www.infoglobe.sk » USA, Delaware – malebný kút Ameriky I.

USA, Delaware – malebný kút Ameriky I.

Publikované: 22.5.2020
V našom putovaní po Spojených štátoch sme snáď nikdy nevkročili do štátu Delaware. Aj keď so svojimi šesť a pol tisíc kilometrami štvorcovými sa jedná o druhý najmenší štát (hneď po Rhode Island), pre dejiny USA má Delaware veľký význam. Jednalo sa totiž o prvý štát, kde bola ratifikovaná americká ústava. Taktiež sa tu v roku 1831 z miestneho mestečka New Castle vypravila prvá parná lokomotíva na území USA.

Napriek svojej malej rozlohe toho Delaware veľa ukrýva, napríklad historické domy z polovice 17. storočia alebo panstvá, ktoré vám ozrejmia vzostup ku sláve jednej z najmajetnejších priemyselníckych rodín v USA. Okrem pamiatok si užijete aj miestnu prírodu a hlavne pláže, ktoré sú vyhľadávané predovšetkým obyvateľmi Washingtonu, D.C., Wilmingtonu a Filadelfie.

historické domy v Delaware

Medzi takéto pláže patrí Rehobeth a Delaware. Tiahnu sa v dĺžke približne 50 kilometrov pozdĺž atlantického pobrežia štátu. Počas víkendu je tu vcelku plno. Niet divu, keďže Rehobeth sa radí vôbec k tým najlepším plážam, ktoré môžete v USA navštíviť. Má skvelú atmosféru, ktorú dopĺňajú rôzne butiky a reštaurácie.

Rehoboth Beach

Na skok zavítame do Wilmingtonu, najväčšieho a najľudnatejšieho delawarského mesta, ktoré leží na sútoku riek Brandywine a Christina. Pod termínom najľudnatejšie si nepredstavujte žiadnu miliónovú metropolu, ale útulné mesto s približne 70 tisíc obyvateľmi. Dnešný Wilmington sa rozrástol z pôvodnej pevnosti Fort Christina a osady Kristenham. Ako nám druhý názov napovedá, jednalo sa o škandinávskych osadníkov, ktorí oba celky založili. Konkrétne to boli Švédi. Pevnosť bola jedným z cieľov ambicióznych plánov švédskeho kráľa Gustáva II. Adolfa.

Wilmington

V súčasnom Wilmingtone určite odporúčame zájsť predovšetkým do Delaware Art Museum, ktoré sa pýši zbierkou amerického umenia od 19. po 21. storočie a anglického umenia polovice 19. storočia. Múzeum okrem toho vyniká zbierkami umelca Howarda Pylea,, ktorý sa preslávil svojimi ilustráciami do kníh Marka Twaina alebo Roberta L. Stephensona.

Delaware Art Museum Lady Lilith v Delaware Art Museum

Pyleov štýl sa vyznačuje jeho étericky pôsobiacimi kresbami a maľbami stredovekých rytierskych scén alebo pirátskou tematikou. Okrem toho uvidíte ďalšie diela význačných umelcov - Maxfielda Parrisha a predovšetkým Normana Rockwella, ktorého kresby každodenného života, tvoriace často titulné stránky kedysi populárneho magazínu The Saturday Evening Post, sa dodnes tešia veľkej obľube. Za svoju viac než šesť dekád trvajúcu kariéru vytvoril 4 tisíc diel.

titulná strana kedysi populárneho magazínu The Saturday Evening Post

Počas návštevy múzea obráťte pozornosť tiež na rôzne špeciálne zbierky – od šperkov cez kovotepectvo anglických umeleckých kováčov po výstavu sôch a diel zo skla.

 

GPS: Wilmington 39°44'46.8"N 75°32'52.9"W

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikimedia Commons: Tim Kiser, Dough4872, Delart, Delaware Art Museum, Peaceray, Parkpay2000, AcroterionDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Washington D.C. – hlavné mesto
Publikované: 10.9.2017
Medzi najnavštevovanejšie americké mestá dozaista patrí aj hlavné mesto Spojených štátov amerických a Federálneho dištriktu Kolumbia (dobové označenie USA) – Washington. My vás dnes pozveme k jeho prehliadke a spoločne navštívime rôzne pamätihodnosti, monumenty či zákutia.

USA: Maryland – prístavné mesto Baltimore
Publikované: 27.8.2017
Po minulotýždňovej návšteve Pensylvánie sa dnes vydáme za poznávaním susediaceho štátu Maryland, ktorý je známy vďaka víkendovému sídlu amerických prezidentov (Camp David). Jeho hlavným mestom je Annapolis a zaraďuje sa do prvej desiatky najmenších štátov v USA.

USA, New York – Brooklyn a Queens – VIDEO
Publikované: 9.1.2018
Najväčšie mesto Spojených štátov to nie sú len mrakodrapy, nákupy a socha Slobody. Štvrte mimo centrálny Manhattan si žijú vlastným životom a navyše v nich bývajú ľudia z celého sveta. Rozhodne odporúčam aspoň chvíľu stráviť v umeleckom Brooklyne a v susednej štvrti Queens. Poďme do nich spoločne aspoň na chvíľu nahliadnuť.

USA, New York – Manhattan – VIDEO
Publikované: 2.1.2018
Empire State Building, desiatky ďalších mrakodrapov, Broadway, Central Park, žlté taxíky… O centre New Yorku, štvrti Manhattan, už niekedy počul každý. Sústredí sa sem obrovské množstvo svetového obchodu, diplomacie, kultúry, médií a trebárs aj módy. Veď si treba uvedomiť, že New York je najľudnatejšie mesto Spojených štátov a jedno z najväčších miest sveta. Poďme sa do jeho centra aspoň na chvíľu spoločne preniesť.

USA, New York – zaostrené na umenie a shopping
Publikované: 1.6.2015
Čo vás napadne ako prvé, keď sa povie „Amerika“? Najskôr to nebude Yellowstonský národný park ani Hollywood, akokoľvek sú tieto miesta turisticky vďačné. Skôr sa vám vybaví socha Slobody, Manhattan alebo Central Park. Pravým symbolom Ameriky je totiž New York, nazývaný tiež „hlavným mestom sveta“.

USA: Virgínia – Arlingtonský národný cintorín
Publikované: 3.9.2017
Obdobie jesene je predo dvermi, a preto sa v rámci potuliek po Spojených štátoch amerických vydáme na pietne miesto v meste Arlington.


Súvisiace video

USA, New York – Brooklyn a Queens
New York to nie je len slávny Manhattan, o kúsok ďalej je napríklad najľudnatejšia štvrť Brooklyn...

USA, New York – Manhattan
Čo sa vám vybaví, keď sa povie Manhattan? Pravdepodobne mrakodrapy, Central Park, Brodway a typic...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 5. 2020
sviatok:Viliam
dnes:
štvrtok 28.5.
13 °C
zajtra:
piatok 29.5.
17 °C