www.infoglobe.sk » ČR: Lanškroun - na výlet k Orlickým horám

ČR: Lanškroun - na výlet k Orlickým horám

Publikované: 20.9.2023
Mesto Lanškroun patrí k väčším obciam Pardubického kraja a je jedným z významných priemyselných centier.

Mesto Lanškroun sa nachádza na východe Čiech v podhorí Orlických hôr, v údolí Moravskej Sázavy. Mesto je centrom regiónu Lanškrounsko, ktorého súčasťou je 22 obcí s 25 tisíc obyvateľmi, v samotnom meste býva okolo 10 tisíc ľudí.

Radnica v Lanškroune

Dejiny Lanškrouna

V druhej polovici 13. storočia sa na príkaz kráľa Českých zemí Přemysla Otakara II. začalo kolonizovať České územie a vznikli mnohé osady, medzi nimi aj Landeskrone, dnešný Lanškroun. Prvá písomná zmienka o meste pochádza z roku 1285 z listiny Vratislava Pernštejna. Neskôr, za vlády Václava II., patrilo mesto cisterciáckemu kláštoru na Zbraslavi, dnes jednej z pražských štvrtí. Od roku 1358 sa dostalo do vlastníctva litomyšlskému panstva. V 15. storočí získal Lanškroun mnoho výhod, napríklad právo usporadúvať trhy alebo právo vyberať mýto pri bránach.

Severná časť námestia J. M. Marka

Rovnako ako ďalšie české mestá bol aj Lanškroun postihnutý 30-ročnou vojnou a navyše sem prichádzali nemeckí usadlíci, ktorí sa úspešne zasadili o presadenie nemeckej správy. Obdobie tridsaťročnej vojny však bola obdobím najplodnejšej činnosti najvýznamnejšieho lanškrounského rodáka Jana Marka alebo Jana Marcusa Marciho (1595 – 1667). Ten sa preslávil objavmi o ráze pružných telies a lome svetla, za čo bol dokonca menovaný členom Kráľovskej spoločnosti náuk v Londýne a roku 1662 sa stal rektorom Karlovej univerzity.

Námestie J. M. Marka

Na prelome 17. a 18. storočia bol postavený kniežací pivovar a roku 1885 sa do mesta dostala železničná trať. V druhej polovici 19. storočia v meste vznikli ďalšie podniky ako napríklad tabaková továreň, mraziarne atď. V tej dobe v meste vzniklo gymnázium a stredná odborná tkáčska škola. Problémom sa stal postupný vzostup nemeckého nacionalizmu, ktorý mal za následok neuznanie československej vlády po vyhlásení samostatnosti roku 1918, čo bolo nakoniec urovnané a neskôr došlo k upevneniu vplyvu českého obyvateľstva. Po Mníchovskej dohode 1938 sa stal Lanškroun súčasťou Nemecka, čo spôsobilo, že viac než tisíc Čechov odtiaľ ušlo. Nemci začínali lanškrounský priemysel využívať na vojnové účely. Keď bol Lanškroun roku 1945 oslobodený a opäť sa stal súčasťou Československa, došlo k odsunu Nemcov a mesto sa stalo výhradne českým.

Secesia a baroko v Dobrovského ulici

Súčasný Lanškroun je priemyselným mestom, v ktorom sa darí elektronickému priemyslu, strojárenstvu či papierenskému priemyslu.

Pamätihodnosti

Nový zámok pri Lanškroune

O jeho histórii je známe len veľmi málo. V roku 1684 patrilo lanškrounské panstvo Janovi Adamovi Ondřejovi z Lichtenštejna, ktorý si nechal medzi Lanškrounom a Rudolticami postaviť barokový zámok podľa návrhov architektov Dominica Martinelliho a Antonia Sally, ktorí k trojposchodovému zámku zdobenému barokovou štukou a nástennými maľbami pretvorili jeho okolie na rozľahlý park. Avšak onedlho po dostavbe zámok vyhorel a v roku 1756 bol Josefom Václavom z Lichtenštejna zbúraný. Časť z neho sa však zachovala a roku 1802 bola opravená a premenená na hostinec. Na začiatku 21. storočia bol objekt zrekonštruovaný a roku 2007 sprístupnený verejnosti.

Hostinec z prelomu 17.–18. storočia na Malom námestí

Kostol sv. Anny

So stavbou kostola sa začalo na začiatku 18. storočia podľa návrhu G. P. Tencallu. K svätostánku bol od začiatku pridelený aj cintorín, ktorý väčšinou slúžil na pochovávanie zámožných a významných mešťanov, vďaka čomu tu vzniklo mnoho ojedinelých náhrobných dosiek. Cintorín bol roku 1893 zrušený.

Kostol sv. Anny

Zámok Lanškroun

Najstaršia časť zámku pochádza z roku 1393 a pôvodne sa jednalo o východné krídlo kláštora postaveného augustiniánmi, ktorý bol v období husitských vojen v prvej polovici 15. storočia vypálený. Počas panovania Kostkov z Postupic došlo k úprave objektu tak, aby ho mohla rodina obývať. Od roku 1588, kedy sa budova dostala do vlastníctva Adama Hrzána z Harasova, došlo k renesančným úpravám a bola tu umiestnená správa lanšperského panstva.

Zámok Lanškroun

Počas tridsaťročnej vojny bol zámok poškodený a roku 1645 došlo k rozsiahlemu požiaru, avšak Lichtenštejnovci ho už v 50. rokoch rekonštruovali a pristavali novú jednoposchodovú barokovú budovu k východnému koncu južného krídla zámku. Dnes zámok slúži ako mestské múzeum a kultúrne centrum.

Nádvorie zámku s kostolom sv. Václava

GPS: 49°54'47.3"N 16°36'47.4"E

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia, Wikimedia Commons - Martin Vavřík, Straková Jiřina, Josef Hron, Aeromix, Vlach Pavel (7)

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Kačerov – v Orlických horách stratený
Publikované: 27.9.2023
Pokiaľ pôjdete do Kačerova (15 km od Rychnova nad Kněžnou) v lete, pri storočných stromoch vás budú vítať zaparkované autá s pražskými ŠPZ. Pre ďalšie ročné obdobia sa Kačerov stáva samotou, kde nestretnete živú dušu. Ja sa sem rada vraciam kvôli jednému miestu – tunajšiemu kostolu a priľahlému cintorínu.

ČR: Pardubice – mesto s vôňou perníku
Publikované: 13.9.2023
Pardubice sú mojím zamilovaným mestom, a tak vám dám pár tipov, kam môžete vyraziť. Veľmi rada sa prechádzam v okolí pardubického zámku. Je to nádherná renesančná stavba, ktorá je od roku 2010 zapísaná do zoznamu národných kultúrnych pamiatok Českej republiky.

ČR: Vamberk – mesto paličkovaných čipiek – VIDEO
Publikované: 19.6.2018
V podhorí Orlických hôr navštívte nenápadné mestečko Vamberk, ktoré sa preslávilo hlavne vďaka svojím paličkovaným čipkám. Možno vás pobaví, že jedna jeho časť sa volá Peklo. A práve odtiaľ pochádza múmia, ktorú dnes nájdete v Broumovskom kláštore.

ČR, Ústí nad Orlicí: mesto tkáčov a baroka – VIDEO
Publikované: 24.5.2023
Na sútoku Tichej Orlice a Třebovky, priamo na hlavnej železničnej trati z Prahy na východ, nájdete nenápadné, ale napriek tomu krásne mestečko Ústí nad Orlicí. V ňom vás čaká barokové námestie s podlubiami aj unikátna budova stanice.

ČR: Nový Hradec Králové – za prírodou
Publikované: 21.7.2016
Ešte predtým, než sa Hradečania rozhodnú odísť za prírodou mimo mesto, mnoho prejdených kilometrov im ušetrí poznanie okrajových častí Hradca Králové. Nový Hradec Králové totiž poskytuje všetko, čo ľudia z miest hľadajú v neďalekých Orlických horách alebo v Krkonošiach – čistú prírodu, lesy a rybníky alebo cestičky určené pre cyklistov. Zaujímavosťou sú aj trasy upravené špeciálne pre vozičkárov.

ČR, Orlické hory – Neratov
Publikované: 17.12.2015
Pokiaľ máte radi krásne kúty „na konci sveta“ s pohnutou históriou a zaujímavou živou súčasnosťou, môžem vám jedno také miesto predstaviť. Je ním Neratov v Orlických horách a jeho chrám s úplne unikátnou sklenenou strechou.

ČR, Neratov v Orlických horách a kostol so sklenenou strechou – VIDEO
Publikované: 15.4.2022
Neďaleko Bartošovíc v Orlických horách, priamo pri hranici s Poľskom, leží dedinka Neratov. Návštevníkov láka hlavne tamojší unikátny kostol Nanebovzatia Panny Márie, zabudnúť ale nesmieme ani na okolitú nádhernú prírodu. Tak sa do Neratova poďme spoločne vypraviť.


Súvisiace video

ČR, Neratov v Orlických horách a kostol so sklenenou strechou
Obec Neratov leží v Orlických horách, priamo pri hranici s Poľskom. A čo je miestnou dominantou? ...

ČR: Vamberk – mesto paličkovaných čipiek
Nenápadné mestečko Vamberk nájdete v podhorí Orlických hôr. Že ste to už niekedy počuli, ale nemô...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 27. 4. 2024
sviatok:Jaroslav
dnes:
sobota 27.4.
7 °C
zajtra:
nedeľa 28.4.
12 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X