www.infoglobe.sk » SR: Belianske Tatry – cez Široké sedlo

SR: Belianske Tatry – cez Široké sedlo

Publikované: 23.7.2017
Návštevníkom podtatranského regiónu sú známe strediská cestovného ruchu a vychýrené turistické lokality nachádzajúce sa najmä v prekrásnom prostredí Vysokých Tatier. Svoje neobyčajné čaro má však aj ďalšie pohorie, tesne susediace s východným okrajom Vysokých Tatier – Belianske Tatry. Známym a atraktívnym cieľom mnohých horalov v tomto pohorí je aj oblasť Širokého sedla.

pohľad z turistického chodníka na Belianske TatryŠiroké sedlo – na hlavnom hrebeni Belianskych Tatier

Územie Belianskych Tatier je súčasťou horstva Východných Tatier, ich hlavný masívny hrebeň sa tiahne šikmo so sklonom na severozápad popri východnom okraji Vysokých Tatier. Toto neobyčajné pohorie je na rozdiel od Vysokých Tatier budované prevažne druhohornými vápencami a dolomitmi. Aj preto majú eróziou obnažené a skalnaté oblasti tohto horského masívu skôr výraznú svetlosivú farbu, čo týmto horám dodáva nevšedný a charakteristický ráz. Na strmých vysokohorských lúkach môžeme zahliadnuť početné kamzíky, ktoré sa väčšinou pasú v malých skupinkách, alebo zo skalnatých vyvýšenín zvedavo sledujú dianie v okolí. Najvyšším vrchom Belianskych Tatier je mohutná pyramídová hora - Havran (2 152 m n. m.), avšak turisticky prístupným najvyšším bodom je Vyšné Kopské sedlo (1 934 m n. m.). Hlavný hrebeň tohto krásneho vápencového pohoria je pre návštevníkov sprístupnený v oblasti Širokého sedla, cez ktoré vo výške 1 825 m prechádza červený turistický chodník a umožňuje tak turistom prechod naprieč masívom Belianskych Tatier.

výhľad z Vyšného Kopského sedla na Belianske Tatrykamzík v Širokom sedle

Cez Monkovu dolinu

Na hlavný hrebeň vedú dve značené turistické  trasy – jedna sa tiahne zo severnej strany, od obce Ždiar, prechádza Monkovou dolinou a napokon v Širokom sedle dosahuje hrebeň. Ďalšia trasa vedie z juhovýchodnej strany – z križovatky chodníkov od Veľkého Bieleho plesa, prípadne od Kopského sedla. My si volíme prvý variant, takže naša túra začína v podtatranskej obci Ždiar. Pri hlavnej ceste na rázcestníku “Ždiar, Tatra“ sa napájame na červený turistický chodník. Spočiatku ideme asfaltovou, neskoršie lesnou cestou, pred nami sa týčia siluety dvoch azda najcharakteristickejších vrchov Belianskych Tatier – Havrana a Ždiarskej vidly. Na rázcestníku “Monkova dolina“ pokračujeme popri Rígeľskom potoku, náučným chodníkom po červenej trase vstupujeme do očarujúcej Monkovej doliny. Cestička pozvoľna stúpa zmiešaným ihličnato-listnatým lesom. Nerovným, občas skalnatým terénom neustále naberáme výšku, výhľady do Monkovej doliny sú čoraz úchvatnejšie. Pred nami sa vypína strmé skalné bralo Lastovica, dole v údolí vidíme malé domčeky dedinky Ždiar. Opúšťame hornú hranicu lesa a v lokalite Široký úplaz vchádzame do otvorenej vysokohorskej krajiny. Napokon prichádzame do nášho cieľa na hlavnom hrebeni Belianskych Tatier a v nadmorskej výške 1 825 metrov vstupujeme do Širokého sedla.

Monkova dolina 

V Širokom sedle

Široké sedlo je ako hranica dvoch svetov, pri pohľade na severovýchod vidíme obec Ždiar, v diaľke rozpoznávame siluety vrchov Pieninského národného parku. Pri pohľade na západ sa pred nami rozprestiera hlboká a rozľahlá dolina Zadné Meďodoly, ktorá je na severnom okraji ohraničená nedobytnými vrchmi Belianskych Tatier. Pred nami sa týčia mohutné vápencové bralá vrchu Ždiarska vidla (2 142 m n. m.), na jej svahu pozorujeme skupinku pasúcich sa kamzíkov. Po krátkom oddychu môžeme pokračovať ďalej po červenej trase a približne po 15 minútach prichádzame do Vyšného Kopského sedla (1 934 m n. m.). Z tohto dokonalého vyhliadkového bodu sa nám naskytne úžasný pohľad na panorámu slovenskej, ako i poľskej časti Vysokých Tatier, s dominantným, v popredí sa týčiacim Jahňacím štítom (2 230 m n. m.). Východná strana odkrýva výhľady na dolinu Predné Meďodoly a členitý hrebeň Belianskych Tatier.

Belianske Tatry - vrchy Havran a Ždiarska vidla 

Belianske Tatry sú z dôvodu prísnej ochrany prírody turisticky dostupné len niekoľkými značenými turistickými chodníkmi. Azda najatraktívnejšie sú lokality nachádzajúce sa vo vyšších polohách, Široké a Vyšné Kopské sedlo sú toho dôkazom. Tieto sedlá sú azda najkrajšími turistickými cieľmi v Belianskych Tatrách, ktoré nám umožnia naplno si vychutnať nezabudnuteľné pohľady na tatranské doliny či vysoké štíty.

pohľad do doliny Zadné Meďodoly  

GPS: 49°16'07.3"N 20°15'54.0"E (obec Ždiar)
Text a foto: Radoslav BiskupičDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Belianska jaskyňa – jediná sprístupnená jaskyňa v Tatranskom národnom parku
Publikované: 31.10.2013
Tatranský národný park ponúka mnoho krás. Vysoké a strmé štíty, hlboké doliny, majestátne vodopády, priezračné plesá, neopísateľne krásnu a bohatú faunu i flóru, ale tiež krásy ukryté v hlbinách zeme v podobe rôznych jaskýň, z ktorých je len jedna jediná sprístupnená pre verejnosť – Belianska jaskyňa.

SR, Tatry – turistický sprievodca plný zaujímavostí
Publikované: 19.6.2019
Aj tento týždeň zavítame do našich malých – veľkých veľhôr Tatier. Avšak ich spoznávanie už nebude detskými očami, ale skôr faktografickým spôsobom. Zameriame sa na ich históriu, pamiatky, prírodu či turistiku, a to prostredníctvom nového a bohato ilustrovaného turistického sprievodcu Tatry z rodinného vydavateľstva Dajama.

SR, Ždiar – goralský klenot pod Tatrami
Publikované: 4.11.2018
Medzi Belianskymi Tatrami a Spišskou Magurou sa rozprestiera malebná goralská dedinka Ždiar. Vydajte sa spolu s nami na malú prechádzku touto rázovitou obcou a spoznajte jej históriu, pamiatky, zvyky či atrakcie v okolí.

SR: Spišská Magura – zážitková návšteva Bachledovej doliny
Publikované: 28.2.2018
Z pohľadu atraktívnosti cestovného ruchu sa oblasť Spiša môže právom pýšiť nielen početnými historickými pamiatkami, ale aj pozoruhodnými prírodnými krásami. Zaujímavou a v poslednom období čoraz viac navštevovanou lokalitou v Spišskom regióne je aj Bachledova dolina – športovo-rekreačné stredisko rozprestierajúce sa v južnej časti pohoria Spišská Magura.

SR, Vysoké Tatry - výstup na Furkotský štít
Publikované: 27.4.2016
Jedného pekného dňa sme sa rozhodli zdolať niektorý z ďalších tatranských štítov. Zamierili sme teda do Vysokých Tatier, konkrétne do obce Štrbské Pleso, kde sme odstavili nášho štvorkolesového tátoša a zamierili k lanovke smerujúcej k vrchu Solisko.

SR: Vysoké Tatry – túra na Jahňací štít
Publikované: 23.11.2016
Vysoké Tatry sú bez pochýb jedným z top prírodných klenotov Slovenska. Tieto veľhory lákajú návštevníkov svojou majestátnosťou, mohutnosťou, ale i neopísateľnou krásou rozľahlých hlbokých dolín a ostrých končiarov vypínajúcich sa k oblakom. Jahňací štít (2 230 m n. m.) je jedným zo sprístupnených vrchov Vysokých Tatier, výstup naň je skutočne hodnotným a krásnym turistickým zážitkom.

SR, Vysoké Tatry: zimné výstupy vo Veľkej Studenej doline
Publikované: 5.5.2014
Ten, kto má rád dobrodružstvo a je tomu primerane fyzicky zdatný, bezpochyby nepohrdne niekoľkými málo tipmi na ľahké zimné výstupy vo Veľkej Studenej doline, nachádzajúcej sa v slovenskej časti Vysokých Tatier.

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kôprovský štít
Publikované: 29.6.2016
Vysoké Tatry netreba nejako obzvlášť predstavovať- toto neobyčajné a krásne pohorie ležiace v srdci Európy je známou a obľúbenou dovolenkovou destináciou domácich, ako aj zahraničných návštevníkov. Sú to hlavne milovníci vysokohorskej turistiky, ktorí do týchto veľhôr často a radi zavítajú. Vychýreným a vyhľadávaným cieľovým vrchom je aj Kôprovský štít (2 367 m n. m.).

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kriváň
Publikované: 1.5.2014
Už čoskoro skončí zimná uzávera tatranských turisticky značkovaných chodníkov (15.6.), a preto vám už v predstihu prinášame zaujímavý tip na vysokohorskú turistiku. Našim cieľom bude vrchol vrcholov, symbol Slovenska - majestátny tatranský Kriváň.

Vysoké Tatry: Výstup na Veľkú Svišťovku
Publikované: 17.2.2014
Aj keď je zima v plnom prúdu a prívaly snehu lákajú skôr k obutiu lyžiarok než turistických topánok, je pomaly na čase naplánovať výlety na letnú sezónu. Kto sa chystá do Vysokých Tatier, môže vystúpiť napríklad na jeden z najvýchodnejších štítov pohoria, na Veľkú Svišťovku (2037 m n. m.).


Súvisiaca fotogaléria

SR: Vysoké Tatry - majestátny vrch Kriváň
Jeden z najvyšších, najobľúbenejších a najmohutnejších štítov Vysokých Tatier je 2494 metrov vyso...

SR: Vysoké Tatry –výlet na Chatu pri Zelenom plese
Jedného pekného zimného dňa sme sa vybrali na výlet do Vysokých Tatier. Za cieľ sme si stanovili ...

SR: Vysoké Tatry - Chudobná zima
Aj tento rok naše malé veľhory čakajú na „pravú“ zimnú nádielku snehu. Napriek tomu, že biela pok...

Vysoké Tatry: hory, ktoré vás uchvátia
Fotografie boli vytvorené na jeseň v roku 2009. Vtedy bolo tesne po konci letnej sezóny a počasie...

SR: Pohorie Západné Tatry
Rozkladajú sa v severnej časti Slovenskej republiky a sú po Vysokých Tatrách druhým najvyšším poh...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

19.8.2019
Zažite netradičnú nočnú prehliadku hradu Strečno či jednej z najväčších vojenských pevností v strednej Európe.
18.8.2019
Metropola východu – Košice vás pozýva 24. augusta 2019 na workshop Svet na modro, prostredníctvom ktorého odhalíte tajomstvá modrotlače.
17.8.2019
Do konca septembra bude v pražských uliciach prebiehať kampaň zameraná na pravidlá, ktoré musia dodržiavať turisti v hlavnom meste. Sústredí sa na chovanie turistov v nočnej Prahe v problematických lokalitách.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 19. 8. 2019
sviatok:Lýdia
dnes:
pondelok 19.8.
29 °C
zajtra:
utorok 20.8.
26 °C