www.infoglobe.sk » Zoner Photo Studio: Vyváženie bielej, vinetácia a ďalšie 3 typické úpravy, ktoré vylepšia zimnú krajinu

Zoner Photo Studio: Vyváženie bielej, vinetácia a ďalšie 3 typické úpravy, ktoré vylepšia zimnú krajinu

Publikované: 6.12.2018
Zimná krajina je najkrajšia, keď mráz kreslí v prírode vzory a poletujúce snehové vločky vytvárajú bielu perinu. Stačí len vziať fotoaparát a vyraziť za kúzelnými snímkami. Ich nafotenie je ale ešte len začiatok. Bez úprav sa takmer žiadna zimná fotka neobíde.

Vraví sa, že každá fotografia potrebuje trochu iné úpravy. Pri niektorých typoch snímkov sa ale vyplatí základný postup vždy zopakovať. Týka sa to napríklad fotiek, na ktorých je zimná krajina.

Spravidla potrebujete nastaviť správne podanie farieb, zdôrazniť hlavný motív, fotke dodať dynamiku alebo trebárs zasnenejšiu atmosféru.

Ako upraviť vyváženie bielej

Väčšinu zimných fotografií zapĺňa biela farba, ktorú mnoho fotoaparátov nezvláda správne exponovať. Sneh teda nie je čisto biely, ale šedý, prípadne má namodralý nádych.

S tým si však poradíte jednoducho. Stačí pustiť Zoner Photo Studio X, otvoriť modul Vyvolať a kliknúť na záložku Vyrovnanie bielej.

Pre správne vyváženie bielej použite kvapátko. S ním vyberte na snímke farebne neutrálne miesto, teda také, ktoré má mať neutrálne šedú či bielu farbu. V prípade zimnej krajiny to môže byť pokojne napríklad sneh.

Pomocou posuvníka potom dolaďte bielu farbu snímky. Pokiaľ chcete dosiahnuť mrazivý vzhľad fotografie, držte sa chladnejších tónov.

vyváženie bielej

Zdôraznenie motívu pomocou vinetácie

Aby ste pritiahli oči diváka, kam potrebujete, využite vinetáciu. Klasická vinetácia je ale čierna a na zimných fotografiách je príliš výrazná. Vyskúšajte preto biely variant. Na snímkoch zimnej krajiny pôsobí omnoho prirodzenejšie a pritom nestráca svoju funkciu.

Vinetáciu pridáte v záložke Efekty. Stačí len nastaviť jej silu a polomer, v ktorom sa prejaví.

Siahnuť môžete aj po Kruhovom filtry. S jeho pomocou označíte časť snímky, ktorú chcete zvýrazniť. Potom výber invertujete a nastavíte potrebné parametre. Typicky sa hodí napríklad zvýšenie Expozície, pridanie Svetiel, prejasnenie Tieňov alebo zníženie Zreteľnosti.

Pokiaľ sa biela vinetácia k fotografii nehodí, nemusíte ju aplikovať vôbec. Alebo použite klasickú čiernu.

vignite

Tajomná krajina? Pomôže prevod do čiernobielej

Kvalitná čiernobiela fotografia zimnej krajiny dokáže človeku učarovať. Napríklad čiernobiela zimná krajina so stopami v snehu pôsobí tajomne. Skúste teda svoje fotografie previesť do čiernobielej.

V záložke Farba zaškrtnite možnosť Odtiene šedej. Zároveň sa po prevode fotografie skúste pohrať s rôznymi farebnými kanálmi fotografie prostredníctvom Ručného miešania kanálov.

Nemusíte sa báť ani prevodu fotografií s prevahou červeného kanálu. Pomocou posuvníkov stačí zvýrazniť ostatné farebné kanály, prípadne použiť Polarizáciu. Uvidíte, že žiadaný výsledok nakoniec dosiahnete.

prevod do čiernobielej

Kúzla s hmlou

Zoner Photo Studio má mnoho funkcií, nie je zlé čas od času vyskúšať niektorú, ktorú ešte nepoznáte. Jednou z nich môže byť aj Odstránenie oparu, ktorá snímke buď uberie, alebo naopak zvýrazní hmlu. Pomocou tohoto efektu môžete získať aj „instagramový“ vzhľad fotografie.

instalook

Keď sa vám zdá fotografia príliš mdlá, nebojte sa pridať kontrast. Máte niekoľko možností, ak na to, a to pomocou:

  • Kriviek,
  • Úrovní
  • alebo posuvníku Kontrast.

Každá z uvedených funkcií má trochu iný efekt. Preto je dobré s každou z nich sa pohrať zvlášť a snímku postupne vyladiť podľa svojich predstáv.

Strážte si histogram

Medzi posledné úpravy by mala patriť kontrola histogramu a kresby snímky. Zimné fotografie totiž zvádzajú k prepalom a strate kresby. Preto je väčšinou dobré kontrolovať histogram v jasných miestach fotografie už pri úpravách.

Nakoniec fotografiu exportujte. A pokiaľ budete pri exporte meniť veľkosť fotky, nezabudnite ju doostriť. Inak by zmenšená fotografia pôsobila rozmazaným dojmom.

Potom už môžete snímku pokojne publikovať. A schválne ju ešte predtým porovnajte s originálom. Uvidíte, že aj pár rýchlych a základných úprav dokáže fotografiám zimnej krajiny výrazne prospieť.

 

Text: Josef Gabrhel, Milujemefotografii.czDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Zoner Photo Studio: Chýba vašim fotkám z ciest dynamika? Pomôže vám funkcia Zreteľnosť
Publikované: 2.11.2017
Máte pocit, že niektorým vašim fotkám z ciest chýba tá správna kresba a premýšľate, ako im ju čo najlepšie dodať? Vyskúšajte najpoužívanejšiu funkciu v Zoner Photo Studiu X – kúzeľnú Zreteľnosť. Je to veľmi efektívna úprava, ktorá fotkám dodá šťavu, bez toho aby ste museli meniť celkový kontrast snímky.

Zoner Photo Studio: Koniec nekonečnému prechádzaniu zložiek – ako rýchlo nájsť konkrétnu fotografiu
Publikované: 2.11.2015
Zimné obdobie zľahka ukrajuje možnosti vyhotovenia dobrých fotografií. Aj keď námetov je viac než dosť, nie je dostatok toho, čo je pri fotografovaní často to najdôležitejšie – svetlo. Preto je zimné obdobie dobré napríklad na to, aby sme sa vrátili k možno zabudnutým fotografiám z leta alebo jesene a konečne ich pretriedili a vybrali tie najlepšie snímky.

Zoner Photo Studio: najlepšie spôsoby, ako sa podeliť o fotky zo svojich ciest
Publikované: 28.11.2016
Málokto na svojich cestách fotí len preto, aby si uchoval farbisté spomienky. Či už vám fotky pomôžu pri prerozprávaní svojich zážitkov, alebo sa chcete s nimi iba pochváliť priateľom, existuje viacero možností, ako to urobiť.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

6.12.2019
SNM – Prírodovedné múzeum vás pozýva na výstavu TRITRI - Tatry očami geológov, ktorá prostredníctvom fotografií prináša pohľad na prácu geológov snažiacich sa rôznymi výskumnými metódami dešifrovať a pochopiť zložitú geologickú históriu vytvárajúcu unikátny prírodný klenot.
5.12.2019
Chvíle pokoja a pohody zažijete v dňoch 7. a 8. decembra v súbore ľudových stavieb v Zubrniciach, najmladšom skanzene v Čechách. Od 9. do 16. hodiny si tu pripomeniete vianočné zvyky z prelomu 19. a 20. storočia.
4.12.2019
Múzeum slovenskej dediny v Martine vás pozýva na posledné tohtoročné podujatie s atmosférou Vianoc, ktoré sa uskutoční v nedeľu 8. decembra 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 6. 12. 2019
sviatok:Mikuláš
dnes:
piatok 6.12.
-1 °C
zajtra:
sobota 7.12.
6 °C