Lhasa

Publikované: 7.6.2010
Lhasa je tradičné hlavné mesto Tibetu, v súčasnej dobe je hlavným mestom Tibetskej autonómnej oblasti Čínskej ľudovej republiky. Lhasa je centrom tibetského budhizmu a bola sídlom dalajlámov.

História

Podľa starej legendy sa kedysi dávno neviditeľný ženský démon položil cez tibetské hory, aby 33. tibetskému kráľovi SongcDominanta Lhasy palác Potalaan Gampovi zabránil zaviesť do krajiny budhizmus. Princezná Wen-čcheng, jedna z dvoch kráľovských žien zbehlá v čarodejníctve, si však vedela rady. Ak sa zriadi priamo nad srdcom démona budhistická svätyňa, bude musieť zlý duch ustúpiť. Takto rozprávkovo boli popísané dôvody, prečo kráľ Songcan Gampo, panujúci v rokoch 629 – 649, urobil Lhasu svojím novým hlavným mestom a nechal tu vybudovať svätyňu Džokhang. Zo zmesi starej viery v démonov a Budhovho učenia sa v meste vyvinul tzv. Lamaizmus alebo vadžrajánsky budhizmus. Podľa tibetskej viery sa najvyššími náboženskými predstaviteľmi stávali božskí králi, po svojej smrti znovPohled na Lhasuu rodiaci sa dalajlámovia.

Funkcie náboženskej aj svetskej hlavy himalájskeho štátu sa v 17. storočí ako prvý ujal piaty dalajláma Ngawang Lozang Gjamccho. Na zvyškoch rezidencie kráľa Songcan Gampa na okraji Lhasy nechal tento duchovný vodca vybudovať palác Potála. Po mnohých úpravách sa stal tento 13 poschodový palác jednou z najúžasnejších stavieb Ázie, ktorá dodnes na návštevníkov pôsobí svojou majestátnou veľkosťou, čistou krásou a náboženskou atmosférou. Právom bol zaradený na zoznam UNESCO.

Božským kráľom z Potály vďačíme tiež za zachovanie svätyne Džókhang, Tibetský mnichktorá je kvôli démonickej legende viažucej sa k jej vzniku nazývaná rovnako Tulnang Cuglagkhang, čo znamená „zázračne vyvstalý chrám“. Jej najväčšou vzácnosťou je Džowo Šákjamuni, socha Budhu vytvorená ešte v dobách života zakladateľov tohto náboženstva, s diadémom s piatimi lúčmi, osádzaná drahokamami, tyrkysmi, meteoritmi, korálikmi a amuletmi. Až do počiatku 20. storočia bola Lhasa jedným z najizolovanejších miest na svete. Väčšina tibetských pútnikov sa mohla do svojej metropoly dostať len po neschodných horských cestičkách alebo po zasnežených karavanových chodníkoch. Cudzincom bolo pod trestom smrti zakázané sa k mestu čo i len priblížiť. Švédsky cestovateľ a bádateľ Sven Hedin, znalec ázijského prostredia, ktorý prenikol do vnútra Tibetu, nesmel Lhasu ako vlastný cieľ svojej expedície zahliadnuť ani z diaľky.

Súčasnosť

PotalaTo že bol strach dalajlámov z cudzincov oprávnený, sa preukázalo v roku 1950, kedy Čína porušila medzinárodné práva, jej vojská obsadili východný Tibet a začali územie okupovať. Pekingská vláda hovorila o oslobodení Tibetu počas stredovekej feudálnej nadvlády, obyvateľstvo však kládlo silný odpor. Početné povstania boli krvavo potlačené. Asi 100 000 Tibeťanov ušlo do Indie, medzi nimi i 14. dalajláma. Skoro nastalo systematické ničenie tibetskej kultúry, keď boli zakázané veľké pestrofarebné tibetské slávnosti, kláštory boli vyrabované a zničené. Čo nezničilo čínske vojsko, tak to padlo neskôr za obeť tzv. kultúrnej revolúcii. Boli zlikvidované tisíce náboženských sôch, pálili sa obrazy a písomnosti. Kláštory boli rozobraté kameň po kameni. V súčasnej dobe je Lhasa ako hlavné mesto čínskej tibetskej autonómnej oblasti jednou z posledných bášt tibetskej kultúry, aj keď väčšinu miestnych obyvateľov tvoria Číňania. Zatiaľ čo vo zvyšku Tibetu majú veriaci k dispozícii iba 4000 náboženských miest, smela byť v Lhase zreštaurovaná ťažko spustošená svätyňa Džokhang. Súčasne bol palác Potála premenený na etnografické múzeum, ktoré je otvorené i západným turistom.

 

Text: Denisa Arvajová, Toulky světem

Foto: Picasaweb.com



Diskusia k článku (0)


Súvisiaca fotogaléria

Yangshuo a okolie - Čína
Foto: Amy Challen a Jan Lidmaňský


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 28. 4. 2024
sviatok:Jarmila
dnes:
nedeľa 28.4.
11 °C
zajtra:
pondelok 29.4.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X