov a naj a nebudem preháňať, keď odhadnem, že túto škálu prvenstiev rozširuje minimálne raz za týždeň o nejakú novinku.

Čína: Pching-liang na východe provincie Kan-su
Publikované: 7.9.2013
„Vstávať, vstávať, vystupovať, sme v Pching-liangu!“ Človeku chvíľku trvá, než sa prebudí natoľko, aby si uvedomil, že to nie je sen, ale že sa ho čínsky sprievodca pokúša upozorniť, že je tam, kam si prial dôjsť, a je na čase opustiť vyhriate miestečko v lôžkovom vagóne.


Súvisiaca fotogaléria

Yangshuo a okolie - Čína
Foto: Amy Challen a Jan Lidmaňský

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

19.4.2021
Cestovanie je úzko prepojené s dopravou. A práve doprava je mnoho ráz najväčšou položkou v rozpočte na dovolenku, preto vám prinášame prehľad cien palív v jednotlivých štátoch sveta.
16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 19. 4. 2021
sviatok:Jela
dnes:
pondelok 19.4.
10 °C
zajtra:
utorok 20.4.
14 °C