www.infoglobe.sk » Nemecko: Görlitz, Bautzen – prehliadka miest s návštevou vianočných trhov

Nemecko: Görlitz, Bautzen – prehliadka miest s návštevou vianočných trhov

Publikované: 8.12.2016
Keďže už máme skúsenosti s veľmi preľudnenými vianočnými trhmi v Drážďanoch či vo Viedni, padol tento rok návrh navštíviť menej známe nemecké mestá Görlitz (Zhořelec) a Bautzen (Budyšín). Tento výlet môžem len doporučiť, pretože všetko bolo doslova nad očakávanie – mestá ležia kúsok za hranicami (z nášho štartového miesta v Mladej Boleslavi sa do centra Görlitzu pohodlne dostanete za necelé 2 hodinky, Bautzen je potom ešte o cca 40 minút ďalej), nie je tu problém s parkovaním a trhy sú plné až s prichádzajúcim večerom.

Návšteva sa dá spojiť i s nákupmi vo väčších obchodných centrách, ktoré sa nachádzajú hneď vedľa vianočných trhov. Obe mestá sú štýlové a zaujímavé aj historicky, ich centrá sú menšie, a tak je všetko pohodlne dostupné aj peši – výlet je určite vhodný aj pre rodiny s deťmi či seniorov. Pokiaľ každému mestu venujete približne 3–4 hodiny, pohodlne stihnete úplne všetko (prehliadku, vianočné trhy aj obchodné centrum) a rozhodne sa nestane, že vás po klobáse a niekoľkých varených vínach napadne – a čo robiť teraz...

Dicker Turm pred námestím Obermarkt, Görlitz   Kultúrno-historické múzeum na Demianiplatz, Görlitz

Pôvodne slovanské mesto menom Gorelitz mávalo 120 tisíc obyvateľov, postupne ale dochádzalo ku germanizácii. Po vojne v roku 1945 sa rozdelilo na nemeckú (Görlitz) a poľskú časť (Zgorzelec). Hranicu tvorí rieka Nisa a obyvatelia sa tak po prejdení mostu ľahko dostanú do Poľska. Zároveň oba štáty spája aj električková doprava. Nemecký Görlitz je plošne pomerne rozsiahly, ale Nemci mesto spojili pod jednu radnicu a obnovili. Bolo tu natočených mnoho filmov – napr. verneovka Cesta okolo sveta za 80 dní s Jackie Chanom.

medzi poľskou a nemeckou časťou

Frauenkirche, Görlitz Reichenbacher Turm na Demianiplatz, Görlitz Reichenbacher Turm, Görlitz radnica, Görlitz

Kultúrno-historické múzeum na Demianiplatz, pohľad z parku, Görlitz

Prehliadku mesta Görlitz začíname na námestí Demianiplatz, ktorému dominuje 49 m vysoká veža Reichenbacher Turm. Priamo oproti veži sa nachádza Kultúrno-historické múzeum a za ním sa rozkladá park. Pokračujeme pozdĺž trasy električkových koľají k secesnému obchodnému domu, ktorý je momentálne nefunkčný, aj keď sa mal otvárať už tento rok. O pár krokov ďalej prichádzame ku kostolu Frauenkirche, ktorý si môžete prehliadnuť aj z vnútra. Za kostolom sa už nachádza námestie Postplatz s krásnou budovou pošty, pred ktorou nájdeme prvých pár vianočných stánkov s atrakciami pre deti. Pokiaľ sa napojíme späť na trasu koľají (aj keď tie tu onedlho končia) na Schützenstraße, dorazíme k mestskému parku, za ktorým sa nachádza most do poľskej časti. Pozdĺž rieky Nisy sa potom môžeme dostať až ku krásnemu farskému kostolu Petra a Pavla, ktorý je už len malý kúsok od hlavných vianočných trhov. Malebné vianočné trhy sa nachádzajú pod radnicou a pokračujú až na námestie Obermarkt.

vianočné trhy   vianočné trhy na Postplatz, Görlitz

vianočné trhy, v pozadí Reichenbacher Turm, Görlitz   vianočné trhy po zotmení, Bautzen

Bautzenu venujeme neskoré odpoludnie a prehliadku začíname na moste Friedensbrücke, z ktorého je úžasný výhľad na historické dominanty mesta – Michaelskirche, Mühltor a Hexenhäusl, pod ktorými preteká rieka Spréva (Spree). Bautzen sa často prezýva „mesto veží“ a práve na tomto moste uvidíte prečo. Bautzen je známi tiež výrobou horčice, zoženiete tu mnoho originálnych príchutí. Hlavné vianočné trhy sa rozkladajú pod radnicou na námestí Hauptmarkt a pokračujú ulicou Reichenstraße až na Kornmarkt.

výhľad na poľskú časť od kostola sv. Petra a Pavla, Görlitz   výhľad z mostu Friedensbrücke na Michaelskirche a Mühltor, Bautzen

GPS: (Görlitz) 51°09'17.6"N 14°59'17.6"E

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Poľsko: Krakov, židovské mesto Kazimierz
Publikované: 15.12.2016
Krakov, to úžasné, charizmatické a historické mesto má pre návštevníkov toľko lákadiel, že vyraziť tam iba na víkend je jedným slovom škoda. Pokiaľ ste to ešte nepočuli – Krakov sa stáva hlavným mestom barovej zábavy. Reštaurácie, kluby, cukrárne, pijalnie wódky… jeden podnik vedľa druhého a všetky skvelé. A keď sa dostatočne občerstvíte, rozhliadnite sa po meste. Židovské mesto Kazimierz, stredoveké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrála, najposvätnejšie poľské miesto. To všetko sa tu nachádza na pár kilometroch štvorcových, práve tak akurát poznateľných počas víkendu.

Poľsko, Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.
Publikované: 18.2.2016
Veže kostolov nad hlavou, trpaslíci pri nohách, pokojný dych histórie i zrýchlený tep rušného európskeho mesta a k tomu veveričky všade navôkol. To je Vroclav (známa tiež ako Vratislav , alebo poľsky Wrocław).

Nemecko, Brandenbursko: Benátska romantika a budhistický pokoj na rieke Spréva
Publikované: 7.9.2015
Chcete preplávať riečnymi tokmi na gondole, sledovať lužickú prírodu, stretnúť hasičskú a poštársku pramicu (druh dreveného člna), ochutnať spreewaldské uhorky a palacinky s jablkovým pyré? Tak navštívte lužickosrbský Spreewald (Sprévsky les).

Rakúsko: Viedeň I.
Publikované: 16.10.2010
Hlavné mesto Rakúska patrí medzi turisticky najatraktívnejšie európske mestá. Bohatosť historických pamiatok, množstvo architektonicky zaujímavých pamätihodností aj súčasných pozoruhodností – to všetko spojené so slávnymi menami a ich príbehmi či legendami robí z Viedne príjemný a stále iný cieľ pre návštevníka.

Rakúsko: Viedeň II. - všetko za jediný deň
Publikované: 23.10.2010
V prvej časti nášho putovania po Viedni sme sa prešli pešo centrom mesta. Dnes ponúkame niekoľko tipov, ako z rakúskej metropoly uvidieť v krátkom čase čo najviac.


Súvisiaca fotogaléria

Nemecko - Sasko, Drážďany: staronové mesto
Drážďany sú v poslednej dobe pre Čechov stále vyhľadávanejšou destináciou. Druhé najväčšie mesto ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 17. 10. 2019
sviatok:Hedviga
dnes:
štvrtok 17.10.
16 °C
zajtra:
piatok 18.10.
13 °C