www.infoglobe.sk » Taliansko, Pisa – okolo slávnej veže

Taliansko, Pisa – okolo slávnej veže

Publikované: 7.7.2022
V staroveku bola Pisa významným rímskym prístavom. Avšak rieka Arno sa od tej doby zaniesla bahnom a medzi Pisou a morom tak vznikla desaťkilometrová medzera. Určite však Pisu poznáte ako domov slávnej šikmej veže, ale možno už neviete, že okrem nej sa medzi hlavné pamiatky zaraďuje aj cintorín Campo Santo alebo miestna katedrála.

Pisa - Šikmá veža

Začneme najznámejšou nepodarenou budovou na svete. Každý o nej počul a každý ju videl aspoň na fotke. Jednoznačne sa jedná o jednu z najslávnejších veží na svete, jej oficiálny názov znie La Torre Pendente. Základy boli položené v roku 1173. Už pri stavbe tretieho poschodia sa začala veža na južnej strane prepadať. Na severnej strane veže boli preto použité protizávažia, čo sa ukázalo ako nepostačujúce riešenie. 

Pisa - Šikmá veža

Stavebné práce sa na takmer jedno storočie pozastavili. Urobili sa pokusy vyvážiť naklonenie a v polovici 14. storočia bolo pridané priestranné poschodie, kde bol umiestnený zvon. Turisti sa mohli až do roku 1990 dostať na vrchol veže pomocou špirálovitého schodiska s 294 schodmi. Avšak záťaž z toľkých návštevníkov zvyšovala naklonenie natoľko, že hrozilo zrútenie veže. Preto bola veža v roku 1990 uzavretá, aby sa mohla previesť nákladná rekonštrukcia trvajúca viac než desať rokov. Keď bola následne znovu otvorená, jej naklonenie sa podarilo znížiť z 5,5 stupňa na necelé 4 stupne. V súčastnosti je prístup na vežu opäť možný.

katedrála a šikmá veža

Šikmú vežu by sme mali za sebou a teraz sa presunieme ku katedrále Nanebovzatia Panny Márie (Santa Maria Assunta). Stavba päťloďovej katedrály, ktorá mimochodom nebola dodnes dokončená, začala už v roku 1118. Medzi hlavné architektonické prvky jej vnútrajšku patria kupola, bronzové vráta Porta di San Ranieri s výjavmi zo života Ježiša a Panny Márie a kazateľňa, ktorá je podopieraná štyrmi stĺpmi. Na kazateľni môžete vidieť reliéfy archanjela Michaela, Herkula a Ježiša Krista.

Porta di San Ranieriinteriér katedrály

 

 

 

 

 

 

 

Opustíme katedrálu a vydáme sa o pár metrov ďalej, k baptistériu. Nie príliš rozšírený pojem v sebe skrýva budovu, ktorej účel spočíval v tom, že sa v nej prevádzali krsty. Stavba baptistéria v Pise, ktoré je najväčšie v Taliansku (na výšku meria 58 metrov a jeho obvod dosahuje 34 metrov), započala v polovici 12. storočia.

baptistérium

baptistérium   baptistérium

Počas dvoch storočí trvania stavebných prác sa postupne menil aj architektonický sloh baptistéria. Preto si všimnite jeho spodnú časť, ktorá je románska, pričom vršok je gotický. Vnútrajšok baptistéria je lemovaný stĺpmi a v jeho srdci leží bazén, kde sa vykonával akt krstu. Stavba leží na nestabilnom podloží, a tak sa tiež čiastočne prepadla do zeme. No naklonenie nie je také dramatické ako v prípade veže.

Budúci štvrtok budeme pokračovať s prehliadkou mesta. 

 

GPS: 43°43'21.3"N 10°23'48.1"E

Text: Maxim Kucer

Foto: Pixabay.com, Wikipedia.org: NotFromUtrecht, Lonewolf1976, Sailko, Florian Hirzinger, Leon Petrosyan

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Veľká Vianočná súťaž

27. 11. – 15. 1. 2023
1. cena:
Vianočný balíček plný prekvapení
2. cena:
Vianočný balíček plný prekvapení
3. cena:
Vianočný balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Vianočný balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Vianočný balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Vianočný balíček plný prekvapení

Aktuality:

30.11.2022
Portál Infoglobe a spoločnosť Viago organizuje v poradí piaty ročník medzinárodného cestovateľského festivalu infofest, ktorý sa aj tento rok uskutoční len vo virtuálnej podobe. Súčasne sa po vyše 6. ročnej prestávke vracia festival umeleckej tvorby o horách Horalfest.
29.11.2022
Pomaly už zimné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s odborníkom  z oblasti obnovy pamiatok a ochrany nehnuteľného kultúrneho dedičstva Ing. arch. Pavlom Ižvoltom, PhD., pozve vás do fascinujúceho sveta machu, predstaví filmový Žitný ostrov i nazriete na pozoruhodný jav v Občasnej vyvieračke.
26.11.2022
Slovenské horské strediská aj v tejto mimoriadnej situácii plánujú ponúknuť služby v čo najväčšom rozsahu. Zimné rezorty sú pripravené privítať zimných návštevníkov, pre ktorých nachystali viaceré novinky, aby si pobyt na horách čo najviac užili.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 1. 12. 2022
sviatok:Edmund
dnes:
štvrtok 1.12.
2 °C
zajtra:
piatok 2.12.
0 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X