www.infoglobe.sk » Zoner Photo Studio: Koniec nekonečnému prechádzaniu zložiek – ako rýchlo nájsť konkrétnu fotografiu

Zoner Photo Studio: Koniec nekonečnému prechádzaniu zložiek – ako rýchlo nájsť konkrétnu fotografiu

Publikované: 2.11.2015
Zimné obdobie zľahka ukrajuje možnosti vyhotovenia dobrých fotografií. Aj keď námetov je viac než dosť, nie je dostatok toho, čo je pri fotografovaní často to najdôležitejšie – svetlo. Preto je zimné obdobie dobré napríklad na to, aby sme sa vrátili k možno zabudnutým fotografiám z leta alebo jesene a konečne ich pretriedili a vybrali tie najlepšie snímky.

Pokiaľ ste ten typ, ktorý rád fotografuje, ale následné spracovanie fotografií na počítači ho už nebaví, nezúfajte. Vyskúšajte český fotografický program Zoner Photo Studio (ZPS), s ktorým bude triedenie a úprava fotografií radosť.

Zoner Photo Studio

Zmažte všetko zlé

Nechávať vo vašom fotoarchíve aj veľmi zlé snímky nie je najlepšie riešenie. Môžete namietnuť, že chcete uchovať všetky svoje spomienky. Ale čo keď potom budete chcieť niekomu ukázať pekné fotky z minuloročnej dovolenky? Naozaj mu budete premietať všetkých 386 snímok, ktoré ste si priviezli?

Nemilosrdne preto zmažte všetky rozmazané, príliš tmavé alebo príliš svetlé fotky. A nearchivujte ani tie, ktoré ste najskôr odfotili omylom – pravdepodobne aj tak ani neviete, čo na nich je.

K premazávaniu zlých snímok vám pomôžu triediace nástroje, ako je označenie fotiek farebnými značkami, hodnotenie pomocou hviezdičiek a tiež kľúčové slová, vďaka ktorým potom v okamihu nájdete všetky fotky s babičkou alebo s tematikou hôr. Naozajstní fajnšmekri potom ocenia priradenie GPS súradníc a zobrazenie fotografií na mape.

farby a hviezdičkyinformácie o obrázku

Pridajte si fotky do katalógu katalóg

Katalóg v Zoner Photo Studio slúži pre rýchle vyhľadávanie fotografií a rýchlejšiu prácu s nimi. Vyhľadáva nielen v názve súboru a v zložkách, ale aj v priradených geolokáciách, kľúčových slovách, popise a ďalších parametroch z metadát. Môžete si tak vyfiltrovať napríklad snímky zachytené konkrétnym fotoaparátom alebo všetky s hodnotením piatich hviezdičiek (teda tie najkrajšie).

Urobte výber tých najlepších snímok

Zoner Photo Studio ponúka širokú škálu hodnotiacich nástrojov, z ktorých pomocou jednoducho vyberiete len tie fotografie, ktoré má zmysel zachovať. Využite napríklad farebné značky a označte nimi snímky, ktoré chcete ďalej upraviť alebo jednoducho len tie, ktoré chcete zachovať. Pokiaľ ste si pri nejakej fotografii nie istý, dajte jej inú farebnú značku a vráťte sa k nej neskôr.

Použiť môžete tiež hodnotenie pomocou hviezdičiek, ktoré prezrádza niečo o kvalite fotografie. Hviezdičkami šetrite – aj keby päť hviezdičiek mala získať iba jedna fotografia z celého albumu. Keď si potom budete chcieť v budúcnosti vytlačiť vaše najlepšie snímky, nebudete musieť zložito prechádzať celý archív.

vyhľadávaniezoradiť podľa

Kľúčové slová

Napriek tomu, že popisovanie fotografií pomocou kľúčových slov je už možno činnosťou pre naozajstných poriadkumilovných fajnšmekrov, so Zoner Photo Studio to budete mať v priebehu chvíľky. Vytvorte si základnú sadu kľúčových slov, ktoré sa vám potom budú v budúcnosti hodiť.

ZPS vám hneď ponúka niekoľko skupín kľúčových slov – akcie, ľudia a témy. Môžete si ale vytvoriť aj vlastnú sadu a kľúčové slová ďalej doplňovať alebo mazať. Priraďovanie kľúčových slov potom zvládnete iba potiahnutím slova myšou na fotografiu alebo ich môžete vyplniť do informácií ručne.

kľúčové slovo mrakykľúčové slová

GPS a geolokácie

Dnes už vie veľa fotoaparátov, a predovšetkým mnoho mobilných telefónov, pridať k fotografii tiež miesto jej vyhotovenia. Často je to iba formou GPS súradníc, ale aj tak si môžete na mape následne zobraziť, kde všade ste vlastne „výletovali“ a fotili. Pokiaľ navyše využijete funkciu priradiť geolokáciu, priradí sa k snímke konkrétny názov miesta. Keď budete hľadať snímky vyhotovené na Snežke, stačí toto heslo zadať do vyhľadávacieho poľa.

režim mapa

A pokiaľ váš fotoaparát nie je taký šikovný, môžete si geolokácie priradiť k fotkám vy sami. Jednoducho len nájdete to správne miesto a pretiahnete fotky na mapu.

Vyskúšajte si Zoner Photo Studio na 30 dní zadarmo a majte vďaka nemu svoje fotografie dokonalo popísané a roztriedené. Keď budete nabudúce hľadať tu najkrajšiu fotografiu vašej mačky alebo výber najlepších fotiek z dovolenky, bude pre vás vyhľadávanie otázkou sekúnd.

 

Text a foto: Zoner Photo StudioDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Zoner Photo Studio: Vyváženie bielej, vinetácia a ďalšie 3 typické úpravy, ktoré vylepšia zimnú krajinu
Publikované: 6.12.2018
Zimná krajina je najkrajšia, keď mráz kreslí v prírode vzory a poletujúce snehové vločky vytvárajú bielu perinu. Stačí len vziať fotoaparát a vyraziť za kúzelnými snímkami. Ich nafotenie je ale ešte len začiatok. Bez úprav sa takmer žiadna zimná fotka neobíde.

Zoner Photo Studio: Chýba vašim fotkám z ciest dynamika? Pomôže vám funkcia Zreteľnosť
Publikované: 2.11.2017
Máte pocit, že niektorým vašim fotkám z ciest chýba tá správna kresba a premýšľate, ako im ju čo najlepšie dodať? Vyskúšajte najpoužívanejšiu funkciu v Zoner Photo Studiu X – kúzeľnú Zreteľnosť. Je to veľmi efektívna úprava, ktorá fotkám dodá šťavu, bez toho aby ste museli meniť celkový kontrast snímky.

Zoner Photo Studio: najlepšie spôsoby, ako sa podeliť o fotky zo svojich ciest
Publikované: 28.11.2016
Málokto na svojich cestách fotí len preto, aby si uchoval farbisté spomienky. Či už vám fotky pomôžu pri prerozprávaní svojich zážitkov, alebo sa chcete s nimi iba pochváliť priateľom, existuje viacero možností, ako to urobiť.

Momentky na nezaplatenie
Publikované: 31.8.2013
Svadba je pre ženu tým najkrajším dňom v živote. Snáď každá z nás si už ako malá predstavuje svoju rozprávkovú svadbu s tým najúžasnejším mužom v živote.

Ako fotografovať búrku
Publikované: 1.8.2011
Letné búrky sú dozaista zaujímavou a inšpirujúcou tematikou pre tvorivú fotografiu a my si teraz priblížime niektoré technické postupy, ktorými je možné dosiahnuť čo možno najlepšie snímky.

Viete, že? Fotografujeme na snehu
Publikované: 23.12.2012
Aké nástrahy na vás čakajú pri fotografovaní na bielej zimnej nádielke? Ako pracovať s automatickou expozíciou či ako donútiť kompaktný digitál aby robil to, čo od neho chcete? Vyskúšajte zopár rád a tipov pre zimné fotenie!

Čiernobiela fotografia I. Nesmrteľný fenomén
Publikované: 23.7.2008
V dnešnej dobe, kedy digitálne aparáty v cenovom rozpätí od niekoľkých stoviek do niekoľko desiatok tisíc korún splní každé naše želanie, a kedy minilaby nám dodajú nádherne naleštené snímky v živých farbách takmer na počkanie, sa stalo fotografovanie bežnou súčasťou života počas dovoleniek a výletov, ako aj rodinného záznamníka.

Čiernobiela fotografia II. Ako začať...
Publikované: 25.7.2008
Ak sa skutočne rozhodnete prejsť aspoň občas od svojho digiaparátu k prístroju na klasický film a skúsiť si vlastné čiernobiele zväčšeniny vytvárať vo svojej tmavej komore (čo spravidla býva na tento účel prechodne zariadená kúpeľňa alebo podobná miestnosť), stojíte najprv pred otázkou základného vybavenia, počnúc fotoaparátom a zväčšovákom s príslušnými miskami a nádobkami končiac.

Čiernobiele foto V. Papier, vývojka a ustaľovač
Publikované: 21.9.2010
Hoci sme v prvej časti hovorili aspoň rámcovo o vhodnom fotoaparáte, zväčšováku, expozimetri a pod., úplne sme prešli bližšiu zmienku o tak dôležitých záležitostiach, ako sú zväčšovacie papiere, vývojky a ustaľovače. Téma nášho posledného čiernobieleho stretnutia je teda jasná!

Preexponované fotografie a základy práce s filtram
Publikované: 19.8.2010
Preexponovaná čiže „prepálená“ fotka je najväčšie zlo digitálnej techniky! Veľmi stručný úvod do témy tejto krátkej kapitoly našej fotoškoly. Preexponované fotografie, teda také, na ktorých sú jasne viditeľné biele miesta bez kresby, sú s nástupom digitálnych fotoaparátov čoraz pálčivejší problém.

Digikompakt: čo vziať do úvahy pri jeho výbere
Publikované: 25.6.2012
Rôzni ľudia preferujú rôzne prístupy. Niekto vyberá podľa farby a dizajnu, niekto podľa ceny a napríklad využije špeciálnu akciovú ponuku, iní hľadajú určité užívateľské funkcie. Všetci si ale pravdepodobne uvedomujeme, že nákup si je vhodné dobre premyslieť, aby sme ho onedlho neoľutovali.

Moderná tlač fotografií od OnlinePoster.sk
Publikované: 10.1.2013
Radi cestujete a spoznávate zaujímavé miesta? Či v tomto ročnom období radšej leňošíte v pohodlí vášho domova? Nech už je to akokoľvek, príjemné zážitky si na fotoaparát zachytávajú mnohí z vás. Klasické fotoalbumy sú malou klenotnicou zážitkov, ale čo by ste povedali na unikátnu veľkoformátovú fotografiu, ktorá by zdobila trebárs vašu obývačku a celoročne vám pripomínala krásne prežité chvíle?!

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Ahoj leto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Ročné elektronické predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
3. cena:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Kolekcia kníh z edície Výlety s deťmi od vydavateľstva Dajama
2. cena redakcie:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
3. cena redakcie:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe

Aktuality:

16.8.2022
Nenechajte si ujsť dve zaujímavé podujatia, ktoré vám prinesú to najnovšie i najzaujímavejšie z oblastí poľnohospodárstva, potravinárstva a zo sveta minerálov, hornín či skamenelín. Navyše chýbať nebude aj množstvo sprievodných podujatí.
13.8.2022
Európske letiská sú túto dovolenkovú sezónu nevídane vyťažené! Nápor, ktorý zažívajú je spôsobený rekordným dopytom cestujúcich, nedostatkom personálu a rušením letov zo strany aerolínií.
10.8.2022
Počas 11., 18. a 25. augusta 2022 sa môžete zúčastniť nočnej prehliadky Kutnej Hory a spoznávať tak jej romantické či až mystické uličky a zákutia. Dozviete sa nielen to, ako to vlastne bolo s kutnohorským striebrom, ale aj to či tu bola alebo nebola pekelná pobočka a koľko práce vie urobiť jeden kostlivec z Neškaredic.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 16. 8. 2022
sviatok:Leonard

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X