www.infoglobe.sk » ČR, hrad Bezděz – kráľovské sídlo – VIDEO

ČR, hrad Bezděz – kráľovské sídlo – VIDEO

Publikované: 5.5.2020
Vidíte to svetlo na konci tunela? My áno a hrad Bezděz tiež, svoje brány pre verejnosť otvorí už 25. mája. Budeme síce musieť dodržiavať určité pravidlá, ale to nám nevadí.

Hrad Bezděz sa dá predstaviť ako úplný unikát, pretože sa jedná o jediný rýdzo gotický hrad na území Českej republiky. Od čias jeho zakladateľa Přemysla Otakara II. sa neprestavoval a ani tu neprebehli žiadne dramatické opravy. Pristupujeme teda k hradu, ktorý má toho pravého gotického „genia loci“ a spomíname na mladého kráľa Václava II., ktorý tu bol väznený. Pokiaľ sem prídete autom, využite parkovisko v podhradí a následne sa vydajte po dobre značenej ceste.

hrad Bezděz

Takže teraz stúpame do 604 metrov vysokého kopca. Pri prvej bráne sme ešte len vo výške 470 metrov, takže nám chýba ešte pekný kusisko. Šetrite si sily a pripravte sa na pomerne náročnú cestu s hladkými kameňmi. Na niekoľkých miestach si dávajte naozaj veľký pozor, aby ste nespadli z prudkého zrázu. Pri tretej bráne je odbočka vľavo, ktorú môžete, pokiaľ máte trochu dobrodružnú povahu, využiť pri zostupe, aby ste nešli tou istou cestou. Táto cesta nie je príliš udržiavaná a na niekoľkých úsekoch je veľmi prudká. Pokiaľ si však túto cestičku zvolíte, tak sa v sedle dáte doľava a dôjdete späť do podhradia, alebo sa pozriete na kopec zvaný Malý Bezděz, ktorý stoji naproti.

na hrade Bezděz

Za treťou bránou postupujeme ďalje. Miestami dávajte pozor na deti, pretože niektoré kraje hradieb nemajú zábradlie, a tak hrozí pád. Tam, kam zábradlie dali, tiež nebudí zrovna dojem, že by udržalo statného muža. Cesta je však dostatočne široká, avšak opäť s klzkými kameňmi, ktoré by mohli spôsobiť problémy počas dažďa alebo ak by ste mali nevhodnú obuv.

Pohľad od veľkej veže na prvé nádvorie. Vľavo purkrabský palác, vpravo kráľovský a vzadu kaplnka sv. Michala   purkrabský palác

Na samotnom hrade vás čaká úžasná gotická kaplnka či kráľovský palác naľavo. Za nimi schodisko, po ktorom sa dostanete až do hradnej veže. Vpravo stojí purkrabský palác, pred ktorým vyhĺbili nádrž na vodu. Odtiaľ sa môžete vydať bránou na druhé nádvorie, kde sú dva ďalšie paláce a výhľad na zvyšok hradu.

kaplnka sv. Michala
Najkrajší výhľad je samozrejme z veľkej veže, z ktorej vidíme celý Máchov kraj. Na južnej strane si všimnite hrad Houska. Zo severného pohľadu stojí za zmienku Ralsko a Máchovo jazero.

malá veža Bezdězu

Ďalšou zaujímavosťou je, že sa práve dívate aj do kraja komiksového Čtyřlístku (po slovensky Štvorlístku). Doksy sú Třeskoprsky (kde je aj múzeum Čtyřlístku), Máchovo jazero predstavuje Blaťák a hrad Bezzub je práve ten, na ktorom sa nachádzate.

GPS: 50°32'23.3"N 14°43'09.1"E

 

Text a video: Michal Cigánek

Foto: Michal Cigánek, Wikimedia Commons: Jan Sovka aka sovicka

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Doksy – dovolenka pre celú rodinu
Publikované: 3.6.2017
Leto a prázdniny sa blížia, a tak je najvyšší čas vyberať, kam sa vydať na víkend či na dlhšiu dovolenku. Pobyt pri mori v zahraničí je síce lákavý, ale časovo a finančne trochu náročnejší. Čo ale robiť v prípade, že aj k nám prídu tropické teploty a treba uspokojiť celú rodinu? Aj v Čechách je skvelé prázdninové letovisko, ktorým sú Doksy pri slávnom Máchovom jazere. Aj ak máte deti vekovo od seba veľmi vzdialené, či rozdielne záujmy s partnerom, nebojte sa sem vyraziť.

ČR, Kokořín: kultová záležitosť - VIDEO
Publikované: 13.8.2013
Kokořín je ďalší z hradov, ktorých návšteva je pre každého Čecha skoro povinnosťou. Kokořín obklopený krásou chránenej krajinnej oblasti láka do svojich komnát turistov už pekne veľa rokov.

ČR – skalný hrad Sloup
Publikované: 19.7.2018
Česká republika ponúka mnoho krásnych zrúcanín, hradov a zámkov. Jednou z pamiatok je aj hrad Sloup, ktorým vás dnes prevediem. Nachádza sa na severe Čiech, neďaleko Nového Boru. Okolie dediny je pretkané mnohými turistickými chodníkmi, ktoré vás prevedú predovšetkým okolo skalných masívov a veží, ktoré sú pre túto oblasť veľmi typické. Z tohoto dôvodu asi nikoho neprekvapí, že hrad Sloup sa nachádza na skale. Ak prechádzate z Nového Boru do Zákup po hlavnej ceste, v obci Sloup v Čechách si nemôžete nevšimnúť skalný blok po pravej strane. Práve na tomto pieskovcovom bloku so strmými stenami sa nachádza hrad.

ČR, Semily – Riegrova cesta
Publikované: 12.7.2018
Pokiaľ premýšľate o romantickej prechádzke divokou prírodou a Semily nie sú pre vás príliš ďaleko, potom je Riegrova cesta tou správnou voľbou. Vedie po červenej značke pozdĺž rieky Jizery. Cestou na vás čaká visutá lávka nad riekou, nádherná vyhliadka na Jizeru a vodná elektráreň, prejdete tunelom a napiť sa môžete zo studničky s nádherne osviežujúcou vodou.

ČR, Spoznajte Liberecký kraj – miesto aktívnej dovolenky
Publikované: 19.5.2019
Liberecký kraj leží na severe Českej republiky, na hranici so Spolkovou republikou Nemecko a Poľskou republikou. Krajským mestom a súčasne prirodzeným centrom kraja je mesto Liberec. Rozlohou je síce druhým najmenším krajom Českej republiky, avšak v českej histórii zohral veľkú úlohu, najmä pri vytváraní obchodných ciest.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 5. 2020
sviatok:Viliam
dnes:
štvrtok 28.5.
13 °C
zajtra:
piatok 29.5.
17 °C