www.infoglobe.sk » Rakúsko: Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Rakúsko: Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Publikované: 8.10.2017
Národný park Vysoké Taury je jedna z najvyhľadávanejších oblastí rakúskych Álp. Ponúka doslova rozprávkovú prírodu – ostré špičky trojtisícových a dvojtisícových hôr, vysokohorské jazerá v panenskej prírode ako z rozprávky, rozsiahle ľadovcové polia atď. Vysoké Taury sú navštevované vďaka vysokohorskej turistike a tiež vďaka lyžiarskym strediskám, ktorých je v celej oblasti naozaj mnoho.

Najznámejším lyžiarskym strediskom je stredisko na severovýchodnom okraji parku, nad mestom Kaprun. Jedná sa nielen o obľúbené zimné stredisko, ale na svoje si tu prídu aj turisti, cyklisti na horských bicykloch a aj zjazdári, ktorí tu môžu využiť lanovku na prepravu do vyšších pasáží hory a následne si vychutnať adrenalínovú jazdu dole. Pre zjazdárov sú tu pripravené tri zjazdy rôznych náročností. Vyššie položené Geisstein trail a Wüstlau trail sú určené pre zjazdárov s bohatými skúsenosťami a najjednoduchšia cesta známa ako Bachler trail je určená pre začiatočníkov. Aj tu ale potrebujete poriadny zjazdový bicykel (hlavne kvôli kanálikom cez cestu). Taktiež si treba dať pozor na turistov, ktorí sa tu tiež pohybujú. Od stanice lanovky sa tiahne aj príjemne naklonená cesta pre bežných cyklistov na horských bicykloch, ktorá sa kľukatí krajinou a ponúka výhľady na jazero Klammsee, strmé hory, na Kaprun a neďaleké Zell am See.

jazero Zell am See 

hory Vysokých Taur   ľadovec na Kitzsteinhorne

Pre technické typy môžu byť zaujímavé priehrady Wasserfallboden a Mooserboden, ktoré sú s Kaprunom neodlučiteľne späté a taktiež sa nachádzajú tesne za hranicou parku. Sú to veľké priehrady, ktoré boli vybudované za účelom výroby elektrickej energie. Návšteva priehrad je sezónnou záležitosťou a musíte využiť miestnu autobusovú linku a špeciálnu lanovku, vlastným autom sa k priehradám nedostanete.

vodstvo Vysokých Taur

Ak budete mať v tejto oblasti chvíľku času, odporúčam nenáročnú príjemnú prechádzku okolo krásneho malého jazera Klammsee. Môžete sa tu aj okúpať, nečakajte však veľmi príjemnú teplotu vody. Hneď pod jazerom sa nachádza tiesňava, ktorú tvorí práve voda vytekajúca z tohoto jazera (ak meno jazera napovedalo). Tiesňava sa volá Sigmund-Thun-Klamm a je dlhá 320 m. Návšteva je možná medzi 9. až 17. hodinou a vstupné je 4,40 €. Pokladňa sa nachádza na spodnom konci tiesňavy, pri priestore výstavy vodnej elektrárne. Cestička tiesňavou vyúsťuje na severnom brehu jazera Klammsee. Ďalším typom môže byť cyklotrasa medzi Kaprunom a Zell am See. V Kaprune je asfalt krásne hladký, preto si môžete so sebou vziať aj kolieskové korčule. Pre milovníkov historických pamiatok odporúčam navštíviť kaprunský stredoveký hrad na okraji mesta. Vedľa hradu stojí aj malý kostol sv. Jakuba. Pokiaľ ste z tých všetkých aktivít a prechádzok unavení, môžu vám prísť vhod moderné kúpele Kaprun Tauern SPA, ktoré sa nachádzajú priamo v meste Kaprun (druhý najväčší komplex svojho druhu v Rakúsku).

Seebach See   tiesňava Sigmund-Thun-Klamm

hrad v Kaprune

Pokiaľ už nechcete lyžovať, jazdiť na bicykli ani chodiť peši po výletoch, možno sa vám bude pozdávať výlet autom či na motorke do výšin po Grossglockner Hochalpenstrasse, ktorá v tých najvyšších bodoch ponúka pohľad na horu Grossglockner (3 798 m n. m). Hora Grossglockner má tvar zvonu (takže jeho názov vznikol vďaka vzhľadu). Je súčasťou horskej skupiny Glockner, čo je jedna z častí pohoria Vysoké Taury. Cesta k vyhliadke na tohoto velikána začína v dedine Ferleiten, ktorá je vstupnou bránou na 30km vysokohorskú cestu. Tá je otvorená od mája a zatvára sa koncom októbra. Môžete na ňu vyraziť autom (okolo 40 €), na motorke (okolo 30 €) aj na bicykli (5 €). Osobne som tade išla mimo otvorenia (cyklisti takto bežne jazdia), čo vrelo odporúčam, pretože predstava, že idete tieto nekonečné zákruty a ešte okolo vás jazdia autá, to musí byť skutočne nepríjemné.

pohled na Kaprun a Kitzsteinhorn

GPS: 47°19'20.2"N 12°47'51.5"E

Text a foto: Martina Brožková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rakúsko: Kaprun – vysokohorské priehrady Wasserfallboden a Mooserboden
Publikované: 29.7.2015
Rakúska obec Kaprun ležiaca na úpätí pohoria Vysoké Taury, je vyhľadávanou dovolenkovou destináciou známou najmä vďaka vychýrenému lyžiarskemu stredisku rozprestierajúcemu sa na zasnežených svahoch vrchu Kitzsteinhorn. V okolí Kaprunu sa však nachádzajú aj ďalšie nemenej zaujímavé atrakcie. K týmto pozoruhodnostiam môžeme zaradiť aj vysokohorské vodné diela Wasserfallboden a Mooserboden.

Rakúsko – jazerá Mondsee a Zeller See a hrad Hohenwerfen
Publikované: 8.7.2019
Rakúsko je pre nás stále obľúbenejšou destináciou, môžeme tam vyraziť na výlet k jazerám aj do hôr, a to všetko pokojne autom, pričom cesta nám nezaberie viac než pár hodín. Navyše sa jedná o našich susedov. Škoda, že sa ľudia často vyhýbajú výletom „za roh“ a dávajú prednosť väčšej exotike.

Rakúsko, Zell am See – čarovný salzburský región
Publikované: 26.1.2020
Dnes nás čaká výlet do rakúskej spolkovej krajiny Salzbursko, presnejšie do úchvatného regiónu Zell am See, presláveného veľkolepými lyžiarskymi strediskami, nádhernými jazerami, malebnými dedinkami či majestátnymi horami.

Rakúsko, Saalbach Hinterglemm – leto v horách
Publikované: 11.7.2020
Naším cieľom dnes bude rakúska obec Saalbach Hinterglemm (skladá sa z dvoch malých miest Saalbach a Hinterglemm) ležiaca v okrese Zell am See. Obec je známym strediskom snáď pre všetky zimné športy, nachádza sa tu sieť štyroch zjazdoviek o celkovej dĺžke až 270 kilometrov. Avšak aj v lete sem prichádza plno turistov.

Rakúsko: Zell am See a Kaprun - tam kde sa hostia cítia dobre
Publikované: 9.6.2013
Jedinečnosť regiónu Zell am See-Kaprun spočíva v kombinácii ľadovcovej oblasti, hôr a jazier. Snáď nikde inde nenájdete toľko krás Rakúska tak blízko pri sebe ako tu. Podmienky v tejto alpskej oblasti umožňujú športovcom, rodinám a tým, ktorí hľadajú odpočinok, využiť najrôznejšie aktivity.

Rakúsko: Zell am See - ľadovec, hory a jazero
Publikované: 6.1.2013
Na 138 kilometroch zjazdoviek v Zell am See-Kaprun s troma lyžiarskymi oblasťami Kitzsteinhorn, Schmittenhöhe a Maiskogel si užijú rodiny, začiatočníci aj skúsení lyžiari. Zell am See-Kaprun ale ponúka rozmanité možnosti tiež pre všetkých, ktorí hľadajú zážitok mimo zjazdovky. Od výletov na bežkách, pešky alebo so snežnicami až po športy na prírodnej ľadovej ploche jazera Zeller See.

Rakúsko, Salzbursko – krátky výlet do hôr I.
Publikované: 30.8.2015
S kamarátkou sme sa rozhodli, že vyrazíme na výlet. Už len plánovanie cesty bolo skvelé. Pozerala som si rôznych sprievodcov, hľadala som nejakú inšpiráciu na stránkach cestovných kancelárií a nakoniec sme sa rozhodli, že navštívime krásne miesto v blízkosti Salzburgu, malú dedinku Abtenau, ktorá bude naším zázemím, odkiaľ budeme cestovať po okolí.

Rakúsko, Salzbursko – krátky výlet do hôr II.
Publikované: 6.9.2015
Pre ďalší deň sme s kamarátkou zvolili prechádzku po vysokohorskej platenej ceste Grossglockner Hochalpenstrasse, ktorá je dlhá asi 48 km. S rôznymi odbočkami a zastávkami sa nám cesta ale asi pretiahne...


Súvisiaca fotogaléria

Rakúsko: Vysoké Taury – očarujúce a monumentálne
Vysoké Taury (Hohe Tauern) sú rozsiahlym a mohutným horstvom Východných Álp, ktoré sa môžu p...

Rakúsko, Kaprun-lyžovačka na ľadovci Kitzsteinhorn
Preneste sa spolu s nami prostredníctvom fotiek aspoň na chvíľku vysoko nad Zell am See-Kaprun na...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
14.9.2021
Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc sa tento rok uskutoční od 17. septembra do 3. októbra v Bratislave a od 9. do 24. októbra 2021 v Košiciach.
8.9.2021
Už 11. septembra 2021 budete mať možnosť zažiť tradície a zvyky na podujatí Slivková paráda v Španej Doline. Od 10-tej hodiny vás čaká nielen varenie slivkového lekváru tradičným spôsobom, ale aj ochutnávka špecialít zo sliviek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 17. 9. 2021
sviatok:Olympia
dnes:
piatok 17.9.
20 °C
zajtra:
sobota 18.9.
19 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X