www.infoglobe.sk » Aktuality » Podunajská nížina: Piesočné duny

Podunajská nížina: Piesočné duny

Publikované: 7.5.2012
Slaniská a piesočné duny , ktoré sú domovom skarabea a iných jedinečných druhov, už na Slovensku takmer vymizli. Ekológovia chystajú projekt, ktorý by to mal napraviť.

Slaniskám a piesočným dunám uškodilo intenzívne poľnohospodárstvo a prísna ochranárska politika. Cieľom ekológov je tieto malé lokality v Podunajskej nížine zachrániť. Jedná sa asi o pätnásť lokalít, ktoré v skutočnosti skrývajú vzácne formy života. Sú tu extrémne podmienky, na ktoré sú naviazané špecifické druhy rastlín a živočíchov. Piesočné duny bývali jediným miestom výskytu chrobáka egyptských faraónov Skarabea na území Slovenska. V posledných rokoch sa vytratil, ale ekológovia dúfajú, že sa znovu objaví. Lokality sa musia najprv vyčistiť od inváznych rastlín a potom sa ponúkne návrat farmárom do ohrozených oblastí aj s ovcami a kozami. Práve tieto územia trpia tým, že nie sú obhospodarované a zarastajú trávou a drevinami. Náklady na tento projekt sú cez 2,3 milióna eur, z čoho väčšinu zaplatí Európska únia, zvyšok štát. Projekt potrvá do roku 2016.   

 

Text: Pavlína Nováková

Foto: Wikimedia Commons, Ulrich Mayring

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 31. 5. 2020
sviatok:Petronela
dnes:
nedeľa 31.5.
12 °C
zajtra:
pondelok 1.6.
17 °C