www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Desná v Jizerských horách

Desná v Jizerských horách

Publikované: 2.3.2010
Desná v Jizerských horách - rovnako ako sa Praha nazýva srdcom Európy, obyvatelia Desnej považujú svoje mesto, opradené slávnou i smutnou históriou, za srdce Jizerských hôr.

IMG_0598

Otče náš v dvoch verziách…v tej staršej a krajšej

Horské mesto dnes obýva asi 3 a pol tisíce ľudí. Ešte v 19. storočí bola súčásťou neďalekých Albrechtíc. Roku 1884 sa v meste Desná konal prvý pohreb a o šesť rokov neskôr mohli miestny v nedeľu chodiť aj do vlastného kostola. Starokatolícky kostolík stojí na kopci, ktorý lemuje cesta. Dodnes poctivo a trpezlivo odbíja každú hodinu. Potreboval by opraviť. V podobe v akéj je, ale lepšie vypovedá o svojej historickej hodnote.

 

starokatolický kostel

 

Ľudia, ktorí mali v nedeľu namierené na omšu našli farárov odkaz. „Omša sa dnes koná na fare. Všetci ste vítaní.“ Lístoček pre všetkých veriacich umiestnil na operadlo stoličky, ktorú postavil na snehom zasypanú cestu ku kostolu.

…v mladšej ale na istotu

O kúsok nižšie, kúsok od panelákov a autobusovej zastávky stojí iný kostol, podstatne zachovalejší. Má novú fasádu, ale žiadne odkazy. Zvláštny kontrast, ktorý ale rovnako ako chátrajúci starokatolícky kostol tak aj nevzhľadné panelové domy, vypovedá o histórii mesta. Rímskokatolícky kostol zdobí Desnú od roku 1903.

římskokatolický kostel

 

Z kostola rovno na „Koniec sveta“

Cestou okolo neho sa údolím, ktoré lemujú zrubové domčeky s murovanou podsadou, dostanete až na „Koniec sveta“ a kto chce tak aj o kúsok ďalej. Za ubytovňou, ktorá v hmle pôsobí tak trochu depresívne, vedie cesta k miestu, kde v roku 1916 stávala priehrada. Miestni ju vystavali kvôli povodniam, ktoré obec kedysi zužovali. Po roku prevádzky sa ale jej hrádza pretrhla, zmietla asi stovku domov a vzala život a priniesla utrpenie desiatkam ľudí. Tragédia na Bielej Desnej vtedy plnila prvé stránky novín. Dnes v mieste bývalej priehrady nájdete len vežu vypúšťacej štôlne a kamene. Hmla a padajúci sneh len dokresľuje predstavy o hrôzach, ktoré nešťastie sprevádzali.

cestou k protržené přehraděProtržená přehradapamětní balvan

 štola protržené přehrady

 

Miesto, ktoré si nemôžete nevšimnúť - Riedlova vila

Z cesty neďaleko viaduktu je vidieť niečo neobvyklého. Zámok? Nie, len vila, ktorú pre svoju manželku nechal postaviť bývalý šéf sklární Josef Riedl. Do Desnej prišiel v roku 1854 a veľkou mierou sa zaslúžil o rozkvet vtedajšieho hutníckeho priemyslu. Najskôr býval spolu so sklármi, jeho bohatá nevesta si ale vyžiadala honosnejšie ubytovanie. Čo chcela, to aj dostala. Vilu, ktorú so svojím manželom obývala, budú ľudia obdivovať ešte veľa rokov. Dnes funguje ako miestne múzeum a informačné stredisko.

Riedlova vila

skokanské můstky v Desnélevný oběd v tamní jídelněv parku

 

K Desnej a Jizerským horám vôbec sa vzťahujú tiež niektoré tradície. Zaujímavá je napríklad tá, ktorú - určite poctivo dodržovali všetky nevesty. V deň svojej svadby totiž nesmeli siahnuť na žiadnu robotu. Keby pravidlo porušili, celý život by sa vraj nezastavili. Počas svadobnej noci im potom ženích musel roztrhnúť závoj.

 

Text: Klára Svobodová

Preklad: O. Kubáčková

Video, foto: Klára SvobodováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Prírodné krásy krajiny príbehov – Česka II.
Publikované: 29.5.2019
Minulý týždeň sme vás zaviedli do Veľkej Ameriky pri Prahe, ku krasovej priepasti Macocha či k skalnému mestečku Toulovcovy maštale. Dnes budeme v spoznávaní krásnych prírodných miest Českej republiky pokračovať. Našou ďalšou zastávkou bude prírodná sopečná rarita Soos.

ČR, Jizerské hory – na bežky aj zjazdovky na Semerink
Publikované: 22.2.2018
Semerink odporúčame najmä pre rodinnú dovolenku. Hlavne rodiny s malými deťmi alebo začínajúci lyžiari ocenia pomerne rozľahlý zjazdársky areál Severák s miernymi zjazdovkami a mnohými lyžiarskymi vlekmi. Zjazdovky sú dostatočne široké, prehľadné a dobre upravované. Dá sa skombinovať veľké množstvo trás. Hodia sa však skutočne najmä pre malé deti alebo pre nenáročných lyžiarov, mierny sklon a pomerne krátke svahy skúsenejších lyžiarov až tak veľmi asi nenadchnú.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.11.2019
Celoslovenský informačný portál v rámci 11. ročníka súťaže o najkrajšie mesto a obec Slovenska zverejnil v týchto dňoch výsledky.
14.11.2019
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, je každoročne tretiu novembrovú sobotu verejnosti divadlo prezentované v netradičnej forme. Noci divadiel, ktorá prebehne v predvečer 30. výročia Nežnej revolúcie, teda 16. novembra, sa zúčastní stovka českých divadiel.
13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 15. 11. 2019
sviatok:Leopold
dnes:
piatok 15.11.
11 °C
zajtra:
sobota 16.11.
11 °C