www.infoglobe.sk » SR: Belianska jaskyňa – jediná sprístupnená jaskyňa v Tatranskom národnom parku

SR: Belianska jaskyňa – jediná sprístupnená jaskyňa v Tatranskom národnom parku

Publikované: 31.10.2013
Tatranský národný park ponúka mnoho krás. Vysoké a strmé štíty, hlboké doliny, majestátne vodopády, priezračné plesá, neopísateľne krásnu a bohatú faunu i flóru, ale tiež krásy ukryté v hlbinách zeme v podobe rôznych jaskýň, z ktorých je len jedna jediná sprístupnená pre verejnosť – Belianska jaskyňa.

Leto je už nenávratne preč a teplé slnečné dni vystriedala pestrofarebná jeseň. Pokiaľ máte aj vy možnosť aspoň na pár dní opustiť kolobeh pracovných povinností a vyraziť niekam do prírody, určite tak urobte. Nádherná príroda hýriaca v tomto ročnom období prekrásnymi jesennými farbami a čerstvý horský vzduch dokážu naozaj zázraky. A aj keby vám jesenné slniečko zmizlo z oblohy a vystriedala ho hustá hmla či mrholenie, alebo nebodaj intenzívny dážď, aj tak vám aspoň krátka prechádzka v horskom prostredí dokáže úžasne prečistiť myseľ a telo nakopnúť novou energiou.

jesenné farby

Jesenný relax vo Vysokých Tatrách

My sme zavítali do Vysokých Tatier, ktoré sú už v tomto ročnom období viditeľne pokojnejšie, keďže letná sezóna sa tu už skončila a zimná ešte nestihla nastúpiť. Tatranská príroda však naopak, aspoň na mňa, pôsobí práve počas jesene a na jar omnoho divokejšie. Možno to je spôsobené tým, že aj počas výletu na inokedy pomerne frekventovaných turistických trasách, v tomto ročnom období stretnete skôr medveďa než davy turistov.  

Vo večerných hodinách sme sa ubytovali v malebnom zrube na jazierku v Tatranskej Štrbe a po večeri sme nad rozloženou mapou začali vymýšľať, kam sa zajtra vypravíme. Chceli sme si nájsť nejakú nenáročnú vychádzku, keďže na druhý deň hlásili celodenný dážď. Nakoniec sme sa rozhodli, že navštívime Beliansku jaskyňu, jedinú verejnosti sprístupnenú vysokohorskú kvapľovú jaskyňu v Tatranskom národnom parku.

ubytovaní sme boli v zrube na jazere

Belianska jaskyňa - unikátna národná prírodná pamiatka

Po raňajkách sme sa z Tatranskej Štrby autom presunuli do Tatranskej Kotliny. Nakoľko práve v tom čase nepršalo a nám zostávala ešte asi hodinka, kým bude ďalší vstup do jaskyne, rozhodli sme sa auto zaparkovať pred miestnymi potravinami a ešte chvíľku sa poprechádzať po najvýchodnejšej a zároveň najnižšie položenej osade na úpätí Tatier.

Náučný chodník s informačnými tabuľami smerujúci k Belianskej jaskyni

Auto však môžete zaparkovať aj na platenom parkovisku dole pod jaskyňou. Odtiaľ sa k vstupu do jaskyne dostanete už len peši. Prechádzka po náučnom chodníku, ktorý pre verejnosť zriadila Správa slovenských jaskýň v spolupráci so Správou Tatranského národného parku trvá asi dvadsaťpäť minút. Pripravte sa, že už počas prechádzky k jaskyni budete musieť na necelých 900 metroch prekonať prevýšenie vyše 120 metrov, čo môže dať niektorým menej zdatným výletníkom naozaj zabrať. Pokiaľ sa však na chvíľočku zastavíte na každej z piatich zastávok s náučnými panelmi, isto si trošku oddýchnete a navyše sa dozviete mnoho zaujímavých informácií nielen o jaskyni samotnej, ale aj o prírodných danostiach a vzácnostiach tohto územia. 

Informačná tabuľa na náučnom chodníkuInformačná tabuľa o Belianskej jaskyni

Národná prírodná pamiatka Belianska jaskyňa leží na severnom svahu Kobylieho vrchu vo východnej časti Belianskych Tatier a jej prehliadka so sprievodcom trvá hodinu až hodinu a pol v závislosti od kondície návštevníkov. Na mňa urobila jaskyňa obrovský dojem nielen svojou prekrásnou kvapľovou výzdobou, ale predovšetkým obrovskými podzemnými priestormi, ktoré sa mi zdali omnoho priestrannejšie ako v ostatných jaskyniach, ktoré som doposiaľ navštívila.

obchodík so suvenírmi pred Belianskou jaskyňoupokladňa Belianskej jaskyne

Celková dĺžka jaskyne dosahuje 3640 m a prevýšenie 160 m, avšak pre verejnosť je sprístupnená iba prehliadková trasa dlhá 1370 m. Kým sme ju celú prešli, museli sme zdolať prevýšenie 125 m a vyšliapať 860 schodov. Napriek tomu, že teplota v jaskyni sa pohybuje len v rozmedzí  5,0 až 6,3 °C, nie je nutné sa nejako extrémne naobliekať. Ja som si dala aj čapicu a šál, ale už asi po prvej stovke schodov som sa začala rozopínať a aj čiapku som uložila do ruksaku. Veď vyšliapať toľko schodov je celkom slušný športový výkon.

vstup do Belianskej jaskyneJaskyňou nás sprevádzal veľmi príjemný sprievodca so zaujímavým prízvukom, ktorý nám okrem bežných informácii o jaskyni dokázal vtipnými poznámkami neraz vyčarovať úsmev na perách. Belianska jaskyňa nás uchvátila rozšírenými dómovitými a sieňovitými priestormi (Zrútený dóm, Dóm trosiek), oválnymi tvarmi vzniknutými vodnou modeláciou (Rúrovitý dóm, Priepasťová chodba), či viacerými priepasťami (Hladová priepasť, Peklo) a komínmi. Veľmi zaujímavé boli aj sintrové vodopády (Vysoký dóm, Dóm SNP, Vodopádový dóm), pagodovité stalagmity (Palmová sieň), ale aj iné bohato zastúpené formy sintrovej výplne (Galéria, Klenotnica, Biela sieň). Zvláštny bol tiež  2 m vysoký a 1 m široký naklonený stalagmit v Zrútenom dóme, ktorý vzdialene pripomínal šikmú vežu v Pise. Najmä pre deti bola zábavná zastávka v Hudobnej sieni, ktorá dostala svoje pomenovanie podľa zvuku kvapiek dopadajúcich na hladinu vody v jazierku a v ktorej boli deti vyzvané, aby si tu niečo zaspievali. Musím povedať, že prehliadka Belianskej jaskyne predstihla moje očakávania. Jej návštevu všetkým vrelo odporúčam.

Otváraciu dobu Belianskej jaskyne ako aj ceny vstupného nájdete TU.

 
Text: O. Maňáková

Foto: O. Maňáková a O. Mažgút



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Ždiar – goralský klenot pod Tatrami
Publikované: 4.11.2018
Medzi Belianskymi Tatrami a Spišskou Magurou sa rozprestiera malebná goralská dedinka Ždiar. Vydajte sa spolu s nami na malú prechádzku touto rázovitou obcou a spoznajte jej históriu, pamiatky, zvyky či atrakcie v okolí.

SR: Spišská Magura – zážitková návšteva Bachledovej doliny
Publikované: 11.1.2023
Z pohľadu atraktívnosti cestovného ruchu sa oblasť Spiša môže právom pýšiť nielen početnými historickými pamiatkami, ale aj pozoruhodnými prírodnými krásami. Zaujímavou a v poslednom období čoraz viac navštevovanou lokalitou v Spišskom regióne je aj Bachledova dolina – športovo-rekreačné stredisko rozprestierajúce sa v južnej časti pohoria Spišská Magura.

SR: Belianske Tatry – cez Široké sedlo
Publikované: 23.7.2017
Návštevníkom podtatranského regiónu sú známe strediská cestovného ruchu a vychýrené turistické lokality nachádzajúce sa najmä v prekrásnom prostredí Vysokých Tatier. Svoje neobyčajné čaro má však aj ďalšie pohorie, tesne susediace s východným okrajom Vysokých Tatier – Belianske Tatry. Známym a atraktívnym cieľom mnohých horalov v tomto pohorí je aj oblasť Širokého sedla.

SR, Tatranské chaty - od minulosti po súčasnosť I.
Publikované: 24.1.2013
Azda každý z nás už navštívil Vysoké Tatry. Krásna a podmaňujúca príroda, vznešené ostré končiare štítov či priezračne čisté plesá dávajú tomuto miestu jedinečnú tvár, akú nikde inde nenájdete. V súčasnosti k tomu koloritu už neodmysliteľne patria aj vysokohorské chaty. O ich vzniku a histórií si rozpovieme v nasledujúcich riadkoch.

SR: Tatranská Lomnica: Horalfest 2012 – boli sme pri tom - VIDEO
Publikované: 6.12.2012
Po dvoch rokoch sa opäť uskutočnil obľúbený a na slovenské pomery nevídaný festival amatérskej tvorby o horách - Horalfest. Množstvo návštevníkov, celoslovenské premiéry filmov, zaujímavé workshopy a fantastická atmosféra len umocňovali motto tohto festivalu – Nájdi sa v horách.

Slovinsko: mesto Postojna – unikátna jaskyňa Postojnska jama
Publikované: 9.1.2013
Mesto Postojna ležiace v juhozápadnej časti Slovinska poznajú vďaka unikátnemu systému jaskýň, ktorý sa nazýva Postojnska jama, milovníci prírody a cestovania z celého sveta. Nám sa túto unikátnu prírodnú pamiatku a jednu z hlavných turistických atrakcií celej krajiny podarilo navštíviť koncom leta a musím priznať, že to bol naozaj úchvatný zážitok.

SR, Poprad - Tatry: Tatranská železnica I.
Publikované: 18.10.2012
Tatranské elektrické železnice ako ich poznáme dnes zachytávajú len kúsok z bohatej histórie tejto unikátnej pamiatky. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na vývoj od prvého trolejbusu na svete až po súčasnú elektrifikovanú železnicu.

SR, Vysoké Tatry: História a súčasnosť Smokovcov
Publikované: 20.9.2012
Mesto Vysoké Tatry je z hľadiska katastrálneho územia najväčším mestom na Slovensku. Je tvorené štrnástimi osadami, s ktorých azda najznámejšie a turisticky najvyhľadávanejšie sú Smokovce. Tie tvoria štyri samostatné osady, a to Starý Smokovec - jedna zo vstupných brán do Tatier, Nový Smokovec - známy kúpeľmi, Horný a Dolný Smokovec - osady penziónov a rekreácie.

SR: Vysoké Tatry – predĺžený víkend plný dobrodružstva I.
Publikované: 19.5.2011
Ešte koncom minulého roka som sa s kamarátom dohodla, že tohtoročný Valentín prichystáme našim polovičkám neopakovateľný zážitok v podobe predĺženého víkendu vo Vysokých Tatrách. Nemal to však byť obyčajný pobyt v horách, plný namáhavej turistiky a prepotenej bielizne od potu, ale naopak romantický víkend bohatý na zážitky, krásne výhľady a so závanom dobrodružstva.

Slovensko: Bezpečne na hory II. – Vysoké Tatry
Publikované: 16.1.2012
V druhej časti našej série článkov o bezpečnosti na horách sa budeme venovať malým veľhorám Vysoké Tatry , ktoré sú svojou alpínskou charakteristikou jedinečným pohorím Slovenska. Ich členitosť a strmosť patria medzi najnebezpečnejšie nástrahy, ktoré musia bežní návštevníci prekonávať v nielen zimnom období.

Slovensko: Bezpečne na hory III. – Vysoké Tatry
Publikované: 23.1.2012
Tretia časť našej série článkov o bezpečnosti na horách sa bude opäť venovať malým veľhorám Vysoké Tatry , no tento krát zimné obdobie vystrieda letné. Zdanlivo sa môžeme domnievať, že úrazovosť v letnom období je nižšia, nakoľko na nás nečíha toľko prírodných nebezpečenstiev ako v zime, no opak je pravdou.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Vysoké Tatry –výlet na Chatu pri Zelenom plese
Jedného pekného zimného dňa sme sa vybrali na výlet do Vysokých Tatier. Za cieľ sme si stanovili ...

SR: Vysoké Tatry - zimné impresie II.
Keď sa Slováka spýtate na čo je hrdý, tak jeho odpoveď dozaista bude znieť príroda. Áno, na našom...

SR: Vysoké Tatry - zimné impresie I.
Pohorie Vysoké Tatry je akousi vstupnou bránou pre slovenský cestovný ruch. Už po stáročie sem lá...

SR, Vysoké Tatry: Nový a Starý Smokovec
Pozývame vás na prechádzku Novým a Starý Smokovcom, ktoré katastrálne spadajú pod najväčšie mesto...

SR: Vysoké Tatry - zimný šat
Naše malé veľhory ponúkajú nevšedný vizuálny zážitok po celý rok, no azda najzaujímavejší práve v...

SR: Vysoké Tatry - Chudobná zima
Aj tento rok naše malé veľhory čakajú na „pravú“ zimnú nádielku snehu. Napriek tomu, že biela pok...

SR: Vysoké Tatry – Lomnický štít
Lomnický štít (2634 m n. m.) bol dlho považovaný za najvyšší zo všetkých tatranských štítov. Dnes...

SR: Vysoké Tatry - Zo Štrbského na Popradské pleso
Tatry sú krásne v každom ročnom období. Napriek tomu, že počas našej prechádzky zo Štrbského na P...

Vysoké Tatry z balónu
Nebezpečnou výzvou bolo pre česko-slovenských vzduchoplavcov zdolanie Vysokých Tatier. Po trojroč...

Vysoké Tatry: hory, ktoré vás uchvátia
Fotografie boli vytvorené na jeseň v roku 2009. Vtedy bolo tesne po konci letnej sezóny a počasie...

SR: Pohorie Vysoké Tatry
Vysoké Tatry sú jednou z najkrajších a turistami vyhľadávaných oblastí cestovného ruchu v Slovens...


Súvisiace video

SR, Poprad: brána do Tatier
Poďte sa s nami pozrieť do Popradu, východiskového bodu pre výlety po Vysokých Tatrách. Najnavšte...

Štrbské pleso: ľadovcová pýcha Slovákov
Typické morénové ľadovcové jazero nájdete v južnom cípe Vysokých Tatier, vo Furkotskej doline. Št...

SR: Vysoké Tatry - ničivý rok 2004
Podívajte sa s nami ako vyzerali Vysoké Tatry po ničivej víchrici, ktorá sa v roku 2004 prehnala ...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2024
sviatok:Jela
dnes:
piatok 19.4.
5 °C
zajtra:
sobota 20.4.
7 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X