www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR: Klášterec nad Ohří – krehká perla Krušných hôr – VIDEO

ČR: Klášterec nad Ohří – krehká perla Krušných hôr – VIDEO

Publikované: 26.4.2011
O Klášterci nad Ohří sa hovorí ako o perle Krušných hôr. Ten, kto niekedy toto mesto ležiace len kúsok od hranice s Nemeckom navštívil, nemôže o Klášterci zmýšľať inak.

Hory, rieka, umenie a kus histórie - to je Klášterec. Mesto, ktoré pohodlne stihnete prejsť za jeden deň. Mesto, ktoré si vás omotá okolo prsta. Mesto s atmosférou, kam sa budete radi vracať. Mesto, ktorého názov napovedá, že nemierite len tak niekam.

Dotované námestie

Námestie Eduarda Beneša stojí na kopci, podobne ako najslávnejší pražský bulvár „Václavák“. V porovnaní s ním je podstatne kratšie, upravenejšie a pokojnejšie. Námestíčko v Klášterci by mohlo poslúžiť aj ako živý dôkaz toho, ako môžu zafungovať peniaze z dotácií od únie. Rozsiahlou rekonštrukciou prešlo pred pár rokmi, rovnako ako historické jadro mesta. Posledná prišla na radu radnica stojaca na jeho dolnom konci, ktorá má teraz okolo sebe lešenie.

námestie v Klášterci

námestie v Kláštercinámestie v Kláštercinámestie v Klášterci

Ešte v roku 2005, teda tesne pred rekonštrukciou, ale na námestí stála stará komunistická budova kovomatu a namiesto dlažby sa vám v horúcich letných dňoch lepil na topánky asfalt. Radní v Klášterci urobili kus práce. Ambícia, stať sa turisticky zaujímavým mestom, dostala konkrétne obrysy. Škoda, že podobne, ako bola strhnutá budova kovomatu, sa nedajú odstreliť všetky paneláky, ktoré do mesta bohužiaľ patria tiež, rovnako ako všetko krásne. Bohužiaľ.

Klášterecké panstvo sa činilo

Z námestia sa dá úzkou uličkou prejsť na terasu, z ktorej sa ponúka unikátny výhľad na rieku Ohře miestny zámok a zámockú záhradu. Terasu zdobí impozantné sochárske dielo jednej z miestnych umelkýň – socha anjela výtvarníčky Jitky Kůsovej.

Klášterec nad Ohří

Po točitých schodoch sa dá zísť priamo do zámockej záhrady a k červeno nahodenému zámku, ktorý je dominantou celého mesta. Ten, kto roku 1514 začal so stavbou pôvodného panského domu sa volal Volf Dětrech Fictum. Jeho nápad bol však podstatne jednoduchší. Chcel proste len bývať o niečo lepšie než ostatní. Lenže po ňom prišli iní, ktorí chceli žiť lepšie než on a tak stavali, prestavovali, natierali, maľovali a šľachtili, až sa postupom času z panského domu stal krásny zámok. Do toho všetkého samozrejme stihli bojovať, hasiť, umierať, rodiť sa, kupovať, predávať a dediť – ako to už v živote chodí. Jediné, čo na zámku nezostalo a zostať malo, je omietka zdobená sgrafitom. Tento drobný omyl by sme hypoteticky pripísali na vrub Václava Hagenauera, ktorý roku 1858 prestaval zámok do podoby, ako ho poznáme dnes.

Klášterec nad Ohří - zámok

sala terrena - Klášterec nad Ohří sala terrena - Klášterec nad Ohří zámok - Klášterec nad Ohří

Akýmsi protipólom červeného zámku je ranobarokový letohrádok Sala Terrena nahodený do čevenobielej. Jeho terasu zdobí rada sôch umelca Brokofa. Medzi letohrádkom a zámkom stojí fontána. Všetko dohromady tvorí neobvykle príjemnú atmosféru.

Ak si ale chcete v Klášterci odpočinúť, kašlite na dejiny a bežte sa prejsť do zámockého parku, ktorý v 17. storočí založil Michael Osvald Thun. Pôvodný zámer strojenej barokovej záhrady s letohrádkom, fontánami a podobnými záhradnými artefaktmi, sa postupom času menil až dospel k záveru, že kúzlo voľnej prírody je to najlepšie. Na takmer desiatich hektároch plochy dnes rastie viac než 220 druhov stromov, vrátane jedného, ktorý sa nazýva „Strom šťastia“. Jedná sa o vzácny druh dreviny, známy ako Ginko Biloba. zámocká záhrada - Klášterec nad Ohří

Klášterec porcelánový

Klášterec nad Ohří preslávila porcelánka Thun, značka, ktorá je dodnes známa po celom svete. V meste začala fungovať na konci 18. Storočia vďaka Janovi Mikolášovi Weberovi, ktorý vtedy panstvo spravoval. Dlho hľadal kvalitnú zeminu a dlho nemohol prísť na to, ako vyrobiť taký porcelán, ktorý by dokázal nadchnúť. Weberovi nezostávalo nič iné než skúšať a skúšať. A podarilo sa. Najstarší dochovaný „pokus“ - šálka s podšálkou a nápisom Vivat Bohmen, bol na svete.

dom Karla Veniera

Úspešne rozbehnutý podnik po Weberovi po čase preberá Karel Venier, ktorý pridal kláštereckému porcelánu štipku umenia a dotiahol tak jeho výrobu k úplnej dokonalosti. Porcelánka v Klášterci je dodnes prosperujúca firma, ktorá zamestnáva šesť stoviek ľudí a ročne vyprodukuje asi štyri a pol tony porcelánu. Dozviete sa ale viac, pokiaľ sami navštívite Múzeum porcelánu v Klášterci nad Ohří. Za návštevu ale stojí aj Kostol Najsvätejšej Trojice, Kostol Panny Márie Utešiteľky alebo napríklad Thunská hrobka.

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. KubáčkováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Klášterec nad Ohří
Publikované: 12.8.2008
Klášterec nad Ohří sa nachádza v údolí na ľavom brehu rovnomennej rieky, 36 km východne od Karlových Varov v nadmorskej výške 330 metrov.

Žatec: mesto chmeľu – VIDEO
Publikované: 9.11.2010
Príjazdová cesta smerom od Prahy dáva tušiť, že Žatec nie je len tak obyčajné mesto. Pokiaľ si človek, ktorý Žatec navštívi, predsa len neodvezie žiadne zvláštne dojmy, mestu neďaleko nemeckých hraníc zostává aspoň jedno faktické prvenstvo – je totiž najväčšie v celom lounskom okrese.

Karlovy Vary alebo ako sa Česi zapredali Rusku - VIDEO
Publikované: 1.3.2011
Karlovy Vary bez pochyby patria k najkrajším českým kúpeľným mestám. Mesto, ktorého termálne pramene liečili aj ruského cára Petra Veľkého, Paganiniho, Mozarta alebo Freuda, ležia na sútoku riek Teplá a Ohře.

Historické mestá ČR: súťaž pre turistov
Publikované: 6.7.2011
So zaujímavou aktivitou na podporu cestovného ruchu prišlo Združenie historických sídiel Čiech, Moravy a Sliezska. Turisti, ktorí preukážu návštevu aspoň piatich z doterajších 14 miest, ocenených titulom Historické mesto roka, budú zaradení do žrebovania o zaujímavé ceny.

ČR, Valeč - ten pravý barok
Publikované: 18.12.2014
Mestečko, zámok v správe NPÚ a prírodne krajinársky park, to všetko vám umožní zažiť pocit, že nebesá zostúpili na zem, presne tak, ako to zamýšľali barokoví projektanti. Architektúra, ktorá stopercentne využíva prírodné scenérie, je dotváraná monumentálnymi kulisami, umeleckými dielami a premyslenou výsadbou ušľachtilých drevín, navodzuje meditačné nálady a rozpoloženie.

Krušné hory: víťaz súťaže Krušnohorské NAJ
Publikované: 13.8.2019
Nultý ročník súťaže Krušnohorské NAJ má svojho víťaza. Hlasovanie na sociálnych sieťach, pri ktorom si ľudia zvolili tú NAJ novinku minulého roku, trvalo tri mesiace. Najviac hlasov získalo Thermalium Teplice.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Krušné hory: banícka, kultúrna krajina UNESCO
Krušné hory (nemecky Erzgebirge) sú jedinečnou oblasťou na západe Českej republiky a za jej hrani...

Karlovy Vary: Múzeum Moser
Prehliadka múzea Moser v Karlových Varoch. Text/Foto: Tereza Flašková

ČR, Žatec: mesto, kde je pivo doma
Žatec, mesto neďaleko nemeckých hraníc, dominanta Českého stredohoria má čo ponúknuť aj v zime. N...

ČR: Louny - spomienka na koniec leta
Foto: Klára Svobodová/Štěpánka Svobodová


Súvisiace video

ČR: Klášterec nad Ohří - perla Krušných hôr
Klášterec nad Ohří je mesto, ktoré leží len neďaleko od nemeckých hraníc. Jeho meno všade po svet...

ČR: Postoloprty - zašlá sláva malého mesta
Podivný názov, podivná história - aj tak by sa dali Postoloprty charakterizovať. Obzvlášť obdobie...

Lenešice: renesancia malej obce  
Nebyť pádu kostolnej veže a Lenešického skrášľovacieho spolku, malá obec neďaleko mesta Louny by ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.12.2019
Tento rok už po jubilejný tridsiaty raz zavíta na Slovensko Betlehemské svetlo. Plamienok zo samotného Betlehema bol včera prevzatý z rakúskeho mesta Linz a dnes bude slovenskými skautmi odovzdaný poľským kolegom.
14.12.2019
Moravskosliezsky kraj zahájil zimnú sezónu. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, opäť podporí úpravu lyžiarskych a bežeckých tratí v Beskydoch a Jeseníkoch. Tento rok navyše zadovážil na Pustevny ratrak a na Gruň snehovú frézu.
13.12.2019
Príďte podporiť originálnu slovenskú tvorbu a zabaviť sa na Vianočný koncert talentovaného mladého hudobníka Adama Ďuricu alebo privítajte Nový rok 2020 skutočne honosne. Obe sviatočné podujatia sa budú konať v Grand Hoteli Bellevue **** v Hornom Smokovci.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 15. 12. 2019
sviatok:Ivica
dnes:
nedeľa 15.12.
6 °C
zajtra:
pondelok 16.12.
9 °C